İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (9 Kasım 2016)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER

(9 Kasım 2016)


İLESAM, 2017 Yılı İçinde Azerbaycan'da İki Kitap Yayımlayacak...

Genel Başkanımız Mehmet Nuri Parmaksız, İLESAM'ın 2017 faaliyetleri ile ilgili şöyle konuştu:

"İLESAM olarak Azerbaycan Yazıçılar Birliği ile yaptığımız işbirliği protokolü gereği 2017 yılı içinde karşılıklı olarak ikişer kitap daha yayınlayacağız. Bu kapsamda Azerbaycan Yazıçılar Birliği'nin gönderdiği resmi yazı ile Reshad Mecid'in Delicesine adlı deneme kitabı ve Xeyal Rza'nın Aşk Olsun adlı şiir kitapları İLESAM tarafından kitaplaştırılacak.İLESAM olarak bizde İLESAM üyelerinin hikayelerinden oluşan bir hikâye antolojisi ile Türk Dünyası ile ilgili İLESAM üyesi akademisyenlerin makalelerinden oluşan ilmi bir kitabın orda yayımlanmasını isteyeceğiz. İLESAM ile Azerbaycan Yazıçılar Birliği arasındaki işbirliğinin zaman içinde daha artacağına ve daha da gelişeceğine inancımız tamdır.Ayrıca İLESAM Azerbaycan Temsilciliğimizin de 2017 yılı içinde güzel ve büyük projeler gerçekleştireceği bilinmelidir. Güzellikler paylaşıldıkça çoğalıyor, ilim ve edebiyat dünyamıza yayımlanacak eserlerin hayırlı ve uğurlu olmasını dileriz."

Ayrıca Genel Başkanımız, İLESAM Ansiklopedisi ve Azerbaycan'da yayımlanacak Aşk Şiirleri Antolojisi ile ilgili " bu ilki kitap yılnbaşından önce yayımlanmış olacak ve üyelerimize ulaştırılacağını"  sözlerine ekleyerek “ İLESAM Azerbaycan Temsilciliğinin bizim için çok önemli olduğunu birkaç ay içinde Azerbaycan'daki üye sayımızın 100'ü aşacağını, www.ilesam.az web sitemizle İLESAM'ın Azerbaycan'da daha tanınır olacağını, önümüzdeki zaman içinde İLESAM tarafından hem Avrupa'da, hem de bütün Türk Dünyası ile ilgili farklı projelerin hayata geçirileceğini” söyledi.


Not:
Azerbaycan Yazıçılar Birliği tarafından Azerbaycan yayımlanacak hikaye antolojisi içinde yer almak isteyen üyelerimiz hikâyelerini 28 Aralık 2016 Çarşamba gününe kadar ilesamgenelmerkez@gmail.com mail adresimize word sayfası olarak gönderebilir. Gönderilen eserler arasından yayımlanacak kitap için bir seçme yapılacaktır.

Azerbaycan Yazıçılar Birliği tarafından Azerbaycan yayımlanacak ilmî makalelerin yayınlanacağı ikinci kitap olan "Türk Birliğinin Mümkün Yolları" adlı kitapta makalleriyle yer almak isteyen üyelerimiz hikâyelerini 28 Aralık 2016 Çarşamba gününe kadar ilesamgenelmerkez@gmail.com mail adresimize word sayfası olarak gönderebilir. Gönderilen eserler arasından yayımlanacak kitap için bir seçme yapılacaktır.

KONU:
"TÜRK BİRLİĞİNİN MÜMKÜN YOLLARI" 

KİTABIN BÖLÜMLERİ: 
1. SİYASİ AÇIDAN, 
2. EKONOMİK AÇIDAN, 
3.KÜLTÜREL AÇIDAN 
(A. DİL BİRLİĞİ, B. KÜLTÜR BİRLİĞİ, C.EDEBİYAT BİRLİĞİ, Ç.SANAT BİRLİĞİ) 
4. ASKERİ AÇIDAN

İLESAM, Millî Birlik ve Beraberlik Sempozyumunu 2017 Mart ayı içinde
Ankara'da gerçekleştirecek.
  

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, konuyla ilgili şöyle konuştu: "15 Temmuz darbe girişiminden sonra herkes, her kurum bir şeyler yapmaya çalışıyor. Sağ olsun var olsunlar lakin biz İLESAM olarak böyle bir sempozyumun milli birlik ve beraberlik noktasında, gelecek açısından da çok önemli olduğunu düşünüyoruz dedi.

İLESAM'ın öncülüğünde birçok kurumun desteği ile yapılacak Millî Birlik ve Beraberlik Sempozyumu'nun 
ülkemize ve de ilim-edebiyat dünyamıza hayırlı ve uğurlu olsun..." dedi.

Üyemiz Şair Mehmet  Sertpolat'ın İmza Günü 

Üyemiz Şair Mehmet  SERTPOLAT K.MARAŞ'ta 3.sü yapılan  kitap fuarında 5.11.2016 tarihinde saat 10.00 ila 16.00 arasında kendisine ayrılan stantta kitaplarını imzaladı.3 yıldır imza gününün gelirlerini yetim çocuklara bağışlayan şair Mehmet  SERTPOLAT  bu yılın gelirini de Suriyeli yetimlere bağışladı. Geçen yıl Patani'de yapılacak yetimhaneye. Bir önceki yıl da K.Maraş'lı yetimlere bağışlamıştı.

Üyemiz Harika Ufuk'un İmza Günü  

Harika Ufuk,  dünyanın en büyük kitap fuarı olan Frankfurt Kitap Fuarına davet edildi. Bu yıl 68. si düzenlenen fuarda kitaplarını imzaladı. Almanya’nın farklı eyaletlerinde ve farklı şehirlerinde yaşayan Türkler Frankfurt Kitap Fuarında Eğitimci Şair Yazar Harika Ufuk’u yalnız bırakmadılar. 17-22 Ekim 2016’da Almanya’nın Schweinfurt, Würzburg şehirlerinde de kitaplarını imzaladı. Yurt içinde ve yurt dışında çeşitli gazete ve dergilerde köşe yazarlığı yapan ve ayrıca şiir köşeleri hazırlayan Harika Ufuk “Bir Kalp Bıraktım Sana” adlı hece ölçüsüyle yazılmış mahlaslı şiirlerinden oluşan şiir kitabını baskıya hazırladı. 2017’nin Ocak ayında Çukurova Tüyap Kitap Fuarında imzalayacak.

Üyemiz Fatih Türkoğlu'nun İmza Günü

Türkoğlu'nun Yeni Kitabı, Hamit Kaplan Kasım 2016’da Çıktı.Hamit Kaplan’ın hayatına dair öğrenilenlerle onun bireysel gelişimini, görüşünü ve duyuşunu, yaşadığı devrin tarihi olayları ile ele alan bir biyograf roman hazırlanmıştır. Maksat tarihi yeniden kurgulayarak canlandırmak ve yaşatmaktır. Eserde kurgunun payı, tarihin payından daha çoktur. Böyle olmakla beraber bu eserin tarih ile ilgili safhalarında, tarihi vakalara gerçekten bağlılık esasına azami itina gösterilmiş ve tarih sanatın birlikteliğine dikkat edilmiştir.

KİTABIN İMZA GÜNÜ 

12 KASIM 2016 CUMARTESİ 

SAAT 12.00 -14.00 

ÇAĞDAŞ SANATLAR MERKEZİ 

YAŞAR KEMAL KONFERANS SALONU
 
Üyemiz Abdülkadir Güler'in 50.Sanat Yılı 
İLESAM üyelerimizden araştırmacı şair ve yazar  yarım asırdır   sanat ve edebiyatla uğraşıyor.  Geçen yıl 50. Sanat  yılını kutladı. Dünden bugüne yazılanları  bir   biyografi  bağlamında  " ELLİ YIL BÖYLE  GEÇTİ "... bir kitapta toplayan şimdiye kadar yaklaşık  250 şiirini   ABDÜLKADİR GÜLER'İN  BÜTÜN  ŞİİRLERİ /  EYLÜL  SONRASI adında  bir kitapta topladı.Tüm şair dostlarımıza  ayrıca   bir imza  gününde  verilecektir  Darısı  dostlar başına dedi.

 

İLESAM AZERBAYCAN TEMSİLCİLİĞİ ve AZERBAYCAN İLE İLGİLİ PROJELER…

Genel Başkanımız Mehmet Nuri Parmaksız, İLESAM Azerbaycan Temsilciliği ile ve www.ilesam.az web sitesinin açılışı, VII. The First Ödülleri merasimi, Bakü Devlet Flarmoniyası'ndaki Kardeşlik Kültürü programı ve bir dizi görüşmeler yapmak üzere 17-20 Ekim 2016 tarihleri arasında Bakü’deydi. 

 17 Ekim 2016 Pazartesi günü saat 18:00'de New Bakü Otelde www.ilesam.az sitesinin açılışında konuşan Genel Başkanımız, "ilesam.az sitesinin hem kardeşlik bağlarımızı güçlendireceğini hem de iki ülkenin ilim ve edebiyat eseri sahiplerini zaman içinde birbirine tanıtacağını" söyledi. Açılış programı içinde İLESAM Azerbaycan Temsilcimiz Xeyal Rza'ya ayrıca teşekkür eden Başkanımız, Xeyal Rza'nın zaman içinde büyük projelere imza atacağını inancının tam olduğunu" söyledi. Program içinde İLESAM'a yeni üye olan Azerbaycanlı ilim ve edebiyat eseri sahiplerine üye kimlikleri verildi.

Bakü’ye gidişinin özde İLESAM Azerbaycan Temsilciliği ile ve www.ilesam.az web sitesinin açılışı ile ilgili olduğunu söyleyen Genel Başkanımız, sonraki günler içinde Azerbaycan Türkiye Büyükelçiliğini ziyaret etti ve basın müşaviri Hamit Karadeniz ile görüştü. Daha sonra Azerbaycan'ın hem tanınmış hem de şair-yazar milletvekili Ganira Paşayeva ile bir yemekte biraraya gelen Başkanımız önümüzdeki aylar içinde ortak faaliyetler yapma kararı aldı.

18 Ekim 2016 akşamı saat 19'da VII. The First Ödülleri merasiminde ödül alan Genel Başkanımız burada yaptığı konuşmada, yeni açılan www.ilesam.az web sitemizin öneminden ve gelecekte İLESAM olarak yapacağımız projelerden bahsetti ve "İLESAM Azerbaycan Temsilciliğinin bizim için çok önemli olduğunu birkaç ay içinde Azerbaycan'daki üye sayımızın 100'ü aşacağını, www.ilesam.az web sitemizle İLESAM'ın Azerbaycan'da daha tanınır olacağını, önümüzdeki zaman içinde İLESAM tarafından Türk Dünyası ile ilgili farklı projelerin hayata geçirileceğini” söyledi.

İLESAM Azerbaycan Temsilcimiz Xeyal Rza ile birlikte 19 Ekim 2016 saat 11'de Bakü'deki 
Yunus Emre Enstitüsü'nü ziyaret eden Başkanımız, önümüzdeki aylar içinde 
İLESAM-Yunus Emre Enstitüsü ortaklığında projelere imza atılacağı müjdesini de verdi.

19 Ekim 2016 tarihinde saat 12'de Mirzə Ələkbər Sabir Kitabxanası'nde 
aybKitab tarafından neşr edilen Hasret, Aşk ve Sükût kitabının imza gününe de katılan ve üniversite öğrencileri ile bir araya gelen Başkanımız, " dilimiz bir, kültürümüz bir, hemen hemen kabullerimiz bir kardeşliğimizi sağlayan öyle çok değer var ki Azerbaycan kalbimin Türkiye'den sonra diğer yarısıdır" diyerek sözlerine başladı ve edebiyat eserleri hakkında bilgiler verdi, sonrasında öğrencilerin sorularını cevaplandırdı.

Genel Başkanımız 19 Ekim 2016 tarihinde saat 15'te Azerbaycan'ın Arb televizyonunda bir programa konuk oldu ve burada İLESAM ile Azerbaycan temsilciliğimiz ile ilgili açıklamalarda bulundu.

19 Ekim akşamı Bakü Devlet Flarmoniyası'ndaki Kardeşlik Kültürü programında 10 dakikalık bir  konuşma yapan Genel Başkanımız, "kardeşliğin öneminden, Türk soylu ülkeler ile ilgili ilişkilerimizden, kültür ve dil birlikteliğimizden ve sanatın, ortak yapılacak projelerin bu kardeşliğimizi daha da güçlendireceğinden" bahsetti.
 
Bakü gezisi dönüşü Genel Başkanımız 2017 başından itibaren 1 ay Türkiye'de, 1 ay Azerbaycan'da olmak üzere
Edebiyat Günleri programını hayata geçireceklerini söyledi.
 

“ İsa Kayacan Vefatının İkinci Yıldönümünde

Saygı ve Sevgiyle Anıldı” 

 İsa Kayacan vefatının ikinci yıldönümünde Kerkük Kültür Derneği ile Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği tarafından düzenlenen bir törenle İLESAM Genel Merkezi’nde saygı ve sevgiyle anıldı.

Kayacan’ın torunu Nazlı Aykut dedesinin ‘Selam Olsun’ isimli şiirini okuyarak programı açtı ve programın sunuculuğunu üstlendi.

Ulu Önder Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitlerimiz için yapılan saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.

Aykut, dedesinin yakın arkadaşı olan Osman Oktay’ın mesajını da katılımcılarla paylaştı.

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız ve Kerkük Kültür Derneği Başkanı Şemsettin Küzeci’nin yaptığı açılış konuşmalarının ardından Sağlık Eski Bakanı Halil Şıvgın, AKP Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan, Başbakanlık Müşaviri Sadettin Kılıç, Gül Kayacan, Mustafa Ceyhan İsa Kayacan hakkında duygu, düşünce ve anılarını paylaştılar.

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız “İsa Kayacan yüreğini, kalemini, sanatını edebiyata haslet etmiş bir insandı. Edebiyat dünyasına çok hizmet etti. Bu uğurda belki ailesini bile ihmal etmiştir. O zamanını, parasını sanat insanlarına harcamıştır. Yaptığı kitap tanıtımları, gönderdiği gazeteler bile cennette olmasına vesile olacaktır.

Onu yaptığı kitap tanıtımlarından, kimsenin kırılmamasına yönelik fikirlerinden, yapıcı eleştirilerinden tanırız. Ben, artık gerçekleri yazmanız gerek, demiştim ke