En Son Haberler


2011

CUMARTESİ SOHBETLERİ / 2011

2011 YILINDA İLESAM NELER YAPTI?
FAALİYETLERDEN KISA KISA...

***2010 yılında yapılan İLESAM’ın 11. Genel Kurulu'nda göreve gelen yönetim kurulu Mehmet Nuri Parmaksız'ın Genel Başkanlığında 2011 yılında da bu görevini sürdürdü.

***İLESAM (İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nurullah Çetin’in Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde “Yaşayan Şairler”i öğrencilerle buluşturduğu etkinlikte, İLESAM Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız ve Yönetim Kurulu Üyesi İlter Yeşilay, son sınıf öğrencileri ile bir araya geldi.

***30 Nisan 2010 Cuma akşamı saat:19.30’da Denizli-Kızılcabölük’te İlesam’ın desteğiyle Kızılcabölük Belediyesi tarafından Özüstü Şiir Akşamı düzenlendi.

***İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, Genel Merkez Yönetim Kurulu üyesi İlter Yeşilay, İlesam üyeleri Abdullah Satoğlu, İsmet Bora Binatlı ve Vedat Fidanboy Yaşlılar Haftası dolayısıyla Erzincan Yaşlıları Koruma ve Kalkındırma Derneği’nin davetlisi olarak 27 Mart 2011 Cumartesi günü Erzincan’daki yaşlılara yönelik Şiir ve Türk Sanat Müziği konseri faaliyetine katıldı.

***8 Nisan 2011 Cuma günü saat 14’te, Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Binası Çotanak Seminer Salonu’nda (Cumhuriyet Yerleşkesi) verilen “Telif Hakları” konulu konferansa, Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız konuşmacı olarak katıldı.

***İLESAM ve Bakırköy Lisesi’nin, “2011 Mehmet Akif ERSOY Yılı” Ortak Etkinliklerinin Dördüncüsü 13 Nisan 2011 Çarşamba günü Bakırköy Lisesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

***(İLESAM) Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız’ın hazırlayıp sunduğu İLESAM Kabakçı Konağı Şiir Dinletisi’nde 11 Nisan 2011 Pazartesi günü Tataristan, Kırgızistan, Başkurdistan ve Kazakistan’dan gelen konuklar kendi dillerinde şiir okudu.

***İLESAM kuruluşunun 25. yılını 28 Nisan 2011 perşembe günü Yenimahalle Belediyesi Dört Mevsim Tiyatro Salonunda kutladı.

***22 Nisan 2011 günü İLESAM genel Merkez Hanımlar Komisyonunu toplandı.

***22 Nisan 2011 Cuma günü saat 11’de, Erzincan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Başöğretmen Salonu’nda verilen “Telif Hakları” konulu konferansa, Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız konuşmacı olarak katıldı.

*** İLESAM Hanımlar Komisyonu bahar ve kadın temalı sanat ve sohbet programında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını da kutladı.

***30 Nisan 2011 Cumartesi günü Mevlana’da Aşk ve Barış Çığlığı konusunda konuşmacı Semih SERGEN idi.

***Amasya Üniversitesi Şiir Kulübü Fidandan Çınara dinletisinde İLESAM’lı sanatçıları konuk etti?.

***İLESAM’ın Dünyagöz Hastanesinde gerçekleştirdiği “Gözden Gönüle Şiir ve Musiki Programı” izleyenlerin gözünü gönlünü açtı.

***Denizli’nin Kızılcabölük beldesinde 30 Nisan 2011 Cumartesi günü saat: 14.00’te başlayan “2. KIZILCABÖLÜK ÖZÜSTÜ ŞİİR ŞENLİĞİ” gece 24.00’e kadar devam etti. Kızılcabölük Belediyesi tarafından düzenlenen ve bölgenin tek şiir etkinliği olan şenliğe bu yıl İLESAM’ın yanı sıra AVRASYA Yazarlar Birliği ve Egeli üyelerden oluşan YAZ-AR-BİR destek verdi.

*** İLESAM, Hıdırellez’de Türk Dünyasını buluşturdu.

***Niksar Kaya-İsmet Özden YİBO öğretmen ve öğrencileri İLESAM işbirliğiyle “Ezgilerle Şiirin Ayak Sesleri” adlı şiir gecesi düzenledi.

***İLESAM Simav şiir şölenindeydi.

***21. Mayıs 2011 günü İLESAM Üyesi Rabia Gölbaşı 17. Şiir Şölenini yaptı. 

*** İLESAM ve Bakırköy Lisesi’nin, “2011 Mehmet Akif ERSOY Yılı” Ortak Etkinliklerinin Sekizincisi 25 Mayıs 2011, Çarşamba günü Bakırköy Lisesi Konferans Salonunda başladı.

***09 Mayıs 2005 tarihinde kaybettiğimiz İLESAM üyesi Ahmet Tufan Şentürk adına düzenlenen “Ahmet Tufan Şentürk Türk Şiirine Hizmet Ödülleri- 2010” ödülleri 28 Mayıs 2011 tarihinde İLESAM Genel Merkezi’nde sahipleriyle buluştu.

***İLESAM üyesi İbrahim Engin’in sahibi olduğu Ortanca Dergisi, İLESAM’ın katkılarıyla 3. Can Akengin şiir yarışması düzenledi.

*** İLESAM Tokat İl Temsilciliği ve Tokat Kent Konseyi Eğitim Kültür ve Sanat Çalışması Grubu tarafından 26–28 Mayıs 2011 tarihleri arasında IV. Kültür-Sanat Şöleni düzenlendi.

***İLESAM ve Dünya Yaşlılık Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası Zamanı Tersine Kuranlar ödülüne lâyık görülen genç büyüklere 1 Ekim 2011 Dünya Yaşlılar Gününde ödülleri verildi. 

***İLESAM ve Bakırköy Lisesi’nin, “2011 Mehmet Akif ERSOY Yılı” Ortak Etkinliklerinin Dokuzuncusu 8 Haziran 2011 Çarşamba Bakırköy Lisesi Konferans Salonunda yapıldı. 

***İLESAM’ın Erzincanlı üyesi emekli öğretmen- gazeteci yazar- ERT program yapımcısı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Onur ve Üstün Hizmet Ödülü sahibi Erzincanlı üyemiz Ahmet Dumlu bir süredir tedavi gördüğü hastalığına yenik düşerek hayatını kaybetti. 

***19-Haziran 2011 tarihinde Amasya’da gerçekleştirilen 7. AMASYA Altın Elma Beste Yarışmasında birincilik ödülü güftesi İLESAM üyesi Sevinç Atan tarafından yazılan ve Ömür Gençel tarafından Nihavend makamında bestelenen "Rüzgâr Gibi Geçti En güzel Yıllar" adlı eser layık bulundu.

***15–30 Haziran 201 tarihlerinde düzenlenen Uluslararası Türkçe Olimpiyatlarında jüri (seçici kurul) üyesi olarak İLESAM Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyemiz Prof. Dr. Nurullah ÇETİN katıldı.

***Erzurumlu Emrah ve ölümünün 14.yılında Cahit Külebi Niksar Belediyesi, Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği ve İLESAM’ın katkılarıyla 24–25 Haziran 2011 tarihleri arasında Niksar’da anıldı.

***Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın, 4 Temmuz 2011 Pazartesi günü İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız’ı İLESAM Genel Merkezi’nde ziyaret etti. 

***5 Ağustos 2011 Cuma akşamı Hamamönü Ana Sahnede İLESAM tarafından düzenlenen Türk Sanat Müziği konseri yapıldı.

***Serap Demirtürk, 17 Eylül 2011’de Ankara’da- İLESAM’da şiir dostlarına yeni kitabını imzaladı.

***Azerbaycan Devlet televizyonu İLESAM Tokat İl 30 Eylül Temsilciliği’ni ziyaret etti. 
İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, İLESAM Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeleri İlter Yeşilay ve Hakan Yılmaz ile Dünya Yaşlılık Derneği kurucusu Umut Çınar 30 Eylül 2011 tarihinde Kanal B’de Biz Bize programına konuk oldular.

***İLESAM üyesi İbrahim Engin’in sahibi olduğu Ortanca Dergisi’nin İLESAM’ın katkılarıyla düzenlediği 3. Can Akengin şiir yarışması 15 Ekim 2011 Cumartesi günü sonuçlandı.

***2011/2012 etkinlik programı kapsamında İLESAM Gaziantep Şubesi,"Sof Dağından Esen Rüzgâr" Kültür ve Sanat Günleri programları başladı.

***İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, TRT Belgesel’de canlı olarak yayınlanan "Canlı Yayınlar Odası” adlı programın kültür-sanat bölümünün program danışmanı olarak 21 Ekim 2011’den itibaren programlara başladı.

5 Kasım 2011 Cumartesi günü İLESAM Kültür Evinde buluşan üyeler birbirleriyle bayramlaştılar.

***Türkiye Cumhuriyetini kuran, çok kısa sürede büyük işler başarmış olan ülkemizin kurtarıcısı devletimizin kurucusu Ulu Önderimiz ATATÜRK ölümünün 73. yılındasaygıyla ve rahmetle anıldı.

***Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) ile Bakırköy Lisesi’nin birlikte düzenledikleri “2011 Mehmet Akif Ersoy Yılı” etkinlikleri on üçüncü programla devam etti.

***Tokat İLESAM İl Temsilciliği Tokat Cumhuriyet Başsavcısı’nı ziyaret etti.

***T.C. Başbakanlık DPT Müsteşarlığı SODES kapsamında, İLESAM Gaziantep Şubesi tarafından “Gaziantep Kültür ve Edebiyat Günleri ve Yazarlık Okulu Projesi” çerçevesinde Gaziantep Üniversitesi Ömer Asım Aksoy Konferans Salonunda, İLESAM üyesi Yrd. Doç. Dr. Kürşat Korkmaz tarafından “Âşık Fani Afşin - Hayatı, Âşıklığı, Eserleri" konulu söyleşi düzenlendi.

***Gaziantep Kültür ve Edebiyat Günleri ve Yazarlık Okulu Projesi” Kapsamında İLESAM Genel Muhasibi Cemal Tuzcuoğullar ve İsmet Bora Binatlı Gaziantep’i ziyaret ettiler.

***İLESAM (İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) Kadınlar Komitesi bu dönemin ilk toplantısını komite başkanı İlter Yeşilay’ın evinde yaptı.

***Gaziantep Kültür ve Edebiyat Günleri ve Yazarlık Okulu Projesi kapsamında İLESAM Gaziantep Şubesi’ni ziyaret eden İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, üyelerle istişare toplantısı gerçekleştirdi.

***İLESAM Radyo-Televizyon ve Yayın Kurulu Üyesi Nur Ersen’in editörlüğünü yaptığı Birharf.net “2011 ŞARKI SÖZÜ YARIŞMASI”nı organize etti.

***15 Aralık 2011 Perşembe günü İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız ve İLESAM Genel Muhasibi Cemal Tuzcuoğulları TRT AVAZ’da YENİ GÜN programına konuk oldu.

***İLESAM-Akçağ Şiir-Roman ve Hikâye Yarışması’nda (2010) dereceye girenlerin eserleri kitaplaştı. Dereceye girenlerden 5 yazar ve şair, 25 Aralık 2011 Pazar günü Akçağ Kitapevi’nde düzenlenen imza günüyle kitaplarını okuyucuları için imzaladı.

***Dünya Söz Akademisi Derneği ve Yol Dergisi Ortak İşbirliğiyle 5. Kültür Çağlayanı Başkent Şair ve Yazarlar Buluşmasının Onur Konukları Mehmet Nuri PARMAKSIZ (İLESAM Genel Başkanı) ve İsmet Bora BİNATLI (İLESAM Haysiyet Kurulu Başkanı) oldu.

***Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) ve AKÇAĞ Yayınevi, Türk Edebiyatına yeni eserler ve isimler kazandırmak, Türk Edebiyatına ve Türk kültürüne hizmet etmek amacıyla İnceleme-Araştırma, Roman ve Hikâye alanında (KİTAP DOSYASI) 2011 yılında yapılacak bir yarışma düzenledi.

***İLESAM Genel Merkez Yönetim Kurulu’nun aldığı kararla, İlim ve edebiyat alanında ülkemize ve insanlığa hizmet etmiş ve seçkin eserleriyle katkıda bulunmuş bilim ve edebiyat adamlarını teşvik etmek amacıyla “İLESAM Ödül Yönergesi” yeniden düzenlendi.