En Son Haberler


2012

CUMARTESİ SOHBETLERİ / 2012

2012 YILINDA İLESAM NELER YAPTI? 

İLESAM’ın ses getiren etkinliklerinden kısa kısa… 

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız ve İLESAM Genel Muhasibi Cemal Tuzcuoğulları, 4 Ocak 2012 günü Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Baheeddin Yediyıldız’ı makamında ziyaret etti.

******

İLESAM üyesi Türk Tarih Kurumu adına Hürriyet gazetesine karşı takip edilen telif davası kazanıldı.

******

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, 6 Ocak 2012 Cuma günü, Tarım Federasyonu, Dünya Yaşlılık Derneği, Ekmek-Der, Kamuda Çalışan Engelliler Derneği ve özel bir girişimci ile ortaklaşa hazırlanan 50.000 Yetişmiş Kiralık Ağaç Projesi ile doğa bilincini yerleştirmek ve ağaca olan sevgilerini arttırmak ve gelirin bir kısmı engelli vatandaşlarımıza gidecek olan adınıza ayrılan ağacınızdan her yıl organik elmanızın kargo ile kapınıza gelerek çocuklarınıza güvenle yedirebileceğiniz bir sosyal sorumluluk projesine taraflar arasında imzalanan protokolle destek verdi.

******

7 Ocak 2012 tarihinde İLESAM 2011 ödülleri’ne lâyık görülenler açıklandı.

******

T.C. Başbakanlık Kalkınma Bakanlığı SODES kapsamında, İLESAM Gaziantep Şubesi tarafından Gaziantep Kültür ve Edebiyat Günleri ve Yazarlık Okulu Projesi çerçevesinde, Ömer Asım Aksoy Konferans Salonunda, Gazeteci Zeynep Göğüş tarafından “Yaratıcı Şehirler Kavramı ve Gaziantep”, Araştırmacı – Yazar Hüseyin Aldoğan tarafından ise “Yerel Kültür ve Kültür Değerleri” konulu söyleşi düzenlendi.

******

İLESAM Bursa İl Denetleme Kurulu üyesi Faruk ANBARCIOĞLU ve Bursa Kent Konseyi Şairler ve Yazarlar Çalışma Grubu Tarafından Düzenlenen ‘Mehmet Akif Ersoy’u ve Mevlana’yı Anma Şiir Dinletisi’nde iki önemli şahsiyet mısralarla anlatıldı.

******

İLESAM Genel Başkanı Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, Yönetim Kurulu Üyesi İlter Yeşilay ve Haysiyet Kurulu Başkanı İsmet Bora Binatlı, İLESAM üyesi Orhan Vergili, ve Emine Sönmez’le birlikte, 28 Ocak 2012 tarihinde 92 yaşına giren; yaşayan efsane, Toprak Ana Güzide Gülpınar Taranoğlu’nu ziyaret etti.

******

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu;  Yeni Anayasa Taslağı çalışmaları çerçevesinde Sivil Toplum Örgütleriyle yaptığı görüş alışverişleri kapsamında 1 Şubat 2012 Çarşamba günü saat: 14.30 da İLESAM Genel Merkez Yönetim Kurulu üyelerini kabul etti.

******

14 Şubat 2012 tarihinde,  saat:19.30’da İLESAM ve Dünya Yaşlılık Derneği tarafından Sevgililer Günü özel programı ANKAMALL AVM Salonunda yapıldı. Gecenin konukları Cemal Safi ve Ayşe Egesoy’du.

******

İLESAM Kadın Komisyonları ve Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim dalı işbirliğiyle gerçekleştirilen “Türk Şiirinde Kadın Şairlere Bakış” başlıklı sempozyum 23 Şubat 2012 tarihinde saat: 14:00’ de DTCF Muzaffer Göker Salonunda yapıldı.

******

1 Ocak 2011 tarihinden 31 Aralık 2011 tarihine kadar geçerli olmak üzere İLESAM ile TGRT A.Ş. (TGRT Haber Tv ve TGRT Radyo ) KANAL 7 arasında  imzalanan yayın izni sözleşmesi kapsamında kanalların gönderdiği listeye göre üyelere telif ödemesi yapılmaya başlandı.

******

İLESAM’ın da desteklediği “I.Uluslar arası Tarım-Gıda ve Gastronomi Kongresi” içinde 18 Şubat 2012 tarihinde yapılan “Ödül Töreninde” ülke tarımına verilen desteklerden ötürü, İLESAM’a da verilen “Sektöre Katkı Sağlayanlar Ödülü”nü İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri PARMAKSIZ, İLESAM Genel Merkez Yönetim Kurulu adına aldı.

******

İLESAM, Ankara’daki okullarda telif hakları ve korsanla ilgili slogan ve logo yarışması açtı.

******

22 Şubat 2012 tarihinde saat 15.00 -17.30 arasında Cumhuriyet Üniversitesi Gemerek Yüksek Okulu’nda Telif Hakları ve İLESAM’ın 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri kanunu çerçevesinde yaptığı hizmetler konusunda İLESAM Genel Muhasibi Cemal Tuzcuoğulları bir konferans verdi. Şiir sunumunu ise İLESAM üyesi Bahaattin Karagöz tarafından yapıldı.

******

Eylül Fuarcılıkla yapılan “İşbirliği Protokolu” kapsamında İLESAM 6. Ankara Kitap Fuarında Stand açtı. İLESAM üyeleri 23 Mart–1 Nisan 2012 tarihleri arasında İLESAM Standı’nda imza günleri düzenledi ve kitaplarını sattı.

******

9 Mart 2012 tarihinde Dünya Kadınlar Günü ve Yaşlılar Haftası nedeniyle düzenlenen “Genç Büyükler Şiir ve Müzik Dinletisi” görkemli geçti. Organizasyonunu İLESAM (İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) ve Dünya Yaşlılık Derneğinin üstlendiği etkinlik A-City AVM Salonunda yapıldı.

******

17.03.2012 tarihinde İstanbul-Fatih ilçesi Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde düzenlenen, "İslam Ülkeleri Akademisyen-Yazarlar Birliği Tanıtım Ve 1. Genel Kurul”unda İLESAM Üyesi Bayram Altan İSÜAY Kurucu Genel Sekreteri seçildi.

******

30.03.2012 tarihinde İLESAM-AKÇAĞ İnceleme-Araştırma, Roman ve Hikâye Yarışması sonuçları açıklandı.

******

Meslek Birliğinin 12. Olağan Genel Kurulu, 31 Mart 2012 Cumartesi günü Türk Tarih Kurumu toplantı salonunda gerçekleştirildi. Mehmet Nuri PARMAKSIZ’ın listesi (Mavi Liste), 302 delegenin oylarından 285’ini alarak sandıktan galip çıktı.

******

Kültür Bakanlığının katkılarıyla Amasya Sanatçılar Derneği tarafından organize edilen “SANATLA İÇ İÇE” proje kapsamında yer alan 1-7 Nisan “Amasya Sanat Haftası” etkinlikleri çerçevesinde 07 Nisan 2012 Cumartesi günü saat 19.30’da Amasya Kültür Merkezinde Şairler Şiir Şöleni düzenlendi.

******

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, “Esere Saygılı, Korsana Karşıyız” adlı SLOGAN VE LOGO YARIŞMASI kapsamında Ankara’daki İlköğretim ve Ortaöğretim okullarında öğretmen ve öğrencilerle bir araya gelerek telif hakları ve korsan kavramıyla ilgili olarak seminerler verdi.

******

İLESAM, Dünya Yaşlılar Derneği ve Genç Kocaelililer Derneği (GKD) işbirliğinde Türkiye`de ilk defa Kartepe Acısu beldesinde kurulacak yaşlı ve çocuk bakımı ile organik tarımı içinde bulunduran ‘Ekolojik Yaşam Çiftlikleri` projesinin startı verildi. Ekolojik Yaşam Çiftlikleri`nin ilk toplantısı GKD`nin ev sahipliğinde Kocaeli’nde Leyla Atakan Kültür Merkezi`nde gerçekleşti.

******

İLESAM Gaziosmanpaşa Üniversitesi Temsilciliği, Tokat Belediyesi ve Tokat Kent Konseyi’nce GOP Üniversitesi Konferans Salonunda 20 Nisan 2012 Cuma Günü saat 14.00’te düzenlenen Mustafa Necati Sepetçioğlu paneline katılmak için Tokat’a giden İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız,  19 Nisan 2012 Perşembe günü öğleden önce Tokat Anadolu Lisesi’nde; öğleden sonra ise Tokat Gazi Osman Paşa Lisesi öğrencileri ile bir araya geldi.

******

“Esere saygılı, korsana karşıyız" adlı telif hakları ve korsanla ilgili slogan ve logo yarışması sonuçları Gölbaşı Belediyesi Mehmet Akif Ersoy Kongre ve Kültür Merkezinde yapıldı.

******

İLESAM’ın 26. yaşı İLESAM Kültür Evinde 28 Nisan 2012 tarihinde kutlandı. Başkan Mehmet Nuri PARMAKSIZ ve Cemal TUZCUOĞULLARI tarafından geçmişten bugüne İLESAM anlatıldı.

******

İLESAM, Beypazarı Milli Eğitim Müdürlüğü ve Beypazarı Belediye Başkanlığı işbirliği ile 30 şair-yazar ve sanatçı 9 Mayıs 2012 Çarşamba günü Beypazarı’ndaki İlköğretim ve Ortaöğretim Okulları’nda öğrencilerle bir araya geldi.

******

10–11–12–13 Mayıs tarihlerinde İLESAM ve Simav Belediyesi işbirliğinde 30 şair ve yazar 17. Simav Şairler Şölenine katıldı.

******

İLESAM’ın katkılarıyla yapılan, Avrasya Yazarlar Birliği Derneği ve YAZ-AR-BİR’in de desteklediği “3. Kızılcabölük Özüstü Şiir Şenliği” coşkuyla gerçekleştirildi.

******

2011 İLESAM Ödül töreni 31 Mayıs 2012 Perşembe günü Altındağ Belediyesi Yunus Emre Kültür Merkezinde büyük bir katılımla gerçekleşti. 

******

İLESAM deprem yaralarını sarmaya çalışan Simav’a, 17. Simav şiir şöleniyle destek verdi.

İLESAM üyesi 30 şair-yazar ve sanatçı 17. Simav şairler şölenine katıldı.

******

Necip Fazıl Kısakürek, ölümünün 29. yıl dönümünde Fatih’teki Ali Emiri Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek programla anıldı.

******

İLESAM, Türkiye çapında gerçekleştirdiği yüzlerce etkinliğe bir yenisini daha ekledi. 01–07 Haziran 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilen 1.Uluslararası Bodrum Kitap ve Kültür Festivali’nde görkemli bir biçimde yer aldı.

******

İLESAM, teknolojiyi takip ederek facebook sayfasında yer aldı.

******

İLESAM, 20 Eylül–28 Eylül 2012 tarihlerinde karayoluyla Azerbaycan ve Gürcistan’a 26. yıl gezisi tertip etti.

******

Sivas Yazarlar ve Şairler Derneği (Siyşad) 4.Geleneksel Şiir Şölenini gerçekleştirdi.

******

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği ve AKÇAĞ Yayınevi, Türk Edebiyatına yeni eserler ve isimler kazandırmak, Türk Edebiyatına ve Türk kültürüne hizmet etmek amacıyla İnceleme-Araştırma, Roman ve Çocuk Edebiyatı (Roman-Hikâye) alanlarında 2012 yılı için bir yarışma düzenledi.

******

İLESAM-Kabakçı Konağı Şiir Dinletisi 8 Ekim 2012 tarihinde Mehmet Nuri PARMAKSIZ’ın başkanlığında yapıldı.

******

3. Uluslararası Samsun Şiir Günleri 12–14 Ekim 2012 tarihlerinde Samsun’da yapıldı.

******

İLESAM Gaziantep Şubesi işbirliği ile Şehit Kâmil Kaymakamlığı’nın  düzenlediği Çocuk Eğitimi-Çocuk Edebiyatı Paneli 6 Kasım 2012 günü Gaziantep’de gerçekleştirildi.

******

İLESAM’ın esere saygılı; korsana karşıyız projesinde dereceye giren eserler kitaplaştırıldı. (19.10.2012)

******

İLESAM ve SAGE Yayıncılık Rek.Mat.San.Tic.Ltd.Şti. protokol imzaladı.