En Son Haberler


2013

CUMARTESİ SOHBETLERİ / 2013

2013 YILINDA İLESAM NELER YAPTI?

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) “Telif Hakları ve Korsanla Yayınla” mücadelede başta Başkent olmak üzere şube ve temsilciliklerinin bulunduğu illerde ve hemen hemen neredeyse Türkiye’nin 81 vilayetinde emeğe sahip çıkarak üyelerinin sorunlarına çözüm, seslerine ses oluyor. Sanatsal, edebi ve kültürel faaliyetlerinin yanı sıra pek çok etkinliğe de yer veriyor bünyesinde.

Sesini duyurmak yapılan işin farkındalığındadır. İşte bu noktada İLESAM imza attığı çalışmalarında ve vermeye devam ettiği hizmetlerinde dinamik, aktif, üretici, yaratıcı, yapıcı ruhuyla farkındalığı yakalamaya devam ediyor…

İLESAM’IN SES GETİREN ETKİNLİKLERİNDEN KISA KISA…

Tokat İl Temsilciliği Bayrak şairi Arif Nihat ASYA’yı vefatının 38.yılında andı.

(5 Ocak 2013)

&&&

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri PARMAKSIZ ve Genel Başkan Yrd. Prof. Dr. Nurullah ÇETİN 8 Ocak 2013 günü Kanal 99’da Türk edebiyatını, şiirini ve romanını konuştu.

&&&

İLESAM ve KİĞILI Giyim Ticaret A.Ş. ile yapılan anlaşma gereği İLESAM üyeleri KİĞILI mağazalarında sağlanan indirimden yararlandılar.

&&&

İLESAM-Kabakçı Konağında düzenlenen “Şiir Dinletisi”  İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri PARMAKSIZ tarafından gerçekleştirildi. (14 Ocak 2013) 

&&&

İLESAM Kadınlar Komitesinin ilk toplantısı İLESAM Kültür Evi’nde yapıldı.  (3 Mart 2013)

&&&

İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) ve Bakırköy Lisesi işbirliğiyle, 11 Mart’ta Bakırköy Lisesi’nde Barış Manço temalı özel bir etkinlik düzenledi.

&&&

İLESAM-Kabakçı Konağında düzenlenen “Şiir Dinletisi”  İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri PARMAKSIZ tarafından gerçekleştirildi. Aynı zamanda;  “BİRHARF NESİR- ŞARKI SÖZÜ”  yarışmaları ödül törenleri de yapıldı.  (11 MART 2013) 

&&&

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, 12–15 Mart 2013 tarihleri arasında Londra Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nin davetlisi olarak Londra’daydı.

&&&

Eylül Fuarcılık ve Türk Kütüphaneciler Derneği Genel Merkezi tarafından Atatürk Kültür Merkezinde açılan 7. Ankara Kitap Fuarına İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği de katıldı.

(22 Mart 2013- 31 Mart 2013)  

&&&

Sinop Ayancık Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığınca Kültürel etkinlikler kapsamında düzenlenen ve Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği İLESAM’a bağlı seçkin şairler tarafından gerçekleştirilen 1. AYANCIK ŞİİR GECESİ halkın ve ilgililerin büyük katılımıyla hayata geçirildi. (29.03.2013)

&&&

İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) İstanbul Şubesi’nin düzenlediği 40. Çınaraltı Sohbetleri’nde Sadettin Kaplan’ın şiiri konuşuldu. (13 Nisan 2013)

&&&

İLESAM Kırklareli İl Temsilcisi Alâeddin İkican, Kırklareli Belediyesi ve Kent Konseyi’nin ortaklaşa hazırladığı “Şiir ve Musiki Dinletisi,  Konferans ve İmza Günü”ne  

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız ve İLESAM Kadın Komiteleri Başkanı İlter Yeşilay da katıldı. ( 05.04.2013 )

&&&

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri PARMAKSIZ Erzincan’da Telif Hakları konusunda bir konferans verdi. ( 23.04.2013)

&&&

“II. Şahinbey Kültür ve Edebiyat Günleri” İLESAM Genel Merkezi ve İLESAM Gaziantep Şubesi desteğiyle gerçekleştirildi. (25–27 Nisan 2013)

&&&

İLESAM İstanbul Şube Başkanı Cafer Vayni, Dil ve Edebiyat Derneği’nin Eyüp’teki Genel Merkezi’nde "Cumartesi Buluşmaları" kapsamında  "Edebi Eserlerin Korunması ve Telif Hakları" konulu bir sohbet düzenledi. ( 4 Mayıs 2013)

&&&

İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği)  ve Altındağ Belediyesi ve işbirliğinde gerçekleştirilen Ankara’daki tüm ortaokullar ve liselerde yapılan  “Esere Saygılı, Korsana Karşıyız-II” adlı “Slogan ve Logo Yarışması” ödül töreni 3 Mayıs 2013 Cuma günü saat 10.00’da, Yunus Emre Kültür Merkezi’nde yapıldı. 

&&&

İLESAM-Kabakçı Konağında düzenlenen “Şiir Dinletisi”  İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri PARMAKSIZ tarafından gerçekleştirildi. (13.05.2013)

&&&

İLESAM İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen 41. Çınaraltı Sohbetleri’nde

 “Aydın- Cami İşbirliği” ve “Çinili Camii” konuşuldu.

 (18 Mayıs 2013)

&&&

Bütöv Azerbaycan Birliği, İLESAM’ın (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) katkı ve desteği ile Azerbaycan’ın bağımsızlığının 95., Ebulfez Elçibey’in 75. doğum ve Güney Azerbaycan’daki Hordad olaylarının 7.yıldönümünde ’’Resulzade’den Elçibey’e Azerbaycan Davası’’ konulu panel düzenlendi. (26 Mayıs 2013)

&&&

İLESAM üyesi İbrahim Engin’in sahibi olduğu Ortanca Dergisi ve İLESAM’ın katkılarıyla 4. “Can Akengin Şiir Yarışması” ödül töreni 23 Mayıs 2013 tarihinde yapıldı.

&&&

2012 İLESAM Ödül töreni 31 Mayıs 2013 Cuma günü

Mili Kütüphane Toplantı Salonunda yapıldı.

&&&

Türkiye İlim ve Edebiyat Eserleri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM)-Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan "Her Aile Bir Şiir” temalı programda özellikle kadın şairler ve yazarlar yer aldı. (4 Haziran 2013)

&&&

Erzincan Üniversitesi ve Ordu Belediyesi İLESAM’a üye oldu (07.06.2013)

&&&

İLESAM İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen 42. Çınaraltı Sohbetleri 15 Haziran 2013 Cumartesi günü gerçekleştirildi.

&&&

TÜRKSOY’un 20. yıl etkinlikleri kapsamında İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği), Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği, Türk Dünyası Belediyeler Birliği gibi birçok kurum ve kuruluşun katkılarıyla 21- 30 Haziran tarihleri arasında Türkiye’nin 7 ilinde "İpek Yolu Şairler Buluşması" gerçekleştirildi.

&&&

01 Ocak 2012 tarihinden 31 Aralık 2012 tarihine kadar geçerli olmak üzere İLESAM ile TGRT A.Ş. (TGRT Haber Tv ve TGRT Radyo ) arasında  imzalanan yayın izni sözleşmesi kapsamında kanalların gönderdiği listeye göre üyelere telif ödemesi yapılmaya başlandı.

&&&

İLESAM Üyeleri Türk Hava Kurumu Üniversitesi İşletme Yüksek Lisans Programlarından indirimli olarak yararlandı.

&&&

İLESAM Antalya Temsilciliği, Genel Başkan Mehmet Nuri Parmaksız’ın katılımlarıyla

20 Ağustos 2013 Salı günü saat 17.30’da açıldı.

&&&

DURU TV’de yayınlanan “Kahve Altı” programında İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız “İLESAM ve Telif Hakları” ile ilgili bir konuşma yaptı. (20 Eylül 2013)

&&&

İLESAM-Kabakçı Konağında düzenlenen “Şiir Dinletisi”  İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri PARMAKSIZ tarafından gerçekleştirildi. (3 Ekim 2013)

&&&

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız 4 Ekim 2013 Cuma günü saat 10’da Elazığ Fırat Üniversitesi’nde “Telif Hakları ve Korsanla Mücadele Konulu” bir konferans verdi.

&&&

İLESAM’ın 43. Çınaraltı Sohbetleri’nde "Yazarlık Atölyeleri ve Yazarlık" konuşuldu.

(26 Ekim 2013) 

&&&

İLESAM Genel Merkezi ve İLESAM Antalya Temsilciliği “Antalya Şairler Buluşması ve Sempozyumu” yapıldı. (29 Kasım–1 Aralık 2013)

&&&

İLESAM-Kabakçı Konağında düzenlenen “Şiir Dinletisi”  İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri PARMAKSIZ tarafından gerçekleştirildi. (11 Kasım 2013)

&&&

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) Ankara Şubesi I. Genel Kurulu ve Genel Merkez Genel Kurulu delege seçimleri 09.11.2013 tarihinde İLESAM Genel Merkez binasında gerçekleşti.

&&&

İLESAM-Ankara Hukuk Fakültesi Mezunları Derneği ve Türk Hukuk Enstitüsü “Hak, Hukuk ve Adalet” konulu şiir yarışması düzenledi.

&&&

İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen Çınaraltı Sohbetleri’nin kırk dördüncüsü 23 Kasım 2013 Cumartesi günü gerçekleştirildi. 

&&&

Eylül Fuarcılıkla yapılan “İşbirliği Protokolu” kapsamında 3 Ocak–12 Ocak 2014 tarihlerinde

İLESAM 8. Ankara Kitap Fuarında Stand açtı.

İLESAM üyesi yazar ve şairler imza günleri düzenlediler.

&&&

İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız’ın projesi olan “Esere Saygılı, Korsana Karşıyız” adlı “Slogan ve Logo” yarışmasının üçüncüsü Yenimahalle Belediyesi ile beraber düzenlendi.

&&&

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) ve AKÇAĞ Yayınevi, Türk Edebiyatına yeni eserler ve isimler kazandırmak, Türk Edebiyatına ve Türk kültürüne hizmet etmek amacıyla Roman, Hikâye  ve İnceleme-Araştırma alanında (KİTAP DOSYASI)  2013 yılında yapılacak bir yarışma düzenledi.

&&&

İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği), Ahi Evran Üniversitesi Ahilik Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezi, T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürlüğü, T.C. Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, T.C. Ahi Evran Üniversitesi Rektörlüğü ve Şekerbank “AHİ EVRAN VE AHİLİK” Konulu, Ödüllü, Uluslar arası Senaryo ve Tiyatro Yarışması düzenledi.

&&&

İLESAM üyelerinden olan Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen gerek Türkiye’den gerekse Dünya’dan ünlü şairlerin katılımıyla 20-21 Aralık 2013 tarihlerinde gerçekleştirilen 4. Uluslararası Şiir Günleri etkinliğine İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız ve İLESAM Kadın Komiteleri Başkanı İlter Yeşilay da katıldı. 

&&&

İLESAM İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen 45. Çınaraltı Sohbetleri’nde vefatının üçüncü yılındaMütefekkir-Şair Ali UĞUR" Konuşuldu.

(28 Aralık 2013)

&&&

2013 YILINDA İLESAM’IN FARKINDALIK YARATAN CUMARTESİ ETKİNLİKLERİ

CUMARTESİ SÖYLEŞİLERİNDEN KISA KISA

05.01.2013 tarihinde Dr. Güllü Karanfil “Gagauz Türkleri” hakkında konuştu. 

&&& 

İsmet Bora Binatlı “Türk Edebiyatında ve Halk Arasında Felek” kavramını anlattı. (12.01.2013)

&&& 

19 Ocak 2013 Cumartesi günü Münevver Ayaşlı konuşuldu. Münevver Ayaşlı’yı genç akademisyen Hatice Yıldız tarafından anlatıldı.

&&&

26 Ocak 2013 tarihinde Doç. Dr. Levent Bayraktar “Bergson Felsefesi” hakkında bilgi verdi.

&&&

2 ŞUBAT 2013 günü Mustafa KAYA  “Destanlarımız Türk Töresi ve Biz” konusu hususunda bir konuşma yaptı.

&&&

9 Şubat 2013 Cumartesi günü Doç. Dr. İbrahim ATABEY  “Türkçenin Güncel Sorunları”na dair bir söyleşi gerçekleştirdi.

&&&

16 Şubat 2013 tarihinde Prof. Dr. Ali İhsan KOLCU “Şiirimizde Yabancı Hayranlığının Akisleri” temasını içeren bir konuşma yaptı.

&&&

Doç. Dr.Mustafa SEVE “Küreselleşme ve Tüketim” temasını kapsayan bir program sundu. (23 Şubat 2013)

&&&

02 Mart 2013 Cumartesi günü Gökhan REYHANOĞULLARI  “Arif Nihat Asya”yı anlatan bir söyleşi yaptı.

&&&

İLESAM Kadınlar Komitesi ilk toplantısını İlter Yeşilay’ın başkanlığında İLESAM Kültür Evinde yaptı  (03 Mart 2013)

&&&

İLESAM Kültür Evinde Kadınlar Komitesi Başkanı İlter Yeşilay “Türk Toplumunda Kadın Sorunları”nı anlattı.(09 Mart 2013)

&&&

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız “Türk Şiiri ve Türk Şairleri” hakkında bir söyleşi gerçekleştirdi. (16 Mart 2013)

&&& 

23.03.2013 tarihinde Dr. Gülsün Mehmet tarafından

 “Budist Tibet’in Müslüman Türkleri: Salarlar” anlatıldı. 

&&& 

İLESAM Kültür Evi, 30.03.2013 Tarihindeki Cumartesi Söyleşisinde Dil-Tarih ve Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Araş. Gör. İsmail Kekeç’i konuk etti. Kekeç “Sezai Karakoç”u anlattı.

&&& 

 “Türk Edebiyatında ve Şiirinde Lale” konusu ile Abdullah Satoğlu İLESAM’lılarla birlikte oldu. (06 Nisan 2013) 

&&&

Celal Ogan, katılımcıları Yörük Kültürü” hakkında bilgilendirdi.  (13 Nisan 2013) 

&&&

Mehmet Çetkin “Kutlu Doğum Haftası” hakkında bilgiler verdi. (20 Nisan 2013)

&&&

04.05.2013 tarihinin söyleşi konusu “Ordusunu Arayan Kumandan: N. Fazıl Kısakürek ve Büyük Doğusu” konuşmacı ise Lütfü Şehsuvaroğlu idi.

&&&

Prof. Dr. İsa Kayacan” Dil Yanlışlarımız” hakkında bir söyleşi gerçekleştirdi.

 (11 Mayıs 2013)

&&&

25 Mayıs 2013 Cumartesi gününün konuşmacısı Mustafa FİRENGİZ, söyleşi konusu ise “Hitabet Sanatı” oldu. 

&&&

İLESAM Cumartesi Sohbetleri ve Şiir Dinletilerinde yeni döneme ‘merhaba’ dedi. Genel Başkan Mehmet Nuri Parmaksız, Meslek Birliğinin çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi.

(28 Eylül 2013)

&&&

Doç. Dr. Mehmet ÇEVİK “Millî Bir Sosyal Kurum Olarak Ahilik” konusunda bir konuşma yaptı  (5 Ekim 2013)

&&&

Yard. Doç. Dr. Sefa YÜCE “Yavuz Bülent Bakiler ve Eserleri” hakkında bilgiler verdi.

(12 Ekim 2013)

&&& 

26 Ekim 2013 tarihinde Doç. Dr. Ersin Özarslan, “Ali Akbaş’ı ve Şiirlerini” anlattı. 

&&& 

Doç. Dr. Mustafa Kurt  “Kültür ve Edebiyat” temasını içeren bir konuşma yaptı.

 (16 Kasım 2013) 

&&&

Prof. Dr. İsmail Hakkı Aksoyak  “Osmanlı Türkçe’si ve Divan Edebiyatı” hakkında değerli bilgilerini katılımcılarla paylaştı.

 (23 Kasım 2013)

&&&

Prof. Dr. Metin ÖZARSLAN “Müzik ve Edebiyat İlişkisi” konusunda bir konuşma yaptı.

(7 Aralık 2013)

&&& 

 14.12.2013 tarihinde Yrd. Doç. Dr. Fatih Sakallı’nın sunumuyla gerçekleştirilen etkinliğim konusu  “Türk Romanında Kurtuluş Savaşı” oldu.

&&&

21.12.2013 Cumartesi günü İLESAM Kültür Evinde İbrahim İmer’in sunumuyla bir “ Şiir Dinletisi”  yapıldı

&&&

28.12.2013 tarihinde Doç. Dr. M. Can DOĞAN  “Şiir ve Şiir Dili" konusunda bir kon uşma yaptı.