En Son Haberler


2014

CUMARTESİ SOHBETLERİ / 2014

2014 YILINDA İLESAM NELER YAPTI?

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) “Telif Hakları ve Korsanla Yayınla” mücadelede başta Başkent olmak üzere şube ve temsilciliklerinin bulunduğu illerde ve hemen hemen neredeyse Türkiye’nin 81 vilayetinde emeğe sahip çıkarak üyelerinin sorunlarına çözüm, seslerine ses oluyor. Sanatsal, edebi ve kültürel faaliyetlerinin yanı sıra pek çok etkinliğe de yer veriyor bünyesinde.

Sesini duyurmak yapılan işin farkındalığındadır. İşte bu noktada İLESAM imza attığı çalışmalarında ve vermeye devam ettiği hizmetlerinde dinamik, aktif, üretici, yaratıcı, yapıcı ruhuyla farkındalığı yakalamaya devam ediyor…

2014 YILINDA İLESAM’IN GERÇEKLEŞTİRDİĞİ ETKİNLİKLERDEN KISA KISA…

İLESAM, ATO CONGRESİUM’DA DÜZENLENEN "8. ANKARA KİTAP FUARI"NDA…

Eylül Fuarcılık tarafından 8 yıldır gerçekleştirilen 8. Ankara Kitap Fuarı

3 Ocak 2014 Cuma günü ATO Congresium’da başladı.12 Ocak 2014 tarihine kadar sürdü.

“ESERE SAYGILI, KORSANA KARŞIYIZ-III” ADLI SLOGAN VE LOGO YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ 16 OCAK 2014

T.C.  Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen, İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği)  ve Yenimahalle Belediyesi ve işbirliğinde gerçekleştirilen Ankara’daki tüm Ortaokul ve Liselerde yapılan  “Esere Saygılı, Korsana Karşıyız-III” adlı slogan ve logo yarışması ödül töreni 16 Ocak 2014 Perşembe günü saat 13.30’da, Yenimahalle Belediyesine ait Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi

İLESAM KABAKÇI KONAĞI ŞİİR DİNLETİSİ ve BİRHARF 5. NESİR VE BİRHARF 2013 ŞARKI SÖZÜ YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız’ın sunduğu  “Şiir Dinletisi” Kabakçı Konağı’nda gerçekleştirildi. Programın öncesinde İLESAM üyelerinden Nur Ersen’in editörlüğünü yaptığı birharf.net adına düzenlenen 5.Nesir ve 2013 Şarkı Sözü ödül törenleri de 13.01.2014 tarihinde yapıldı.

ESERE SAYGILIYIZ KORSANA KARŞIYIZ – III SLOGAN ve LOGO YARIŞMASI – 2013 / İLESAM

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliğinin bu yıl üçüncüsünü düzenlediği “Esere Saygılı, Korsana Karşıyız” temalı Slogan ve Logo yarışması sonrasında edebiyat dünyası yeni bir eser daha kazandı.  Esere Saygılı, Korsana Karşıyız-III” isimli bu eser telif hakları ve korsanla mücadele hususunda gerçekleştirilen bir projenin parçası oldu.

İLESAM İSTANBUL’DA 46. ÇINARLATI SOHBETLERİ

İLESAM’ın 46. Çınaraltı Sohbetleri’nde Mihriban’ın Şairi Abdurrahim KARAKOÇ konuşuldu.

“ESERE SAYGILI KORSANA KARŞIYIZ-III” TEMALI  SLOGAN VE LOGO YARIŞMASI”NA DAİR BİLGİLERİN HARMANLANDIĞI İLESAM BÜLTENİ ÖZEL SAYISI…

İLESAM cumartesi etkinliklerinden ve şiir dinletilerinden kesitlerin yer aldığı, üyelerinin katıldığı programlardan, yapılan ve yapılması planlanan hizmetlerinden haber veren, Türkiye’de ve Dünya’da telif hakları konusunda neler olduğuna dair bilgilendiren, Bölge toplantılarından haberdar eden Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği Bülteni bu kez de “Esere Saygılı Korsana Karşıyız-III” temalı  Slogan ve Logo Yarışması”na dair bilgilerin harmanlandığı Özel Sayısı ile merhaba dedi okurlarına.

İLESAM-KABAKÇI KONAĞI ŞİİR DİNLETİSİ

(10 ŞUBAT2014)

Birbirinden değerli şairlerin farklı temalarda şiirler seslendirdiği program İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız tarafından yönetildi. 19.00’da başlayan program 21.00 sularına kadar sürdü.

İLESAM 47.ÇINARALTI SOHBETLERİ

(22 ŞUBAT 201)

İLESAM İstanbul Şubesince düzenlenen 47. Çınaraltı Sohbetlerinde Hollywwood’da bir Türk sinemacı Metin Güngör konuşuldu.

İLESAM-AKÇAĞ ROMAN, HİKÂYE ve İNCELEME-ARAŞTIRMA (Kitap Dosyası-2013) YARIŞMASINDA DERECE ALANLAR AÇIKLANDI 

İLESAM ve AKÇAĞ Yayınevi’nin ortaklaşa düzenlediği Roman, Hikâye ve İnceleme-Araştırma (Kitap Dosyası-2013) Yarışma sonucu İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız tarafından açıklandı.

İLESAM KABAKÇI KONAĞI ŞİİR DİNLETİSİ

İLESAM-Kabakçı Konağı Şiir Dinletisi 10 Mart 2014 Pazartesi günü,  saat:19.00

Mehmet Nuri Parmaksız tarafından sunuldu.

İLESAM’IN 48. ÇINARALTI SOHBETLERİ’NDE “MEDENİYET TÜRKÇESİ” KONUŞULDU

İLESAM İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen Çınaraltı Sohbetleri’nin kırk sekizincisi 29 Mart 2014 tarihinde gerçekleştirilerek “Medeniyet Türkçesi” konuşuldu.

İLESAM’IN 49. ÇINARALTI SOHBETLERİ’NDE “DÜNYADA VE TÜRKİYE’DE TELİF HAKLARI” KONUŞULDU

İLESAM İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen Çınaraltı Sohbetleri’nin kırk dokuzuncusu 19 Nisan 2014 Cumartesi günü gerçekleştirilerek “ Dünyada ve Türkiye’de Telif Hakları” konuşuldu.

İLESAM 13. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI

(26.04.2014)

İKİ DÖNEMDİR MEHMET NURİ PARMAKSIZ BAŞKANLIĞINDA HİZMETLERİNİ YÜRÜTEN YÖNETİM

YENİ DÖNEMDE DE GÖREV BAŞINDA…

Türkiye İlim Edebiyat Eserleri Sahipleri Meslek Birliğinin Genel Merkez Yönetim Kurulu, tüzük gereğince 2 yılda bir yapılması gereken 13. Olağan Genel Kurul toplantısı 26 Nisan 2014 Cumartesi günü saat 10.00’da Türk Tarih Kurumu Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

İLESAM GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU’NDA GÖREVLER BELLİ OLDU

(29.04.2014)

İLESAM’ın 13. Olağan Genel Kurulu’ndan sonra seçilen Yönetim Kurulu en yaşlı üye olan Prof. Dr. Tuncer Gülensoy başkanlığında ilk toplantısını gerçekleştirdi ve gizli oyla yapılan seçimde görev dağılımı belli oldu:

İLESAM Genel Başkanlığına Mehmet Nuri Parmaksız,

İLESAM Genel Başkan Yardımcılığına İlter Yeşilay

İLESAM Genel Muhasipliğine Pehlivan Uzun seçildi.

İLESAM Genel Merkez Yönetim Kurulu

Mehmet Nuri Parmaksız

İlter Yeşilay

Pehlivan Uzun

Prof. Dr. Tuncer Gülensoy

Prof. Dr. Nurullah Çetin

Doç. Dr. Ayfer Yılmaz

Cemal Tuzcuoğulları

Arif Bük

Hakan Yılmaz

“AHİ EVRAN VE AHİLİK” KONULU, ÖDÜLLÜ, ULUSLARARASI SENARYO ve TİYATRO YARIŞMASI

İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği), Ahi Evran Üniversitesi Ahilik Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezi, T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürlüğü, T.C. Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, T.C. Ahi Evran Üniversitesi Rektörlüğü ve Şekerbank

“AHİ EVRAN VE AHİLİK” Konulu, Ödüllü, Uluslararası

Senaryo ve Tiyatro Yarışması düzenledi

İLESAM GENEL BAŞKANI KANAL 5 TV’DE İLESAM’I VE 5846 SAYILI FSEK’İ ANLATTI

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri PARMAKSIZ, KANAL 5 TV’de İLESAM ve 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile ilgili yasayı anlattı.

İLESAM KABAKÇI KONAĞI ŞİİR DİNLETİSİ

Sezonun son programı 12 Mayıs 2014 tarihinde Kabakçı Konağında Mehmet Nuri Parmaksız’ın sunumu ile gerçekleştirildi.

İLESAM HAYSİYET VE DENETLEME KURULU TOPLANTILARI YAPILDI

(19.05.2014)

13.Olağan Genel Kurul’un ardından İLESAM Haysiyet ve Denetleme Kurulu toplantıları yapıldı ve kurullar içinde görev dağılımı belli oldu.Toplantı öncesi İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız ve İLESAM Genel Başkan Yardımcısı İlter Yeşilay ile yapılacak projeler, iş ve işlemler konusunda fikir alışverişinde bulunan kurullar daha sonra kendi içlerinden Başkan ve Başkan Yardımcılarını seçtiler.Haysiyet Kurulu toplantısında yapılan seçimde Haysiyet Kurulu Başkanlığına İsa Kayacan, Haysiyet Kurulu Başkan Yardımcılığına Hanefi Işık seçildi.Denetleme Kurulu toplantısında yapılan seçimde Denetleme Kurulu Başkanlığına Bilal Dilsiz, Denetleme Kurulu Başkan Yardımcılığına Salih Kozan seçildi.

İLESAM ve AKÇAĞ YAYINEVİ’NİN ORTAKLAŞA DÜZENLEDİĞİ ROMAN, HİKÂYE VE İNCELEME-ARAŞTIRMA (KİTAP DOSYASI-2013) YARIŞMASINDA DERECE ALAN ESER SAHİPLERİ ÖDÜLLERİNE KAVUŞTU

İLESAM- Akçağ Yayınevi’nin ortaklaşa düzenlediği yarışmada derece alan eser sahipleri ödüllerine kavuştu. İLESAM Kültür Evinde gerçekleştirilen törende Başkan M. Nuri Parmaksız ödüllerini takdim etti.

İLESAM HİZMET PLAKETLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği, İLESAM’a hizmet ve katkılarından dolayı bazı üyelerini plaket vererek taltif etti.

Galip KURTOĞLU’na plaketi İLESAM Ankara Başkanı Durak Turan DÜZ,

Ali Kemal PARILDAR’a plaketi İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri PARMAKSIZ,

Mahir ÜNAT’a plaketi Cemal TUZCUOĞULLARI tarafından sunuldu.

İLESAM’IN 50. ÇINARALTI SOHBETLERİ’NDE “TÜRKİYE’MİN ŞAİRİ DİLAVER CEBECİ” ANILDI

İLESAM İstanbul Şubesince düzenlenen Çınaraltı Sohbetlerinin ellincisi 31 Mayıs 2014 tarihinde yapıldı. Programda Dilaver Cebeci anıldı.

ADANA KÜLTÜR SANAT VE EDEBİYAT FESTİVALİ’NDE GENEL BAŞKAN MEHMET NURİ PARMAKSIZ İLESAM’I VE TÜRKÇEMİZİ ANLATTI.

İLESAM Genel Başkan Mehmet Nuri Parmaksız, 01 Kültür Sanat ve Edebiyat Festivali kapsamında Adana’ya gitti. Parmaksız, program öncesi Adana da bir dizi görüşmelerde bulundu.

GENÇ YAZARLAR İLESAM’I TANIDI ve TELİF HAKLARI KONUSUNDA BİLGİLENDİ

(06.06.2014)

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız Samanyolu Yazarlık Okulu’nda genç yazarlara telif haklarının püf noktalarını anlattı. 

İLESAM’IN HAYAT SOHBETLERİ’NDE ALBARAKA TÜRK GENEL MÜDÜRÜ FAHRETTİN YAHŞİ “BANKA VE KÜLTÜR İLİŞKİSİNİ” ANLATTI

İLESAM olarak Hayat Yayınlarının katkılarıyla düzenlenen Hayat Sohbetleri, 14 Haziran 2014 Cumartesi sabahı, Hayat Yayınları’nın Eyüp’teki merkezinde gerçekleştirildi. Etkinliğin konusu “Banka ve Kültür İlişkisi” idi.

İLESAM’IN 51. ÇINARALTI SOHBETLERİ’NDE “ŞİİR VE MÜZİK DİNLETİSİ” YER ALDI

İLESAM İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen Çınaraltı Sohbetleri’nin elli birincisi 21 Haziran 2014 Cumartesi günü gerçekleştirildi.

İLESAM İSTANBUL BAĞCILARDA RAMAZAN ETKİNLİKLERİ

İLESAM Hayat Yayınları ile birlikte, İstanbul-Bağcılar Belediyesi Ramazan Etkinlikleri kapsamında bir dizi faaliyet gerçekleştirdi.

İLESAM İL ve ÜNİVERSİTE TEMSİLCİLİĞİ, İL DENETİM KOMİSYONU ÜYELİĞİ İÇİN MÜRACAATLAR BAŞLADI

(05.08.2014)

İLESAM üyesi şair-yazar ve akademisyenlere 2014 yılı Edebiyat Eserlerini Destek Projesi başvurularının başladığı duyuruldu.

Bakanlık bütçesinden maddi destek verilmeye başlandı.2015 yılı başvuruları

01 Eylül 2014 – 15 Ekim 2014 tarihleri arasında yapıldı.

RADYO KARADENİZ FM’DE İLESAM KONUŞULDU

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız 05 Eylül 2014 tarihinde Radyo Karadeniz FM’in  (88.6)   konuğu oldu. İLESAM Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Yılmaz’ın hazırlayıp sunduğu programda Parmaksız İLESAM’ı, Telif Haklarını ve Korsan Yayının zararlarını anlattı. 

İLESAM ANKARA’DA YAŞAYAN BESTEKÂRLARLA İLK KAHVALTI…

(21.09.2014)

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız ve İLESAM Genel Başkan Yardımcısı İlter Yeşilay’ın başkanlığında gerçekleşen programın konukları İsmail AKÇAPINAR, Prof. Dr. Yaşar BEDÜK, Hüseyin SOYSAL, Yener TOPALOĞLU oldu. Görüşmelerde katılımcıların fikirlerinden yola çıkılarak önemli tespitlerde bulunuldu. 

İLESAM ANKARA’DA YAŞAYAN BESTEKÂRLARLA 2.KAHVALTI…

(27.09.2014)

İLESAM’ın Ankaralı bestekârlarla bilgi ve fikir alışverişi yaparak bu alanda büyük çaplı projeler üretmeyi hedeflediği kahvaltı toplantılarının ikincisi İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız ve İLESAM Genel Başkan Yardımcısı İlter Yeşilay’ın başkanlığında 27 Eylül 2014’de İLESAM Genel Merkezinde gerçekleştirildi

TRT Müzik Dairesi Başkan Yardımcısı Özgen GÜRBÜZ, Kültür Bakanlığı Devlet Klasik Türk Müziği tambur sanatçısı ve ünlü bestekâr  Faruk ŞAHİN, Sayın Ertuğrul OTTEKİN ve Nesrin ERSİPAHİ İLESAM Kültür Evinin konukları oldular.

İLESAM’IN ANKARALI BESTEKÂRLARLA YAPTIĞI 3. KAHVALTI…

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız ve İLESAM Genel Başkan Yardımcısı İlter Yeşilay’ın başkanlığında yapılan üçüncü kahvaltıya Ziya Levent Topçuoğlu ve Ramazan Özyurt’un katıldı. Güler Eroğlu eşinin rahatsızlığı nedeniyle programa katılamadı.

İLESAM, KABAKÇI KONAĞI ŞİİR DİNLETİLERİYLE YENİ SEZONA “MERHABA” DEDİ

(13 EKİM 2014)

Tarihi Kabakçı Konağında gerçekleştirilen Şiir dinletisi İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız tarafından yönetildi.

ANKARALI BESTEKÂRLARLA 4. KAHVALTI…

İLESAM’ın Ankaralı bestekârlarla yaptığı sohbet toplantılarının 4.sü İLESAM Genel Merkezinde 18 Ekim 2014 Cumartesi günü gerçekleştirildi.  Toplantı İlgün Soysev, Erdoğan Tozoğlu ve Ünal Yılmazer’in katılımlarıyla gerçekleştirildi. Değerli bestekârlar musiki hakkındaki fikir ve görüşleriyle İLESAM’ın hedeflerini belirlemesine katkıda bulundular.

İLESAM’IN ÇINARALTI SOHBETLERİ AZAKLIOĞLU VAKFI’NDA DEVAM ETTİ… 

52. İLESAM Çınaraltı Sohbeti Azaklıoğlu Necati Bay Eğitim ve Kültür Vakfı’nda gerçekleştirildi.

İLESAM HİZMET PLAKETLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

(25 EKİM 2014)

İLESAM hizmet plaketleri sahiplerini buldu.

Kemal Arslan’a plaketi Cemal Tuzcuoğulları,

Sevinç Güven Doğancan’a plaketi İLESAM Genel Başkan Yardımcısı İlter Yeşilay,

Merih Baran Erbuğ’a plaketi İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız,

Ali Fazıl Bozdağ’a  (Âşık Zebuni) plaketi  İLESAM Ankara Başkanı Durak Turan DÜZ tarafından takdim edildi.

İLESAM’IN 53. ÇINARALTI SOHBETLERİ KONUSU ZİYA GÖKALP…

İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen Çınaraltı Sohbetleri’nin elli üçüncüsü 01 Kasım 2014 Cumartesi günü gerçekleştirildi.

İLESAM-KABAKÇI KONAĞI ŞİİR DİNLETİSİ…

(10.11.2014)

İLESAM- KABAKÇI Konağı Şiir Dinletisi Mehmet Nuri Parmaksız’ın sunumu ile yapıldı.

İLESAM’DA ANKARALI BESTEKÂRLARLA BEŞİNCİ KAHVALTI…

(15 Kasım 2014)

İLESAM Kültür Evinin konukları Kadri ŞARMAN, Tuncay YALIN, Coşkun BAĞIR’dı. Konuklar, Türk musikisi ve İLESAM’ın konu hakkındaki çalışmalarıyla ilgili görüşlerini belirttiler.

İLESAM, ANKARA’DAKİ OKULLARDA TELİF HAKLARI VE KORSANLA İLGİLİ 4.SLOGAN VE LOGO YARIŞMASINI AÇTI

İLESAM (İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, “bu sene“Esere Saygılı, Korsana Karşıyız-4” adlı  Slogan ve Logo yarışmasının dördüncüsünü Akyurt Belediyesi ile beraber düzenlediklerini özellikle esere saygı ve korsan konusundaki hassasiyeti için Akyurt Belediye Başkanı Sayın Gültekin Ayantaş’a ve T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü’ne  teşekkürü bir borç bildiğini; Akyurt ilçesinin seminerler açısından pilot ilçe olduğunu ve yarışma ile ilgili gerekli izinlerin alındığını ve şartnamenin Ankara’daki toplamda ortalama 1000 Ortaokul ve Liseye gönderildiğini açıkladı.

İLESAM-AKÇAĞ ROMAN VE ÇOCUK EDEBİYATI

(HİKÂYE-ROMAN)-2014 (KİTAP DOSYASI) YARIŞMASI

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) ve AKÇAĞ Yayınevi, Türk Edebiyatına yeni eserler ve isimler kazandırmak, Türk Edebiyatına ve Türk kültürüne hizmet etmek amacıyla Roman/Çocuk Edebiyatı (Hikâye-Roman) alanında (KİTAP DOSYASI)  2014 yılında yapılacak bir yarışma düzenledi.

İLESAM’IN 55. ÇINARALTI SOHBETLERİNİN KONUSU MUHAFAZAKÂRLIK...

İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen Çınaraltı Sohbetlerinin elli beşincisi 22 Kasım 2014 Cumartesi günü gerçekleştirildi.

İLESAM’DA ANKARALI BESTEKÂRLARLA ALTINCI KAHVALTI…

(22 Kasım 2014)

İLESAM’ın 2014-2015 sezonu açılışından sonra bir proje çerçevesinde başlattığı Ankaralı bestekârlarla kahvaltı sohbetleri programının altıncısı

22 Kasım 2014 tarihinde İLESAM Genel Merkezinde yapıldı.

Ali ŞENOZAN, Osman BABUŞCU, Celal ABACI ve Naci TUNCEL’e Türk Musikisi hakkındaki görüşlerini anlattılar. 

İLESAM’DAN KARAMAN’DA TELİF HAKKI KONFERANSLARI

İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) Genel Merkezi ve İLESAM Karaman Temsilciliği işbirliği ile 28 Kasım 2014 Cuma günü Genel Başkan Mehmet Nuri PARMAKSIZ tarafından Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’nde ve Belediye Salonu’nda İLESAM’ı tanıtıcı ve telif hakları konulu iki konferans verildi.

YALOVA ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. NİYAZİ ERUSLU, İLESAM’IN 57. ÇINARALTI SOHBETLERİ’NDE…

İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen Çınaraltı Sohbetleri’nin elli yedincisi 06 Aralık 2014 Cumartesi günü gerçekleştirildi

İLESAM GENEL BAŞKANI MEHMET NURİ PARMAKSIZ GAZİANTEP’TE…

İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) Genel Başkanı Mehmet Nuri PARMAKSIZ İLESAM Gaziantep Şubesi’nin Olağan Genel Kurulu’na katılmak için 6-7 Aralık 2014 tarihlerinde Gaziantep’te oldu. İLESAM Gaziantep Şubesi’nin Olağan Genel Kurulu 06 Aralık 2014 Cumartesi günü saat 17’de Türk Ocağı Salonu’nda yapıldı.

İLESAM-KABAKÇI KONAĞI ŞİİR DİNLETİSİ

(08 ARALIK 2014)

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri PARMAKSIZ’ın sunumu ile gerçekleşen Şiir Dinletisi coşkulu geçti.

AKYURT’TA TELİF HAKKI VE KORSANLA MÜCADELE SEMİNERİ

5 Aralık 2014 Cuma günü saat 13.30’da Akyurt Belediyesi  Necip Fazıl Salonu’nda Akyurtlu öğrencilere Esere Saygılı, Korsana Karşıyız-4 adlı  Slogan ve Logo Yarışmasını, Telif Hakları ve Korsan’ın zararları konusunda İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız ve Yönetim Kurulu üyesi Cemal Tuzcuoğulları tarafından seminer verildi.

M. CEMAL ÇİFTÇİGÜZELİ, İLESAM’IN 58. ÇINARALTI’NDA, NEVZAT YALÇINTAŞ’I ANLATTI.

İLESAM İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen Çınaraltı Sohbetleri’nin elli sekizincisi 13 Aralık 2014 Cumartesi günü gerçekleştirildi.

İLESAM GENEL BAŞKAN YADIMCISI İLTER YEŞİLAY KAZAKİSTAN’DA İDİ

Kazakistan Yazarlar Birliğinin 80. Kuruluş yıldönümü kutlamaları dolayısıyla İLESAM Genel Başkan Yardımcısı İlter Yeşilay yapılacak etkinliklere katıldı.

İLESAMLI BİLİMADAMI, ŞAİR, YAZAR VE SANATÇILAR ANSİKLOPEDİSİ İÇİN BÜYÜK BİR ADIM ATTI

İLESAMLI Bilim adamı, Şair, Yazar ve Sanatçılar Ansiklopedisi İLESAM Yönetim Kurulunca alınan karar çerçevesinde 2015 yılı sonuna kadar tüm masrafları İLESAM tarafından karşılanarak çıkarılacaktır.  Ansiklopedi sadece İLESAM üyelerini kapsamakta olup katılım ücretsizdir.

İLESAM’IN 59. ÇINARALTI’NDA, OSMANLI ARŞİVİ KONUŞULDU

İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen Çınaraltı Sohbetleri’nin elli dokuzuncusu 20 Aralık 2014 Cumartesi günü gerçekleştirildi.

ANKARA’DA YAŞAYAN BESTEKÂRLARIMIZLA YEDİNCİ KEZ BULUŞULDU

(20.12.2014)

İLESAM’ın Ankara’da yaşayan bestekârlarla yaptığı 20 Aralık 2014 tarihli  kahvaltı toplantıya, Cemil Derelioğlu, Yalçın Mıhçı, Kenan Günel ve Suat Yıldırım’dan oluşuyordu. Üstatlar, Türk Musiki’si hakkındaki görüş, fikir ve önerilerini dile getirdiler.

İLESAM TEŞEKKÜR BELGELERİ SAHİPLERİNİ BULDU

(27 ARALIK 2014)

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği,  İLESAM’ın kültürel faaliyetlerine katkılarından ve ilim - edebiyat alanındaki hizmetlerinden dolayı yirmi üyesini Teşekkür Belgesi ile onurlandırdı.

Onurlandırılan üyeler arasında Bekir Yeğnidemir, Orhan Vergili, Mehmet Sevinç Ergun, Zeliha Altındal, Âşık Bayrami, Niyazı Bali, Fatma Kalkan, Seyfettin Çoban, İbrahim Yaman, Uğur Bulut, Necati Özdenkoş, Sibel Unur Özdemir, Mustafa Firengiz, Mahir Ünat, Durak Turan Düz, Bayram Yelen, Ali Haydar Keskinoğlu, Şakir Susuz, Hayriye Çitoğlu, Hayrettin Gültekin, Cahit Karaç ve Mustafa Anduç vardı. Değerli üyelere Teşekkür Belgeleri İLESAM Ankara Şube Başkanı Durak Turan Düz tarafından; Başkan Durak Turan Düz’e ise belgesi Ankara Şube Başkan Yardımcısı Nalân Pulat tarafından takdim edildi.

************

2014 YILINDA İLESAM’IN FARKINDALIK YARATAN CUMARTESİ ETKİNLİKLERİ

İLESAM KÜLTÜR EVİNDE “TÜKETİCİ HAKLARI” KONUSU KONUŞULDU 

(04.01.2014) 

İLESAM, Tüketici Hakları Derneği Yenimahalle Şubesini ağırladı. Başkan Sabire Narlı, Hakem Kurulu Üyesi Ahmet Yurtseven, Sekreter Hulusi Kırlı, Yönetim Kurulu Üyeleri Havva Sevim ve Celil Yaraşlı, Denetim Kurulu Üyesi Savaş İyidoğan İLESAM’lılarla birlikte olup ‘Derneklerinin tarihçesini, amaçlarını, evrensel kabul görmüş tüketici haklarını, alışverişte bilinçli davranılması gerektiğini’ anlattılar.  

İLESAM CUMARTESİLERİNDE “ANNE-BABA, AİLE VE ÇOCUK" KONUSU KONUŞULDU 

(11.01.2014) 

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği Cumartesi Sohbetlerinde İLESAM Üyelerinden Sevinç Güven DOĞANCAN “Anne-Baba, Aile ve Çocuk" konusunu içeren bir konuşma yaptı. 

İLESAM CUMARTESİ SOHBETLERİNDE “Folklor ve Milliyetçilik” TEMASI İŞLENDİ. 

(18 Ocak 2014) 

İLESAM Kültür Evi, 18.01.2014 tarihindeki Cumartesi söyleşisinde Doç. Dr. Nezir TEMUR’u konuk etti. Temur, Folklor ve Milliyetçilik konusunu anlattı.

İLESAM CUMARTESİ SOHBETLERİNDE

“Avrupa Birliği Politikaları-I”

(25 Ocak 2014)

İLESAM Cumartesi sohbetleri kapsamında Köksal Özenç “Avrupa Birliği Politikaları” konusunda bir konuşma yaptı.

İLESAM CUMARTESİ SOHBETLERİ VE ŞİİR DİNLETİSİ (01 ŞUBAT 2014)-Avrupa Birliği Politikaları-II 

Köksal Özenç “Avrupa Birliği Politikaları” konusunun ikinci yarısını oluşturan kısmı hakkında bir konuşma yaptı. 

İLESAM CUMARTESİ SOHBETLERİNDE “TÜRKÇEMİZİN BUGÜNKÜ MESELELERİ”

(8 Şubat 2014)

Prof. Dr. Funda TOPRAK “Türkçemizin Bugünkü Meseleleri” konusunda bir söyleşi gerçekleştirdi.  

İLESAM CUMARTESİLERİ TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR

(15 Şubat 2014)

Faruk Toprak “Endülüs Emevi Medeniyeti” temasını içeren bir konuşma yaptı. 

İLESAM CUMARTESİ SOHBETLERİ ve ŞİİR DİNLETİSİ (1 MART 2014) SÖMÜRÜNÜN ÖTEKİ ADI: ORYANTALİZM

Yrd. Doç. Dr. Cengiz Karataş ‘oryantalizm’ konusunda bilgiler verdi.

İLESAM CUMARTESİ SOHBETLERİNDE “AHMET MİTHAT EFENDİ ANLATILARINDA KİMLİK İNŞASI VE MODERNİZM”

(8 MART 2014)

Doç. Dr. İbrahim TÜZER’in konuşmacı olarak katıldığı etkinlikte “Ahmet Mithat Efendi Anlatılarında kimlik inşası ve modernizm” konusu işlendi.

İLESAM CUMARTESİ SOHBETLERİNDE

“TELİF HAKKI VE ESER SAHİPLERİ” 

(15 MART 2014) 

Güncel konuların, edebiyatın, sanatın ve kültürün konuşulduğu, şiirlerin okunduğu bir Cumartesi etkinliği daha İLESAM Kültür Evi’nde gerçekleştirildi. Cemal Tuzcuoğulları “Telif Hakkı ve Eser Sahipleri” hususunda bilgilerini katılımcılarla paylaştı.  

İLESAM KÜLTÜR EVİNDE “HATALI KULANILAN DEYİMLER ve ATASÖZLERİ” KONULU BİR SÖYLEŞİ..

(22 MART 2014)

İsmet Bora Binatlı  “Hatalı Kullanılan Deyimler ve Atasözleri” konusunda bir söyleşi gerçekleştirdi. 

MİLLİ KÜLTÜR KAYNAĞI OLARAK TÜRK HALK TİYATROSU

(29 MART 2014)

Doç. Dr. İbrahim Ethem Arıoğlu “Milli Kültür Kaynağı Olarak Türk Halk Tiyatrosu” hakkında bilgiler verdi. 

DİVAN ŞİİRİNDE SOSYAL HAYAT

(05 Nisan 2014)

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa ERDOĞAN’ı “Divan Şiirinde Sosyal Hayat” temasını içeren bir konferans verdi. 

“BİR TÜRK AYDINI FİGÜRÜ: CEMİL MERİÇ” ve

RIZA AKDEMİR’İ ANMA PROGRAMI

(12 NİSAN 2014)

İLESAM Cumartesi söyleşilerinde “Bir Türk Aydını Cemil Meriç” konuşuldu. Rahmetli üyemiz Rıza Akdemir şiirleriyle anıldı.  

13.GENEL KURUL SONRASI İLK CUMARTESİ TOPLANTISI…

“VİCDAN ve MERHAMET” 

(3 MAYIS 2014) 

13. Genel Kurul sonrası yapılan ilk toplantıda “Vicdan ve Merhamet” konusunda Mehmet Çetkin bir konuşma gerçekleştirdi.  

TÜRK HALK EDEBİYATINDA ŞEKİLEME (Sicilleme) GELENEĞİ 

(10 MAYIS 2014)

İLESAM Kültür Evi, 10 Mayıs 2014 tarihinde Cumartesi sohbetleri kapsamında “Türk Edebiyatında Şekileme( Sicilleme) Geleneği” temalı bir söyleşi düzenledi. Söyleşiyi gerçekleştiren Hayrettin İvgin idi. 

İLESAM CUMARTESİ SOHBETLERİNDE “KURTULUŞ SAVAŞI’NDA SULTAN VAHDETTİN’İN ROLÜ"

(17.05.2014 )

Bu haftanın konusu “Kurtuluş Savaşında Sultan Vahdettin’in Rolü” temalı bir söyleşi oldu. Söyleşiyi gerçekleştiren Fatih Bayhan idi. 

İLESAM CUMARTESİ SOHBETİNİN KONUSU “İSLAM DÜŞÜNCESİNDE GAZALΔ İDİ

(24 MAYIS 2014) 

Şiirin, edebiyatın, sanatın ve kültürün konuşulduğu İLESAM Cumartesi Sohbetlerinin bu haftaki konuğu Doç. Dr. Mehmet VURAL idi. Vural  “İslam düşüncesinde Gazali” yi anlattı. 

TÜRK TARİH KURUMU’NDA İLESAM CUMARTESİ SOHBETİ ve ŞİİR DİNLETİSİ

(31.05.2014) 

Sezonun Son Cumartesi etkinliğinde Prof. Dr. Nurullah Çetin’in “Milli Mücadele ve Halide Edip” konulu konferansı güne damgasını vurdu.  

İLESAM CUMARTESİ SOHBETLERİ VE ŞİİR DİNLETİLERİNDE SEZONUN İLK TOPLANTISI TÜRK TARİH KURUMU SALONUNDA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

(27 Eylül 2014) 

Yeni sezonun ilk Cumartesi günü etkinliği 27 Eylül 2014 tarihinde Türk Tarih Kurumu salonunda yapıldı. Etkinlikte Doç. Dr. Ayfer YILMAZ  “Halide Edip Adıvar” hakkında bir konuşma yaptı. 

PROF. DR. HANIM HALİLOVA İLESAM KÜLTÜR EVİNİN KONUĞU OLDU. 

(11 EKİM 2014)

Prof. Dr. Hanım Halilova “Türkiye ve Türk Dünyası” hakkında bir konuşma yaptı.

İLESAM CUMARTESİLERİNDE “YENİ TÜRKİYE, YENİ ANAYASA”

(18 EKİM 2014)

Kerim Yılmaz “Yeni Türkiye, Yeni Anayasa” hakkındaki bilgilerini katılımcılar ile paylaştı. 

TEREKEMELER-KARAPAPAK TÜRKLERİ

(25 Ekim 2014) 

Selahettin Dündar İLESAM Kültür Evinin konuğu oldu. Dündar, “Terekemeler ve Karapapak Türkleri” hakkında bir konuşma yaptı. Sazıyla, sözüyle katılımcılara keyifli dakikalar yaşattı. 

İLESAM CUMARTESİ SOHBETLERİNDE  “AZ BİLİNEN YÖNLERİYLE ATATÜRK”

(  01 KASIM  2014)

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliğinin bu haftaki  Cumartesi  Sohbetlerinde “Az  Bilinen Yönleriyle Atatürk” konusu Dr. Ali Güler tarafından anlatıldı.

İLESAM CUMARTESİ SOHBETLERİNDE“TÜRK TARİHİNDEN GÜNÜMÜZE IŞIK TUTAN NOTLAR”( 08 KASIM 2014) 

Şahin Duman “Türk Tarihinden Günümüze Işık Tutan Notlar” temasını içeren bir konuşma yaptı.

İLESAM KÜLTÜR EVİNİN GELENEKSEL CUMARTESİLERİNDE BU HAFTA “TÜRK-İSLAM KÜLTÜRÜ” TEMASI İŞLENDİ

(15 KASIM 2014)

Salim Özyön “Türk- İslam Kültürü” konulu konuşmasıyla değerli bilgiler verdi. 

İLESAM CUMARTESİ SOHBETLERİNDE ?

”IRAK TÜRKMEN EDEBİYATI VE  ATA TERZİBAŞI”?

(22 KASIM  2014) 

“Irak Türkmen Edebiyatı ve Şair Ata Terzibaşı” Şemsettin Küzeci tarafından anlatıldı.

İLESAM KÜLTÜR EVİNDE “HİLMİ YAVUZ’UN ŞİİRLERİNDE KLASİK TÜRK ŞİİRİNİN İZLERİ” KONUSU KONUŞULDU 

(29.12.2014) 

Doç. Dr. Aysun Sungurhan “Hilmi Yavuz’un Şiirlerinde Klasik Türk Şiirinin İzleri” konusunda bir söyleşi gerçekleştirdi.  

İLESAM’DA KORSAN YAYINCILIĞIN TÜRKİYE EKONOMİSİNE ETKİLERİ 

(06 Aralık 2014) 

Cemal TUZCUOĞULLARI  “Korsan Yayıncılığın Türkiye Ekonomisine Etkileri” konusunda bir konuşma yaptı.

İLESAM CUMARTESİLERİNDE “KAFKAS CUMHURİYETİNİN KURULUŞU VE KADIN HAKLARI”

( 13 Aralık 2014)

İLESAM CUMARTESİLERİNDE “Kafkas Cumhuriyetinin Kuruluşu ve Kadın Hakları” konusu,  Konuşmacı Hanefi IŞIK tarafından anlatıldı.  

İLESAM CUMARTESİLERİNDE “ATATÜRK’ÜN AHLAK DÜNYASI” 

( 20 Aralık 2014)

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği 20.10.2014 tarihli  Cumartesi  Sohbetlerinde “Atatürk’ün Ahlak Dünyası” konusuna yer verdi. Günün konuşmacısı  Dr. Hüseyin Ağca  oldu.  

İLESAM CUMARTESİLERİNDE “HUKUK DEVLETİ”

( 27 Aralık 2014)

2014 yılının son Cumartesi gününde Cumhuriyet Savcısı Cihan Ergün İLESAM Kültür Evinin konuğu oldu. Ergün “Hukuk Devleti” konusu hakkında bir konuşma yaptı. 

RESİM GALERİSİ

27 Eylül 2014
11 Ekim 2014
18 Ekim 2014
25 Ekim 2014
1 Kasım 2014
8 Kasım 2