En Son Haberler


2014

CUMARTESİ SOHBETLERİ / 2014

2014 YILINDA İLESAM NELER YAPTI?

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) “Telif Hakları ve Korsanla Yayınla” mücadelede başta Başkent olmak üzere şube ve temsilciliklerinin bulunduğu illerde ve hemen hemen neredeyse Türkiye’nin 81 vilayetinde emeğe sahip çıkarak üyelerinin sorunlarına çözüm, seslerine ses oluyor. Sanatsal, edebi ve kültürel faaliyetlerinin yanı sıra pek çok etkinliğe de yer veriyor bünyesinde.

Sesini duyurmak yapılan işin farkındalığındadır. İşte bu noktada İLESAM imza attığı çalışmalarında ve vermeye devam ettiği hizmetlerinde dinamik, aktif, üretici, yaratıcı, yapıcı ruhuyla farkındalığı yakalamaya devam ediyor…

2014 YILINDA İLESAM’IN GERÇEKLEŞTİRDİĞİ ETKİNLİKLERDEN KISA KISA…

İLESAM, ATO CONGRESİUM’DA DÜZENLENEN "8. ANKARA KİTAP FUARI"NDA…

Eylül Fuarcılık tarafından 8 yıldır gerçekleştirilen 8. Ankara Kitap Fuarı

3 Ocak 2014 Cuma günü ATO Congresium’da başladı.12 Ocak 2014 tarihine kadar sürdü.

“ESERE SAYGILI, KORSANA KARŞIYIZ-III” ADLI SLOGAN VE LOGO YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ 16 OCAK 2014

T.C.  Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen, İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği)  ve Yenimahalle Belediyesi ve işbirliğinde gerçekleştirilen Ankara’daki tüm Ortaokul ve Liselerde yapılan  “Esere Saygılı, Korsana Karşıyız-III” adlı slogan ve logo yarışması ödül töreni 16 Ocak 2014 Perşembe günü saat 13.30’da, Yenimahalle Belediyesine ait Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi

İLESAM KABAKÇI KONAĞI ŞİİR DİNLETİSİ ve BİRHARF 5. NESİR VE BİRHARF 2013 ŞARKI SÖZÜ YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız’ın sunduğu  “Şiir Dinletisi” Kabakçı Konağı’nda gerçekleştirildi. Programın öncesinde İLESAM üyelerinden Nur Ersen’in editörlüğünü yaptığı birharf.net adına düzenlenen 5.Nesir ve 2013 Şarkı Sözü ödül törenleri de 13.01.2014 tarihinde yapıldı.

ESERE SAYGILIYIZ KORSANA KARŞIYIZ – III SLOGAN ve LOGO YARIŞMASI – 2013 / İLESAM

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliğinin bu yıl üçüncüsünü düzenlediği “Esere Saygılı, Korsana Karşıyız” temalı Slogan ve Logo yarışması sonrasında edebiyat dünyası yeni bir eser daha kazandı.  Esere Saygılı, Korsana Karşıyız-III” isimli bu eser telif hakları ve korsanla mücadele hususunda gerçekleştirilen bir projenin parçası oldu.

İLESAM İSTANBUL’DA 46. ÇINARLATI SOHBETLERİ

İLESAM’ın 46. Çınaraltı Sohbetleri’nde Mihriban’ın Şairi Abdurrahim KARAKOÇ konuşuldu.

“ESERE SAYGILI KORSANA KARŞIYIZ-III” TEMALI  SLOGAN VE LOGO YARIŞMASI”NA DAİR BİLGİLERİN HARMANLANDIĞI İLESAM BÜLTENİ ÖZEL SAYISI…

İLESAM cumartesi etkinliklerinden ve şiir dinletilerinden kesitlerin yer aldığı, üyelerinin katıldığı programlardan, yapılan ve yapılması planlanan hizmetlerinden haber veren, Türkiye’de ve Dünya’da telif hakları konusunda neler olduğuna dair bilgilendiren, Bölge toplantılarından haberdar eden Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği Bülteni bu kez de “Esere Saygılı Korsana Karşıyız-III” temalı  Slogan ve Logo Yarışması”na dair bilgilerin harmanlandığı Özel Sayısı ile merhaba dedi okurlarına.

İLESAM-KABAKÇI KONAĞI ŞİİR DİNLETİSİ

(10 ŞUBAT2014)

Birbirinden değerli şairlerin farklı temalarda şiirler seslendirdiği program İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız tarafından yönetildi. 19.00’da başlayan program 21.00 sularına kadar sürdü.

İLESAM 47.ÇINARALTI SOHBETLERİ

(22 ŞUBAT 201)

İLESAM İstanbul Şubesince düzenlenen 47. Çınaraltı Sohbetlerinde Hollywwood’da bir Türk sinemacı Metin Güngör konuşuldu.

İLESAM-AKÇAĞ ROMAN, HİKÂYE ve İNCELEME-ARAŞTIRMA (Kitap Dosyası-2013) YARIŞMASINDA DERECE ALANLAR AÇIKLANDI 

İLESAM ve AKÇAĞ Yayınevi’nin ortaklaşa düzenlediği Roman, Hikâye ve İnceleme-Araştırma (Kitap Dosyası-2013) Yarışma sonucu İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız tarafından açıklandı.

İLESAM KABAKÇI KONAĞI ŞİİR DİNLETİSİ

İLESAM-Kabakçı Konağı Şiir Dinletisi 10 Mart 2014 Pazartesi günü,  saat:19.00

Mehmet Nuri Parmaksız tarafından sunuldu.

İLESAM’IN 48. ÇINARALTI SOHBETLERİ’NDE “MEDENİYET TÜRKÇESİ” KONUŞULDU

İLESAM İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen Çınaraltı Sohbetleri’nin kırk sekizincisi 29 Mart 2014 tarihinde gerçekleştirilerek “Medeniyet Türkçesi” konuşuldu.

İLESAM’IN 49. ÇINARALTI SOHBETLERİ’NDE “DÜNYADA VE TÜRKİYE’DE TELİF HAKLARI” KONUŞULDU

İLESAM İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen Çınaraltı Sohbetleri’nin kırk dokuzuncusu 19 Nisan 2014 Cumartesi günü gerçekleştirilerek “ Dünyada ve Türkiye’de Telif Hakları” konuşuldu.

İLESAM 13. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI

(26.04.2014)

İKİ DÖNEMDİR MEHMET NURİ PARMAKSIZ BAŞKANLIĞINDA HİZMETLERİNİ YÜRÜTEN YÖNETİM

YENİ DÖNEMDE DE GÖREV BAŞINDA…

Türkiye İlim Edebiyat Eserleri Sahipleri Meslek Birliğinin Genel Merkez Yönetim Kurulu, tüzük gereğince 2 yılda bir yapılması gereken 13. Olağan Genel Kurul toplantısı 26 Nisan 2014 Cumartesi günü saat 10.00’da Türk Tarih Kurumu Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

İLESAM GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU’NDA GÖREVLER BELLİ OLDU

(29.04.2014)

İLESAM’ın 13. Olağan Genel Kurulu’ndan sonra seçilen Yönetim Kurulu en yaşlı üye olan Prof. Dr. Tuncer Gülensoy başkanlığında ilk toplantısını gerçekleştirdi ve gizli oyla yapılan seçimde görev dağılımı belli oldu:

İLESAM Genel Başkanlığına Mehmet Nuri Parmaksız,

İLESAM Genel Başkan Yardımcılığına İlter Yeşilay

İLESAM Genel Muhasipliğine Pehlivan Uzun seçildi.

İLESAM Genel Merkez Yönetim Kurulu

Mehmet Nuri Parmaksız

İlter Yeşilay

Pehlivan Uzun

Prof. Dr. Tuncer Gülensoy

Prof. Dr. Nurullah Çetin

Doç. Dr. Ayfer Yılmaz

Cemal Tuzcuoğulları

Arif Bük

Hakan Yılmaz

“AHİ EVRAN VE AHİLİK” KONULU, ÖDÜLLÜ, ULUSLARARASI SENARYO ve TİYATRO YARIŞMASI

İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği), Ahi Evran Üniversitesi Ahilik Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezi, T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürlüğü, T.C. Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, T.C. Ahi Evran Üniversitesi Rektörlüğü ve Şekerbank

“AHİ EVRAN VE AHİLİK” Konulu, Ödüllü, Uluslararası

Senaryo ve Tiyatro Yarışması düzenledi

İLESAM GENEL BAŞKANI KANAL 5 TV’DE İLESAM’I VE 5846 SAYILI FSEK’İ ANLATTI

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri PARMAKSIZ, KANAL 5 TV’de İLESAM ve 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile ilgili yasayı anlattı.

İLESAM KABAKÇI KONAĞI ŞİİR DİNLETİSİ

Sezonun son programı 12 Mayıs 2014 tarihinde Kabakçı Konağında Mehmet Nuri Parmaksız’ın sunumu ile gerçekleştirildi.

İLESAM HAYSİYET VE DENETLEME KURULU TOPLANTILARI YAPILDI

(19.05.2014)

13.Olağan Genel Kurul’un ardından İLESAM Haysiyet ve Denetleme Kurulu toplantıları yapıldı ve kurullar içinde görev dağılımı belli oldu.Toplantı öncesi İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız ve İLESAM Genel Başkan Yardımcısı İlter Yeşilay ile yapılacak projeler, iş ve işlemler konusunda fikir alışverişinde bulunan kurullar daha sonra kendi içlerinden Başkan ve Başkan Yardımcılarını seçtiler.Haysiyet Kurulu toplantısında yapılan seçimde Haysiyet Kurulu Başkanlığına İsa Kayacan, Haysiyet Kurulu Başkan Yardımcılığına Hanefi Işık seçildi.Denetleme Kurulu toplantısında yapılan seçimde Denetleme Kurulu Başkanlığına Bilal Dilsiz, Denetleme Kurulu Başkan Yardımcılığına Salih Kozan seçildi.

İLESAM ve AKÇAĞ YAYINEVİ’NİN ORTAKLAŞA DÜZENLEDİĞİ ROMAN, HİKÂYE VE İNCELEME-ARAŞTIRMA (KİTAP DOSYASI-2013) YARIŞMASINDA DERECE ALAN ESER SAHİPLERİ ÖDÜLLERİNE KAVUŞTU

İLESAM- Akçağ Yayınevi’nin ortaklaşa düzenlediği yarışmada derece alan eser sahipleri ödüllerine kavuştu. İLESAM Kültür Evinde gerçekleştirilen törende Başkan M. Nuri Parmaksız ödüllerini takdim etti.

İLESAM HİZMET PLAKETLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği, İLESAM’a hizmet ve katkılarından dolayı bazı üyelerini plaket vererek taltif etti.

Galip KURTOĞLU’na plaketi İLESAM Ankara Başkanı Durak Turan DÜZ,

Ali Kemal PARILDAR’a plaketi İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri PARMAKSIZ,

Mahir ÜNAT’a plaketi Cemal TUZCUOĞULLARI tarafından sunuldu.

İLESAM’IN 50. ÇINARALTI SOHBETLERİ’NDE “TÜRKİYE’MİN ŞAİRİ DİLAVER CEBECİ” ANILDI

İLESAM İstanbul Şubesince düzenlenen Çınaraltı Sohbetlerinin ellincisi 31 Mayıs 2014 tarihinde yapıldı. Programda Dilaver Cebeci anıldı.

ADANA KÜLTÜR SANAT VE EDEBİYAT FESTİVALİ’NDE GENEL BAŞKAN MEHMET NURİ PARMAKSIZ İLESAM’I VE TÜRKÇEMİZİ ANLATTI.

İLESAM Genel Başkan Mehmet Nuri Parmaksız, 01 Kültür Sanat ve Edebiyat Festivali kapsamında Adana’ya gitti. Parmaksız, program öncesi Adana da bir dizi görüşmelerde bulundu.

GENÇ YAZARLAR İLESAM’I TANIDI ve TELİF HAKLARI KONUSUNDA BİLGİLENDİ

(06.06.2014)

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız Samanyolu Yazarlık Okulu’nda genç yazarlara telif haklarının püf noktalarını anlattı. 

İLESAM’IN HAYAT SOHBETLERİ’NDE ALBARAKA TÜRK GENEL MÜDÜRÜ FAHRETTİN YAHŞİ “BANKA VE KÜLTÜR İLİŞKİSİNİ” ANLATTI

İLESAM olarak Hayat Yayınlarının katkılarıyla düzenlenen Hayat Sohbetleri, 14 Haziran 2014 Cumartesi sabahı, Hayat Yayınları’nın Eyüp’teki merkezinde gerçekleştirildi. Etkinliğin konusu “Banka ve Kültür İlişkisi” idi.

İLESAM’IN 51. ÇINARALTI SOHBETLERİ’NDE “ŞİİR VE MÜZİK DİNLETİSİ” YER ALDI

İLESAM İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen Çınaraltı Sohbetleri’nin elli birincisi 21 Haziran 2014 Cumartesi günü gerçekleştirildi.

İLESAM İSTANBUL BAĞCILARDA RAMAZAN ETKİNLİKLERİ

İLESAM Hayat Yayınları ile birlikte, İstanbul-Bağcılar Belediyesi Ramazan Etkinlikleri kapsamında bir dizi faaliyet gerçekleştirdi.

İLESAM İL ve ÜNİVERSİTE TEMSİLCİLİĞİ, İL DENETİM KOMİSYONU ÜYELİĞİ İÇİN MÜRACAATLAR BAŞLADI

(05.08.2014)

İLESAM üyesi şair-yazar ve akademisyenlere 2014 yılı Edebiyat Eserlerini Destek Projesi başvurularının başladığı duyuruldu.

Bakanlık bütçesinden maddi destek verilmeye başlandı.2015 yılı başvuruları

01 Eylül 2014 – 15 Ekim 2014 tarihleri arasında yapıldı.

RADYO KARADENİZ FM’DE İLESAM KONUŞULDU

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız 05 Eylül 2014 tarihinde Radyo Karadeniz FM’in  (88.6)   konuğu oldu. İLESAM Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Yılmaz’ın hazırlayıp sunduğu programda Parmaksız İLESAM’ı, Telif Haklarını ve Korsan Yayının zararlarını anlattı. 

İLESAM ANKARA’DA YAŞAYAN BESTEKÂRLARLA İLK KAHVALTI…

(21.09.2014)

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız ve İLESAM Genel Başkan Yardımcısı İlter Yeşilay’ın başkanlığında gerçekleşen programın konukları İsmail AKÇAPINAR, Prof. Dr. Yaşar BEDÜK, Hüseyin SOYSAL, Yener TOPALOĞLU oldu. Görüşmelerde katılımcıların fikirlerinden yola çıkılarak önemli tespitlerde bulunuldu. 

İLESAM ANKARA’DA YAŞAYAN BESTEKÂRLARLA 2.KAHVALTI…

(27.09.2014)

İLESAM’ın Ankaralı bestekârlarla bilgi ve fikir alışverişi yaparak bu alanda büyük çaplı projeler üretmeyi hedeflediği kahvaltı toplantılarının ikincisi İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız ve İLESAM Genel Başkan Yardımcısı İlter Yeşilay’ın başkanlığında 27 Eylül 2014’de İLESAM Genel Merkezinde gerçekleştirildi

TRT Müzik Dairesi Başkan Yardımcısı Özgen GÜRBÜZ, Kültür Bakanlığı Devlet Klasik Türk Müziği tambur sanatçısı ve ünlü bestekâr  Faruk ŞAHİN, Sayın Ertuğrul OTTEKİN ve Nesrin ERSİPAHİ İLESAM Kültür Evinin konukları oldular.

İLESAM’IN ANKARALI BESTEKÂRLARLA YAPTIĞI 3. KAHVALTI…

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız ve İLESAM Genel Başkan Yardımcısı İlter Yeşilay’ın başkanlığında yapılan üçüncü kahvaltıya Ziya Levent Topçuoğlu ve Ramazan Özyurt’un katıldı. Güler Eroğlu eşinin rahatsızlığı nedeniyle programa katılamadı.

İLESAM, KABAKÇI KONAĞI ŞİİR DİNLETİLERİYLE YENİ SEZONA “MERHABA” DEDİ

(13 EKİM 2014)

Tarihi Kabakçı Konağında gerçekleştirilen Şiir dinletisi İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız tarafından yönetildi.

ANKARALI BESTEKÂRLARLA 4. KAHVALTI…

İLESAM’ın Ankara