İLESAM “TÜRK DÜNYASI KONSERLER DİZİSİ” “HOYRATTAN ŞARKIYA KONSERİ” (8 ARALIK 2016)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM “TÜRK DÜNYASI KONSERLER DİZİSİ”
 
 “HOYRATTAN ŞARKIYA KONSERİ”
 
(8 ARALIK 2016)

Hoyrattan Şarkıya - Konserin Tamamı aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.
https://www.youtube.com/watch?v=3JUFCUA1MPs

   Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) nin Türk soylu ülkelerle devam ettirmeyi hedeflediği renkli ve ses getiren projelerinden biri olan “Türk Dünyası Konserler Dizisi’nin ilki  “Mahnıdan Şarkıya” kardeş ülke Azerbaycan ile can bulmuş;   
16 Ekim 2015 tarihinde Bakü’de, 19 Kasım 2015 tarihinde ise Ankara’da yapılmıştı.
 
İLESAM, Irak Edebiyatçılar ve Yazarlar Birliği Türkmen Kültür Bürosu’yla yaptığı uluslararası protokol gereğince “Türk Dünyası Konserler Dizisi”nin ikincisini Irak/Kerkük’le gerçekleştirdi. Kerkük ve Erbil’de yaşayan Türkmenler ile Türkiye’nin musiki ve söz üstatları İLESAM çatısı altında toplanarak “Türk Dünyası Ülkeleri” arasında aynı kökten gelen kültür birlikteliğinin edebiyat, musiki ve diğer alanlarda da geliştirileceğinin mesajını verdi.
Türk Dünyası Konserler Dizisi’nin ikincisi “Hoyrattan Şarkıya Konseri” 8 Aralık 2016 tarihinde Ankara’da bulunan Arı Stüdyoları’nda gerçekleştirildi. Program TRT Avaz Televizyonu’ndan canlı olarak izlenebildi.

 
İLESAM kuruluşunun 30. yıldönümünde Irak'ta yaşayan Türkmen kardeşleriyle beraber gerçekleştirdiği bu projeyle bütün dünyaya şiir, musiki ve kültür kardeşliğini TRT Avaz aracılığıyla duyurdu. Katılımcıların ellerindeki Türk, Türkmeneli ve İLESAM bayraklarıyla şarkılara eşlik etmesi görülmeye değerdi.