İLESAM 2016 YILINDA NELER YAPTI...

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM 2016 YILINDA NELER YAPTI...İLESAM 2016 YILINDA NELER YAPTI... 

Otomatik alternatif metin yok.

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliğimiz günden güne büyüyerek hem çıtasını yükseltmekte hem de üye sayısını arttırmaktadır. 

Üye sayısı yaklaşık olarak 3500’e ulaşan İLESAM’ın yurdun çeşitli yerlerinde ve yurt dışında yaşayan üyeleri vardır. 

Gerek İLESAM’ın kalbinin attığı Başkent de gerekse diğer illerde düzenlenen etkinliklere her üyenin katılması mümkün değildir. İşte bu noktada İLESAM imzalı her etkinlik, proje, yarışma vb. duyurular, haber metinleri web. sitemiz sayesinde dünyanın dört bir yanına ulaşmaktadır.

Üyelerimizin etkinliklerimize katılamadığı, konferanslarımızı dinleyemediği, şiir dinletilerinde bulunamadığı anları sıcağı sıcağına web. sitemizden ileterek; onlar faaliyetlerimize gelemeseler de bizler web sayfamızla onlara misafir oluyoruz.

Web. sitemiz ilk kurulduğu tarihten bu yana büyük bir heyecanla, istikrarlı bir şekilde ve tüm şeffaflığıyla siz üyelerimize hizmet ederek, büyük emeklerle ve titizlikle hazırladığımız haber metinleriyle büyük kitlelere, farklı coğrafyalara ulaştırarak gönülden gönle köprüler kurmaktadır.

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) “Telif Hakları ve Korsanla Yayınla” mücadelede başta Başkent olmak üzere şube ve temsilciliklerinin bulunduğu illerde ve hemen hemen neredeyse Türkiye’nin 81 vilayetinde emeğe sahip çıkarak üyelerinin sorunlarına çözüm, seslerine ses oluyor. Sanatsal, edebi ve kültürel faaliyetlerinin yanı sıra birbirinden farklı çeşitli etkinliklere de yer veriyor bünyesinde. 

2016 yılı içerisinde Türk soylu ülkelerle de bağlantı halinde olan İLESAM yurt dışında da pek çok girişimlerde bulunarak, görüşmeler yaptı ve çeşitli projelere imza attı.

Sesini duyurmak yapılan işin farkındalığındadır. İşte bu noktada İLESAM imza attığı çalışmalarında ve vermeye devam ettiği hizmetlerinde dinamik, aktif, enerjik, üretici, yaratıcı, yapıcı ruhuyla farkındalığı yakalamaya devam ediyor…

2016 YILINDA İLESAM’IN GERÇEKLEŞTİRDİĞİ ETKİNLİKLERDEN KISA KISA…

İLESAM’lı bilim adamı, şair, yazar ve sanatçıların yer alacağı ve katılımı ücretsiz olan İLESAM Ansiklopedisi’nin hayata geçirilmesi için ilk adımlar atıldı.

 

08 Ocak 2016 -17 Ocak 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilen 10.Ankara Kitap Fuarı’nda İLESAM üyesi yazar ve şairler imza günleri düzenlediler, kitaplarını okuyucuları ile buluşturdular. 

İLESAM-Akçağ Yayınevi işbirliği ile gerçekleştirilen Roman-Şiir-Hikâye ve İnceleme-Araştırma dallarında 21 kitap Türk edebiyatına kazandırıldı.

 

İLESAM’ın kuruluşunun 30.yılı olan 2016 yılı içinde yapılan yarışma sonucunda Nedim UÇAR’a ait şiirin marş olarak bestelenmesi kararlaştırıldı. (02 Şubat 2016)

08 Şubat 2016 tarihinde sunuculuğunu Durak Turan Düz’ün üstlendiği İLESAM-Kabakçı Konağı Şiir Dinletisi gerçekleştirildi.

20 Şubat 2016 tarihinde Çınaraltı Sohbetleri’nin 77. programında İLESAM 4. Şairler buluşması konusunu içeren bir etkinlik düzenlendi.

İLESAM ve Ardahan Üniversitesi işbirliğinde, Türk Tarih Kurumu'nun katkılarıyla 18-19 Mart 2016 tarihlerinde Ardahan Üniversitesi'nde "Çanakkale Ruhu ve Mehmet Akif Ersoy Sempozyumu" düzenlendi.

6 oturum olarak gerçekleştirilen sempozyumda farklı 18 üniversiteden toplamda 30 akademisyen bildiri sundu.

 Sempozyum sonunda bildiriler İLESAM tarafından kitaplaştırılacak…

İLESAM tüm ortaokul ve lise öğrencileri için“Esere Saygılı, Korsana Karşıyız” Ulusal Slogan ve Logo yarışması açtı…


“Esere Saygılı, Korsana Karşıyız” Ulusal Slogan ve Logo Yarışması, eser kavramını öğrencilere öğretmek ve halkımızı özellikle Ortaokul ve Lise öğrencileriyle beraber Eğitim-Öğretim çalışanlarını 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri kanuna göre her türlü korsana karşı bilinçlendirmeyi amaçlayan birinci boyutu bilgilendirme seminerleri; ikinci boyutu korsanla ilgili slogan ve logo yarışması olan T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’nın katkılarıyla gerçekleşen sosyal sorumluluk projesidir. 

18 Mart 2016 tarihinde Çınaraltı Sohbetleri kapsamında İLESAM 5. Şairler Toplantısı yapıldı. 

 

İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) Genel Merkez Yönetim Kurulu, tüzük gereğince 2 yılda bir yapılması gereken Genel Kurul toplantısını 26 Mart 2016 tarihinde Türk tarih Kurumu salonunda Ankara’da yaptı. Genel Başkan Mehmet Nuri Parmaksız ve ekibinin karşı aday olmadan tek liste ile seçime girmesi bu ekibin başarısının büyük bir göstergesi oldu. 

İLESAM Genel Merkez Yönetim Kurulu'nda görevler belli oldu. (30 Mart 2016)  

Görüntünün olası içeriği: 9 kişi, gülümseyen insanlar, takım elbise ve iç mekan

İLESAM Genel Başkanlığına Mehmet Nuri Parmaksız,
İLESAM Genel Başkan Yardımcılığına İlter Yeşilay, 
İLESAM Genel Muhasipliğine Pehlivan Uzun, seçildi.

 

İLESAM, Türkiye’nin yedi bölgesindeki yedi ilde telif hakları seminerleri düzenledi.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, kamera, çizme, satranç ve iç mekan

ESERE SAYGILI KORSANA KARŞIYIZ” 2. ULUSAL SLOGAN – LOGO YARIŞMASI bölge seminerleri aşağıda belirtilen illerde ve tarihlerde gerçekleştirildi.

Kırklareli
(Marmara Bölge Semineri)
1 Nisan 2016

Gaziantep
(Güneydoğu Anadolu Bölge Semineri)
7 Nisan 2016

Düzce /Akçakoca 
(Karadeniz Bölge Semineri
8 Nisan 2016

Antalya
(Akdeniz Bölge Semineri)
14 Nisan 2016

Kırşehir
(İç Anadolu Bölge Semineri)
15 Nisan 2016

İzmir
(Ege Bölge Semineri)
21 Nisan 2016

Erzurum/ Pazaryolu
(Doğu Anadolu Bölge Semineri)
29 Nisan 2016 

İLESAM ve AKÇAĞ Yayınevi’nin ortaklaşa düzenlediği 2015 yılı Hikâye ve Roman Kitap Dosyası Yarışma sonucu 9 Nisan 2016 Cumartesi günü saat 14.00’te İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri PARMAKSIZ tarafından açıklandı. 

 

İLESAM-Kabakçı Konağı Şiir Dinletisi 11 Nisan 2016 tarihinde Durak Turan Düz’ün sunumuyla gerçekleştirildi. 

 

Kazakistan’ın büyük devlet adamı ve kanaat önderi şair yazar Olcas SÜLEYMANOV doğumunun 80. yılında düzenlenen programlar çerçevesinde ülkemizdeki çeşitli üniversite ve kurumlarca taltif edildi.

 Programa İLESAM’ı temsilen katılan Genel Başkan Yardımısı İlter YEŞİLAY, Genel Başkanı Mehmet Nuri PARMAKSIZ, Yönetim Kurulu ve İLESAM Camiası adına Olcas Süleymanov’a onur plaketi takdim etti. (12.04.2016)

 

2 Nisan 2016 Cumartesi günü sabah kahvaltısında bir araya gelen Haysiyet Kurulu üyeleri yaptıkları seçimde Hanefi Işık’ı Başkan, Selahattin Dündar’ı ise Başkan Yardımcısı olarak seçti. 2016-2018 yılları arasında görev yapacak İLESAM Haysiyet Kurulu üyeleri şu isimlerden oluştu.

Hanefi IŞIK (Başkan)

Selahattin DÜNDAR (Başkan Yardımcısı)

Hayrettin İVGİN (Üye)

Nail TAN (Üye)

Hanlar KOCA (Üye)

 

9 Nisan 2016 Cumartesi günü ise sabah kahvaltısında bir araya gelen Denetleme Kurulu üyeleri yaptıkları seçimde Salih Kozan’ı Başkan, Sevimbike Polat’ı ise Başkan Yardımcısı olarak seçti. 2016-2018 yılları arasında görev yapacak İLESAM Denetleme Kurulu üyeleri şu isimlerden oluştu.

Salih KOZAN (Başkan)

Sevimbike POLAT (Başkan Yardımcısı)

Saim YAYLAGÜL (Üye)

Galip KURTOĞLU (Üye)

İbrahim Etem EKİNCİ (Üye)

 

İLESAM’DAN ANLAMLI BİR SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ: ESERE SAYGILI KORSANA KARŞIYIZ- HİKÂYELER”

“Esere Saygılı, Korsana Karşıyız” temalı hikâyelerin oluşturduğu kitapta İLESAM üyesi on bir yazarın kaleminden on bir farklı öykü karşıladı okurları.

Bu proje için kaleme aldıkları öykülerden telif hakkı almayan yazarlardan;

Ayça Nur Kip Akyol “Pazartesi”

Bestami Yazgan “Hırsıza Yardım Etmek “

Hasan Kallimci  “Eren’in Dedesi”

İlter Yeşilay  “Deli Mümü”

Nesime Özturan Açılmış  “O Kitap Benim / Korsan”

Nur Ersen  “Emeğime Dokunma”

Osman Aktaş “Vicdansızlar”

Osman Aytekin “Yarışma”

Sibel Unur Özdemir “Beşte Bir Fiyatına, Öğrenciyim Ne de Olsa”

Yusuf Dursun  “Asla”

Zehra Birsen Yamak “Vicdan Mahkemesi”

isimli öyküleriyle esere ve emeğe saygı duyulmasına, korsan yayının zararlarına, ISBN’nin, barkotun, bandrolün ne anlama geldiğine, telif hakkının neden önemine, fikir ürünleri üretenlerin haklarının korunması gerektiğine, emeğin karşılığının alınmasının güzelliğine, kul hakkı yemenin günah olduğuna, intihalin yanlışlığına ve etik olmadığına, emek hırsızlarının ortaya büyük fedakarlıklarla eser çıkaran yazarların ve bu uğurda emeği geçen herkesin haklarını gasp ettiklerinde; onları içine düşürecekleri zor durumun farkında olmaya çağırdıklarına ve devletimizin vergi kaybının önlenmesine vurgu yaptılar.

 

ERDEF Erzurumlar Federasyonunca düzenlenen ve usta yorumcu şair Ahmet Coşkun’un sunumuyla;
19 Nisan 2016 günü saat: 19.00’da Neşat Ertaş Kültür ve Kongre Merkezi’nde
Gürbüz Gözüm ve Orkestrası eşliğinde gerçekleştirilen “Âşık Sümmânî'yi Anma Programının” finalinde; 
Türk şiirine, kültür ve sanata hizmetlerinden dolayı 
İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri PARMAKSIZ'a 
 "1. Âşık Sümmânî Kültür ve Sanat Hizmet Ödülü" verildi.

  1. İLESAM Çınaraltı toplantılarında Dr. Yusuf GEDİKLİ
    “Dillerin Şifresi ve Türkçe”yi anlattı.

İLESAM’ın Azerbaycan Yazıcılar Birliği ile 2015 yılında imzaladığı protokol gereği Azerbaycan’da yayımlanmak üzere 2016 yılı içinde sadece İLESAM üyesi şairlerin sevgi ve aşk şiirlerinden oluşacak bir antoloji kitabı yayımlanma çalışmaları devam etmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kültür Daire Başkanlığı, Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü “Özel Etkinlikler” kapsamında “Ahmet Yesevi ve Divan-ı Hikmet”  programı düzenlendi.

 Bakırköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Bakırköy Anadolu Lisesi ve İLESAM’ın da (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği)  katkı ve işbirliği sağladığı program 12 Mayıs 2016, Perşembe günü, saat 12.30’da, Bakırköy Cem Karaca Kültür Merkezi’nde yapıldı.