İLESAM 2016 YILINDA NELER YAPTI...

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM 2016 YILINDA NELER YAPTI...İLESAM 2016 YILINDA NELER YAPTI... 

Otomatik alternatif metin yok.

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliğimiz günden güne büyüyerek hem çıtasını yükseltmekte hem de üye sayısını arttırmaktadır. 

Üye sayısı yaklaşık olarak 3500’e ulaşan İLESAM’ın yurdun çeşitli yerlerinde ve yurt dışında yaşayan üyeleri vardır. 

Gerek İLESAM’ın kalbinin attığı Başkent de gerekse diğer illerde düzenlenen etkinliklere her üyenin katılması mümkün değildir. İşte bu noktada İLESAM imzalı her etkinlik, proje, yarışma vb. duyurular, haber metinleri web. sitemiz sayesinde dünyanın dört bir yanına ulaşmaktadır.

Üyelerimizin etkinliklerimize katılamadığı, konferanslarımızı dinleyemediği, şiir dinletilerinde bulunamadığı anları sıcağı sıcağına web. sitemizden ileterek; onlar faaliyetlerimize gelemeseler de bizler web sayfamızla onlara misafir oluyoruz.

Web. sitemiz ilk kurulduğu tarihten bu yana büyük bir heyecanla, istikrarlı bir şekilde ve tüm şeffaflığıyla siz üyelerimize hizmet ederek, büyük emeklerle ve titizlikle hazırladığımız haber metinleriyle büyük kitlelere, farklı coğrafyalara ulaştırarak gönülden gönle köprüler kurmaktadır.

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) “Telif Hakları ve Korsanla Yayınla” mücadelede başta Başkent olmak üzere şube ve temsilciliklerinin bulunduğu illerde ve hemen hemen neredeyse Türkiye’nin 81 vilayetinde emeğe sahip çıkarak üyelerinin sorunlarına çözüm, seslerine ses oluyor. Sanatsal, edebi ve kültürel faaliyetlerinin yanı sıra birbirinden farklı çeşitli etkinliklere de yer veriyor bünyesinde. 

2016 yılı içerisinde Türk soylu ülkelerle de bağlantı halinde olan İLESAM yurt dışında da pek çok girişimlerde bulunarak, görüşmeler yaptı ve çeşitli projelere imza attı.

Sesini duyurmak yapılan işin farkındalığındadır. İşte bu noktada İLESAM imza attığı çalışmalarında ve vermeye devam ettiği hizmetlerinde dinamik, aktif, enerjik, üretici, yaratıcı, yapıcı ruhuyla farkındalığı yakalamaya devam ediyor…

2016 YILINDA İLESAM’IN GERÇEKLEŞTİRDİĞİ ETKİNLİKLERDEN KISA KISA…

İLESAM’lı bilim adamı, şair, yazar ve sanatçıların yer alacağı ve katılımı ücretsiz olan İLESAM Ansiklopedisi’nin hayata geçirilmesi için ilk adımlar atıldı.

 

08 Ocak 2016 -17 Ocak 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilen 10.Ankara Kitap Fuarı’nda İLESAM üyesi yazar ve şairler imza günleri düzenlediler, kitaplarını okuyucuları ile buluşturdular. 

İLESAM-Akçağ Yayınevi işbirliği ile gerçekleştirilen Roman-Şiir-Hikâye ve İnceleme-Araştırma dallarında 21 kitap Türk edebiyatına kazandırıldı.

 

İLESAM’ın kuruluşunun 30.yılı olan 2016 yılı içinde yapılan yarışma sonucunda Nedim UÇAR’a ait şiirin marş olarak bestelenmesi kararlaştırıldı. (02 Şubat 2016)

08 Şubat 2016 tarihinde sunuculuğunu Durak Turan Düz’ün üstlendiği İLESAM-Kabakçı Konağı Şiir Dinletisi gerçekleştirildi.

20 Şubat 2016 tarihinde Çınaraltı Sohbetleri’nin 77. programında İLESAM 4. Şairler buluşması konusunu içeren bir etkinlik düzenlendi.

İLESAM ve Ardahan Üniversitesi işbirliğinde, Türk Tarih Kurumu'nun katkılarıyla 18-19 Mart 2016 tarihlerinde Ardahan Üniversitesi'nde "Çanakkale Ruhu ve Mehmet Akif Ersoy Sempozyumu" düzenlendi.

6 oturum olarak gerçekleştirilen sempozyumda farklı 18 üniversiteden toplamda 30 akademisyen bildiri sundu.

 Sempozyum sonunda bildiriler İLESAM tarafından kitaplaştırılacak…

İLESAM tüm ortaokul ve lise öğrencileri için“Esere Saygılı, Korsana Karşıyız” Ulusal Slogan ve Logo yarışması açtı…


“Esere Saygılı, Korsana Karşıyız” Ulusal Slogan ve Logo Yarışması, eser kavramını öğrencilere öğretmek ve halkımızı özellikle Ortaokul ve Lise öğrencileriyle beraber Eğitim-Öğretim çalışanlarını 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri kanuna göre her türlü korsana karşı bilinçlendirmeyi amaçlayan birinci boyutu bilgilendirme seminerleri; ikinci boyutu korsanla ilgili slogan ve logo yarışması olan T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’nın katkılarıyla gerçekleşen sosyal sorumluluk projesidir. 

18 Mart 2016 tarihinde Çınaraltı Sohbetleri kapsamında İLESAM 5. Şairler Toplantısı yapıldı. 

 

İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) Genel Merkez Yönetim Kurulu, tüzük gereğince 2 yılda bir yapılması gereken Genel Kurul toplantısını 26 Mart 2016 tarihinde Türk tarih Kurumu salonunda Ankara’da yaptı. Genel Başkan Mehmet Nuri Parmaksız ve ekibinin karşı aday olmadan tek liste ile seçime girmesi bu ekibin başarısının büyük bir göstergesi oldu. 

İLESAM Genel Merkez Yönetim Kurulu'nda görevler belli oldu. (30 Mart 2016)  

Görüntünün olası içeriği: 9 kişi, gülümseyen insanlar, takım elbise ve iç mekan

İLESAM Genel Başkanlığına Mehmet Nuri Parmaksız,
İLESAM Genel Başkan Yardımcılığına İlter Yeşilay, 
İLESAM Genel Muhasipliğine Pehlivan Uzun, seçildi.

 

İLESAM, Türkiye’nin yedi bölgesindeki yedi ilde telif hakları seminerleri düzenledi.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, kamera, çizme, satranç ve iç mekan

ESERE SAYGILI KORSANA KARŞIYIZ” 2. ULUSAL SLOGAN – LOGO YARIŞMASI bölge seminerleri aşağıda belirtilen illerde ve tarihlerde gerçekleştirildi.

Kırklareli
(Marmara Bölge Semineri)
1 Nisan 2016

Gaziantep
(Güneydoğu Anadolu Bölge Semineri)
7 Nisan 2016

Düzce /Akçakoca 
(Karadeniz Bölge Semineri
8 Nisan 2016