İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (10 Ocak 2017)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN

HABERLER


(10 Ocak 2017)


Ankara Kitap Fuarında İLESAM Stand Açtı (6 Ocak -15 Ocak 2017)
( Stand Numarası A-97 ) 

Eylül Fuarcılıkla yapılan “İşbirliği Protokolu” kapsamında İLESAM 11. Ankara Kitap Fuarında Stand açtı. 
Ato Congresium'da yapılacak kitap fuarında İLESAM üyeleri 6 Ocak-15 Ocak 2017 tarihleri arasında İLESAM Standı’nda imza günleri düzenleyecek ve kitaplarını satacak. 

Kitap Fuarı kapsamında İLESAM standında yapacağınız imza gününüzün güzel geçmesini dileriz.

 

İLESAM Yine Farkındalık Yarattı...
Milli Birlik Ve Beraberlik Sempozyumu

Genel Başkanımız Mehmet Nuri PARMAKSIZ yapılacak Sempozyum ile ilgili düşüncelerini dile getirdi."Bugün ve yarın fark etmez, Türkiyemizin en çok ihtiyacı olan şey Millî Birlik ve Beraberlik. Ülkemiz bekası üzerinde adı FETÖ, PKK... ne olursa olsun tehditler gelecekte de hiç bitmeyecek. Her şartta bir ve beraber olmalıyız millet olarak... İşte bu yüzden İLESAM olarak 2017 Mart ayında yapacağımız ve her yıl yapmayı düşündüğümüz Millî Birlik ve Beraberlik Sempozyumu büyük önem arzetmektedir. Düşmanımız çok lakin Türkiyemiz ilelebet payidar olacaktır, bundan kimsenin şüphesi olmasın" diyerek sözlerini tamamladı...

Genel Başkanımız Mehmet Nuri Parmaksız'ın  TÜRKSOY Ziyareti 

Genel Başkanımız Mehmet Nuri Parmaksız TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Fırat  Purtas ve TÜRKSOY Azerbaycan Temsilcisi Elçin Gafarlı ile İLESAM'ın 2017 yılı içinde gerçekleştireceği Türk Dünyası ile ilgili projelerini, Türkiye'deki kültür ve sanatı konuştu. Verimli ve yararlı bir sohbet olduğunu söyleyen Genel Başkanımız, geleceğe dair işbirliğimizi geliştirme kararı aldık dedi...


Bahtiyar Vahapzade'nin oğlu Azer Vahapzade İLESAM' da...

Rahmetli Bahtiyar Vahapzade'nin oğlu Azer Vahapzade, ve Seyit Ahmet Arslan İLESAM'da Genel Başkanımız Mehmet Nuri Parmaksız'ı ziyaret ettiler.

Şiiri, kültürü, edebiyatı ve Azerbaycan'ı konuştular.


Genel Başkanımız Mehmet Nuri Parmaksız'ın Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Sayın Hamdi Turşucu Ziyareti

Genel Başkanımız Mehmet Nuri Parmaksız T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Sayın Hamdi Turşucu ve Genel Müdür Yardımcısı Ali Odabaş'ı makamında ziyaret etti.Türkiye'de kütüphaneciliği, telif haklarını, yazarlarımızın sorunlarını, kültürü ve sanatı konuşan Genel Başkanımız yararlı bir görüşme ve sohbet oldu dedi.


Genel Başkanımız Mehmet Nuri Parmaksız T.C. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcımız Sayın Hüseyin Yayman'ı makamında ziyaret etti…

T.C. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcımız Sayın Hüseyin Yayman'ı makamında ziyaret eden ve kendisiyle İLESAM'ın 2017 kültür ve sanat faaliyetlerini ve projelerini konuşan Genel Başkanımız  görüşmenin verimli ve yararlı olduğunu söyledi. Millî Birlik ve Beraberlik Sempozyumu projesinde Kültür Bakanlığı projemizin paydaşı oldu.

Akmedrese’de Yazsanbir Kültür, Sanat Ve Edebiyat Sohbetleri Devam Ediyor

İsmail Özmelin “Yunus Emre” Sunumuyla Yeni Dönem Sohbetleri  Başladı.

Yazarlar ve Sanatçılar Birliği (YAZSANBİR), Niğde Akmedrese’de Şair-Yazar-Avukat İsmail Özmel’in “Yunus Emre” sunumuyla yeni dönem sohbetlerine başladı.

Yunus Emre’nin insan sevgisi, ahiret ve dünya, doğruluk, ilim sevgisi gibi konulardaki görüşlerini şiirlerinden de örnekler vererek anlatan İsmail Özmel: Yunus Emre döneminde Türklerin yeni bir yurt edinmek ve Allah’ın rızasını kazanmak için kafileler halinde gelişini ve Yunus Emre’nin bu hamurda hoşgörü ve ilim mayasıyla yoğrulduğunu, onun bir mutasavvıf şair olarak tasavvuf dışında birçok konuyu ihtiva eden şiirler yazdığını, hakikati arayanların ilme ve Kuran’a sarılması gerektiğini” dile getirdi.

Kısa bir süre önce “Yunus Emre Tetkiklerine Eleştirel Bir Bakış” adlı kitabını okurlarına sunan İsmail Özmel; Türkçenin önemi ve zenginliği, Yunus Emre’nin yaşadığı dönemde Anadolu’daki sosyal ve kültürel yaşayış, dönemin ilim adamları ve milli değerlerimizle alakalı konulara da değindikten sonra Yunus Emre şiirlerinden bu konularla ilgili örnekler vererek programı bitirdi.

Songül Dündar 2016 “Türk Halk Kültürü Hizmet Ödülü” Aldı. 

Songül Dündar’ın öykü, roman ve araştırma türünden yayımlanan
“Şoför Aga” (öykü),  “Savaşların Kadını” (roman), “Cezo Gardaş” (roman), “Damladan Deryaya” atışma kitaplarıdır.

Songül Dündar, kitaplarının tamamında ve makalelerinin büyük çoğunluğunda Halk Kültürü Araştırmalarına ağırlıklı olarak yer vermiştir. “Damladan Deryaya” adlı Araştırma ve inceleme kitabı “ Âşıkların Atışmalarını” içermektedir. Bu eser, Halk Ozanlığı Geleneğinin özellikle Âşıklık Geleneğindeki “Atışma Geleneğine” çok önemli bir hizmet olarak seçkin yerini almıştır.

Bu nedenle; “Damladan Deryaya” kitabı için  “Dünya Âşıklar Şairler Yazarlar Derneği” tarafından, “Atışma Geleneğine Hizmet Ödülü” adı altında bir “Plaket” ve “Onur Belgesi” ile ödüllendirilmiştir.

Songül Dündar’ın bu çabalarının tümünün taçlandırıldığı ödül ise; Türk Halk Kültürü Araştırmaları Kurumu tarafından verilen ve Oscar niteliğinde değerlendirilen “TÜRK HALK KÜLTÜRÜ HİZMET ÖDÜLÜ”  dür.

  

Karaman İl Temsilcimiz Hikmet Elitaş'ın Güftesini Yazdığı Şarkı İstanbul'da Koroda Seslendirildi. 

Karaman İl temsilcimiz Hikmet Elitaş'ın sözlerini yazdığı ve  Hikmet Ulutaş tarafından Kürdi makamında bestelenen şarkı Taşdelen T.S.Müziği Korosu tarafından verilen konserde seslendirildi. 

TRT İstanbul Radyo sanatçısı ve Çekmeköy Taşdelen Koro şefi Hikmet Ulutaş tarafından  Kürdi makamında bestelenen "BIRAKMA ELİMİ BİR ÖMÜR" boyu isimli şarkı 25 Aralık 2016 tarihinde  Çekmeköy Turgut Özal Kültür Merkezinde verilen konserde  yine bestekarı tarafından seslendirildi.

Söz yazarı üyemiz Hikmet Elitaş'ın da davet edildiği  konsere çok sayıda izleyici katıldı.

Prof. Dr. Saim Sakaoğlu

                        (01 Temmuz – 31 Aralık 2016 Yayın ve Çalışmaları)

 1. Kitaplar / Yeni Yayınlar
 2. 1. Ansiklopedi Maddelerim: I / İstanbul Üzerine Maddeler, Konya 2016, 24 s. Kömen Yayınevi.

      B / 1  Makaleler  / Süreli Yayınlarda

 1. 1. “Çay Ne Zaman İçilir?”, Kültür Çağlayanı, 7 (40), Eylül-Ekim 2016, 10-16.
 2. 2. “Çay Üzerine Yârenlik”, Kültür Çağlayanı, 7 (41), Kasım-Aralık 2016, 8-10.
 3. 3.  “Karaca Oğlan Eleştirisine Küçük Cevaplar: 2 “Eleştiri mi, Tahrip ve Tahrif    Cambazlığı mı?” Hece Taşları, 20, 15 Ekim 2016, 16-17.
 4.  “Bir Zamanlar Benim Erzurum’um”, Beyazşehir Palandöken/Kültür Sanat Tarih Edebiyat, 19, Ekim-Kasım-Aralık 2016, 12-20.
 5.  “Karaca Oğlan Eleştirisine Küçük Cevaplar: 3 “Dağları Karıştıran Eleştirmen/Karıştırman”, Hece Taşları, 22, 15 Aralık 2016, 12-13.  

          B / 2 Makaleler / Kitap Bölümü

 1. “Hamit Zübeyr Koşay  ve Ankara Budun Bilgisi Üzerine”, Kültürel Mirasın İzinde Ankara, Ankara 2016, 317-337.

               NOT. Kitabın sonunda, ‘Yazarlar Hakkında’ bölümünde hayat hikâyeme de yer verilmiştir: 598-599.

         B / 3 Makaleler/ Armağan Ve Anma Yazıları

 1.                “Erman da Sözümüzü Dinlemedi ve Erkence Gidiverdi”, Erciyes,  39 (464), Ağustos 2016, 33.
 2. 2. Bir Dosttan da Öte Bir Kardeş: Dr. Nuri Ahmet Sezer” Merhaba/Akademik Sayfalar, 16 (34, 16 Kasım  2016, 516-518.

         B / 4  Tozlanmış Bir Armağan Yazısı

        Ad Bilimi Yazıları kitabımı hazırlarken bir makalemin ‘adı var, kendisi yok’ hesabı, ‘Nereye gönderdim, basıldı mı?’ sorularıyla karşılaştım. İmdadıma sevgili kardeşim Nail Tan yetişti. Meğer on yıl kadar önce o yazımı bir armağan kitabı için göndermişim, üç yıl önce basılmış, Sayın Tan’a da 20 gün önce gönderilmiş, ben ise haberdar değilim! 

            “Bazı İlginç  Soyadlarımız ve Düzeltilen, Değiştirilen Soyadlarımız Üzerine”, Harid Fedai Armağanı, (hzl. Orhan Kemal Tavukçu), Rize 2013, s. 317-329,  Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Yayınları. (Yazımızın özgün adına eklenen ilginç kelimesi hayatımda hiç kullanmadığım bir kelime iken birileri tarafından eklenmesini hoş karşılamıyorum!)

      C / 1  Bildiriler (Bu yıl yayımlanan eski yılların bildirileri)

 1. “-ca/-ce  Ekiyle Türetilen Yer Adları ve Düzce Adı Üzerine”, Düzce’de Tarih, Kültür ve Sanat, İstanbul 2016, 21-23 (büyük boy, çift sütun) [2. Uluslararası Düzce Tarih, Kültür ve Sanat Sempozyumu Düzce Kültür Kongresi, 11-12 Aralık 2015, Düzce’de sunulmuştur.]
 2. 2. “Nilüfer (Bursa) İlçesinde Bazı Yer adları Üzerine”, Bursa Aralık 2016, 669-684, Odryses’ten Nilüfer’e Uluslararası Nilüfer Sempozyumu, Nilüfer/Bursa, 13-15 Kasım 2015.
 3. “İstanbul Caddesi’nin Feyzi Halıcısı”, Yirminci Yüzyıl Âşıkları Üzerine Araştırmalar I (Hzl. Ali Berat Alptekin), Ankara 2016, 23-28.

            Ç / 1 Katıldığım Kongreler / Sempozyumlar / Paneller

 1. 1. “Halk Kültüründe kimlik Belirlemede Yeni Bir Yöntem:  Mezar Yeri ve Mezar Taş Keşfi”, Uluslararası Nasreddin Hoca Sempozyumu, 30 Eylül-02 Ekim 2016 Eskişehir
 2. “Türk Yazılı Basını ve Türkçemiz”, Yeniceli Âşık Sıtkı Baba ve Popülerlik Çerçevesinde Kültür ve Sanat Sempozyumu, 13-15 Ekim 2017 Mersin.

              Ç / 2  Davet Edildiğim Halde Katılamadığım Bazı Toplantılar

 1. 1. Uluslararası Erzincan Sempozyumu, 28 Ekim-01 Ekim 2016, Erzincan.
 1. 2. Dede Korkut’tan Âşık Hicranî’ye Âşıklık Geleneği Çalıştayı, Bayburt Üniversitesi, 17 Kasım 2016.
 2. 3. Balkanlardan, Kafkaslardan ve Türkistan’dan gelenlerle sayfayı kabartmayayım.

      Ç / 3 Davet Edilip Kabul Edildiğim  Halde Ertelendiği İçin Katılamadığım Toplantılar