İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (10 Ocak 2017)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN

HABERLER


(10 Ocak 2017)


Ankara Kitap Fuarında İLESAM Stand Açtı (6 Ocak -15 Ocak 2017)
( Stand Numarası A-97 ) 

Eylül Fuarcılıkla yapılan “İşbirliği Protokolu” kapsamında İLESAM 11. Ankara Kitap Fuarında Stand açtı. 
Ato Congresium'da yapılacak kitap fuarında İLESAM üyeleri 6 Ocak-15 Ocak 2017 tarihleri arasında İLESAM Standı’nda imza günleri düzenleyecek ve kitaplarını satacak. 

Kitap Fuarı kapsamında İLESAM standında yapacağınız imza gününüzün güzel geçmesini dileriz.

 

İLESAM Yine Farkındalık Yarattı...
Milli Birlik Ve Beraberlik Sempozyumu

Genel Başkanımız Mehmet Nuri PARMAKSIZ yapılacak Sempozyum ile ilgili düşüncelerini dile getirdi."Bugün ve yarın fark etmez, Türkiyemizin en çok ihtiyacı olan şey Millî Birlik ve Beraberlik. Ülkemiz bekası üzerinde adı FETÖ, PKK... ne olursa olsun tehditler gelecekte de hiç bitmeyecek. Her şartta bir ve beraber olmalıyız millet olarak... İşte bu yüzden İLESAM olarak 2017 Mart ayında yapacağımız ve her yıl yapmayı düşündüğümüz Millî Birlik ve Beraberlik Sempozyumu büyük önem arzetmektedir. Düşmanımız çok lakin Türkiyemiz ilelebet payidar olacaktır, bundan kimsenin şüphesi olmasın" diyerek sözlerini tamamladı...

Genel Başkanımız Mehmet Nuri Parmaksız'ın  TÜRKSOY Ziyareti 

Genel Başkanımız Mehmet Nuri Parmaksız TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Fırat  Purtas ve TÜRKSOY Azerbaycan Temsilcisi Elçin Gafarlı ile İLESAM'ın 2017 yılı içinde gerçekleştireceği Türk Dünyası ile ilgili projelerini, Türkiye'deki kültür ve sanatı konuştu. Verimli ve yararlı bir sohbet olduğunu söyleyen Genel Başkanımız, geleceğe dair işbirliğimizi geliştirme kararı aldık dedi...


Bahtiyar Vahapzade'nin oğlu Azer Vahapzade İLESAM' da...

Rahmetli Bahtiyar Vahapzade'nin oğlu Azer Vahapzade, ve Seyit Ahmet Arslan İLESAM'da Genel Başkanımız Mehmet Nuri Parmaksız'ı ziyaret ettiler.

Şiiri, kültürü, edebiyatı ve Azerbaycan'ı konuştular.


Genel Başkanımız Mehmet Nuri Parmaksız'ın Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Sayın Hamdi Turşucu Ziyareti

Genel Başkanımız Mehmet Nuri Parmaksız T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Sayın Hamdi Turşucu ve Genel Müdür Yardımcısı Ali Odabaş'ı makamında ziyaret etti.Türkiye'de kütüphaneciliği, telif haklarını, yazarlarımızın sorunlarını, kültürü ve sanatı konuşan Genel Başkanımız yararlı bir görüşme ve sohbet oldu dedi.


Genel Başkanımız Mehmet Nuri Parmaksız T.C. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcımız Sayın Hüseyin Yayman'ı makamında ziyaret etti…

T.C. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcımız Sayın Hüseyin Yayman'ı makamında ziyaret eden ve kendisiyle İLESAM'ın 2017 kültür ve sanat faaliyetlerini ve projelerini konuşan Genel Başkanımız  görüşmenin verimli ve yararlı olduğunu söyledi. Millî Birlik ve Beraberlik Sempozyumu projesinde Kültür Bakanlığı projemizin paydaşı oldu.

Akmedrese’de Yazsanbir Kültür, Sanat Ve Edebiyat Sohbetleri Devam Ediyor

İsmail Özmelin “Yunus Emre” Sunumuyla Yeni Dönem Sohbetleri  Başladı.

Yazarlar ve Sanatçılar Birliği (YAZSANBİR), Niğde Akmedrese’de Şair-Yazar-Avukat İsmail Özmel’in “Yunus Emre” sunumuyla yeni dönem sohbetlerine başladı.

Yunus Emre’nin insan sevgisi, ahiret ve dünya, doğruluk, ilim sevgisi gibi konulardaki görüşlerini şiirlerinden de örnekler vererek anlatan İsmail Özmel: Yunus Emre döneminde Türklerin yeni bir yurt edinmek ve Allah’ın rızasını kazanmak için kafileler halinde gelişini ve Yunus Emre’nin bu hamurda hoşgörü ve ilim mayasıyla yoğrulduğunu, onun bir mutasavvıf şair olarak tasavvuf dışında birçok konuyu ihtiva eden şiirler yazdığını, hakikati arayanların ilme ve Kuran’a sarılması gerektiğini” dile getirdi.

Kısa bir süre önce “Yunus Emre Tetkiklerine Eleştirel Bir Bakış” adlı kitabını okurlarına sunan İsmail Özmel; Türkçenin önemi ve zenginliği, Yunus Emre’nin yaşadığı dönemde Anadolu’daki sosyal ve kültürel yaşayış, dönemin ilim adamları ve milli değerlerimizle alakalı konulara da değindikten sonra Yunus Emre şiirlerinden bu konularla ilgili örnekler vererek programı bitirdi.

Songül Dündar 2016 “Türk Halk Kültürü Hizmet Ödülü” Aldı. 

Songül Dündar’ın öykü, roman ve araştırma türünden yayımlanan
“Şoför Aga” (öykü),  “Savaşların Kadını” (roman), “Cezo Gardaş” (roman), “Damladan Deryaya” atışma kitaplarıdır.

Songül Dündar, kitaplarının tamamında ve makalelerinin büyük çoğunluğunda Halk Kültürü Araştırmalarına ağırlıklı olarak yer vermiştir. “Damladan Deryaya” adlı Araştırma ve inceleme kitabı “ Âşıkların Atışmalarını” içermektedir. Bu eser, Halk Ozanlığı Geleneğinin özellikle Âşıklık Geleneğindeki “Atışma Geleneğine” çok önemli bir hizmet olarak seçkin yerini almıştır.

Bu nedenle; “Damladan Deryaya” kitabı için  “Dünya Âşıklar Şairler Yazarlar Derneği” tarafından, “Atışma Geleneğine Hizmet Ödülü” adı altında bir “Plaket” ve “Onur Belgesi” ile ödüllendirilmiştir.

Songül Dündar’ın bu çabalarının tümünün taçlandırıldığı ödül ise; Türk Halk Kültürü Araştırmaları Kurumu tarafından verilen ve Oscar niteliğinde değerlendirilen “TÜRK HALK KÜLTÜRÜ HİZMET ÖDÜLÜ”  dür.

  

Karaman İl Temsilcimiz Hikmet Elitaş'ın Güftesini Yazdığı Şarkı İstanbul'da Koroda Seslendirildi. 

Karaman İl temsilcimiz Hikmet Elitaş'ın sözlerini yazdığı ve  Hikmet Ulutaş tarafından Kürdi makamında bestelenen şarkı Taşdelen T.S.Müziği Korosu tarafından verilen konserde seslendirildi. 

TRT İstanbul Radyo sanatçısı ve Çekmeköy Taşdelen Koro şefi Hikmet Ulutaş tarafından  Kürdi makamında bestelenen "BIRAKMA ELİMİ BİR ÖMÜR" boyu isimli şarkı 25 Aralık 2016 tarihinde  Çekmeköy Turgut Özal Kültür Merkezinde verilen konserde  yine bestekarı tarafından seslendirildi.

Söz yazarı üyemiz Hikmet Elitaş'ın da davet edildiği  konsere çok sayıda izleyici katıldı.

Prof. Dr. Saim Sakaoğlu

                        (01 Temmuz – 31 Aralık 2016 Yayın ve Çalışmaları)

 1. Kitaplar / Yeni Yayınlar
 2. 1. Ansiklopedi Maddelerim: I / İstanbul Üzerine Maddeler, Konya 2016, 24 s. Kömen Yayınevi.

      B / 1  Makaleler  / Süreli Yayınlarda

 1. 1. “Çay Ne Zaman İçilir?”, Kültür Çağlayanı, 7 (40), Eylül-Ekim 2016, 10-16.
 2. 2. “Çay Üzerine Yârenlik”, Kültür Çağlayanı, 7 (41), Kasım-Aralık 2016, 8-10.
 3. 3.  “Karaca Oğlan Eleştirisine Küçük Cevaplar: 2 “Eleştiri mi, Tahrip ve Tahrif    Cambazlığı mı?” Hece Taşları, 20, 15 Ekim 2016, 16-17.
 4.  “Bir Zamanlar Benim Erzurum’um”, Beyazşehir Palandöken/Kültür Sanat Tarih Edebiyat, 19, Ekim-Kasım-Aralık 2016, 12-20.
 5.  “Karaca Oğlan Eleştirisine Küçük Cevaplar: 3 “Dağları Karıştıran Eleştirmen/Karıştırman”, Hece Taşları, 22, 15 Aralık 2016, 12-13.  

          B / 2 Makaleler / Kitap Bölümü

 1. “Hamit Zübeyr Koşay  ve Ankara Budun Bilgisi Üzerine”, Kültürel Mirasın İzinde Ankara, Ankara 2016, 317-337.

               NOT. Kitabın sonunda, ‘Yazarlar Hakkında’ bölümünde hayat hikâyeme de yer verilmiştir: 598-599.

         B / 3 Makaleler/ Armağan Ve Anma Yazıları

 1.                “Erman da Sözümüzü Dinlemedi ve Erkence Gidiverdi”, Erciyes,  39 (464), Ağustos 2016, 33.
 2. 2. Bir Dosttan da Öte Bir Kardeş: Dr. Nuri Ahmet Sezer” Merhaba/Akademik Sayfalar, 16 (34, 16 Kasım  2016, 516-518.

         B / 4  Tozlanmış Bir Armağan Yazısı

        Ad Bilimi Yazıları kitabımı hazırlarken bir makalemin ‘adı var, kendisi yok’ hesabı, ‘Nereye gönderdim, basıldı mı?’ sorularıyla karşılaştım. İmdadıma sevgili kardeşim Nail Tan yetişti. Meğer on yıl kadar önce o yazımı bir armağan kitabı için göndermişim, üç yıl önce basılmış, Sayın Tan’a da 20 gün önce gönderilmiş, ben ise haberdar değilim! 

            “Bazı İlginç  Soyadlarımız ve Düzeltilen, Değiştirilen Soyadlarımız Üzerine”, Harid Fedai Armağanı, (hzl. Orhan Kemal Tavukçu), Rize 2013, s. 317-329,  Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Yayınları. (Yazımızın özgün adına eklenen ilginç kelimesi hayatımda hiç kullanmadığım bir kelime iken birileri tarafından eklenmesini hoş karşılamıyorum!)

      C / 1  Bildiriler (Bu yıl yayımlanan eski yılların bildirileri)

 1. “-ca/-ce  Ekiyle Türetilen Yer Adları ve Düzce Adı Üzerine”, Düzce’de Tarih, Kültür ve Sanat, İstanbul 2016, 21-23 (büyük boy, çift sütun) [2. Uluslararası Düzce Tarih, Kültür ve Sanat Sempozyumu Düzce Kültür Kongresi, 11-12 Aralık 2015, Düzce’de sunulmuştur.]
 2. 2. “Nilüfer (Bursa) İlçesinde Bazı Yer adları Üzerine”, Bursa Aralık 2016, 669-684, Odryses’ten Nilüfer’e Uluslararası Nilüfer Sempozyumu, Nilüfer/Bursa, 13-15 Kasım 2015.
 3. “İstanbul Caddesi’nin Feyzi Halıcısı”, Yirminci Yüzyıl Âşıkları Üzerine Araştırmalar I (Hzl. Ali Berat Alptekin), Ankara 2016, 23-28.

            Ç / 1 Katıldığım Kongreler / Sempozyumlar / Paneller

 1. 1. “Halk Kültüründe kimlik Belirlemede Yeni Bir Yöntem:  Mezar Yeri ve Mezar Taş Keşfi”, Uluslararası Nasreddin Hoca Sempozyumu, 30 Eylül-02 Ekim 2016 Eskişehir
 2. “Türk Yazılı Basını ve Türkçemiz”, Yeniceli Âşık Sıtkı Baba ve Popülerlik Çerçevesinde Kültür ve Sanat Sempozyumu, 13-15 Ekim 2017 Mersin.

              Ç / 2  Davet Edildiğim Halde Katılamadığım Bazı Toplantılar

 1. 1. Uluslararası Erzincan Sempozyumu, 28 Ekim-01 Ekim 2016, Erzincan.
 1. 2. Dede Korkut’tan Âşık Hicranî’ye Âşıklık Geleneği Çalıştayı, Bayburt Üniversitesi, 17 Kasım 2016.
 2. 3. Balkanlardan, Kafkaslardan ve Türkistan’dan gelenlerle sayfayı kabartmayayım.

      Ç / 3 Davet Edilip Kabul Edildiğim  Halde Ertelendiği İçin Katılamadığım Toplantılar

 1. “Konya Ağzında Kaybolmaya Yüz Tutan Evlerle İlgili Eşya ve Mekân Adları”, VIII. Uluslararası Türk Dili Kurultayı”, Ankara 26-30 Eylül 2016 iken Türk Dil Kurumu’nun dört yılda bir yaptığı ve bugüne kadar düzenlenenlerin tamamına katıldığım bu toplantı , 23-26 Mayıs 2017’ye ertelendi.
 2. 2. Tarihin Akışında Şekillenen Türk Fikir Hayatı /Hoca Ahmed Yesevi’den Mehmed Fuad Köprülü’ye Sempozyum. Önceleri 14-16 Ekim 2016 tarihleri arasında düzenlenmesi kararlaştırılan bu toplantıya, daha önce çağrıldığım başka bir toplantı ile çakıştığı için katılamayacağımı belirtmiştim. Ancak Eskişehir bu toplantıya ev sahipliği yapmaktan vaz geçince bu güzel işi İstanbul Aydın Üniversitesi 26-27 Aralık 2016 tarihlerinde düzenlemeyi kararlaştırınca biz tekrar davet edildik: Nasreddin Hoca’nın Fikir Hayatımıza Yön Vermesi. Derken son bir yazı ile bu toplantı, öğrencilerimizin sınav haftasına rastladığı için 23-24 Şubat 2017’ye ertelenmiş oldu.
 3. 3. Uluslararası Ahmet Yesevi’den Günümüze Türkler ve İslam Sempozyumu, Konya, 03-05 Kasım 2016, Türk Ocağı Konya Şubesi ve T. C. Selçuk Üniversitesi (Düzenleme kurulu). Toplantı ertelendi. Bildiri adı: “Bir Hikmetinden Yola Çıkarak Ahmed Yesevî’nin Türkçesi.
 4. Konferanslar
 5. 1. Günümüz Gençliğinin Türkçe’ye Bakışı”, 07 Ekim 2016, Erzurum.
 6. 2. Nasreddin Hoca’ya Sahip Çıkmanın Delilleri Üzerine, 24 Ekim 2016, Selçuk Üniversitesi / Akşehir Belediyesi adına.

            Aynı konferans, bazı değişikliklerle, 26 Ekim 2016 tarihinde Necmeddin Erbakan Üniversitesi’nde de verilmiştir.

 1. 3. Konya Efsaneleri, 05 Kasım 2016, Konya. Konya Fikir Sanat Kültür Adamları Birliği Derneği ile Konya Büyükşehir Belediyesi adına verilmiştir
 2. Gökhan Tepe, “”Prof. Dr. Saim Sakaoğlu: İkindi Sohbetleri’nde Aşırganlardan Sitem Etti”, Anadolu’da Bugün 07 Kasım 2016.

  Konya Efsaneleri konulu konferansımın geniş ölçüde haberleştirilmiş şeklidir.

 1. 4. “Karaca Oğlan’ın Sorunlarla Örülü Şiir Dünyası”, 29 Kasım 2016, Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü’nün Salı Konferansları  dizisi içinde yer almıştır.
 1. Hakkımda Yazılanlar
 2. İLESAM VE İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER köşesinde, 2016 yılının ilk altı ayı (01 Ocak-30 Haziran 2016) ile ilgili çalışmalarım, 14 Temmuz 2016 bültenlerde yer almıştır.
 3.   Serpil Çetinkaya, “Konya’da Kitapların Dünyası”, Memleket, 02 Kasım 2026, 4. Ansiklopedi Maddelerim I / Konya Üzerine Maddeler, Konya 2016’nın tanıtımıdır.
 4. 3.  Gökhan Tepe, “”Prof. Dr. Saim Sakaoğlu: İkindi Sohbetleri’nde Aşırganlardan Sitem Etti”, Anadolu’da Bugün 07 Kasım 2016. 05 Kasım 2016’da verdiğim Konya Efsaneleri konulu konferansımın geniş ölçüde haberleştirilmiş şeklidir.
 5.  Doğan Hızlan, “Tarihi ve Ustalarıyla Âşık Edebiyatı”, Radikal Kitap / Hürriyet kitap eki, 09 Aralık 2016, 3. Âşık Edebiyatı Araştırmaları (Konya 2014) adlı kitabımın tanıtımıdır.
 6.   5. Aziz Ayva, “Konyalı Kitaplar: Konya Üzerine Şiirler”, Şehrin Hafızası /Yenigün (Konya) gazetesinin aylım kültür eki. 16 s.), 13 Aralık 2016, 478-479. Konya Üzerine Şiirler (Konya 2002) adlı kitabımın tanıtımıdır.
 1. Mülakat /Röportaj

                1 . “Prof. Dr. Saim Sakaoğlu ile Sohbet”,  (Konuşan: Ülkü Önal), Erciyes, 39 (466), Ekim 2016, 1-9.      

 1. “Yeni Hayat Tarzı Edebiyatı Yansıdı”, (Konuşan Melek Sarıtaş), Anadolu’da Bugün (gazete,   Konya), 12 Aralık 2016, 5.
 2. Toplantı Yönetme
 3. 19 Aralık 2016 tarihinde Ankara’da düzenlenen, Türk Halk Kültürüne Hizmet Ödülleri 2016 toplantısının önünde gerçekleştirilen, Ölümünün 50. Yıldönümünde Ord. Prof. Dr. Mehmet Fuad Köprülü Paneli tarafımdan yönetilmiştir. Konuşmacılar: Prof. Dr. İsmet Çetin, Doç.. Dr. Mehmet Ali Çakmak ve Nail Tan.

           Ğ. Değerlendirme   

 1. Yeniceli Âşık Sıtkı Baba ve Popülerlik Çerçevesinde Kültür ve Sanat Sempozyumu, 13 Ekim 2016’daki Değerlendirme Oturumu’nda yer aldım.                  
 2. BİLİM VE DÜZENLEME KURULLARI’nda yer aldığım toplantılardan bazıları

           1.Yeniceli Âşık Sıtkı Baba ve Popülerlik Çerçevesinde Kültür ve Sanat Sempozyumu, 13-15 Ekim 2017 Mersin (Bilim kurulu)

 1. 2. Uluslararası Ahmet Yesevi’den Günümüze Türkler ve İslam Sempozyumu, Konya, 03-05 Kasım 2016, Türk Ocağı Konya Şubesi ve T. C. Selçuk Üniversitesi (Düzenleme kurulu).  Toplantı ertelendi.
 1. Hakemlik/Yayın Ve Bilim Kurulu Üyeliği  Yaptığım Dergiler

 Akra  (Elazığ)

             Atatürk Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Dergisi

             Bilimsel Eksen (Ankara) (Dört aylık) Danışma kurulu üyeliği

             Herşeye Dair (Konya, üç aylık)

             Millî Folklor (Ankara)

             Kültür Çağlayanı (Ankara, üç aylık)  yayın danışma kurulu üyeliği

 Kültür Evreni (Ankara, üç aylık) Danışma kurulu üyeliği

 Ve de göremediğim listeler...

İ. Alıntılanan Eski Yazılarım

 1. 2. “Benim Elli Beş Yıllık Türk Dili’m”, Serdar Arhan-Sema Başar-Tuncay Demirel, İlköğretim Türkçe 8 / Öğretmen Kılavuz Kitabı,[Ankara] 2014, 62 (62-65), Devlet Kitapları, Birinci Baskı, adet: 10514.
 1. Kitaplarımdan Yararlanma
 2. 1. 101 Anadolu Efsanesi adlı derleme-yazma özelliği taşıyan eserim 1976’da Damla Yayınevi’nce, 1989’da Kültür Bakanlığı’nca yayımlandıktan sonra  2003 yılından itibaren Akçağ Yayınevi tarafından altı baskısı yapılmıştır.  Ayrıca bütün baskıları Akçağ Yayınevi tarafından yapılan kardeş kitap 101 Türk Efsanesi de 2003’ten itibaren beş baskısı yapılmıştır,

          Bu 202 efsane, bir İstanbul yayınevi tarafından 10 küçük kitapta  Büyük Türk Efsaneleri adıyla bir dizi olarak piyasaya sürülmüştür. Bu 202 efsanenin büyük bir bölümü bizim kardeş kitaplardan alınarak süslenmiş ve yeniden yazılmıştır. Bir ada bağlı olarak yayımlanan bu efsanelerin kaynakları gösterilmemiştir.  

      On kitaptaki; 15+17+19+21+14+21+19+21+21+20 = 189 efsanenin büyük bir çoğunluğu bizim iki kitabımızdan esinlenerek yeniden yazılmıştır. İçlerinde ilk defa tarafımızdan derlenen, hatta İngilizcesinden çevrilenlerin de olduğu efsanelerimden yararlanılması hoş da keşki bir yerlerde Saim Sakaoğlu adı da anılıverseydi.

 1. 2. Abdülkadir Emeksiz, Dede Korkut’un Paltosu, İstanbul 2016, 226 s. Boğaziçi Yayınevi.

         İki ciltlik Dede Korkut Kitabı’mın birinci cildinde yer alan Bamsı Beyrek boyunun 18 varyantı ile ikinci cildinin değişik yerlerinde yer alan üç işleme listeler halinde verilmiştir. Böylece bizim büyük emeklerle hazırladığımız derlemeler Emeksiz tarafından adımızın da anılmasıyla  değerlendirilmiştir: 105-108.

 1. 1969 yılında Bayburt’ta derleyip önce Türk Kültürü Araştırmaları dergisinde yayımladığım (1966-1969 (3-4-5-6), Ankara 1973, 159-181; oradan Dede Korkut Kitabı /İncelemeler-Derlemeler-Aktarmalar (Konya 1998, 53-79)’a aldığım, “Bey Böyrek Hikâyesinin Bayburt Rivayeti” adlı yazım aynen alıntılanmıştır: Prof. Dr. Kemal Üçüncü, Dede Korkut ve Bayburt, Ankara 2015, 40-54 (metin) ve 55-69 (inceleme). 168 sayfalık kitabın 30 sayfalık kısmı bizden alıntılanmıştır,
 2. Beklemekten  Yorulan Armağan Yazılarım
 3. a. “Şairlerin Mısralarında Atasözleri”, Aydın Oy (Armağan yazısı) (Göndereli 10 yıldan fazla oldu.)
 4. b. “Bir Sessiz Çağlayandı O / 19290-1995)”, İbrahim Aslanoğlu (Armağan yazısı) (Göndereli 10 yıl kadar oldu.)
 5. Unutulanlar
 6. 1. Ayşe Balcı, “Kısa Söyleşiler: Saim Sakaoğlu”, Türk Dünyası / Dil ve Edebiyat Dergisi, 30, Güz 2010, 153-154. 

Not: II. Uluslararası Türk Dünyası Kültür Kongresi’ne katılan bilim insanlarının bir bölümüyle yapılan sorulu-cevaplı görüşmelerden sonra bazılarımıza da tek soruyla kısa söyleşiler gerçekleştirilmiştir. Biz de unutuvermişiz!

 1. 2. Doç. Dr. Makbule Muharremove Sabziyeva, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde görevli olduğu yıllarda Karaca Oğlan konulu bir kitap yayımlar: Karacaoğlan Rus Dilinde, Ankara 2009, 160 s. Kitapta âşığımızın 64 şiiri karşılıklı olarak iki dilde verilir. Kitabın, Rus Dilinde Karacaoğlan (7-12) başlıklı bölümünün sonunda  şöyle denilmektedir: Şiirlerin Türkçe’si Prof. Dr. Saim Sakaoğlu’nun “Karacaoğlan” (Akçağ, Ankara, 2004) kitabından denetlenmiştir. (s.12)
 1. Farklı Bir Yararlanma

            Yazarız, yayımlanır ama bizim haberimiz olmaz. Yine yazarız, yararlanılır yine haberimiz olmaz. Gecikmiş  yararlanmalar:

             Dursun Zengin, Almancaya Çevrilen Türk Masallarında Çeviri Sorunu, Ankara 2006, 222 s., TDK yayını.

            1973-1999 yılları arasında yayımlanan masal konulu kitaplarımla bir genel konulu bibliyografyamdan yararlanılmıştır.

 1. Yabancı Yayınlarda Kaynak Gösterilmem/Anılmam
 2. 1. Aliye Mehrebani-Yasyba, “Turksprachige Anthroponymie in Deutschland Geschichte”, multikulturelle Beziehungen und Besonderheiten. Genel Ağ’dan kaynağını belirleyemedik. Yazarın Berlin’de olduğu belirtilmiş. Kullanılan yazımız, Türkçede Soyadlarımız’dır. Yazı, göç sonrası Almanya’daki Türklerin adlarıyla ilgilidir.
 3. 2. Gabriele Rodríguez - Aliye Mehrebani-Yasyba, A Dictionary of Turkic Names in Germany and Austria: A Book ProjectGermany.

Genel Ağ’da yer alan bir proje olup soyadlarımızın Almanya ve Avusturya’da yaşayan Türkler arasındaki kullanım sıralaması verilmiştir. Kullanılan yazılarımız, Türkçede Soyadlarımız (1979) ve Soyadlarımız Üzerine (1984)’dir.

 1. 3. Warren Walker, “Turkish Oral Tradition in Texas: The Archive of   Turkish

           Oral Narrative”,  Oral Tradition 7/1 (1991), 171-175.

.                     Not: Adımız, s. 171’de anılmaktadır 

 1. Basım İçin Bu Yıl Gönderilenler

Eleştirinin Ahlaki Yönü Ya Da irgör- / irgür- Fiili, (Prof. Dr.Mertol Tulum Armağanı)

                     Bazı Kelimelerin Konya Ağzında Kazandığı Yeni Anlamlar Üzerine (Prof. Dr.

Zeynep     Korkmaz Armağanı)

Dr. Mustafa Güçlü (Konyalı kültür adamı)

Alettin Tepesi (Akademik Sayfalar için)

Bu Fotoğrafları Tanıdınız mı? (Herşeye Dair dergisi için)

Erzurum’dan 21 Yıllık Çizgiler (UKDE / Uluslararası Kültür Dil ve Edebiyat Derneği’nin Erzurum Hatıraları II   kitabı için) 

Erzurum’a, Beyazşehir dergisi için Naci Elmalı’ya bir mülakat gönderildi.

        Karaca oğlan Eleştirisine Küçük Cevaplar: 4  / Hecin Deve mi, At mı?  (Hece Taşları için)

KKTC’ye, Nurperi Özgener’e mülakat gönderildi.

Ö. TV Yayınları

 1. a. İkindi Sohbetleri sonrası, 5.1.15 Süleyman Karaca’ya, günün konusu olan Konya Hanları ile ilgili bilgi verdim. KONTV’de yayımlanmış.
 2. b. Bir Genel Ağ haberi: Prof. Dr. Saim Sakaoğlu Düzce Üniversitesi’nde Konferans Verdi”, Genel Ağ, 16.12.15 fotoyla birlikte: Konu Nasreddin Hoca.
 3. c. Babamın cam altı resim kalıplarımı Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi’ne bağışlamam üzerine KONTV tarafından yapılan çekim, aynı günün akşamında yayımlanmış: 23 Kasım 2016,
 1. Radyo Yayını
 2. a. 07 Kasım 2016 tarihinde konferans vermek için bulunduğum Erzurum’da, Erzurum Radyosu’nun ortak yayına beş altı dakikalık bir canlı yayın bağlantısı kurulmuştur.

TÜRKİYE İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ

İLESAM GENEL MERKEZİ

Adres

:

İzmir 1.Cad. No: 33/16  Aydın Apartmanı, Kat:4  Kızılay / ANKARA

Tel

:

0 312 419 49 38

Faks

:

0 312 419 49 39

Web

:

www.ilesam.org.tr

E-Posta

:

ilesam@ilesam.org.tr

 

 Okunma Sayısı : 330         10 Ocak 2017

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 362193

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.