İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (31 Ocak 2017)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN

HABERLER


(31 Ocak 2017)


Azerbaycan Milletvekili, Ganire Paşayeva'nın Ahıska Türkleri İçin Yazdığı, İLESAM'ın Destekleriyle Yayımlanan Vatan Kokusu Kitap Tanıtım Toplantısı(28 Ocak 2017)Türk Tarih Kurumunda Gerçekleştirildi.

Günün açılışını Yönetim Kurulu üyelerimizden Sayın Durak Turan Düz yaparken, Genel Başkanımız Sayın Mehmet Nuri PARMAKSIZ açılış konuşmasını yaptı ve oturumu yönetti. Yönetim Kurulu Üyelerimizden Prof. Dr. Nurullah Çetin'in de bir konuşma yaptığı toplantı Sayın Ganire Paşayeva'nın konuşmasından sonra katılımcıların görüşlerine yer verildi. Bu güzel gün, Ganire Paşayeva'nın kitaplarını imzalamasından sonra son buldu.


Genel Başkanımız Hocalı Soykırımını Anlatan

Kâğıt Kabir Filmi Setinde

İLESAM olarak çekimine destek olduğumuz Hocalı Soykırımını anlatan Kâğıt Kabir filmi setini İLESAM Azerbaycan Temsilcimiz Xeyal Rza,  ile birlikte ziyaret eden Genel Başkanımız filmin çok zor şartlarda çekildiğini söyledi. Filmin yönetmeni ve oyuncuları ile bir gece geçirmenin ve sohbet etmenin keyfini yaşadığını söyleyen Başkanımız, filmin galası Şubat ayı sonunda Ankara'da İLESAM'ın desteği ile yapılacak dedi.


Başkanımız Mehmet Nuri Parmaksız'ın Azerbaycan Ziyaretleri...

 Genel Başkanımız Sayın Mehmet Nuri Parmaksız, Azerbaycan Yazarlar Birliği Başkanı Sayın Anar Rızayev'i ziyaret etti. 
Sayın Anar ile İLESAM'ın Azerbaycan projeleri, kültür ve sanat üzerine sohbet ettiler. Bilindiği üzere Sayın Anar'ın "Yaşamak Hakkı" isimli kitabını geçen sene Türkiye'de İLESAM olarak yayınlamıştık.

Genel Başkanımız Sayın Mehmet Nuri Parmaksız, davetlisi olduğu Türkiye Bakü Büyükelçiliği'nin 25. Yıl Resepsiyonuna katıldı.

 Genel Başkanımız Mehmet Nuri Parmaksız, Türkiye Bakü Büyükelçimiz Sayın Erkan Özoral'ı ziyaret etti.
Büyükelçimiz ile İLESAM'ı ve İLESAM'ın Azerbaycan'daki faaliyetlerini konuştular. Önümüzdeki aylar için yeni projeler üzerinde fikir birliğine vardılar.

Azerbaycan ziyaretleri kapsamında Genel Başkanımız Sayın Mehmet Nuri Parmaksız, TİKA Bakü Program Koordinatörü Sayın Adem Urfa ile İLESAM destekleri ile çekilen, Hocalı soykırımını anlatan "Kağıt Kabir" filmini, Bakü'deki kültür sanat faaliyetlerini konuştular ve işbirliğinin geliştirilmesi kararı aldılar.

 

Başkanımız Mehmet Nuri Parmaksız, bir araya geldiği Azerbaycan İlimler Akademisinde Edebiyat Enstitüsünün Müdürü İsa Habibbayli ile önümüzdeki aylarda İLESAM ile İlimler Akademisi arasında işbirliği anlaşması imzalanması konusunda mutabık kaldılar. 

Başkanımız Sayın Mehmet Nuri Parmaksız, İLESAM Azerbaycan üyeleri ile Azerbaycan Yazarlar Birliği'nde bir araya geldiler. 
Azerbaycan Temsilcimiz Sayın Xeyal Rza’nında katıldığı toplantıda İLESAM'ın projeleri konuşuldu.

İLESAM Amasya İl Temsilcisi Şair Mustafa Ayvalı’nın Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) Amasya Şubesi adına 6 yıldır tertiplediği 
Külliye Sohbet ve Şiir Akşamları’nın 2017 yılının ilk buluşmasında şiirler şehitlerin anısına okudu.

Sultan Bayezid Külliyesi Belediye Sohbet ve Okuma Evinde yapılan etkinliğe katılan şairler, şiirlerini ülke güvenliği için canlarını feda eden şehitlerin anısına seslendirdiler. Ulusal medyada da yer alan programa ilgi yoğundu.
 

Manisa Medya Televizyonunda Yayınlanan “Hakan Demir İle Gönülden Düşenler” Programında Güftesi Sibel Unur Özdemir’e, Bestesi Ramazan Özyurt’a Ait Olan Bir Eser Bestekârı Tarafından Seslendirildi.

Değerli bestekârlardan Ramazan Özyurt 14 Ocak 2017 tarihinde Manisa Medya tv.de yayınlanan “Hakan Demir ile Gönülden Düşenler” programında güftesi Sibel Unur Özdemir’e bestesi kendisine ait olan “Yalancı” isimli eseri seslendirdi.

Özyurt’un nihavent makamında bestelediği bu şiirle Özdemir, Uluslararası Lions Dernekleri 118-Y İstanbul Anadolu Yakası Federasyonu/Kadıköy Belediyesi tarafından açılan Türk Sanat Müziği Güfte Yarışması’nda mansiyona layık görülmüştü.

Kabakçı Konağı'nda 4 Ocak 2017 tarihinde Dünyader tarafından düzenlenen “Güfteden Nağmeye” isimli programda güzel bir müzik ziyafeti yaşandı. 

Programda bestelediği pek çok eseri yorumlayan Ramazan Özyurt güftesi Sibel Unur Özdemir’e, bestesi kendisine ait olan nihavent makamındaki  “Hiç Kimse Benim Kadar Sevemez İnan Seni” isimli eseri de yorumlayarak dinleyicilerin beğenisini kazandı.

TÜRKİYE İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ

İLESAM GENEL MERKEZİ

Adres

:

İzmir 1.Cad. No: 33/16  Aydın Apartmanı, Kat:4  Kızılay / ANKARA

Tel

:

0 312 419 49 38

Faks

:

0 312 419 49 39

Web

:

www.ilesam.org.tr

E-Posta

:

ilesam@ilesam.org.tr

 

 Okunma Sayısı : 828         31 Ocak 2017

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 33762

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.