İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (13 Nisan 2017)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER

(13 Nisan 2017)


İLESAM İlim ve Edebiyat Dergisininin 3. Sayısı Çıktı

Üyelerimiz İlmi ve Edebî Eserlerini, Kitap Tanıtımlarını Dergimize Gönderebilir...

İlim ve edebiyat eserlerinin, kitap tanıtımlarının ve haberlerin yer aldığı İLESAM İlim ve Edebiyat Dergisi'nin 3. sayısı yayımlandı.
Üçüncü sayımızın özel dosya konusu: Uydurulmuş Dinlere Karşı İndirilmiş Din'dir.

Dergimiz içinde ilim ve edebiyat eserleriyle, haberleri ve kitap tanıtımlarıyla yer almak isteyen üyelerimiz ilmî makalelerini, edebiyat eserlerini, kitap kapaklarını (jpeg olarak) ilesamgenelmerkez@gmail.com mail adresimize word sayfası olarak gönderebilir.

İLESAM İlim ve Edebiyat dergisinin 3. sayısının ilim, kültür ve edebiyat dünyamıza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyoruz.

Üyelerimize saygıyla duyurulur.

 

İLESAM’DAN YENİ BİR KİTAP DAHA...
“ESERE SAYGILI KORSANA KARŞIYIZ- HİKÂYELER-2”

11 üyemizin hikâyeleri kitaplaştırıldı  ve 10.000 adet basılan hikâye kitabı “Esere ve Emeğe Saygılı, Korsana Karşıyız” 3. Ulusal Slogan ve Logo Yarışması seminerlerinde öğrencilere hediye olarak dağıtılıyor.Genel Başkanımız Mehmet Nuri Parmaksız Projemize hiç bir telif almadan hikâyeleri ile katılan hikaye yazarı üyelerimize teşekkürlerini bildirdi.

İLESAM üyesi on bir yazarın kaleminden “Esere ve Emeğe Saygılı, Korsana Karşıyız” konusunu içeren hikâyelerden oluşan kitapta on bir farklı öykü bulunuyor. 

Kitapta yer alan yazarlar ve hikâyeler;

Abdülkadir Uslu “Ali Amca”
Ahmet Yıldırım “Yarenbaşı Korsana Karşı”
Bekir Tuncer Salihoğlu “ Gasp”
Mustafa Akgün “Al Buğday Benizli”
Osman Çeviksoy “Yazarlığımın İlk Meyvesi ya da İlk Telif Ücretim”
Rana İslam Değirmenci “Yazıya Asil Mühür”
Sabiha Serin “Halay Adlı Tablo ve Ben”
S. Ahmet Uzun “ Hainin Sonu”
Şakir Çetin (Burak Serdengeçti) “ İkinci El,
Zekiye Çomaklı “ Korsan Yayınmış… Gemileri de Var mıydı Acaba?”
Zeynep Sati Yalçın “Müezzin”


Türk Şiirinde Aşk

Genel Başkanımız Mehmet Nuri Parmaksız Azerbaycan Yazarlar Birliği ile görüşerek  İLESAM'ın işbirliği anlaşması gereği Azerbaycan'da 330 İLESAM üyesi şairin şiirlerinden oluşan Türk Şiirinde Aşk kitabı yayımlandı.Azerbaycan Aşk Antolojisi için şiir gönderen şairlerimizin şiirleri Azerbaycan Türkçesine çevrildi.

Genel Başkanımız Mehmet Nuri Parmaksız Türk Şiirinde Aşk kitabı Türk ve Azerbaycan edebiyatı için hayırlı ve uğurlu olsun dedi.


Esere Saygılı Korsana Karşıyız 3. Ulusal Slogan Ve Logo Yarışması Seminerleri Devam Ediyor... 

İLESAM’ın T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla Türkiye’deki bütün ortaokul ve lise öğrencileri için açtığı Esere Saygılı Korsana Karşıyız 3. Ulusal Slogan ve Logo Yarışması kapsamında 7 coğrafi bölgemizde bir ilde verilecek seminer programları devam ediyor.
İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız yanında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü temsilcileri ile  birlikte 17 Mart Elazığ'da, 6 Nisan Hatay'da seminer verdi. 
Genel Başkanımız Mehmet Nuri Parmaksız 13 Nisan Bayburt'da son seminerini verecek.

Üyemiz Adil Karagöz’ün 14.Kitabı Yayımlandı 

Yirmi iki yıldır hikâyeler yazan Kültür ve Turizm Bakanlığı uzmanı Adil KARAGÖZ’ün on dördüncü kitabı Altınordu Yayınları tarafından yayımlandı. “15 Temmuz’un 15 Hikâyesi” adıyla yayımlanan kitapta yazarın on beş hikâyesi var. 15 Temmuz gecesi gazi olanlarla ve şehit yakınlarıyla birebir görüşmeleri neticesinde bu eseri ortaya çıkarttığın söyleyen KARAGÖZ, yaptığı bu çalışmayla tarihe not düşmek istediğini, o gece meydanlara çıkanların yaşadıklarını hikâye üslubuyla gelecek nesillere aktarmaya amaçladığını belirtti.

15 Temmuz unutulmamalı, unutturulmamalı. Güzel ülkemiz o gece bir işgal girişiminin eşiğinden döndü. Liderine güvenen halk onun öncülüğünde vatanına,  devletine, geleceğine sahip çıktı. Kanını veren gazilerimiz, canını veren şehitlerimiz o gece destan yazdı. Hepsinden Allah razı olsun. Allah bir daha bu ülkeye ihanet yapmak isteyenlere fırsat vermesin, dedi. 


Üyelerimizden Yazar- Şair Abdurrahim Küçük ’ün, “KONYA’NIN EFSANELERİ” İsimli 7. Kitabı Konya Nüve Kültür Merkezi Tarafından Yayımlandı

1 Mart 2017 tarihi itibarıyla raflarda yerini aldı. Küçük, kitabının arka kapağında söyle demektedir.
 

            EFSANE kısaca; halk arasında yaygın bir şekilde anlatılan, kuşaktan kuşağa, nesilden nesile aktarılan bir olağanüstü durumun adıdır. Efsan ve efsane şeklîlerinde kullanılan kelimenin aslı Farsçadır. Günümüzde bu kelime, hikâye ve sergüzeşt manasına gelmektedir. Her milletin kendine has efsaneleri, hikâyeleri vardır. Başlıca Türk efsaneleri; Oğuz destanı ve Ergenekon destanıdır.

            Efsaneler, şehrin kadimliği ile tamamen bağlantılıdır. Şehrimizin efsaneleri, Türklerin ete kemiğe büründüğü Selçuklu devletinin başkenti olması hasebiyle bir başka ehemmiyet kesp ettiği su götürmez bir gerçektir. Bu nedenle şehrimize ait efsaneler, sadece burada yaşayanları değil, Türk dünyasını ve İslam dünyasını yakinen ilgilendirdiği inancındayız.

            Bu gerçek, kitapta yer alan efsanelerin, Hristiyanların bölgede hâkim oldukları, Roma ve Bizans devletleri ve akabinde Türker’in bölgeye gelişi, Selçuklu, Osmanlı imparatorluğu dönemlerini de içine aldığından açıkça anlaşılacaktır.

            Bizce efsane: insanların birçoğu tarafından vukuu hayal olan, normal insanların üstünde güç sarf edilerek elde edilen, bir milletin oluşumu; başka bir milletin yok oluşunu, erdemin, doğruluğun neticesinde ulaşılan, özetle çok insanın olmak isteyip de olamadığı hayata dair birçok gerçeği barındıran hikâyelerdir ve efsane: düz hayali zorlayan kahramanlıkların destanıdır.

            Biz onları ders almak için okur ve okutulmasını sağlarız. Tüm okuyucularımızın bu amaçla okumalarını salık verir, bir başka faydalı eserde buluşabilmemiz için dualarını bekleriz dedi.

Üyemiz Abdurrahim Küçük'ün VEVAYLE İsimli 3. Şiir Kitabı Yayımlandı

Her ne kadar şiir tek kelime, tek sözcüklü anlatılamayacak kadar derin manalar ihtiva etse de bizce şiir: sövgü, övgü ve dövgüdür. 

           Sövgü’dür: Zira şair, zalime eliyle karşı gelemeyince diliyle öfkesini, kızgınlığını belirterek toplumu o yönde yönlendirmeyi amaç edinir. 

            Övgü’dür: Şair, toplumdaki güzellikleri ibret alınsın, mükâfatlandırılsın diye methetme ihtiyacı duyar ve bu uğurda bir yol açılmasına önayak olmak ister. 

            Dövgü’dür: Şair, olumsuzlar karşında hüznünü, kederini dövünerek dile getirmek ister ve toplumu da bu konuya duyarlı olmaya çağırır.

            İş bu bağlamda kaleme aldığım 3. Şiir kitabımda, kitaba isim olarak seçtiğim VEVAYLE kelimesi başlığı altında topladığım eserlerimin serzenişlerimin bir kısmını ihtiva ettiğine inanıyorum. Değerli okuyucularımızın şiirlerimi bu duygular içinde okumalarını niyaz eder, yeni bir faydalı eserde buluşmak için dualarını beklerim diyerek duygularını dile getirdi


Gümüşhane Belediyesi Dilaver Cebeci Şiir Yarışması ve Harşit Şiir Akşamları 

Son Başvuru : 5 Mayıs 2017 - Jüri değerlendirmesi :14 Mayıs 2017

Yarışma Şartnamesi

  1. Yarışmada tür ve konu sınırlaması yoktur.
  2. Yarışmaya şiirin Türkiye Türkçesiyle yazılmış olması kaydıyla 18 yaş üzeri herkes katılabilir.
  3. ödüller: Birincilik için 3.000 TL; İkincilik için 2.000 TL; Üçüncülük için 1.000 TL olarak verilecektir.
  4. Yarışmaya katılacak eserlerin daha önce hiç bir yarışmada ödül almamış olması gerekmektedir.
  5. Her katılımcı konu ve tür sınırlaması olmaksızın yarışmaya iki (2) şiir ile katılabilir.
  6.  Gönderilen şiirler Times New Roman karakterinde 12 punto olarak

2 adet A4 sayfayı aşmamalıdır. Daha uzun eserler elenecektir.
7.
Katılımcılar her katılım için şiirin ve kimlik bilgilerinin yer aldığı belgeyi PDF förmatında sisteme yükleyeceklerdir. Sistemdeki kimlik bilgilerinin eksik doldurulması durumunda katılım gerçekleşmemiş sayılacaktır.
8.
Başvurular yalnızca internet üzerinden (www.gumushane.bel.tr) yapılacaktır.
9.
Yarışmada ödül kazanan şiirlerin her türlü yayın hakları Gümüşhane Belediyesi'ne aittir.

10.  Gümüşhane belediyesi herhangi ilave bir telif ödemeksizin yanşmaya katılan şiirlerden bir seçki oluşturup yayınlama hakkına sahiptir.

11.  Son başvuru tarihi 5 Mayıs 2017'dir.

12.  Yarışma sonuçlan 14 Mayıs 2017 tarihinde ilan edilecektir.

13.  Ödül töreni 19-20 Mayıs 2017 tarihlerinde «Harşit Şiir Akşamlan» programında gerçekleştirilecektir.

14.  Yarışma jürisi; Turan Tuğlu (Gazeteci Yazar), Osman Nebioğlu (Şair), Talat Ülker (GŞÜ. öğretim Elemanı), Mustafa Ayyıldız (GŞÜ. öğretim üyesi), Tacettin Şimşek (Atatürk üni. öğretim üyesi), Erdal Ergun (Edebiyat öğretmeni), Âlim Gören (Edebiyat öğretmeni).

15.  Düzenleme Komitesi; Hayati Yalçın (Gümüşhane Belediyesi), Baddal Bayar (Gümüşhane Belediyesi), Necati Yılmaz (Gümüşhane Kültür Sanat Kulübü), Ulvi Ergun (Gümüşhane Kültür Sanat Kulübü).

Not: Şiirleri pdf yapmak için en pratik yol word belgesini farklı kaydet komutundan pdf veya xps seçeneği ile dönüştürmektir.

TÜRKİYE İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ

İLESAM GENEL MERKEZİ

Adres

:

İzmir 1.Cad. No: 33/16  Aydın Apartmanı, Kat:4  Kızılay / ANKARA

Tel

:

0 312 419 49 38

Faks

:

0 312 419 49 39

Web

:

www.ilesam.org.tr

E-Posta

:

ilesam@ilesam.org.tr

 

 Okunma Sayısı : 299         14 Nisan 2017

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 971653

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.