İLESAM’DAN RENKLİ ve ÇOK SESLİ BİR PROJE: “MAHNIDAN ŞARKIYA KONSERİ” (19 KASIM 2015)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM’DAN RENKLİ ve ÇOK SESLİ BİR PROJE: “MAHNIDAN ŞARKIYA KONSERİ”
(19 KASIM 2015)

BAKÜ’DE BAŞLAYAN KONSER ANKARA’DA DEVAM ETTİ ve “İKİ DEVLET BİR MİLLET” MESAJINI VERDİ…

Çalışmalarına sekiz ay önce başlanılan “Mahnıdan Şarkıya Konserler Dizisi” programının temelleri İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, İLESAM Genel Başkan Yardımcısı İlter Yeşilay, Azerbaycan Bestekârlar Birliği Başkanı Firengiz Alizade’yle Bakü’de yapılan görüşmeler sonucunda atılarak uluslararası bir protokolle anlaşmaya varılmıştı. Böylece; Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği(İLESAM)nin önemli projelerinden “Türk Dünyası Konserler Dizisi”nin ilki olan “Mahnıdan Şarkıya” kardeş ülke Azerbaycan ile can bulmuştu. 

İLESAM’ın Türk soylu ülkelerle devam ettirmeyi hedeflediği proje ilk olarak 16 Ekim 2015 tarihinde Bakü’de düzenlenen bir konserle sesini duyurmuştu.

Konser zincirinin ikinci halkası ise 19 Kasım 2015 tarihinde Ankara’da bulunan Arı Stüdyoları’nda gerçekleştirildi. Program TRT Avaz Televizyonu’ndan canlı olarak izlenebildi.

Saat 19.00’da kokteyl ve sergi ile başlayan organizasyon, 20.00 sularında yayına giren konser programıyla devam etti. Programın sunumunu Sariyya Tagiyeva ve Cüneyt Gündoğdu üstlendi.

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, Türk soylu ülkelerle, tarihin derinliklerinden gelen kültürel bağları pekiştirmek ve ortak değerleri gelecek nesillere şiir ve musiki ile taşımak için yola çıktıkları Türk Dünyası Konserler Dizisi projesinin ilki olan “Mahnıdan Şarkıya”nın kardeş ülke Azerbaycan ile başladığını söyledi.  Bu konser dizisinin 2016 yılında başka bir Türk Soylu ülke ile devam edeceği müjdesini veren Parmaksız, bu projeye katkıda bulunan T.C. Başbakanlık Tanıtma Fonu, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, TİKA, TÜRKSOY ve TRT’ye ve konserin gerçekleştirilmesinde emek veren tüm sanatçılara teşekkür etti. Türk coğrafyasının kardeşliğine vurgu yapan Parmaksız, şiir hayatın özeti değil; şiir hayatın kendisidir, dedi.

Azerbaycan Bestekârlar Birliği Başkanı Firengiz Alizade de gece ile ilgili duygu ve düşüncelerini dile getirerek iki ülkenin geçmişten gelen kardeşlik, birliktelik, beraberlik ilişkilerini perçinleyen bu güçlü projenin, ortak Türk kültürünü gelecek kuşaklara taşıyacağına vurgu yaptı.

TRT Genel Müdür Yardımcısı Erkan Durdu konuşmasında etkinliğin anlamına vurgu yaptı. Durdu,  edebiyatla müziğin, şiirle şarkının, şarkıyla şarkıcının buluşmasına dikkatleri çekerek edebiyatın kudretine ve müziğin evrenselliğine, sanatın önemine değindi ve bu organizasyonun birliğe, beraberliğe, paylaşmaya yol açtığını sözlerine ekledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Yalçın Topçu “Türk dünyasının, İslam âleminin, medeniyet coğrafyamızın, bütün insanlığın her gecesi böyle olsun. Bizleri sözde ve müzikte buluşturan İLESAM’a, can Azerbaycanlı bestekârlarımıza ve kardeşlerimize, Anadolu’muzun değerli sanatçılarına ve bu gecede emeği geçenlere teşekkür ederim. Onların yürekleri her daim şiir olsun. Sözlerinden güzel şiirler dökülsün. Evrensel nağmelerle bezensin, tüm dünyaya yayılsın. Yeryüzünde savaş yerine şiir dinletileri olsun. Acı, yerini müzik nağmelerine bıraksın. Hoşça vakit geçirmenizi diliyorum. Allah’a emanet olunuz.” dedi.

Projenin sanat danışmanlığını T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Sanatçısı Faruk Şahin üstlendi.

Programın ilk yarısında Azeri bestekârlar ve ülkemiz şairlerinin şiirlerinden oluşan altı eser T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk dünyası Müzik topluluğu Sanatçısı Çiğdem Gürdal tarafından seslendirildi.

Ara bölümde sözleri Mehmet Nuri Parmaksız’a, bestesi Hüseyin Soysal’a ait olan “Geçmişi Unutmak Zor/Ankara” isimli eser Suat Kılıç, sözleri İlter Yeşilay’a, bestesi Bilge Özgen’e ait olan “Dediler Zamanla Hep Azalırmış Sevgiler” isimli eser ise Elif Güreşçi tarafından yorumlandı. Ve yine bu bölümde Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Türk Dünyası Müzik Topluluğu Dans Sanatçısı Gökçe Küçükbakar’ın muhteşem dansı yer aldı.

Programın ikinci bölümünde ülkemizin bestekârları ve Azerbaycanlı şairlerin eserlerinden oluşan altı eser TRT Sanatçısı Elif Güreşçi ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Klasik Türk Müziği Korosu Sanatçısı Suat Kılıç tarafından icra edildi.

TRT Müzik Dairesi Başkan Yardımcısı Bestekâr-Koro Şefi Özgen Gürbüz ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk Dünyası Topluluğu Şefi Abdullah Kurbani konserin şefliğini üstlenen isimler oldu.

Proje kapsamında düzenlenen yarışmada İLESAM üyesi şairlerin eserleri arasından seçilen altı eser Azerbaycanlı bestekârlar tarafından, Azerbaycan Bestekârlar Birliğince seçilen altı eser de Türk bestekârlar tarafından bestelenmişti. İşte o on iki eser;

 

YAĞMUR GÜLÜŞÜN / Söz: Durmuş KAYA / Beste: Cavanşır GULIYEV

 

KAR TANESİ /  Söz: Nedim UÇAR / Beste: Celal ABBASOV

 

ÇAL UDİ BU AKŞAM / Söz: Serdar ÖNCÜL / Beste: Firengiz ALİZADE

 

YAR BAHSİ /  Söz: Sevinç ATAN / Beste: Serdar FERECOV

 

BEYAZ LALE /  Söz: Sevim Yakıcı /  Beste: Hasan ADIGÜZELZADE

 

KOY SİNEMİN ÜSTÜNE /  Söz: Ekrem YALBUZ /  Beste: Elza SEYİDCAHAN

 

QURBAN OLDUĞUM / Söz: Ahmed CEVAD / Beste: Zekai TUNCA

 

OYAN /  Söz: Nigar RAFİBEYLİ / Beste: Faruk ŞAHİN

 

O GÖZLERE BAXMARAM  / Söz: Mammed ARAZ / Beste: Pınar KÖKSAL

 

KEKLİK /  Söz: Rasul RIZA /  Beste: Uğur TOP

 

BU YAŞIL AĞACIN ALTI BİZİMDİ / Söz: Zalımhan YAKUP / Beste: Özgen GÜRBÜZ

 

YAŞA DÜNYADA / Söz: Nariman HASANZADE / Beste: Prof. Dr. Yaşar BEDÜK

 

Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Yalçın Topçu, İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, İLESAM Genel Başkan Yardımcısı İlter Yeşilay,  eser sahibi şairler ve bestekârların an içinde oluşturduğu doğaçlama koro, program solistlerine eşlik eden TRT Gençlik Korosu ile birlikte birbirinden güzel sekiz esere ses oldu.

Kemanlarda Evren Turna, Arzu Demirkol, tarda Cem Gürdal, kanunda Deniz Göktaş, udlarda Cemil Volkan Erkal, Onur Akkuş, garmonda Orkun Kılıç, klarnette Savaş Demiral, viyolonselde Serkan özlü, tamburda Eda Ersoy, piyanoda Yıldız Aslanoba, ritmlerde Turgay Özkızıltaş, Şeref Büyükyörük, Hakan Özmutlu konsere iştirak eden saz sanatçılarıydı.

İLESAM ve Azerbaycan Bestekârlar Birliği tarafından düzenlenen “Türk dünyası Konserler Dizisi Mahnıdan Şarkıya” Bakü-Ankara Konseri programına katılım ve katkılarından dolayı Azerbaycan Bestekârlar Birliği Başkanı Firengiz Alizade’ye İLESAM adına Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Yalçın Topçu tarafından bir “Teşekkür Belgesi” takdim edildi.

Azerbaycan Bestekârlar Birliği Başkanı Firengiz Alizade’nin portresini yapan T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Sanatçısı Faruk Şahin, bu portreyi Alizade’ye hediye etti. Sergide yer alan tüm portreler Faruk Şahin imzasını taşıyordu.

Bu eşsiz konsere oldukça büyük bir katılım vardı. Kemal Arslan, Hanifi Işık, Müzeyyen Keskin, Canan Keskin, Bayram Yelen, Sibel Unur Özdemir, Fatma Sibel Görür, Müzeyyen Unur, Ayşe Akay,  Sevimbike Polat, İsmet Bora Binatlı, Nevin Kurular, Orhan Vergili, Vedat Fidanboy, Songül Dündar, Selahettin Dündar, Nevzat Taşkıran, Durak Turan Düz, Alp Arpad, Sevinç Atan, Sevim Yakıcı, Serdar Öncül, Volkan Yeşilay, Fatih Özdemir, Sadık Kılıç, Mine Tokyürek, Gülnihal Emiroğlu, Mediha Uzer, Şakir Susuz, Ayten Gülçınar, Murat Duman, Hayriye Çitoğlu, Necati Özdenkoş, Mehmet Sevinç Ergun, Hakan Yılmaz, Şerife Köksal Badısaba, Hüseyin Soysal, Saim Yaylagül, Âşık Sevdai, Binali Kılıç, Murat Yumrutaş, Melis Yumrutaş, Rüya Tokgöz ve Şemsettin Güneş programa katılan isimlerden bazılarıydı.

“Mahnıdan Şarkıya” Bakü-Ankara konserleri projesiyle müziğin ve sanatının evrenselliğinde büyük kitlelere ulaşmayı hedefleyen İLESAM; bu projeye inandı, çalıştı, gerçekleştirdi, başardı.

HABER METNİ: SİBEL UNUR ÖZDEMİR

FOTOĞRAFLAR: SİBEL UNUR ÖZDEMİR / ORHAN VERGİLİ / BAYRAM YELEN


TÜRKİYE İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ

İLESAM GENEL MERKEZİ

Adres

:

İzmir 1.Cad. No: 33/16  Aydın Apartmanı, Kat:4  Kızılay / ANKARA

Tel

: