ESERE SAYGILI KORSANA KARŞIYIZ ULUSAL SLOGAN ve LOGO YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ YAPILDI (30 KASIM 2015)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

ESERE SAYGILI KORSANA KARŞIYIZ ULUSAL SLOGAN ve LOGO YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ YAPILDI  (30 KASIM 2015)


ESERE SAYGILI KORSANA KARŞIYIZ ULUSAL SLOGAN ve LOGO YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ YAPILDI  (30 KASIM 2015)
 
Meslek Birliğimiz, eser kavramını öğrencilere öğretmek ve halkı, özellikle Ortaokul ve Lise öğrencileriyle beraber Eğitim-Öğretim çalışanlarını 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri kanuna göre her türlü korsana karşı bilinçlendirmeyi amaçlayan birinci boyutu bilgilendirme seminerleri; ikinci boyutu korsanla ilgili slogan ve logo yarışması olan T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’nın katkılarıyla gerçekleşen bu sosyal sorumluluk projesinin beşincisiyle “Esere Saygılı Korsana Karşıyız” temasını haykıran gür sesini Türkiye’nin dört bir yanına duyurmaktan mutluluk duymaktadır.


 
Çocukların, telif haklarının önemini kavrayarak korsanla mücadelenin gerekliliğini belki de büyüklerinden çok idrak ettikleri ve bakış açılarını ortaya koymalarını sağlayan bu yarışma ortaya birbirinden güzel, çok yönlü, anlamlı ve renkli çalışmalar çıkmasını sağladığı gibi onların bu konudaki duyarlılığını da gözler önüne sermektedir ki onların zihinlerine telif haklarının neden önemli olduğunun yerleşmesi ve bunun yanı sıra korsanla mücadelenin gerekliliği fikrini benimsemelerini sağlamak amacıyla yola çıkan İLESAM’ın hedefine hızla ulaştığı görülmektedir.


 
T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle düzenlenen Esere Saygılı, Korsana Karşıyız Ulusal Slogan ve Logo Yarışmasına gösterilen ilgi ve katılım, tasarının ne kadar önemli bir sosyal sorumluluk projesi olduğunun göstergesidir.
 
Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği sanatsal, kültürel ve edebi faaliyetlerinin yanı sıra asli kuruluş amacı olan telif hakkı ve korsanla mücadelesine devam etmektedir. Proje kapsamında yedi coğrafi bölgede bir il seçerek telif hakkı ve korsan yayınla ilgili seminerler verilmiş, telif hakları bilincinin nesillere doğru ve anlaşılabilir bir şekilde ulaşmasını sağlamaya çalışmıştır.
 
“Esere Saygılı, Korsana Karşıyız” Ulusal Slogan ve Logo Yarışması da bu zincirin bir parçasıdır.


 
ESERE SAYGILI, KORSANA KARŞIYIZ ULUSAL SLOGAN ve LOGO YARIŞMASI SONUÇLARI

ORTAOKUL SLOGAN DERECELERİ
1.Aslı Sena SARI (İstanbul-Pendik Abdurrahman Gazi Ortaokulu)
2.Rana BAKIR (Ankara-Gölbaşı İnönü Ortaokulu (7-D)
3.Berkay KOCATEPE (İstanbul-Bakırköy İbni Sina Ortaokulu (7-C)

ORTAOKUL LOGO DERECELERİ
1.Büşra ZEHNİ (Mersin-Tarsus Kasım Esenler Ortaokulu (8-I)
2.Eda ALTUNAY (Zonguldak-Çaycuma Çayır Ortaokulu (6-A)
3.Rümeysa Nur GÜNAYDIN (Samsun-İlkadım Kılıçarslan Ortaokulu (6-C)

LİSE SLOGAN DERECELERİ
1.Yusuf Karadağ (Mersin-Akdeniz Abdulkadir Perşembe Vakfı MTAL (10-B)
2.Şeyma ZENGEL (İstanbul-Küçükçekmece Halkalı İMKB MTAL (11-D)
3.Gülçin APAYDIN (İzmir-Çiğli Fen Lisesi (10-A)

LİSE LOGO DERECELERİ
1.İrem EKİCİ (Bursa-İnegöl Salih İbrahim Kırcalı MTAL (11-C)
2.Damla DEMİR (Ankara –Altındağ Yıldırım Beyazıt MTAL (12-A)
3.Hüseyin Cem DOĞRU (Bursa-Yenişehir İlhan Oğuz MTAL)
 
Ödül töreni öncesi saat 10.30'da yarışmada dereceye giren öğrenciler, velileri ve öğretmenleri T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü'nü ziyaret etti. Telif Hakları Genel Müdürü Sayın Ali Atlıhan öğrencilerle sohbet etti, telif hakları ve korsan ile ilgili bilgiler verdi.

 

Dereceye giren öğrencilerin ödülleri 30 Kasım 2015 tarihinde saat 13.30’da Milli Eğitim Şura Salonu’nda gerçekleştirilen bir programla sahiplerini buldu.
 
Ödül töreninin sunumunu Hakan Yılmaz tarafında yapıldı ve program İLESAM Federasyon Temsilcisi ve Fotoğraf Sanatçısı Zeynel Yeşilay’ın hazırladığı Meslek Birliği’nin faaliyetleri ve korsan yayının zararlarını içeren bir multivizyon gösterisi ile başladı.
 
İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, “Esere Saygılı, Korsana Karşıyız” Ulusal Slogan ve Logo Yarışması ile Türkiye’deki tüm ortaokul ve liselerdeki gençlerin telif hakkı ve neden korsan yayın alınmaması gerektiği konusunda bilinçleneceğini, böylelikle devletimizin vergi kaybının önlenebileceğini, sanat ve sanatçıların telif haklarına kavuşacaklarını ve daha güzel eserlere imza atacaklarını söyleyerek bu projelerini destekleyen T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı’na,  T.C.Milli Eğitim Bakanlığı’na ve emeği geçen herkese teşekkür etti.


 
Telif Hakları Genel Müdür V. Ali Atlıhan ise gençlerin üzerine düşen görevin ülkemiz kültür üretimine katkı sağlamanın sorumluluğuyla daha çok çalışmak ve Türk kültürünü dünya tarihinde hak ettiği yere taşımak olduğuna vurgu yaparak projeyi hayata geçiren İLESAM’ı ve yarışmada derece alan öğrencileri kutladı.


 
Milli Eğitim Bakanlığından Ercan Şen’de proje hakkındaki duygu ve düşüncelerini dile getirerek gençleri kutladı ve bu yarışmanın benzer faaliyetlere yol gösterici olmasını diledi.


 
Esere Saygılı, Korsana Karşıyız Ulusal Slogan ve Logo Yarışması plaketleri, katılım belgeleri, diz üstü bilgisayarları, tablet bilgisayarları, dijital fotoğraf makineleri, kitap setleri Telif Hakları Genel Müdür V. Ali Atlıhan, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ercan Şen, İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, İLESAM Genel Başkan Yardımcısı İlter Yeşilay, İLESAM Yönetim Kurulu üyelerinden Cemal Tuzcuoğulları ve Arif Bük, Ankara İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İhsan Yalçınkaya, Gölbaşı İlçe Milli Eğitim Müdürü Hayrettin Balcı ve Altındağ İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Muhittin Arık tarafından öğrencilere takdim edildi.
 
Ödül alan her bir öğrenci o an ki duygu ve düşüncelerini seyircilerle paylaştı.
Programa katılan her öğrenciye “Esere Saygılı, Korsana Karşıyız” Ulusal Slogan ve Logo Yarışması-2015  adını taşıyan  bir kitap, Proje dosyası, tanıtım ve telif hakkı broşürü ve de Korsana Karşıyız rozetleri dağıtıldı.

HABER METNİ: Sibel UNUR ÖZDEMİR
FOTOĞRAFLAR: Sibel UNUR ÖZDEMİR / Zeynel YEŞİLAY

TÜRKİYE İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ

İLESAM GENEL MERKEZİ

Adres

:

İzmir 1.Cad. No: 33/16  Aydın Apartmanı, Kat:4  Kızılay / ANKARA

Tel

:

0 312 419 49 38

Faks

:

0 312 419 49 39

Web

:

www.ilesam.org.tr

E-Posta

:

 Okunma Sayısı : 1422         02 Aralık 2015

RESİM GALERİSİ