İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (28 EKİM 2015)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER
(28 EKİM 2015)
 

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER 

(28 EKİM 2015)
 

BİRLEŞEN YÜREKLER DERNEĞİ’NİN KONUĞU İLESAM GENEL BAŞKANI MEHMET NURİ PARMAKSIZ İDİ.
 
Birleşen Yürekler Derneği tarafından 27 Ekim 2015 tarihinde Kabakçı Konağı’nda “Geçmişten Geleceğe Yaşayan Değerlerimiz” temasını içeren bir etkinlik düzenlendi.
 
Programın konuğu renkli kişiliği ve güçlü kalemiyle edebiyat dünyasında kendini kanıtlamış, kelamının gücüyle kitlelere ulaşmış, gönülden gönle köprü olan radyo programlarını imbikten süzerek dinleyicilere aktarmış, pek çok öğrenci yetiştirmiş ve yetiştirmek de olan aynı zamanda da iyi bir hatip- şair-yazar-eğitimci Mehmet Nuri Parmaksız idi.
 
Programda Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği Genel Başkanlığı görevini de altı yıldır layıkıyla yürüten Mehmet Nuri Parmaksız’ın hayatı, sanatı ve eserleri katılımcılar tarafından anlatıldı, anılar, düşünceler paylaşıldı.
 
Birleşen Yürekler Derneği’nce;  “İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız’a 2015 yılı Türk Dünyası Kültür Sanat Şeref Ödülü,  İLESAM Genel Başkan Yardımcısı İlter Yeşilay’a 2015 Türk Dünyası Kültür Sanat Onur Ödülü, Âşık Sevdai’ye Birleşen Yürekler Derneği Üstün Hizmet Ödülü, Bayram Yelen’e Birleşen Yürekler Derneği 2015 yılı En Başarılı Fotoğraf Sanatçısı ödülü takdim edildi.

*****
TÜRKMENLİ KÜLTÜR MERKEZİ'NDEN İLESAM’A HİZMET ÖDÜLÜ…
 
Türkmenli Kültür Günleri kapsamında gerçekleştiren programda İLESAM Türk dünyası ile yaptığı çalışmalar için Türkmenli Kültür Merkezi'nden “Hizmet Ödülü” aldı.
 
Türk dünyası hizmet ödülünü İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız ve İLESAM adına alan İLESAM Genel Başkan Yardımcısı İlter Yeşilay, yönetim kurulunun ve İLESAM Başkanı’nın selamlarını ileterek bir teşekkür konuşması yaptı. Program, 06.10.2015 tarihinde Ankara’da Milli Kütüphane Salonu’nda gerçekleşti.

*****

İLESAM GENEL BAŞKANI MEHMET NURİ PARMAKSIZ il il dolaşarak okulları ziyaret ediyor ve “ESERE SAYGILI KORSANA KARŞIYIZ” temalı ULUSAL SLOGAN VE LOGO YARIŞMASI”nın önemini anlatıyor…
 
Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliğimiz eser kavramını öğrencilere öğretmek ve halkımızı özellikle ortaokul ve lise öğrencileriyle beraber eğitim-öğretim çalışanlarını 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri kanuna göre her türlü korsana karşı bilinçlendirmeyi amaçlayan “Esere Saygılıyız, Korsana Karşıyız” adını taşıyan sosyal sorumluluk projesini 4 yıldır Ankara’daki tüm ortaokul ve liseleri kapsayacak şekilde yürütmektedir.
 
Projenin birinci boyutu olan bilgilendirme seminerleri çeşitli illerde devam ederken; projenin ikinci boyutu olan korsan yayınlarla ilgili “Slogan ve Logo Yarışması  T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’nın katkılarıyla devam etmektedir.
 
Fikir ve proje yapısı tamamıyla İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız tarafından oluşturulan  “Esere Saygılıyız Korsana Karşıyız” adını taşıyan sosyal sorumluluk projesi; konuya farklı bir bakış açısı ile yaklaşılmasını, sanat ile ilgilenen bireylerin zaman zaman yaşadıkları sorunların gün ışığına çıkarılması mevzuna görsel bir içerik de kazandırarak akıllarda daha da kalıcı olmasına, bu logoları ve sloganları üretmeye çabalarken bile nasıl bir emek harcandığının ayırtına varılmasına öncülük ediyor.
 
Bu bağlamda; İLESAM Genel Başkan Mehmet Nuri Parmaksız gerek Başkent de gerekse il dışındaki ortaokul ve liselerde  “Eser, Eser Çeşitleri, İşlenmeler, Derlenmeler, Korsan ve Kaçak Yayın, Korsan Yayınların Zararları” konularını işleyen bilgilendirme seminerleri vermesinin yanında çocuklarımızın zihinlerine telif haklarının neden önemli olduğunun yerleşmesi ve bunun yanı sıra korsanla mücadelenin gerekliliği fikrini benimsemelerini sağlamak amacıyla çıkmıştır yola.
 
Telif hakları ve korsan yayınla mücadelesinde üstlendiği sorumluluğun bilinciyle vizyonuna ve misyonuna yakışır bir şekilde yoluna devam eden, İLESAM olarak sesimizi yurt içinde ve yurt dışında duyuran, hizmette sınır tanımayan Meslek Birliğimizin 45.000 okulda devam eden “Esere Saygılıyız, Korsana Karşıyız Ulusal Slogan ve Logo Yarışması” telif bilincini çocuklarımıza ve gençlerimize kazandırma noktasında amacına hızla ulaştığının göstergesidir.
 
İşte İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız’ın il il dolaşarak okulları ziyaret ettiği, telif hakları, korsan yayınla mücadele ve “Esere Saygılı Korsana Karşıyız Ulusal Slogan ve Logo Yarışması”nın önemini anlattığı etkinlik haberlerinden bazıları:
 
İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız ve İLESAM Genel Başkan Yardımcısı İlter Yeşilay 03.10.2015 tarihinde Çınçın Sanat Kültür festivali kapsamında Ankara/Çınçın’da bulunan Polis Amca Ortaokulu’nda öğrencilerle bir araya geldi. “Esere Saygılı Korsana Karşıyız” projesinin yanı sıra şiir-yazı atölyesi programıyla da öğrencilerin gönüllerini fetheden Parmaksız ve Yeşilay öğrencilerle birlikte şiirler ve nesirler yazdılar.

 *****
“Esere Saygılı Korsana Karşıyız Ulusal Slogan ve Logo Yarışması” bilgilendirme seminerlerinden biri de Adana’da yapıldı. 08.10.2015 tarihinde Adana’da bulunan İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız “İLESAM Türkiye'de bulunan her okuldaki öğrenciye bu yarışmayla ulaşıyor, ulaşmaya devam edecek” dedi.

  *****

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız ve Telif Hakları Genel Müdürlüğünden Serpil Çınar “Esere Saygılı Korsana Karşıyız Ulusal Slogan ve Logo Yarışması” bilgilendirme seminerleri için 09.10.2015 tarihinde İstanbul’da idi. Bakırköy Anadolu Lisesi ve İbni Sina Ortaokulu'nda gerçekleştirilen programların hazırlanmasında İLESAM İstanbul Şube Başkanı Cafer Vayni’nin de büyük katkıları oldu.

*****
 
İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız ile Kültür Bakanlığı Telif Eserleri Genel Müdürlüğü Şube Müdürü Demet Bostancı 19 Ekim 2015 tarihinde Denizli'de bulunan Lütfi Ege Anadolu Öğretmen Lisesi ve İncilipınar Orta Okulu’nda “Telif Hakları ve Korsan Yayınla Mücadele” konusunda birer seminer verdiler. Programa İLESAM Denizli temsilcisi Arzu Subakan Kabukçu, eğitimci-yazar Hasan Kallimci, Hüdaverdi Otaklı ve Şerif Kutludağ da katıldı.
 
*****

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız ve Kültür Bakanlığı’ndan Hilal Kabacıoğlu 20 Ekim 2015 tarihinde Trabzon’da bulunan Trabzon Kanuni Anadolu Lisesi ve Trabzon Cumhuriyet Ortaokulu öğrencileriyle buluşarak “Esere Saygılı Korsana Karşıyız Ulusal Slogan ve Logo Yarışması” temalı bir seminer verdiler.
 
*****
 
İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız “Esere Saygılı Korsana Karşıyız” temalı bir seminer vermek üzere 21-22 Ekim 2015 tarihinde Adıyaman da idi. Kültür Bakanlığı temsilcileri Hüseyin Darçın ve Ramazan Umut Karakurt ile İLESAM Adıyaman Temsilcisi Şemsettin Ağar da etkinliğe katılan isimler arasındaydılar. Seminerler Adıyaman Lisesi ve Adıyaman Biraralık Ortaokulu’nda gerçekleştirildi.

*****
 
İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız 23.10.2015 tarihinde Malatya'da İl Kültür Müdürlüğü Salonunda ortaokul ve lise öğrencilerine “Esere Saygılı Korsana Karşıyız Ulusal Slogan ve Logo Yarışması” konulu bir seminer verdi.
 
 *****
ÇOCUK KİTAPLARI HAFTASI-HOLLANDA
 
18 Ekim 2015 tarihinde, Zuidlarenstraat 57, Den Haag kentinde, Kültür ve Sanat Merkezi ZUİD 57’de, her yıl geleneksel olarak ülke genelinde düzenlenen çocuk kitapları haftası kutlandı.
 
Uluslararası birçok yazar, sanatçı ve müzik grubunun katıldığı etkinliğe ilgi oldukça yoğundu.
 
Yunus Emre Vakfı’nın standı; Ebru sanatı workshop’u, Hacivat Karagöz gölge oyunu ve workshop’u, Hacivat Karagöz tiyatrosu ve de Türkiye’den gelen yazarlarla ilgi odağı olan standlardan birisi oldu.
 
Ahmet Gür ve arkadaşlarının sahne aldığı etkinlikte Türk Müziği ziyafeti de verildi.
 
Türkiye’den gelen yazarlar okuyucuları ile buluşup kitaplarını imzaladılar, çocuklara öyküler okudular.
 
Bilim, teknik ve doğa temalı çocuk kitapları haftasında yazarımız Mehmet Gür’ün Hacivat Karagöz Pazarda gölge oyununu, çocuk gölge oyunu grubu Hollandaca olarak izleyenlere sundu.
 
İzleyenlerin, oyundan sonra gelip, oyun perdesinin arkasında oyunun nasıl oynandığını görme şansları da oldu.
 
Gölge oyunu gösterisinden sonra etkinliklere katılan 8-12 yaş grubu çocukları için hazırlanan Workshop’ta oyunda geçen Hacivat, Karagöz ve Kadın ve uzaylı figürlerini renkli kartonlardan kesip hazırladılar. Yapmış oldukları figürleri oyun çubukları ile birlikte evlerine götürdüler.
 
Workshop’a katılan çocuklar Hacivat Karagöz Piknikte Oyunu’nun figürleri ile gölge oyununun perdesinde kısa diyaloglarla oyunu oynama fırsatları da oldu.
 
Not: İsteyenler www.demettv.nl internet adresinden çocuk kitapları haftası ile ilgili, Yunus Emre Enstitüsü standına ait çekimleri de izleyebilirler.

*****
 
HASAN KALLİMCİ, TAVŞANLI ÖZEL YILDIZ EĞİTİM KURUMLARININ MİSAFİRİ OLDU
 
Hasan Kallimci, 23 Ekim 2015 tarihinde, Kütahya'nın Tavşanlı ilçesindeki Özel Yıldız Eğitim Kurumlarının misafiri oldu, ilk ve ortaokul öğrencileri ile edebiyat sohbeti yaptı, onların sorularını cevaplayıp kitaplarını imzaladı. Öğretmenlerin ve öğrencilerin sıcak ilgisiyle karşılaşan yazar, her meslek sahibinin yetişmesinde öğretmenlerin ve okulun büyük katkısı olduğunu; kendisinin yetişmesinde de öğretmenlerinin teşviklerinin büyük yeri olduğunu anlattı. Öğrencilerin yazılı ifadelerinin gelişmesi için günlük tutmaları gerektiğini de ifade ederek ömürleri boyunca okumaktan ve yazmaktan ayrı düşmemelerini söyledi.
Konuşmalarını "öğrencilerin sağlıklı, başarılı ve hep kitap dostu olarak kalmaları" dileğiyle tamamladı. Kallimci; ana sınıfını da ziyaret ederek bir küçük hikâyeyi miniklerle paylaştı.

TÜRKİYE İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ

İLESAM GENEL MERKEZİ

Adres

:

İzmir 1.Cad. No: 33/16  Aydın Apartmanı, Kat:4  Kızılay / ANKARA

Tel

:

0 312 419 49 38

Faks

:

0 312 419 49 39

Web

:

www.ilesam.org.tr

E-Posta

:

 Okunma Sayısı : 866         08 Aralık 2015

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 815058

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.