İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (28 EKİM 2015)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER
(28 EKİM 2015)
 

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER 

(28 EKİM 2015)
 

BİRLEŞEN YÜREKLER DERNEĞİ’NİN KONUĞU İLESAM GENEL BAŞKANI MEHMET NURİ PARMAKSIZ İDİ.
 
Birleşen Yürekler Derneği tarafından 27 Ekim 2015 tarihinde Kabakçı Konağı’nda “Geçmişten Geleceğe Yaşayan Değerlerimiz” temasını içeren bir etkinlik düzenlendi.
 
Programın konuğu renkli kişiliği ve güçlü kalemiyle edebiyat dünyasında kendini kanıtlamış, kelamının gücüyle kitlelere ulaşmış, gönülden gönle köprü olan radyo programlarını imbikten süzerek dinleyicilere aktarmış, pek çok öğrenci yetiştirmiş ve yetiştirmek de olan aynı zamanda da iyi bir hatip- şair-yazar-eğitimci Mehmet Nuri Parmaksız idi.
 
Programda Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği Genel Başkanlığı görevini de altı yıldır layıkıyla yürüten Mehmet Nuri Parmaksız’ın hayatı, sanatı ve eserleri katılımcılar tarafından anlatıldı, anılar, düşünceler paylaşıldı.
 
Birleşen Yürekler Derneği’nce;  “İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız’a 2015 yılı Türk Dünyası Kültür Sanat Şeref Ödülü,  İLESAM Genel Başkan Yardımcısı İlter Yeşilay’a 2015 Türk Dünyası Kültür Sanat Onur Ödülü, Âşık Sevdai’ye Birleşen Yürekler Derneği Üstün Hizmet Ödülü, Bayram Yelen’e Birleşen Yürekler Derneği 2015 yılı En Başarılı Fotoğraf Sanatçısı ödülü takdim edildi.

*****
TÜRKMENLİ KÜLTÜR MERKEZİ'NDEN İLESAM’A HİZMET ÖDÜLÜ…
 
Türkmenli Kültür Günleri kapsamında gerçekleştiren programda İLESAM Türk dünyası ile yaptığı çalışmalar için Türkmenli Kültür Merkezi'nden “Hizmet Ödülü” aldı.
 
Türk dünyası hizmet ödülünü İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız ve İLESAM adına alan İLESAM Genel Başkan Yardımcısı İlter Yeşilay, yönetim kurulunun ve İLESAM Başkanı’nın selamlarını ileterek bir teşekkür konuşması yaptı. Program, 06.10.2015 tarihinde Ankara’da Milli Kütüphane Salonu’nda gerçekleşti.

*****

İLESAM GENEL BAŞKANI MEHMET NURİ PARMAKSIZ il il dolaşarak okulları ziyaret ediyor ve “ESERE SAYGILI KORSANA KARŞIYIZ” temalı ULUSAL SLOGAN VE LOGO YARIŞMASI”nın önemini anlatıyor…
 
Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliğimiz eser kavramını öğrencilere öğretmek ve halkımızı özellikle ortaokul ve lise öğrencileriyle beraber eğitim-öğretim çalışanlarını 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri kanuna göre her türlü korsana karşı bilinçlendirmeyi amaçlayan “Esere Saygılıyız, Korsana Karşıyız” adını taşıyan sosyal sorumluluk projesini 4 yıldır Ankara’daki tüm ortaokul ve liseleri kapsayacak şekilde yürütmektedir.
 
Projenin birinci boyutu olan bilgilendirme seminerleri çeşitli illerde devam ederken; projenin ikinci boyutu olan korsan yayınlarla ilgili “Slogan ve Logo Yarışması  T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’nın katkılarıyla devam etmektedir.
 
Fikir ve proje yapısı tamamıyla İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız tarafından oluşturulan  “Esere Saygılıyız Korsana Karşıyız” adını taşıyan sosyal sorumluluk projesi; konuya farklı bir bakış açısı ile yaklaşılmasını, sanat ile ilgilenen bireylerin zaman zaman yaşadıkları sorunların gün ışığına çıkarılması mevzuna görsel bir içerik de kazandırarak akıllarda daha da kalıcı olmasına, bu logoları ve sloganları üretmeye çabalarken bile nasıl bir emek harcandığının ayırtına varılmasına öncülük ediyor.
 
Bu bağlamda; İLESAM Genel Başkan Mehmet Nuri Parmaksız gerek Başkent de gerekse il dışındaki ortaokul ve liselerde  “Eser, Eser Çeşitleri, İşlenmeler, Derlenmeler, Korsan ve Kaçak Yayın, Korsan Yayınların Zararları” konularını işleyen bilgilendirme seminerleri vermesinin yanında çocuklarımızın zihinlerine telif haklarının neden önemli olduğunun yerleşmesi ve bunun yanı sıra korsanla mücadelenin gerekliliği fikrini benimsemelerini sağlamak amacıyla çıkmıştır yola.
 
Telif hakları ve korsan yayınla mücadelesinde üstlendiği sorumluluğun bilinciyle vizyonuna ve misyonuna yakışır bir şekilde yoluna devam eden, İLESAM olarak sesimizi yurt içinde ve yurt dışında duyuran, hizmette sınır tanımayan Meslek Birliğimizin 45.000 okulda devam eden “Esere Saygılıyız, Korsana Karşıyız Ulusal Slogan ve Logo Yarışması” telif bilincini çocuklarımıza ve gençlerimize kazandırma noktasında amacına hızla ulaştığının göstergesidir.
 
İşte İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız’ın il il dolaşarak okulları ziyaret ettiği, telif hakları, korsan yayınla mücadele ve “Esere Saygılı Korsana Karşıyız Ulusal Slogan ve Logo Yarışması”nın önemini anlattığı etkinlik haberlerinden bazıları:
 
İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri