İLESAM KADINLAR KOMİTESİ TOPLANTISI

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM KADINLAR KOMİTESİ TOPLANTISI
     İlim ve Eser Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) KADINLAR KOMİTESİ ilk toplantısını 26 Mayıs 2010 Çarşamba günü Altındağ Belediyesi Halil Paşa Konağı’nda yaptı.

 İLESAM Yönetim Kurulu Üyesi İlter YEŞİLAY başkanlığında gerçekleştirilen bu toplantıya sayıları yaklaşık otuz beşi bulan, öğretmen, memur, özel sektör çalışanı, akademisyen, üniversite hocası, ev hanımı, öğrenci, hakim, avukat, gibi çeşitli mesleklerden şair yazar, bestekâr, güftekâr bayan sanatkar katıldı.
     Program, kadınlarının kendilerini tanıtmasıyla başladı. Ardından İLESAM Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nuri PARMAKSIZ da toplantıya katılarak bir konuşma yaptı.

     Ardından İlter Yeşilay açılış konuşmasını yaparak İLESAM KADINLAR KOMİTESİ’nin kuruluş amacını açıkladı. Komitenin görevli üyelerini tanıttı. Bu üyeler Nuriz Gökmenoğlu (Şair), Pakize Altan (Şair, Halk Ozanı), Ayten Gülçınar (Halk Ozanı), Hatice Yücel (Şair), Sevinç Atan (Şair, Güftekâr,) Yrd. Doç. Dr. Ayfer Yılmaz (Gazi Üniversitesi), Nevin Kurular (Şair). 
     İlter Yeşilay, “81 ilde İLESAM KADIN KOMİTELERİ birimleri oluşturulacak, komite başkanlığınca her il merkezi ve çevresinde bulunan kadın sanatçılara ulaşılacak, toplantılar düzenlenecek, onların sorunlarına eğilip çalışmalarına destek verilecek, İLESAM’ın ne kadar önemli bir kuruluş ve meslek birliği olduğu, toplumumuz için yapacağı çalışmalarla en kısa sürede duyulacaktır” diyerek konuşmasına devam etti. . 
İlter Yeşilay bu çalışmanın İLESAM’ın kadın üyeleri ile erkek üyeleri arasında bir ayrımcılık yapmak için değil, Anadolu’nun en ücra köşesinde eser üreten, çevresinin tepkilerinden korktukları için eserlerini gün yüzüne çıkaramayan, telif haklarını bilmeyen, eserleri heba olup giden kadınlarımıza haklarını öğretmek, onları bilinçlendirmek ve eserlerine sahip çıkmalarına yardımcı olmak amacı ile yola çıkıldığını açıkladı.
 
       Konuşmasına İLESAM’ın önemini ifade eden cümlelerle başlayan ParmaksızTürkiye’nin dört bir yanında nice şair yazar, ressam v.b. sanatçı kadın bulunduğunu, bunların birçoğunun şiir veya hikâye yazdığını, ama duyulduğunda, gerek aileleri gerekse eşleri tarafından dışlanacağı hatta şiddete bile maruz kalacağı korkusuyla eserlerini sakladıklarını ya da yırttıklarını dile getirdi. Bazen de başkalarına verdikleri için çalındığını, bu nedenle eserlerinin telif hakkına sahip çıkamadıklarını da üzülerek belirtti. Kadınlarımızın birbirinin emeğine sahip çıkmaları için bu komisyonun kurulduğunu vurguladı. Kadın Komitesince hazırlanan ve kendisine getirilen projelere imkânları dâhilinde her türlü desteği vereceğini de özellikle belirtti.
                        

 Okunma Sayısı : 1029         28 Mayıs 2010

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız