İLESAM, 4. ANKARA KALE FESTİVALİNE İKİ ETKİNLİKLE KATILDI.

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM her geçen gün yeni çalışmalara ve etkinliklere imza atıyor. İLESAM eser sahiplerinin eserlerini koruma altına alma konusunda çeşitli il ve ilçelerdeki kurum ve kuruluşlarda, okullarda, üniversitelerde konferanslar verip şiir dinletileri yaparken, İLESAM’ın internet sitesinden de telif hakları ile ilgili bilgileri ayrıntılarıyla açıklıyor. Ayrıca bu çalışmaları yaparken, imza günleri, konserler, söyleşiler düzenleyerek katılımcıları ve eser sahiplerini birbirleriyle kaynaştırıyor.
 
İLESAM ÜYELERİNDEN TSM KONSERİ
 
Bu etkinliklerinden biri 4. ANKARA KALE FESTİVALİ günlerinde gerçekleştirdi. 4. Ankara Kale Festivali etkinlikleri kapsamında 05.6.2010 Cumartesi günü İLESAM üyelerinin şiirlerinden bestelenen şarkılar, bestekârları tarafından ALTINDAĞ BELEDİYESİ’nin hazırlamış olduğu Ana Sahnede verilen bir konserle halka sunuldu.
 
 
Hakan Yılmaz’ın sunduğu programın açılış konuşmasını İLESAM Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız yaptı. Ardından Ankaralı değerli ses sanatçısı Güler Eroğlu Türk Sanat Müziğinden iki eserle programa başladı. Sözleri üç yıl önce aramızdan ayrılan şair-yazar Hüseyin Yurdabak’a ait olan şarkıyı okuduğunda duygu dolu anlar yaşandı.

Okunacak şarkının sözlerini yazan her şair sahneye bestekârı ile birlikte davet edildi. Şair güftesini okudu, bestekârı ise saz sanatçıları eşliğinde eserini icra etti. 
 
OKUNAN ESERLER:
 
Söz: Sabiha SERİN, Beste: Ferhat Sarmusak - Efsane
Söz: İlter Yeşilay, Beste: Bilge Özgen – Dediler Zamanla Hep
Söz: Nur Ersen, Beste: Hüseyin Soysal - Çiy Damlası
Söz: Hatice Yücel, Beste: Kenan Günel - Sen Bir Sevda Meleği
Söz: Sevinç Atan, Beste: Ferhat Sarmusak - Su Gibisin
Söz: Mehmet Nuri Parmaksız, Beste: Güler Eroğlu - Ankara
Söz: Vedat Fidanboy, Beste: Ertuğrul Ottekin – Siz de Bu Kadar Güzel Olmasaydınız
 
Yeni çıkardığı SEV DE GÖR adlı albümünde birbirinden güzel şarkıların bulunduğu, Ankara’nın değerliTSM sanatçısı Nesrin Ersipahi de sahneye çıkarak değerli sanatçılarımızın ölümsüz eserlerini okuyarak konukların büyük beğenisini topladı. Programa katılım oldukça fazlaydı ve konuklar da şarkılara eşlik ederek coşkulu anlar yaşadılar. Sadece ana sahnede oturan konuklar değil, çevredeki esnaflar, festival için yoldan geçenler, evlerinin pencerelerinden bakanlar ve balkonlarında oturanlar birbirinden güzel parçalarla bu musiki ziyafetine katıldılar.
 
Konserin bitiminde Altındağ Belediye Başkanı Veysel TİRYAKİ, programı çok beğendiğini ifade etti ve İLESAM nezdinde tüm emeği geçenleri kutladı. Orada bulunan bütün İLESAM üyelerini Altındağ Belediyesinin Kale Festivali Danışma Bürosuna davet ederek ikramlarda bulundu.
  
Kale Festivali Danışma Bürosunda bestekâr ve söz yazarlarına İLESAM Yönetim Kurulu Başkanı tarafından teşekkür belgeleri verildi. Saat 17.00’de İLESAM’ın yine Festival etkinlikleri çerçevesinde düzenlemiş olduğu şiir dinletisi için topluca Pirinç Han’a gidildi. İLESAM Yönetim Kurulu BaşkanıMehmet Nuri Parmaksız yönetiminde yapılan bu dinleti, hanın büyülü ve tarihi atmosferi içinde çok etkileyiciydi. Hanın bahçesinde hafta sonlarını değerlendirmek ve festival kapsamında eğlenmek üzere gelen konuklarla biraraya gelen şairler sırasıyla şiirlerini okudular.
 
Bu etkinlik sadece bir şiir dinletisi olarak kalmadı, Mehmet Nuri Parmaksız İLESAM ve telif hakları konusunda da konuklara bilgilendirdi.
 
Ses sanatçıları Güler Eroğlu ve Nesrin Ersipahi Pirinç Han’da yapılan bu dinletide repertuarlarındaki parçaları seslendirerek konuklara mini bir konser verdiler ve dinleyicilere keyifli dakikalar yaşattılar. Bu güzel etkinliğin yankıları hanın dışına da taşmış olacak ki yoldan geçenler içeri gelerek dinletiye ayakta eşlik ettiler. Programın sonlarına doğru değerli şair Bahattin Karakoç da dinletiye katıldı ve Türk şiiri hakkında şairleri ve konukları bilgilendirdi.
 
 
HABER: NUR ERSEN
İLESAM

 Okunma Sayısı : 1026         07 Haziran 2010

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 900869

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.