İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (17 Temmuz 2010)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM Üyesi Prof. Dr.Ahmet Hamdi AYDIN ile ilgili haberler.
 
1) Prof. Dr. Ahmet Hamdi AYDIN’ın Yönetim Bilimi ve Türk Kamu Yönetimi
isimli kitaplarının 3. baskıları çıktı. Birçok üniversitenin Kamu
Yönetimi Bölümlerinde ders kitabı olarak okutulan her iki kitap da Seçkin
Yayınları tarafından yayınlanmaktadır.

2) 5 yıldır İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanlığını yürüten Prof.
Dr. Ahmet Hamdi AYDIN, 2010 Sonbaharında yapılacak seçimde Kahramanmaraş
Sütçü İmam Üniversitesi Rektörlüğüne aday olduğunu ilan etti. Aydın da
önce de Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektörlüğü için YÖK tarafından
Cumhurbaşkanlığına 2. sırada önerilmişti.

3) Prof. Dr. Ahmet Hamdi AYDIN, 12-14 Temmuz 2010 tarihlerinde İngiltere’de
Leicester Üniversitesinde düzenlenen British Society of Criminology Annual
Conference 2010: “Human Rights & Human Wrxngs: Dilemmas and Diversity in
Criminology”, konulu Konferansta, A.H.AYDIN, İzzet LOFÇA ve Ömer
BÜKYENİGÜN’ün birlikte hazırladıkları "Analysıng Causal Connectıon Of
Crıme For Improvıng Lıfe Qualıty In Kahramanmaraş Cıty-Turkey" başlıklı
bir bildiri sunmak üzere bir haftalığına İngiltere gidip döndü.

Çoğunlu İLESAM üyelerinden Oluşan Saküder’den 3 Ayrı Resim Sergisi
 
   Saküder-Sanat ve Sanatkarlar Topluluğu Kültür Derneğimizce ressam sanatçılarımızın çalışmalarına yönelik 2010-2011 Dönemi içerisinde 3 ayrı yerde resim sergisi açılışı Yönetim Kurulunun almış olduğu kararla gerçekleştirileceği belirlenmiştir. Gerçekleştireceğimiz resim sergimizin 1.si İstanbul Bakırköy Belediyesi Yunus Emre Kültür Merkezi’nde 8 Aralık 2010 Çarşamba akşamı saat 18.00’de Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünalerzen’in de katılımıyla sergi açılışı gerçekleşecektir.”Ankara’dan Esintiler” adını verdiğimiz bu resim sergisine dernek üyelerimizin yanı sıra derneğimize üye olmak isteyen ressamlar da üyelik kayıtlarını derneğimize yaparak sergiye katılabilirler. Sergimizin süresi 8 Aralık-19 Aralık 2010 olarak belirlenmiştir.Sergide yağlıboya,suluboya,ebru,keçe,bakır vb. eserlerden oluşan 30 ressam sanatçıya yer verilecektir.
 
   2.sergimiz Resim Heykel Müzesi Sergi Salonu-Ankara ve 3.sergimiz Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecektir. Bu iki sergimiz için de gerekli müracaatlar ilgili yerlere yapılmış olup sergi tarihleri tarafıma açıklandığında gerekli duyurular yapılacaktır. Düşünülen bu her iki sergimizde de 50 ressam sanatçımıza yer verilerek eserlerinin sergilenmesi düşünülmektedir. Düzenleyeceğimiz bu sergi organizasyonlarında eserleriyle katılmak isteyen ressam sanatçılara önemle duyurulur.
 
İletişim:sakuder@mynet.com
SAYIŞTAY 1. DAİRE ve DAİRELER KURULU BAŞKANI  İLESAM ÜYESİ CELAL OYMAK’ IN  Dördüncü Kitabı, "NETİCE-İ  KELAM  Hayata Yön Veren Sözler
Bütün Kitapçılarda                                           
 
Kitapla ilgili önsöz aşağıdadır.
AYDINLIK GETİREN SÖZLER
 
Celal Oymak, bilgeliğin gücüyle ince duyguların güzelliklerini bir arada yoğuran bir hukukçu şair... Önceki kitaplarında, lirik rikkâtle estetik dikkati baş tacı etmiş şiirler vardı. Sonra Mevlâna Celâleddin Rumi hakkında aydınlık bilgiler veren ve berrak yorumlar yapan bir eser yayımladı. Oymak, yaratıcı aydın olarak sağlam bir örnek.
“Netice-i Kelam: Hayata Yön Veren Sözler” dünyanın kolektif aklından damıtılmış düşünce ve gözlemlerden oluşan zengin bir koleksiyon. En eski uygarlıklardan bugüne kadar dile getirilmiş hikmetlerin en güçlülerini bir araya getiriyor.
Tarihe şan vermiş düşünürler, peygamberler, şair ve yazarlar, bilginler, entelektüeller, bilgeler, sanatçılar bu kitapta çok değişik açılardan karanlıklarımıza ışık tutuyor.
Sayın Oymak, konuları alfabetik sıraya koyarak, okurlar için büyük bir kolaylık sağlamış. Hangi konuda farklı düşünceleri öğrenmek istiyorsanız onları bir arada bulmak, böylelikle o kadar rahat ve hızlı oluyor ki. Hele araştırma yapanlar, yazı ve tez hazırlayanlar için belirli alanlardaki en güçlü sözlere bir çırpıda erişmek bakımından çok elverişli.
Gelişigüzel birkaç sayfayı çeviriyorsunuz: Hazret-i Muhammed’den George Bernard Shaw’a, Hz. İsa’dan Francis Bacon’a, Konfüçyüs’tan Victor Hugo’ya, Mevlâna’dan Albert Camus’a, Eflatun’dan Blaise Pascal’a kadar envai çeşit felsefeden, ideolojiden, düşünce sisteminden ve bireysel düşünürden önemli özdeyişler buluyorsunuz. Arada değişik ulusların atasözleri de yer alıyor, Celal Oymak’tan anlamlı gözlemler de.
Bu tür derlemelerdeki düşüncelerin seçim yöntemi, çok özenli olmalıdır; çünkü özellikle atasözleri arasında aşırı genellemeler, çelişkiler, yarım yamalak gerçekler yer alabilmektedir. Bazılarının dünya görüşleri ve değer yargıları çarpık olabilir.
Dünyanın en eski (beş bin yıl önceki) Sümer atasözlerinden “Tâ uzaklardan gelenler, boyuna yalan söyler.” ve “Yoksul adam ölürse diriltmeye kalkışma.” ne kadar yanlıştır. Bizim darbımesellerimizden “Açın amanı olmaz. / Tokun imanı olmaz.” yarım bir gerçek değil de nedir?
Benim doğru bulmadığı