İlesam’da Halk Edebiyatı’nda Anlatı Türleri Konuşuldu.16 Ekim 2010

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM CUMARTESİ SOHBETLERİ VE ŞİİR DİNLETİSİ (16 Ekim 2010, Saat:14)

 

 İLESAM’ın düzenlediği "Cumartesi Şiir Sohbetleri" devam ediyor. 
 

16 Ekim 2010 tarihinde yapılan toplantının konuşmacı konuğu Gazi Üniversitesi TÖMER Türk Dili Okutmanı Mehmet ÇEVİK’ti. Mehmet ÇEVİK "Türk Halk Edebiyatında Anlatı Türleri" hakkında bilgiler verdi. Destan, Efsane, Hikaye, Şiir, Fıkra, Mani, Masal gibi anlatı türlerinin geçmişte ve günümüzde hem edebiyatımız hem de yaşantımız üzerindeki etkilerini örneklerle anlattı ve bu geleneksel anlatıların yazın hayatımızda bize her zaman yararlı olacağını belirtti. 

Bu anlatı türlerinin sadece edebiyatta değil Resim, Heykel, Müzik v.b gibi sanatın diğer dallarında da çok önemli bir yer tuttuğunu sözlerine ekledi. Mehmet ÇEVİK konuşmasının sonunda konukların sorularını cevapladı. 

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri PARMAKSIZGazi Üniversitesi TÖMER Türk Dili Okutmanı Mehmet ÇEVİK’e katılımından dolayı bir teşekkür belgesi takdim etti.

 

Programın 2. bölümünde her zaman olduğu gibi şiir dinletisi vardı. Orhan VERGİLİ’nin yönettiği dinletide katılımcılar ve şairler şiirlerini okudlar, şiir hakkındaki görüşlerini paylaştılar. 

 

 www.ilesam.org.tr

 Okunma Sayısı : 1357         16 Ekim 2010

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 749498

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.