İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (20 Ekim 2010)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (20 Ekim 2010) 

İlesam’da Halk Edebiyatı’nda Anlatı Türleri Konuşuldu.

16 Ekim 2010

16 Ekim 2010 tarihinde İLESAM’da yapılan toplantının konuşmacı konuğu Gazi Üniversitesi TÖMER Türk Dili Okutmanı Mehmet ÇEVİK’ti. Mehmet ÇEVİK "Türk Halk Edebiyatında Anlatı Türleri" hakkında bilgiler verdi. Destan, Efsane, Hikaye, Şiir, Fıkra, Mani, Masal gibi anlatı türlerinin geçmişte ve günümüzde hem edebiyatımız hem de hayatımız üzerindeki etkilerini örneklerle anlattı ve bu geleneksel anlatıların yazın hayatımızda bize her zaman yararlı olacağını belirtti. 

Türk Halk edebiyatı anlatı türlerinin sadece edebiyatta değil Resim, Heykel, Müzik vb. gibi sanatın diğer dallarında da çok önemli bir yer tuttuğunu sözlerine ekledi. Mehmet ÇEVİK konuşmasının sonunda konukların sorularını cevapladı.

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri PARMAKSIZGazi Üniversitesi TÖMER Türk Dili Okutmanı Mehmet ÇEVİK’e katılımından dolayı bir teşekkür belgesi takdim etti.

Programın 2. bölümünde her zaman olduğu gibi şiir dinletisi vardı. Orhan VERGİLİ’nin yönettiği dinletide katılımcılar ve şairler şiirlerini okudular, şiir hakkındaki görüşlerini paylaştılar.

  

İlesam Nevşehir İl Denetim Komisyonu üyesi Sadi Teltik’e Nevşehir Üniversitesi Plaket Verdi.

Nevşehir Üniversitesi Kütüphanesi ve Spor Salonu geniş katılımlı bir törenle açıldı.
 
Açılışa, Nevşehir Valisi Osman Aydın, il Jandarma Komutanı Jandarma Albay Turgay Aras, Cumhuriyet Başsavcısı Necmettin Saygın, Nevşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ahmet Cihan, Prof. Dr. Çetin Pekacar, Nevşehir Kütüphane Müdürü Erdoğan Özcan, Gençlik ve Spor Müdürü Muzaffer Çintımar, Emekli Öğretmen Nevşehir İl Denetim Komisyonu üyesi 
Sadi Teltik, Nevşehir Üniversitesi Akademik ve İdari Personel katıldı.
 
Süreli yayınlarla birlikte şu an 10 bin 200 kitabı bulunan Rektörlük Merkez Kütüphane ile Spor Salonun açılışı Vali Osman Aydın ve Rektör Prof. Dr. Filiz Kılıç Tarafından yapıldı.
 
Törende Üniversite Kütüphanesine 2 bin kitap bağışlayan emekli öğretmen İlesam Nevşehir İl Denetim Komisyonu üyesi Sadi Teltik’e Vali Osman Aydın ve Rektör Prof. Dr. Kılıç tarafından teşekkür plaketi verildi. Üyemizi yaptığı hayır ve başarıdan dolayı kutlarız.

   

İLESAM Gaziantep Şubesi üyesi ve Gaziantep Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyelerinden Yrd.Doç.Dr.Arif Yılmaz’ın babası Mehmet Yılmaz vefat Etti.

  

İLESAM Gaziantep Şubesi üyesi ve Gaziantep Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyelerinden Yrd.Doç.Dr.Arif Yılmaz’ın babası Mehmet Yılmaz, Manisa’da vefat etmiştir. Müteveffaya rahmet,  üyemiz Arif Yılmaz’, tüm aile efradına, yakınlarına ve İlesam Gaziantep Şubesi üyelerine başsağlığı dileriz.

                                               

TÜRKİYE İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ

İLESAM

Adres

:

İzmir 1.Cad. No: 33/16  Aydın Apartmanı, Kat:4  Kızılay / ANKARA

Tel

:

0 312 419 49 38

Fax

:

0 312 419 49 39

Web

:

www.ilesam.org.tr

e-mail

:

ilesam@ilesam.org.tr

 

 Okunma Sayısı : 801         20 Ekim 2010

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 138825

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.