İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (4 Kasım 2010)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (4 Kasım 2010) 

  

İLESAM, Türkçe Sevdalıları Şairler Şöleni’nde (Gazi Üniversitesi)

İLESAM, Gazi Üniversitesi bünyesinde kurulan Türkçe Sevdalıları Topluluğu’nun Şairler Şölenine İlesam Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız ve İlesam Yönetim Kurulu üyesi İlter Yeşilay başta olmak üzere şair üyeleri Semih Sergen, Yahya Akengin, Cemal Safi, İsmet Bora Binatlı ve Uğur Kılıç’la katılıyor.

Etkinlik, 4 Kasım 2010 Perşembe akşamı, Serpil Esen ve Kürşat Aramak’ın sunumu ile Gazi Üniversitesi Rektörlüğü Mimar Kemalettin Salonu’nda saat 17’de başlayacak. Şairler Şöleni’nin üniversite öğrencileri ve akademisyenler tarafından ilgiyle takip edilmesi bekleniyor.

   

Kırşehir İlesam İl Temsilciliğinin ile Kırşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği 1. Ulusal ÂŞIK PAŞA ŞİİR ŞÖLENİ Kırşehir Kültür Merkezi toplantı salonunda 6 Kasım 2010 Cumartesi gecesi  Başlıyor.

 
     Kırşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Kırşehir İlesam İl Temsilciliğinin ortaklaşa gerçekleştirdiği  1. Ulusal ÂŞIK PAŞA ŞİİR ŞÖLENİ Kırşehir Kültür Merkezi toplantı salonunda 6 Kasım 2010 Cumartesi gecesi protokolün ve çok sayıda halkın da katılımı ile gerçekleşecek.

       Katıksız Öz Türkçe’nin gelişmesi ve yayılmasında büyük hizmetleri bulunan ünlü Türk Edibi ÂŞIK PAŞA’nın kutlu meşalesi altında genç kuşaklara Türk dilinin ve şiirin önemi, ayrıca Türkiye’nin değişik illerinden katılan 30 kadar gönül insanına ÂŞIK PAŞA’nın ( 1272-1333 ) gezindiği toprakların tarihi ve kültürel yönüyle tanıtımı hedeflenmektedir. 

 

     ÂŞIK PAŞA, Kırşehir’de AHİ’ lik örgütüne de büyük bir saygıyla bağlanarak " Mürşid" i olmuş, çevresine daima dostluk ve kardeşlik ilkelerini aşılamış, onlara Türkçe seslenmiş, yazılarını Türkçe yazmış, kısacası Türk Dili’nin güçlü bir savunucusu olmuştur.

ÂŞIK PAŞA, 12.000 Beyitlik Garipnâme eseriyle, aruz ve hece ölçüsüyle yazılmış şiirleriyle, ilâhi ve gazelleriyle şairliğini ispatlamış bir Edip ve gönül insanıdır. ÂŞIK PAŞA 3 Kasım 1333’de Kırşehir’de vefat etmiştir.

   

1.     Çukurova Şiir Okuma Yarışması Sahiplerini Buldu. 1. ve 2. Olanlar İlesam Üyesi Şairler.

Derece Alan Şairler ve Ödülleri :

1. Şiir Albümü, Plaket, Onur Şilti, Katılım Bel. Emine Sevinç Öksüzoğlu- Berlin Almanya (İlesam Berlin Temsilcisi)
2. Şiir Albümü Demosu, Plaket, Onur Şilti, Katılım Bel. Gülten Ertürk- Beypazarı- Ankara (İlesam Üyesi)
3. Single Demo, Plaket, Onur Şilti, Katılım Belgesi Hatice Umut- Adana
4.Jüri Mansiyon ödülü, Plaket, Onur Şilti, Katılım Belgesi Fatma Hizmetli- Sivas

Adana Can by mix Müzik-Sinema Yapım tarafından organize edilen ve Can By Mix Müzik – Sinema Yapım Genel koordinatörü Münevver Düver Hanımefendinin genel koordinatörlüğünde gerçekleşen, 1.Çukurova Şiir okuma Yarışması 30 Ekim 2010 günü, Adana Seyhan Kültür Merkezi Mehmet Akif Ersoy salonunda düzenlenen muhteşem bir organizasyonla sahiplerini buldu.

Can By Mix Müzik-Sinema Yapım sahibi Cevdet Özcan bey konuşmasında “bir ilki gerçekleştirdiğimiz bu organizasyonla adımızı tarihe yazdırdığımız için mutluyum, bu mutluluğu yıllarca devam ettirmek için 1.Çukurova Şiir Okuma Yarışmasının devamının geleceğini” vurguladı. Aylardır hazırlıklarını büyük bir titizlikle sürdüren ekip, yarışma kriterlerini hazırlarken yarışma şartnamesinde yer alan maddelere tek tek riayet etmeye özen gösterdiler. Yarışmaya gönderilen tüm şiirlerin bir kitap veya Cd’de (antoloji eseri olarak) toplanacak olması da organizasyonun ne kadar büyük ve ciddi anlamda düzenlendiğinin bir göstergesi olduğunu ortaya koymaktadır.

Yarışmaya gösterilen ilgi beklenilenden fazla oldu. Yurt içi ve yurt dışından gelen yarışmacılar, Akademisyenlerden oluşan jüri ve halk karşısında büyük ter döktü. Jüri Üyelerinin titiz çalışması sonucunda 1.2.3. ve Jüri Özel ödülü olmak üzere 4 ödül sahiplerini buldu. Jüri Üyeleri; Prof.Dr. Nurullah Çetin (Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fak. Türk Dili ve Edebiyatı Böl. Yeni Türk Edebiyatı Anabilim Dalı Bşk.). Prof. Dr. Erman ARTUN (Çukurova Üniversitesi Fen – Edebiyat Böl. Türk Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyesi). Yar. Doç. Dr. Nuran Öztürk (Çukurova Üniversitesi Türk İslam Edebiyatı Öğretim Üyesi). Ayhan Karataş (Çukurova Üniversitesi Fen – Edebiyat Bölümü Türk Dili ve Edebiyatı Araştırmacı). Mehmet Nuri Parmaksız (İlesam Genel Başkanı Eğitimci / Şair Yazar)dan oluşuyordu.

Kıyasıya devam eden yarışmayı Radyo Süper Fm’in deneyimli sunucuları Kemal Kiricı, Melike Alıcı ve Radyo Ender Fm’in genç sunucusu Zeynep Genç birlikte sundular. Amatör ve profesyonel katılımcılara açık olan, Konu ve tarz sınırlaması olmayan yarışmada 29 Şair okudukları şiirleri ile kıyasıya yarıştılar.

 

Alfabetik sıralamaya göre şiirlerini seslendiren yarışmacılar sırası ile şöyle;

Abbas Paksoy (Kadirli Osmaniye), Adalet Özgören (Adana),Adnan Özcandan (Kozan Adana), Ali Şahin (Kozan Adana), Ayten Özkanaktı (Adana), Baki Yıldırım (Ceyhan Adana),
Emine Sevinç Öksüzoğlu (Berlin Almanya), Esin Ayşe İnan (Ceyhan Adana), Fatih Bulut (Adana), Fatih Şahin (Konya), Fatma Hizmetli (Sivas), Fuat Duymaz (Adana), Gülten Ertürk (Beypazarı Ankara), Hakan Balcı (Kozan Adana), Halil Özdemir (Adana), Hasan Hüseyin Anmak (Adana), Hatice Umut (Adana), Mansur Emekçi (Adana), Mehmet Tokmak (Adana), 
Melek Erten (Adana), Mustafa Akdoğan (Osmaniye), Selahattin Baysal (Adana), Şaban Şavin (Adana), Şengül Sekman İban (Tarsus Mersin), Veli Bilici (Adana), Yüksel Güngör (Adana), 
Haldun Zezer Şahin (Can Can) (Adana), Fikret Ulutaş (Adana), Fatma Genç (Adana)

Derece Alan Şairler ve Ödülleri : 
1. Şiir Albümü, Plaket, Onur Şilti, Katılım Bel. Emine Sevinç Öksüzoğlu- Berlin Almanya
2. Şiir Albümü Demosu, Plaket, Onur Şilti, Katılım Bel. Gülten Ertürk- Beypazarı- Ankara
3. Single Demo, Plaket, Onur Şilti, Katılım Belgesi Hatice Umut- Adana
4.Jüri Mansiyon ödülü, Plaket, Onur Şilti, Katılım Belgesi Fatma Hizmetli- Sivas

  

İLESAM üyelerimizden, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Halk Edebiyatı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ferhat ASLAN, Taksim Atatürk Kitaplığı’nda, 5 Kasım’da, İstanbul’un Kuruluş Efsaneleri Anlatılacak…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür etkinlikleri kapsamında,5 Kasım 2010, Cuma günü saat 18.30’da Taksim Atatürk Kitaplığı’nda; “İstanbul’un Kuruluş Efsaneleri” ele alınacaktır. Programı,İLESAM üyelerimizden, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Halk Edebiyatı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ferhat ASLAN düzenlemektedir. Programda İstanbul’un kuruluş efsaneleri; efsanelerde yer alan dinî kökler göz önünde tutularak: Grek Mitolojisiyle, Hıristiyan ve İslam Kültürleriyle Beslenen Efsaneler şeklinde tasnif edilecek, efsaneler hakkında bazı tespitler yapılmaya çalışılacaktır.

Dinleyiciler; “İstanbul’un Kuruluş Efsaneleri” adlı söyleşide; dinleyiciler, İstanbul’un mitolojik dönemlerine kadar uzanan bir zaman yolculuğu yapacaklar ve İstanbul’un geçirdiği tarihî ve dinî dönüşüme şahit olacaklardır.

İLESAM üyemiz, Yrd. Doç. Dr. Ferhat ASLAN’ı tebrik ediyor, İstanbulluluk bilincinin oluşmasına yönelik başarılı çalışmalarının devamını diliyor ve sizleri de; “İstanbul’un Kuruluş Efsaneleri” ne bekliyoruz.

 

 

 

    

TÜRKİYE İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ

İLESAM

Adres

:

İzmir 1.Cad. No: 33/16  Aydın Apartmanı, Kat:4  Kızılay / ANKARA

Tel

:

0 312 419 49 38

Fax

:

0 312 419 49 39

Web

:

www.ilesam.org.tr

e-mail

:

ilesam@ilesam.org.tr

 Okunma Sayısı : 925         04 Kasım 2010

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 956818

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.