Çınaraltı Sohbetleri’nde Pazartesi, Eski Türk Şiiri Konuşulacak.

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM İstanbul Şubesi Çınaraltı Sohbetleri’nde Pazartesi, Eski Türk Şiiri Konuşulacak.

      

İLESAM

TÜRKİYE İLİM VE EDEBİYAT ESERİ

SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ İSTANBUL ŞUBESİ

ÇINARALTI SOHBETLERİ…” 

ADRES:İstanbul Beyazıt Devlet Kütüphanesi Salonu

İLESAM İstanbul Şubesi Çınaraltı Sohbetleri’nde Pazartesi, Eski Türk Şiiri Konuşulacak.

 

8 Kasım 2010:Beşinci Sohbet

Dr. Yusuf GEDİKLİ

Eski Türk Şiiri…

 

İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği)  İstanbul Şubesi olarak her hafta düzenlediğimiz Çınaraltı Sohbetleri’nde, 8 Kasım 2010, Pazartesi günü “Eski Türk Şiiri”i konuşulacaktır. Konuyu, İLESAM üyelerimizden Dr. Yusuf GEDİKLİ anlatacak.

Çağdaş Azeri Şiiri Antolojisi, Dost Elinden Gelen Turna, Azerbaycanlı şair Refik Zekâ Handan’ın seçilmiş şiirlerinden oluşan Azerbaycan’ın Sesi; Refik Zekâ Handan, Şehriyar ve Bütün Türkçe Şiirleri, Ahmet Bey Cavanşir’in Karabağ Hanlığının Tarihi, Prof. Ferhat Zeynalov’un Türk Lehçelerinin Karşılaştırmalı Dilbilgisi, Ali Samedoğlunun seçilmiş çocuk hikâyelerinden oluşan Sihirli Ağaç, Azerbaycanlı yazar Elçin’in seçilmiş hikâyelerinden oluşan Şuşa Dağlarını Duman Bürüdü,  Azerbaycanlı yazar Anar’ın Beş Katlı Evin Altıncı Katı isimli romanı, Azerbaycanlı post-modernist romancı Yusuf Samedoğlu’nun Kıyamet Günü isimli romanı, Elçin’in Sovyet devrini irdelediği panoramik bir romanı Ölüm Hükmü, Bahtiyar Vahabzade makaleleriÖmürden Sayfalar, Elçin’in seçilmiş hikâyelerinden bir kısmı olan Sarı Gelin, Ahmet Kemal İlkul’un Çin Türkistan Hatıraları-Şanghay Hatıraları, Adil Hikmet Bey’in Asya da Beş Türk, Bartınlı Muhiddin Bey’in Bekirağa Bölüğünden Türkistana, Laszlo Rásonyi’nin Doğu Avrupa da Türklük, Enver Paşa: Nutukları, Makaleleri yazmış ve çevirmiş olduğu otuz eserin bir kısmıdır. Dr. Yusuf GEDİKLİ ayrıca 200’den fazla makalede yazmıştır.

Dr. Yusuf GEDİKLİ’nin Hun, Tabgaç, Göktürk ve Türkçe yazılan eski Uygur şiirleriyle misafir olacağı “Eski Türk Şiiri”  başlıklı sohbet, İstanbul- Beyazıt Devlet Kütüphanesi Konferans Salonunda saat 17.00’de başlayacak.

  

İLETİŞİM: 0536 5126552 / ilesamistanbul@gmail.com

 

 Okunma Sayısı : 1366         05 Kasım 2010

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 932449

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.