İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (8 Kasım 2010)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (8 Kasım 2010) 

  

İLESAM-Kabakçı Konağı Şiir Dinletisi Başlıyor.

 

İLESAM-Kabakçı Konağı Şiir Dinletisi- Hamamönü/Altındağ (8 Kasım 2010 Pazartesi, saat:19.00)

 

(Özel Konuk: Bahaeddin KARAKOÇ)

 

Altındağ Belediyesi Kültür Sanat Evi’nde, geçen yıl Kabakçı Konağı Şiir Dinletilerini yöneten İlesam Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, yeni sezonda İlesam adına yeniden aynı faaliyete 8 Kasım 2010 Pazartesi akşamı, saat 19’da başlıyor.

 

İlk programın özel konuğu İLESAM üyesi değerli şairlerden Bahaeddin Karakoç olacak. Programa isteyen herkes katılabiliyor.

 

BÜTÜN EDEBİYATSEVERLER DAVETLİDİR.

  

İLESAM-Kabakçı Konağı Şiir Dinletisi- Hamamönü/Altındağ

 

(Özel Konuk: Bahaeddin KARAKOÇ) 

 

Tarih: 8 Kasım 2010 Pazartesi

 

Saat:19.00

 

Yer: Altındağ Belediyesi Kültür Sanat Evi

Kabakçı Konağı

 

Adres: Hacettepe Mahallesi, Hamamönü Sokak, No:6/A

(Tarihi Karacabey Hamamı’nın karşısı)

Altındağ/ANKARA

 

Tel: (0 312 310 72 69) 

       

İLESAM

TÜRKİYE İLİM VE EDEBİYAT ESERİ

SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ İSTANBUL ŞUBESİ

“ÇINARALTI SOHBETLERİ…” 

ADRES:İstanbul Beyazıt Devlet Kütüphanesi Salonu 

8 Kasım 2010:Beşinci Sohbet

Dr. Yusuf GEDİKLİ

Eski Türk Şiiri…

İLESAM İstanbul Şubesi Çınaraltı Sohbetleri’nde Pazartesi, Eski Türk Şiiri Konuşulacak.

İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği)  İstanbul Şubesi olarak her hafta düzenlediğimiz Çınaraltı Sohbetleri’nde, 8 Kasım 2010, Pazartesi günü “Eski Türk Şiiri”i konuşulacaktır. Konuyu, İLESAM üyelerimizden Dr. Yusuf GEDİKLİ anlatacak.

Çağdaş Azeri Şiiri Antolojisi, Dost Elinden Gelen Turna, Azerbaycanlı şair Refik Zekâ Handan’ın seçilmiş şiirlerinden oluşan Azerbaycan’ın Sesi; Refik Zekâ Handan, Şehriyar ve Bütün Türkçe Şiirleri, Ahmet Bey Cavanşir’in Karabağ Hanlığının Tarihi, Prof. Ferhat Zeynalov’un Türk Lehçelerinin Karşılaştırmalı Dilbilgisi, Ali Samedoğlunun seçilmiş çocuk hikâyelerinden oluşan Sihirli Ağaç, Azerbaycanlı yazar Elçin’in seçilmiş hikâyelerinden oluşan Şuşa Dağlarını Duman Bürüdü,  Azerbaycanlı yazar Anar’ın Beş Katlı Evin Altıncı Katı isimli romanı, Azerbaycanlı post-modernist romancı Yusuf Samedoğlu’nun Kıyamet Günü isimli romanı, Elçin’in Sovyet devrini irdelediği panoramik bir romanı Ölüm Hükmü, Bahtiyar Vahabzade makaleleriÖmürden Sayfalar, Elçin’in seçilmiş hikâyelerinden bir kısmı olan Sarı Gelin, Ahmet Kemal İlkul’un Çin Türkistan Hatıraları-Şanghay Hatıraları, Adil Hikmet Bey’in Asya da Beş Türk, Bartınlı Muhiddin Bey’in Bekirağa Bölüğünden Türkistana, Laszlo Rásonyi’nin Doğu Avrupa da Türklük, Enver Paşa: Nutukları, Makaleleri yazmış ve çevirmiş olduğu otuz eserin bir kısmıdır. Dr. Yusuf GEDİKLİ ayrıca 200’den fazla makalede yazmıştır.

Dr. Yusuf GEDİKLİ’nin Hun, Tabgaç, Göktürk ve Türkçe yazılan eski Uygur şiirleriyle misafir olacağı “Eski Türk Şiiri”  başlıklı sohbet, İstanbul- Beyazıt Devlet Kütüphanesi Konferans Salonunda saat 17.00’de başlayacak.

İLETİŞİM: 0536 5126552 / ilesamistanbul@gmail.com

       

İLESAM  Eski Yönetim Kurulu üyesi İsa Kayacan’ın 127. Kitabı “Burdur Destanı-Bensiz Olmaz” TSO Yayınlarından Çıktı.

ANKARA (İLESAM)- Prof. Dr. İsa Kayacan’ın 127. nci kitabı, “Burdur Destanı - Bensiz Olmaz” adıyla, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası yayınlarının kitap serisinin 3. ncüsü olarak, 354 sayfayla Burdur’da Dilek Matbaasında basılarak yayınlandı.

Türkiye’de “ilk kez” bir il’in yaşayan ve yaşatılan özellik ve değerlerinin manzum türüyle anlatılışı ve yayımlanışı olan “Burdur Destanı - Bensiz Olmaz”ın sunuşu İsa Kayacan, önsözü Yusuf  Keyik imzalarını yaşıyor.

Kitap içerisindeki bölümlerden önce, ilgili bölümün özet anlatımı olarak kabul edilen, iki sayfasında renkli basımlı görüntüler yer alıyor.

- Genelleme, tarihin içinden, tabiat ve turizm varlıkları, deprem ve afetler, kültürel varlıklar, tarım ve ekonomi, yerleşim birimleri, resmi ve sivil toplum kuruluşları,