İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (29 Kasım 2010)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (29 Kasım 2010) 

İLESAM-Gaziantep Üniversitesi Ortaklaşa Telif Hakları Konferansı Düzenledi.

İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) ve Gaziantep Üniversitesi İşbirliği ile Gaziantep’te 26 Kasım 2010 Cuma günü, 14-17 saatleri arasında Telif Hakları Konfreransı düzenlendi.Konferansa İlesam Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız ve İlesam Genel Muhasibi Cemal Tuzcuoğulları konuşmacı olarak katıldı ve konferansa iştirak eden akademisyen ve öğrenciler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu çerçevesinde bilgilendirildi. Program soru ve cevaplarla sona erdi.

  

Çınaraltı Sohbetleri’nde, 29 Kasım 2010 Pazartesi Günü Ayasofya Türk EfsaneleriKonuşulacak

 

İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği)  İstanbul Şubesi olarak her hafta düzenlediğimiz Çınaraltı Sohbetleri’nde, 29 Kasım 2010 Pazartesi günü “Ayasofya Türk Efsaneleri” başlıklı sohbet gerçekleşecek. Konu, İLESAM üyemiz de olan, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyelerinden  Yrd. Doç.Dr. Ferhat ASLAN tarafından anlatacaktır.

 

Doktora tezi de “Ayasofya Efsaneleri Tespit-İnceleme” başlığını taşıyan Yard. Doç. Dr. Ferhat ASLAN’ın misafir olacağı sohbet, her zaman olduğu gibi İstanbul- Beyazıt Devlet Kütüphanesi Konferans Salonunda saat 17.00’de başlayacaktır.

  

 

Gaziantep Şubesi Sofdağı’ndan Esen Rüzgâr Programında Mehmet Kara Şiirleri Dinletisi Gerçekleştirildi.

 

26 Kasım 2010 Cuma günü akşamı saat 19’da, Gaziantep Şubesi Salonunda, Sofdağı’ndan Esen Rüzgâr Programı çerçevesinde Mehmet Kara Şiirleri Dinletisi Düzenlendi. Programda Mehmet Kara’nın hayat hikâyesi anlatıldı ve şiirlerinden örnekler verildi. Programa İlesam Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız ve İlesam Genel Muhasibi Cemal Tuzcuoğulları dinleyici olarak katıldı.

 

Sofdağı’ndan Esen Rüzgâr Programında bir sonraki program, 10 Aralık’ta Dr. Mehmet Soğukömeroğullar tarafından Turan Düşüncesi ve Roman” konusunda verilecek konferans olacak.

  

 

1.Âşık Paşa Ulusal Şiir Şöleni coşkulu geçti

Türk dilinin gelişmesi ve yayılmasında büyük hizmetleri bulunan ve eserleri katıksız öz Türkçe ile yazan ve de Kırşehir’de yaşamış Âşık Paşa’yı anmak, hem iller arasında, hem de insanlar arasında dostluk, kardeşlik duygularıyla örülü gönül köprüleri kurarak genç kuşaklara anlatmanın yanı sıra Kırşehir’i de tanıtmak amacıyla Kırşehir Valiliği ve Kırşehir Belediyesi’nin katkılarıyla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) Kırşehir Temsilcisi Zübeyde GÖKBULUT’ un ortaklaşa düzenlediği  Âşık Paşa 1. Ulusal Şiir Şöleni gerçekleştirildi.

Türk dilinin gelişmesi ve yayılmasında büyük hizmetleri bulunan, bu uğurda ölümsüz eserler yazan ilk Türkçeci şairlerimizden olan, (1272 - 1333 ) mutasavvıf Aşık Paşa adına birincisi düzenlenen “Aşıkpaşa 1. Ulusal Şiir Şöleni”  6 Kasım 2010 cumartesi gecesi 29 şairin katılımıyla Kültür Müdürlüğü’nde yapıldı. Vali Mehmet Ufuk Erden, Milletvekili Mikail Arslan, İl Jandarma Alay Komutanı Osman Uçar, Belediye Başkan Yardımcısı Veli Şahin, Emniyet Müdürü Osman Öztürk başta olmak üzere kalabalık bir izleyici topluğu şiir şölenini büyük bir ilgiyle izledi.

  

TÜRKİYE İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ

İLESAM

Adres

:

İzmir 1.Cad. No: 33/16  Aydın Apartmanı, Kat:4  Kızılay / ANKARA

Tel

:

0 312 419 49 38

Fax

:

0 312 419 49 39

Web

:

www.ilesam.org.tr

e-mail

:

ilesam@ilesam.org.tr

 Okunma Sayısı : 1228         29 Kasım 2010

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 4961

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.