İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (20 Aralık 2010)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (20 Aralık 2010)

 

İLESAM Trabzon/ Kanuni Lisesi Öğrencilerine Telif Haklarını ve Korsan Kavramını Anlattı.

 

Telif hakları Bilincinin Ülke Genelinde artırılması düşüncesi ile yola çıkan İLESAM, Türkiye’nin dört bir tarafında Üniversiteler ve Ortaöğretim kurumları bünyesinde Telif hakları ve korsanla mücadele konusunda öğrencileri bilgilendirmeye devam ediyor. Bu kapsamda, 17 Aralık Cuma günü saat 13’te, Trabzon Kanuni Lisesi öğrencileri ile bir araya gelen İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, 5846 sayılı yasa kapsamında öğrencileri telif hakları ve korsanla mücadele konusunda bilgilendirdi. Programın sunuculuğunu İLESAM Trabzon İl Denetim Komisyonu üyesi Nurcan Yazıcı yaptı. Programın başında konuşanİLESAM Trabzon İl Temsilcisi Ahmet Musaoğlu, “telif ve korsan kavramı ile birlikte insanımızın kültür-sanat ve edebiyat anlamında birçok şeyin farkında olmamız” gerektiğinden bahsetti. Programdan sonra Trabzon basınını ziyaret eden İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, İlesam ve telif konusunda basın mensuplarına demeçler verdi. Aynı günün akşamı Kuzey TV ve Bayrak radyosunda programlara katılan Parmaksız, “eser sahiplerinin eserlerine ve haklarına sahip çıkması” gerektiğinden bahsetti. Seminer, Trabzon’da bulunan İLESAM üyeleri ve şair-yazarlarla birlikte başka okullardan çok sayıda öğretmen ve öğrenci tarafından da takip edildi.

 

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız tarafından hazırlanan ve sunulan İmbikten Damlalar Radyo Programı İlesam Üyelerini Tanıtıyor.

 

               21 Aralık 2010  Salı Saat:19.05-20.30Türkiye Polis Radyosu

                           (http://www.polisradyosu.net/Webcanli.htm)  

             5 yıldır İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri PARMAKSIZ tarafından hazırlanan ve sunulan, Türkiye Polis Radyosu’ndaki İmbikten Damlalar adlı şiir-edebiyat ve  kültür programı her programda İlesam üyelerini tanıtıyor.

 

PROGRAMDA DİNLEYİCİLERE HER HAFTA 18 KİTAP HEDİYE EDİLECEK.

 

Bilginin, kültürün, şiirin, sanatın ve güzel Türkçemizin konuşulacağı bu program, şiiri ve edebiyatı seven herkese faydalı olmayı amaçlıyor.

 

            Her hafta “Gölgede Kalanlar” bölümünde İlesam üyesi 2-3 şair-yazar ve eser sahibinin Mehmet Nuri PARMAKSIZ tarafından tanıtımı yapılacak ve sonrasında tanıtılan sanatçı canlı yayına telefonla bağlanacak.

 

Radyo programında tanıtımının yapılmasını isteyen üyelerimiz, İLESAM’ın bilgi@ilesam.org.tr mail adresine,

 

Özgeçmiş,

Eserlerinden bir-iki örnek,

Eserleri hakkında tanıtım yazıları,

Cep ve ev telefonlarını göndermeleri gerekiyor.

 

Daha sonra üyelerimize İlesam Genel Merkezi tarafından hangi hafta tanıtımlarının yapılacağı bildirilecek.


 

İLESAM Üyesi Hasan Hüseyin Anmak kitabını Kan Hastaları için İmzalayacak. 

 Abdurrahman ŞEN, Çınaraltı Sohbetleri’nde Pazartesi Mehmet Akif’i Anlatacak…

İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği)  İstanbul Şubesi olarak her hafta düzenlediğimiz Çınaraltı Sohbetleri’nde, 20 Aralık 2010, Pazartesi günü “Mehmet Akif’i Anlamak”başlıklı sohbet gerçekleşecektir. Sohbeti, İLESAM üyelerimizden Abdurrahman ŞEN dinleyicilere anlatacak.

 

Abdurrahman Şen “Cemre”, “Beyazsanat” ve "Sarmaşık Kültür" isimli dergileri yayınladı. Bulvar gazetesi’nde 3 yıl çalıştı. Zaman gazetesinde haber müdürlüğü, kültür-sanat sayfası sorumluluğu ve köşe yazarlığı yaptı. Ortadoğu gazetesinde kısa bir süre çalıştı. 23 Aralık 1993–23 Aralık 2003 tarihleri arasında Yeniasya gazetesinde “Cemre” başlığı altında kültür sanat ağırlıklı olarak günlük köşe yazarlığı yaptı. Beyoğlu Belediyesi’nde 1995 Haziran ayından, 2004 Aralık sonuna kadar kültür sanat konularında başkan danışmanlığı yaptı. Bu süre zarfında, birçoğu “ilk” olma özelliği taşıyan etkinliğe imza attı.

 

1995 yılında TC Kültür Bakanlığı’nın, “Türk Kültürü’ne Hizmet Özel Ödülü”nü aldı. Sohbetin konusu olan Mehmet Akif hakkında Bir Destan Adam Mehmet Akif Ersoy ile İstiklâl Marşı ve Mehmet Akif Ersoy isimli eserleri yayınlanan ŞEN, ayrıca Mehmet Akif Belgeseli üzerinde de uzun zamandır çalışmakta.

 

Abdurrahman ŞEN’in misafir olacağı; “Mehmet Akif’i Anlamak” başlıklı sohbet, her zaman olduğu gibi İstanbul- Beyazıt Devlet Kütüphanesi Konferans Salonunda saat 17.00’de başlayacak.

 

  

İlesam üyesi Hasan Hüseyin Anmak, "Dilim Varmıyor" adlı yeni şiir kitabını 11/16 Ocak 2011 tarihinde Adana Kitap Fuarında KAN HASTALARI DERNEĞİ  Standında geliri Kan Hastalarına bağışlanmak üzere imzalayacak. 

Gerçek boyutta görmek için tıklayınız... 

   

TÜRKİYE İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ

İLESAM

Adres

:

İzmir 1.Cad. No: 33/16  Aydın Apartmanı, Kat:4  Kızılay / ANKARA

Tel

:

0 312 419 49 38

Fax

:

0 312 419 49 39

Web