İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (24 Aralık 2010)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (24 Aralık 2010)

  

İLESAM, Polis Koleji Öğrencilerine Telif Haklarını Anlattı.

 

Telif hakları Bilincinin Ülke Genelinde artırılması düşüncesi ile yola çıkan İLESAM, Türkiye’nin dört bir tarafında Üniversiteler ve Ortaöğretim kurumları bünyesinde Telif hakları ve korsanla mücadele konusunda öğrencileri bilgilendirmeye devam ediyor. Bu kapsamda, 22 Aralık Çarşamba günü saat 17’de, Ankara-Yenimahalle’de bulunan Polis Koleji öğrencileri ile bir araya gelen İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız ve İLESAM Haysiyet Kurulu Başkanı İsmet Bora Binatlı, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu çerçevesinde öğrencileri telif hakları ve korsanla mücadele konusunda bilgilendirdi.

 

Gelecekte Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde önemli görevlerde bulunacak öğrencilere hitap edenİLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, “Emniyete bağlı Güvenlik Şube Dairesi ile Türkiye’nin hemen hemen her ilinde korsanla mücadele kapsamında işbirliği içinde çalıştıklarını”ifade ederek sözlerine başladı ve “Türkiye’nin her yerinde korsan olduğunu,  Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda yeni düzenlemeler yapıldığını anlatan Parmaksız, cezaların daha da artacağını dile getirdi. Gençlere fikir üretmeleri ve bunu de tasdik etmeleri önerisinde bulunan Parmaksız, artık elektronik imza sistemi sayesinde herkesin kendi eserini çok rahat bir şekilde tasdik ettirebildiğini söyledi. Parmaksız, zamanın karşısında durabilen şeyin ortaya konan bir eser olduğunu” da konuşmasında vurguladı.

 

İLESAM Haysiyet Kurulu Başkanı İsmet Bora Binatlı ise konuşmasında, “intihalin ne demek olduğunda bahsetti ve örneklerle etkilenme ve intihal meselesini açıklayarak, korsandan her şekilde uzak durulması” gerektiğinden bahsetti.

 

Telif hakları ve Korsanla mücadele semineri, Polis kolejinde görevli çok sayıda idareci, öğretmen ve öğrenci tarafından takip edildi. 

 

İLESAM Gaziantep Şubesi’nden 2 Program

 

Türkiye İlim ve Edebiyat Eserleri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) Gaziantep Şubesi tarafından, “Sof Dağı’ndan Esen Rüzgâr” Kültür ve Sanat Günleri kapsamında 24 Aralık 2010 Cuma günü saat:19.00’da, Gülseren Sarı Çağlayan tarafından, “Orhan Veli Şiirleri” programı düzenlenecektir.

 

Türkiye İlim ve Edebiyat Eserleri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) Gaziantep Şubesi tarafından, “Sof Dağı’ndan Esen Rüzgâr” Kültür ve Sanat Günleri kapsamında 25 Aralık 2010 Cumartesi günü Saat:14.00’dayapılacak olan “Kitap Tanıtımı ve İmza Günü”, Tuğba Canpolat’ın sunacağı “İki saz iki söz” şiir ve türkü katkılarıyla düzenlenecektir. Etkinlikte, Celal Şenocak, Fatih Arsu, Ali Özkan ve Tuğba Canbolat kitaplarını imzalayacak.

 

YER: Anadolu İş Merkezi Muammer Aksoy Bulvarı 5 / 33

TARİH: 25 Aralık-Cumartesi   Saat  14- 16 Arası