İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (24 Aralık 2010)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (24 Aralık 2010)

  

İLESAM, Polis Koleji Öğrencilerine Telif Haklarını Anlattı.

 

Telif hakları Bilincinin Ülke Genelinde artırılması düşüncesi ile yola çıkan İLESAM, Türkiye’nin dört bir tarafında Üniversiteler ve Ortaöğretim kurumları bünyesinde Telif hakları ve korsanla mücadele konusunda öğrencileri bilgilendirmeye devam ediyor. Bu kapsamda, 22 Aralık Çarşamba günü saat 17’de, Ankara-Yenimahalle’de bulunan Polis Koleji öğrencileri ile bir araya gelen İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız ve İLESAM Haysiyet Kurulu Başkanı İsmet Bora Binatlı, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu çerçevesinde öğrencileri telif hakları ve korsanla mücadele konusunda bilgilendirdi.

 

Gelecekte Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde önemli görevlerde bulunacak öğrencilere hitap edenİLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, “Emniyete bağlı Güvenlik Şube Dairesi ile Türkiye’nin hemen hemen her ilinde korsanla mücadele kapsamında işbirliği içinde çalıştıklarını”ifade ederek sözlerine başladı ve “Türkiye’nin her yerinde korsan olduğunu,  Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda yeni düzenlemeler yapıldığını anlatan Parmaksız, cezaların daha da artacağını dile getirdi. Gençlere fikir üretmeleri ve bunu de tasdik etmeleri önerisinde bulunan Parmaksız, artık elektronik imza sistemi sayesinde herkesin kendi eserini çok rahat bir şekilde tasdik ettirebildiğini söyledi. Parmaksız, zamanın karşısında durabilen şeyin ortaya konan bir eser olduğunu” da konuşmasında vurguladı.

 

İLESAM Haysiyet Kurulu Başkanı İsmet Bora Binatlı ise konuşmasında, “intihalin ne demek olduğunda bahsetti ve örneklerle etkilenme ve intihal meselesini açıklayarak, korsandan her şekilde uzak durulması” gerektiğinden bahsetti.

 

Telif hakları ve Korsanla mücadele semineri, Polis kolejinde görevli çok sayıda idareci, öğretmen ve öğrenci tarafından takip edildi. 

 

İLESAM Gaziantep Şubesi’nden 2 Program

 

Türkiye İlim ve Edebiyat Eserleri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) Gaziantep Şubesi tarafından, “Sof Dağı’ndan Esen Rüzgâr” Kültür ve Sanat Günleri kapsamında 24 Aralık 2010 Cuma günü saat:19.00’da, Gülseren Sarı Çağlayan tarafından, “Orhan Veli Şiirleri” programı düzenlenecektir.

 

Türkiye İlim ve Edebiyat Eserleri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) Gaziantep Şubesi tarafından, “Sof Dağı’ndan Esen Rüzgâr” Kültür ve Sanat Günleri kapsamında 25 Aralık 2010 Cumartesi günü Saat:14.00’dayapılacak olan “Kitap Tanıtımı ve İmza Günü”, Tuğba Canpolat’ın sunacağı “İki saz iki söz” şiir ve türkü katkılarıyla düzenlenecektir. Etkinlikte, Celal Şenocak, Fatih Arsu, Ali Özkan ve Tuğba Canbolat kitaplarını imzalayacak.

 

YER: Anadolu İş Merkezi Muammer Aksoy Bulvarı 5 / 33

TARİH: 25 Aralık-Cumartesi   Saat  14- 16 Arası 

 

Çınaraltı Sohbetleri’nde Pazartesi, Prof. Dr. Mehmet ÇAVUŞOĞLU’na Vefa

İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği)  İstanbul Şubesi her hafta düzenlediği Çınaraltı Sohbetleri’nin on birincisinde, 27 Aralık 2010 Pazartesi günü “Merhum Prof.Dr. Mehmet ÇAVUŞOĞLU’na Vefa…” başlıklı sohbeti gerçekleştirecektir. Sohbette Merhum Prof. Dr. Mehmet ÇAVUŞOĞLU’nu talebeleri olan İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden Prof.Dr. Muhammet Nur DOĞAN, Mimar Sinan Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Abdullah UÇMAN ve Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı ve İLESAM İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Durali YILMAZ çeşitli yönleriyle katılanlara anlatacaklardır.

Prof. Dr Mehmet ÇAVUŞOĞLU, 15 Ocak 1936’da Ordu’da İlk ve Ortaokulu Ordu’da bitirdikten sonra, Afyon ve İstanbul Haydarpaşa liselerinde okuyarak orta öğrenimini 1956’da tamamladı. Kısa bir süre İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine devam ettikten sonra Edebiyat Fakültesine geçti. 1962’de Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. Lisans tezi “Yenişehirli Yahya Bey Divanı” idi. Ardından aynı Fakültede Prof. Dr. Ali Nihat TARLAN’ın asistanı oldu. Onun gözetiminde hazırladığı “Necati Bey Divanı’nın Tahlili ve Sistematik İndeksi” adlı tezi ile 1966’da doktor, “Yahya Bey ve Yusuf Züheyla Mesnevîsi” adlı çalışması ile 1973’de doçent unvanını aldı. İstanbul Üniversitesi’nde Profesörlük kadrosu bulunamadığı için 1984 yılında, Mimar Sinan Üniversitesi’ne geçti. Orada, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü Kurdu. Aynı yıl içinde profesörlüğe yükseldi. 11 Temmuz 1987 günü, Manisa dolaylarında geçirdiği trafik kazası sonunda, 51 yaşını tamamlamasına yalnızca dört gün varken bu fani dünyadan ayrıldı.

 

Prof.Dr. Muhammet Nur DOĞAN, Prof. Dr. Abdullah UÇMAN ve Prof. Dr. Durali YILMAZmisafir olacağı; “Merhum Prof.Dr. Mehmet ÇAVUŞOĞLU’na Vefa..” başlıklı sohbet, her zaman olduğu gibi İstanbul- Beyazıt Devlet Kütüphanesi Konferans Salonunda saat 17.00’de başlayacaktır.

 

İLESAM ÜYESİ ARSLAN BAYIR’IN ÇIKARDIĞI GÜNCEL SANAT DERGİSİ KISA ÖYKÜ VE KAYGUSUZ ABDAL ŞİİR YARIŞMASI

 

Dergimiz bölgemizin yetiştirdiği, asıl adı Alaaddin Gaybi olan ünlü halk ozanı Kaygusuz Abdal (.. 1341-1444 ? )adına bir şiir yarışması düzenlemektedir. Böylelikle, Kaygusuz Abdal adı gündemde daha çok yer tutacak ve ilçe olarak ona verdiğimiz değer öne çıkacaktır.

 

ŞİİR YARIŞMASI ŞARTLARI:

 

1-Yarışmada konu ve tür serbestir. Daha önce ödül almamış, hiçbir yerde (siteler dahil) yayımlanmamış en fazla iki şiir ile katılınabilir. (Serbest ve hece ayrımı yoktur.)

2-Şiirler, 12 punto (Times) ile yazılacak, altı nüsha (fotokopi) olarak ve ayrıca bir CD’ye kopyalanarak olarak birlikte gönderilecektir.

3-Şairler gerçek isimleri ile yarışmaya katılacaklardır.(Mahlas kullananlar ayrıca belirtebilirler)

4-Katılım süreci 5 Temmuz 2010 tahihinde başlayıp, 24 Ocak 2011 tarihinde sona erecektir.

5-Eserler, PTT ile PK: 66 Alanya/ Antalya adresine gönderilecektir. Gecikme ve kayıplardan dergimiz sorumlu değildir.

6-Yarışmacılar, özgeçmişini bir adet vesikalık fotoğraf, yazışma adresi, telefon ve varsa faks gibi iletişim bilgileri ile birlikte ayrı bir zarfa koyarak, eserleriyle birlikte göndereceklerdir.

7-Ödüller; Kaygusuz Abdal Özel Ödülü, Birincilik, İkincilik, Üçüncülük, Güncel Sanat ve Jüri Özendirme ödülleri olarak belirlenmiştir.

8-Kazananlar jüri değerlendirmesinden sonraki bir tarihte ilan edilecektir.

 

Jüri üyeleri:

 

Vedat Yazıcı

Metin Turan

M. Demirel Babacanoğlu

Yaşar Yıltan

Nuri Erkal

Ahmet Arslan

 

KISA ÖYKÜ YARIŞMASI ŞARTLARI:

 

1-Yarışmada konu serbest olup, daha önce ödül almamış ve hiçbir yerde (siteler dahil) yayımlanmamış bir öykü ile katılınabilir. Öyküler, bilgisayar (Times-12 punto) veya daktilo ile çift aralıklı yazılacak ve en fazla üç A-4sayfasını geçmeyecek.

2-Öykü, 12 punto (Times) ile yazılacak, altı nüsha (fotokopi) olarak ve ayrıca bir CD’ye kopyalanarak  birlikte gönderilecektir.

3-Yazarlar gerçek isimleri ile yarışmaya katılacaklardır. (Mahlas kullananlar ayrıca belirtebilirler)

4-Katılım süreci 5 Temmuz 2010 tahihinde başlayıp, 24 Ocak 2011 tarihinde sona erecektir.

5-Eserler, PTT ile PK: 66 Alanya/ Antalya adresine gönderilecektir. Gecikme ve kayıplardan dergimiz sorumlu değildir.

6-Yarışmacılar, özgeçmişini bir adet vesikalık fotoğraf, yazışma adresi, telefon ve varsa faks gibi iletişim bilgileri ile birlikte ayrı bir zarfa koyarak, eserleriyle birlikte göndereceklerdir.

7-Ödüller; Akdeniz Özel ödülü, Birincilik, İkincilik, Üçüncülük, Güncel Sanat ve Jüri Özendirme ödülleri olarak belirlenmiştir.

8-Kazananlar jüri değerlendirmesinden sonraki bir tarihte ilan edilecektir.

 

Jüri Üyeleri:

 

Öner Yağcı

Tacim Çiçek

Münevver Ogan

Musa Dinç

İlhan Soytürk

Arslan Bayır

 

Her iki yarışma ödülleri:  Kitap setleri, kazandı belgesi  ve plakettir.

 

Her iki yarışma hakkında daha detaylı bilgi için, alanyaguncel@gmail.com  e-posta adresinden veya 0532 409 4521 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

 

   

TÜRKİYE İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ

İLESAM

Adres

:

İzmir 1.Cad. No: 33/16  Aydın Apartmanı, Kat:4  Kızılay / ANKARA

Tel

:

0 312 419 49 38

Fax

:

0 312 419 49 39

Web

:

www.ilesam.org.tr

e-mail

:

ilesam@ilesam.org.tr

 Okunma Sayısı : 654         24 Aralık 2010

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 535156

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.