İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (3 Ocak 2011)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (3 Ocak 2011)

Çınaraltı Sohbetleri’nde Pazartesi, Nevzat BAYHAN “Toplum ve Kültür” İlişkisini Anlatacak…

 

İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği)  İstanbul Şubesinin her hafta düzenlediği Çınaraltı Sohbetleri’nin on ikincisinde, 3 Ocak 2011, Pazartesi günü “Toplum ve Kültür...” başlıklı sohbet gerçekleşecektir. Konuyu İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Genel Müdürlüğü görevini başarılarla yerine getiren, İLESAM üyelerimizden Nevzat BAYHAN dinleyicilere anlatacaktır.

Nevzat BAYHAN, Adıyaman’ın Besni ilçesinde doğdu. Orta öğrenimini Kahramanmaraş’ta tamamladı. Yüksek öğrenimini İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nde bitirdi. Aynı üniversitenin Ekonometri Bölümü’nde doktora çalışması yaparken kazandığı burs ile ABD’ye gitti. Amerika’da, Stevens Institute Of Technology’de master ve doktora çalışmalarını tamamladı. Çeşitli medya kuruluşlarında kültür-sanat ağırlıklı programlar gerçekleştirdi; editörlük, köşe yazarlığı, yapımcılık, sunuculuk ve üst düzey yöneticilik  yaptı. 2009 yılında Hürriyet Gazetesi tarafından yılın en iyi “Kültür Bürokratı” seçildi. Kurduğu Kültür A.Ş. Yayınları’yla 2009’da Eskader; 2010’da da Türkiye Yazarlar Birliği En İyi Kamu Yayıncısı Ödülünü aldı. Uyuşturucuda Harlem Modeli, Tarih Boyunca İlim ve Din, Bir Gazetecinin Hac Defteri, Uyuşturucu Afeti ve Sorunları ve Kültür Yorumları isimli kitaplara da sahiptir.

Nevzat BAYHAN’ın misafir olacağı; “Toplum ve Kültür…” başlıklı sohbet, her zaman olduğu gibi İstanbul- Beyazıt Devlet Kütüphanesi Konferans Salonunda saat 17.00’de başlayacak olup, programa katılım serbesttir. 

İLESAM Tokat Üyeleri 96. Yılında Sarıkamış Şehitlerini Anmak İçin Sarıkamış’a Gidiyor. 
 
İLESAM Tokat Temsilciliği, Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği ve Tokat Kent Konseyi Eğitim, Kültür ve Sanat Çalışma Grubu ile birlikte  7-8-9 Ocak 2011 tarihleri arasında Kars Valliliği-Sarıkamış Kaymakamlığı ve Sarıkamış Belediyesi’nce  ortaklaşa düzenlenen SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANMA ETKİNLİKLERİ ne katılacaklar.
İLESAM’ı temsilen Tokat İl Temsicimiz Hasan AKARİl Denetim Komisyonu Üyesi Mahmut HASGÜL’le birlikte sekiz üyenin temsil edeceği programlara toplam 20 kişi katılıyor.Etkinliklere katılanlar ayrıca Kars Valisi Ahmet KARA ile birlikte Sarıkamış Kaymakamını ve Belediye Başkanını da ziyaret ederek Sarıkamış Harekatı öncesi 1914 yılında Tokat ve Niksar’da konuşlandırılan daha sonra harekata 3345 mevcuduyla katılan ancakAllahuekber Dağlarında 3200 kayıp veren 91.Alay’ın torunları olarak plaket takdim edecekler.

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız ve İLESAM üyesi Nurullah Genç ile Cemal Safi 9 Ocak 2011 Pazar günü Akçağ Kitabevi’nde Kitaplarını İmzalıyor.

 

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız ve İLESAM üyesi Nurullah Genç ile Cemal Safi, 9 Ocak  2011 Pazar günü Akçağ Kitabevinde (Ankara) kitaplarını imzalayıp, okurlarla sohbet edecek.

  

9 OCAK  2011 PAZAR

 

SAAT:13.00-17.00 arası

 

YER: AKÇAĞ KİTABEVİ

 

ADRES: Tuna Cad. 8/1 Kızılay/ANKARA

 

(İnkılap Sokak, Sakarya Caddesi)

 

Telefon: 0 312.432.17.98 - 433 86 51

Faks: 0 312.432.28.52

İLESAM, Polis Koleji Öğrencilerine Telif Haklarını Anlattı.  

Telif hakları Bilincinin Ülke Genelinde artırılması düşüncesi ile yola çıkan İLESAM, Türkiye’nin dört bir tarafında Üniversiteler ve Ortaöğretim kurumları bünyesinde Telif hakları ve korsanla mücadele konusunda öğrencileri bilgilendirmeye devam ediyor. Bu kapsamda, 22 Aralık Çarşamba günü saat 17’de, Ankara-Yenimahalle’de bulunan Polis Koleji öğrencileri ile bir araya gelen İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız ve İLESAM Haysiyet Kurulu Başkanı İsmet Bora Binatlı, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu çerçevesinde öğrencileri telif hakları ve korsanla mücadele konusunda bilgilendirdi.

 

Gelecekte Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde önemli görevlerde bulunacak öğrencilere hitap edenİLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, “Emniyete bağlı Güvenlik Şube Dairesi ile Türkiye’nin hemen hemen her ilinde korsanla mücadele kapsamında işbirliği içinde çalıştıklarını”ifade ederek sözlerine başladı ve “Türkiye’nin her yerinde korsan olduğunu,  Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda yeni düzenlemeler yapıldığını anlatan Parmaksız, cezaların daha da artacağını dile getirdi. Gençlere fikir üretmeleri ve bunu de tasdik etmeleri önerisinde bulunan Parmaksız, artık elektronik imza sistemi sayesinde herkesin kendi eserini çok rahat bir şekilde tasdik ettirebildiğini söyledi. Parmaksız, zamanın karşısında durabilen şeyin ortaya konan bir eser olduğunu” da konuşmasında vurguladı.

 

İLESAM Haysiyet Kurulu Başkanı İsmet Bora Binatlı ise konuşmasında, “intihalin ne demek olduğunda bahsetti ve örneklerle etkilenme ve intihal meselesini açıklayarak, korsandan her şekilde uzak durulması” gerektiğinden bahsetti.

 

Telif hakları ve Korsanla mücadele semineri, Polis kolejinde görevli çok sayıda idareci, öğretmen ve öğrenci tarafından takip edildi.   

 

   

TÜRKİYE İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ

İLESAM

Adres

:

İzmir 1.Cad. No: 33/16  Aydın Apartmanı, Kat:4  Kızılay / ANKARA

Tel

:

0 312 419 49 38

Fax

:

0 312 419 49 39

Web

:

www.ilesam.org.tr

e-mail

:

ilesam@ilesam.org.tr

 Okunma Sayısı : 738         03 Ocak 2011

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 185791

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.