2015 YILINDA İLESAM ÜYELERİ HANGİ ESERLERE İMZA ATTI, HANGİ ORGANİZASYONLARDA BULUNDU?

 / ETKİNLİKLERİMİZ


2015 YILINDA İLESAM ÜYELERİ HANGİ ESERLERE İMZA ATTI, HANGİ ORGANİZASYONLARDA BULUNDU?


2015 YILINDA İLESAM ÜYELERİ HANGİ ESERLERE İMZA ATTI, HANGİ ORGANİZASYONLARDA BULUNDU?

İLESAM Üyelerinin Ses Getiren Etkinliklerinden Kısa Kısa…

Ülkemizin dört bir köşesinde üyelerimiz var.

Üye sayımız yaklaşık olarak 3000’ e ulaşmış durumda…

Üyelerimizin birbirinden kıymetli çalışmalarını, katıldıkları etkinlikleri vb. organizasyonları bizlere ulaştırdıkları haber metinleriyle takip etme, yanlarında olma fırsatını yakalıyoruz.

Biz İLESAM olarak yaptığımız her türlü etkinlik, proje, yarışma, söyleşi, şiir dinletileri vb. haber metinlerimizi gerek web. sayfamızdan gerek maillerinizden, gerekse facebook sayfamızdan üyelerimize ulaştırarak nasıl yanlarında olmaya çalışıyorsak; üyelerimizden gelen güzel etkinlik ve yeni eser haberleriyle onları da yanımızda hissediyoruz. Bu haberler bizlere mutluluk veriyor; çünkü biz büyük bir aileyiz, İLESAM ailesiyiz.

Büyük bir aile olarak bizler elbette ki gücümüzü birlik ve beraberliğimizden alıyor, başarılı işlerde grup aidiyetinin önemine inanıyoruz.

Binlerce üyemizle el ele, gönül gönüle vererek, hep daha iyisinin peşinde koşarak, yurtiçi ve yurtdışında kaliteli, nitelikli ve özgün işlere imza atmaya devam edeceğiz.

Değerli üyelerimiz, şahsınızla ilgili yayınlanmasını istediğiniz haberleri “haber formatı” biçiminde hazırlayarak ilesam@ilesam.org.tr adresimize göndermeniz yeterlidir.

Haber metniniz, Genel Merkezimiz tarafından hem üyelerimize hem de mahalli ve ulusal basına bildirilecek, web sayfamızdaki yerini alacaktır.

İLESAM’ın Haysiyet Kurulu üyesi Halkbilim Araştırmacısı –Yazar Hayrettin İvgin’e Motif Vakfınca “Halkbilim Hizmet Ödülü” verildi.

Şair ve Yazar Muhsin İlyas Subaşı’nın, ‘Hayatı, Edebi Şahsiyeti ve Eserleri’ Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi tarafından doktora tezine konu edildi.Dr. Esra Kürüm, üç yıla yakın bir süre çalışılarak hazırladığı bu tezini daha sonra, biyografi kitabı formatına dönüştürdü ve “Ortak Değerlerimizin Dili MUHSİN İLYAS SUBAŞI” adıyla yayınladı.

İsmail Özmel’in "Yansımalar, Bir Yol Hikâyesi, Eflatun Sordu" adlı eseri İstanbul’da yayınlandı. Özmel, bu kitabında mutlu bir yaşamın serüvenini anlatıyor.

Amasya Üniversitesi ve Sevgican Anadolu Özürlüler Derneği tarafından 29 Aralık 2014 Pazartesi günü saat 19.30’da Eğitim Fakültesi Kongre ve Kültür Merkezinde Dernek Başkanı İsmail İlmaz, Yrd. Doç. Dr. Ümmü Gülsüm Tarakçı Gül ve Amasya Sanatçılar Derneği ve İLESAM İl Temsilcisi şair Mustafa Ayvalı’nın organize ettiği "EngelSiz Mısralar" isimli engelli kardeşlerimizin konu edildiği şiirlerden oluşan bir şiir ve türkü gecesi düzenlendi.

Üyelerimizden Hasan Ildız’ın “ Aşk Şehirde Kirlenir” isimli şiir kitabı Kasım 2014’te  Şiirden Yayın Evince tarafından edebiyat dünyasına kazandırıldı.

Amasya’ya dair ne varsa anlatabilmek adına yola çıkan Keskin Ozan Müzeyyen Keskin, tanıtım, turizm, kültür ve sanat eserlerinden biri olan “Amasya Sevdası” adını verdiği projesinin genişletilmiş üçüncü baskısıyla okurlarına merhaba dedi.

İLESAM Federasyon Temsilcisi ve Ankara Şubesi Radyo Televizyon ve Yayın Kurulu üyesi Ergün VEREN; Eskişehir Kültür ve Sanat Derneği tarafından Eskişehir’in bilinmeyen yerel  değerlerine, kültür ve sanatına katkı sağladığı gerekçesiyle Teşekkür Belgesi ile taltif edilmiş olup; belgesi 21 Kasım 2014 günü akşamı Eskişehir Öğretmenevi’nde gerçekleştirilen  törenle takdim edilmiştir.

08 Ocak 2015 tarihinde saat 19.30’da Küçükçekmece’deki Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen "Asfalt Ozanları" başlıklı söyleşide Türk müziğinin iki unutulmaz ismi Barış Manço ve Cem Karaca yâd edildi.

 15 OCAK 2015 Perşembe günü, TİMAŞ Kitabevi kafe’sinde, "BÂB-I ÂLİ SOHBETLERİNDE" Fırat Kızıltuğ konuk edildi.

Prof. Sakaoğlu’nun 2014 yılının ilk altı ayındaki faaliyetlerine daha önce yer vermiştik. Aşağıda ise yılın ikinci yarısındaki faaliyetleri yer almaktadır. 

YENİ KİTABI

Âşık Edebiyatı Yazıları, Konya,703 s., Şelale Ofset, Kömen Yayınevi.

YENİ BASKISI YAPILAN KİTAPLARI

Türk Saz Şiiri (14-21. Yüzyıllar), 3.bs.(1. bs. 2006), Ankara, 472 s.,Erek Matbaası, Akçağ Yayınevi (Prof. Dr. Ali B. Alptekin ile).

101 Türk Efsanesi, 6. bs., Aralık (1. bs. 2003) Ankara 224,Erek Matbaası, Akçağ Yayınevi.

İslâmiyet Öncesi Türk Destanlar (İncelemeler - Metinler),9. bs., (1. bs. 2002)İstanbul 2014,Yaylacık Matbaası, Ötüken Neşriyat (Prof. Dr. Ali Duymaz ile)

MAKALE BOYUTUNDAKİ YAYINLARI

AKADEMİK SAYFALAR

Bu sayfalar, 14 yıldan beri Konya’da değişik gazetelerde kısa bir süre tam (bazen arkalı önlü) olmak üzere gazete sayfası boyutunda verilmişken sonradan 16 sayfalık formalar halinde verilmeye başlamıştır. Bu yıl 14. cildini tamamlamış oldu. Mehmet Ali Uz’un başlattığı bu çalışmaya önceleri, emekli edebiyat öğretmeni Ali Işık, daha sonra da avukat Serdar Ceylan yardımcı oldular. 

MAKALELER

“Sizin Bisiklet Kullanma ‘Ehliyetname’niz Var mı?”, Her şeye Dair, 1 (3),  Temmuz-Ağustos-Eylül 2014, 12-13.

“İsmet Atlı: Kozan’ın Yiğit Evladı Üzerine”, Çukurova Lobisi, 6 (49-50),Temmuz-Ağustos 2014, 18-19.

“Şiir Onarımı”,  Berceste (Kayseri), 13 (147), Eylül 2014, 3-5.

“Zile’de Bir Basın İlan Kurumu Temsilcisi”, Zile Kültür ve Sanat Dergisi, 4(Güz), Ekim 2014, 9-11.

“Hatıradan Bilime: Bayburt 1969”, AKRA/Kültür Sanat ve Edebiyat Dergisi, 4, Eylül-Aralık 2014, 2009-221.

“Meşhur İntihaller:  1/ Peyami Safa Kimin İntihalini Yakalamıştı?”, Erciyes, 37 (442), Ekim 2014, 1-3.

“Meşhur İntihaller: 2 / Ünlü Romancımızınki İntihal Sayılmaz mı?”, Erciyes, 37 (444), Aralık 2014, 1-3.

BİR ESKİ YAZISININ TEKRARI

“Bir Masaldı Meram”, Konya Life, 52, Eylül-Ekim 2014, 196-197. Nostalji Özel Sayısı,  318+[18] s., büyük boy.

MÜLAKAT 

Mehmet Akif Sütçü,  “Ellisinde Barutu Tükenenler var…” Merhaba Şehir / Merhaba (Konya, gazete)’nin eki, 56, Temmuz-Ağustos 2014, 16-20, beş fotoğraf ile. Dergi 112 sayfadır.

BİLİMSEL TOPLANTILAR 

  1. Uluslararası Bolu Tarihi, Kültürü ve Köroğlu Sempozyumu, 26-28Eylül 2014,Bolu. Köroğlu Nerede Yaşamıştır?

VIII. Dünya Dili Türkçe Sempozyumu, 16-18 Ekim 2014 Elazığ. Anadolu’da Eşlerin Birbirlerine Seslenme Sözleri.

  1. Millî Türkoloji Kongresi /  11-13 Kasım 2014 İstanbul /Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü’nün Kuruluşunun 90. Yılında. Anadolu ve Türkmenistan’da Taş Kesilen Buğday Yığınları Efsanesi Üzerine.

ANMA GÜNÜ 

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde öğrenci olduğu yıllarda (1960-1965) dört yıl öğretmenliğini yapan Ord. Prof. Dr. Reşid Rahmeti Arat, kurucusu olduğu Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü tarafından ölüm gününde, 29 Kasım 2014 tarihinde Enstitü Konferans Salonu’nda anıldı. Prof. Sakaoğlu, hem hayat hikâyesini anlattı (sabah oturumu), hem de kendisiyle ilgili hatıralarımı dile getirdi (öğleden sonra).

KONFERANSLAR