İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (10 Ocak 2011)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM KADINLAR KOMİTESİ OCAK AYI SANAT VE SOHBET TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ 

İlesam Kadınlar Komitesi planlanan yıllık çalışmaları çerçevesinde İlesam’ın kadın üyeleri ve katılımcı konuklarıyla birlikte 7 Ocak 2011 günü, Altındağ Kültür ve Sanatevi Kabakçı Konağında ilk toplantısını gerçekleştirdi. Kadınlar Komitesi Başkanı İlter Yeşilay’ın açılış konuşmasından sonra konuklar tek tek kendilerini tanıttı ve toplantı hakkındaki dilek ve görüşlerini dile getirdiler. Komitede görev alan Sevinç Atan, Pakize Altan, Nuriz Gökmenoğlu, Nevin Kurular, Ayfer Yılmaz, Ayten Gülçınar’ın da önemli katkılarıyla devam eden programda,  İlesam’a yeni katılan üyemiz Saime Toptan Hanımefendi, kurucusu olduğu Özev ve özürlü çocukların eğitimi hakkında bilgi verdi. Yaptığı konuşmada Sn. Toptan İlesam’ın büyük bir Meslek birliği olduğundan söz ederek, bu geniş ve kıymetli kuruluşa katılmaktan duyduğu mutluluğu dile getirmiştir. İlter Yeşilay’ın kendisine İlesam’ı tanıtması ve üyeliğinden mutluluk duyacaklarını söylemesi üzerine aramıza katıldığını belirten Saime Toptan bundan sonra yayınlanmış bütün kitaplarının haklarını İlesam’ın koruyacağını söyledi. ”İçimizdeki Engelliler” isimli son kitabını da İlesam’a hediye eden Sn Toptan, İlesam’ın bir üyesi olmanın ve burada yapılması gereken çalışmaların getirdiği sorumluluğun farkında olduğunu belirterek, gerek İlesam’a gerekse Kadınlar Komitesinin yapacağı etkinliklere elverdiğince katılacağını ve katkıda bulunacağını söylemiştir.

 

Program İlesamlı hanımların okuduğu şiirlerle ve konuşmalarla devam etmiştir. İlesam üyesi ünlü bestekarŞehriban Kasapoğlu’nun verdiği kanun resitali ve konukların birlikte söylediği şarkılarla anlam bulan programda Aşık Ayten Gülçınar önce sazıyla günün anlam ve önemini belirten ve Saime Toptan Hanımefendinin aramıza katılımı için yazdığı türküyü, ardından da kendine ait olan başka türkülerini seslendirmiştir. Sn Elif Şafak’ın kıymetli annesi ve İlesam üyesi Şafak Atayman’ın Bilge Özgen tarafından bestelenen ve Şehriban Kasapoğlu tarafından icra edilen  “Gökten yağmur değil sevgiler yağsın” ve  İlter Yeşilay’ın “Dediler zamanla hep azalırmış sevgiler”adlı meşhur eserlerine bütün konuklar keyifle eşlik etmişlerdir. Bütün katılımcılar,  büyük mutluluk ve keyif duydukları toplantının Şubat ayındaki tekrarını özlemle bekleyeceklerini ifade ederlerken İlter Yeşilay bu toplantıların sadece Ankara ile sınırlı kalmayacağını yurt genelinde bunun yayılması için çaba sarf edeceklerini anlatmış, ülkemizdeki edebi ve akademik eser üreten hanım üyelerimizle kucaklaşıp işbirliği yapabileceğimiz ortak platformlarda buluşmanın en büyük dileği olduğunu ifade etmiştir. Komite üyesi Pakize Altan ise bu gün burada yaktıkları kıvılcımın yakında ülke genelinde ses getireceğini söylemiştir. Toplantı konukların hatıra fotoğrafları iyi dilek ve mutluluk temennileriyle son bulmuştur.

Çınaraltı Sohbetleri’nde Pazartesi, “Batı ve Doğu’da Çevre Algısı”  Anlatılacak…

 

İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği)  İstanbul Şubesi olarak her hafta düzenlediği Çınaraltı Sohbetleri’nin on ikincisinde, 10 Ocak 2011, Pazartesi günü “Batı ve Doğu’da Çevre Algısı…” başlıklı sohbet gerçekleşecektir. Konuyu Yıldız Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Çevre Bilimleri Anabilim Dalı Başkanı ve İLESAM üyemiz Prof. Dr. Mustafa Talha GÖNÜLLÜanlatacaktır.

1959 yılında Adıyaman ilimizde doğan Prof. Dr. Mustafa Talha GÖNÜLLÜ katı ve tehlikeli atıklar,endüstriyel kirlenme ile kimyasal arıtma konularında yüzlerce makale yazdı. Yıldız Teknik Üniversitesi profesör öğretim üyeleri içinde 2008 yılında en çok SCI yayını yapan öğretim üyesi üçüncülük;1994 yılından beriher yıl Yıldız Teknik Üniversitesi akademik teşvik ve SCI kapsamındaki makaleleri için TÜBİTAK Bilimsel yayınları teşvik ödüllerinin de sahibidir.

Prof. Dr. Mustafa Talha GÖNÜLLÜ misafir olacağı; “Batı ve Doğu’da Çevre Algısı…” başlıklı sohbet, her zaman olduğu gibi İstanbul- Beyazıt Devlet Kütüphanesi Konferans Salonunda saat 17.00’de başlayacak olup, programa katılım serbesttir

İlesam üyesi Eğitimci Yazar Fatma Çetin Kabadayı’nın "Altın Tesbih" isimli kitabı çıktı.

 

Yaşadıklarını, hissettiklerini, umutlarını, endişelerini ve yaşamın içinden birçok konuyla ilgili düşüncelerini yalın bir dille hikâyelerine yansıtan Fatma Çetin Kabadayı, hayata olaylara ve insanlara dair yaptığı tespit ve tanımlamaları ile hikâyelerine farklı bir boyut kazandırıyor.

 

İçerisinde 26 hikâyenin bulunduğu 154 sayfadan oluşan kitap, Yazarın “Bu benim en sevdiğim hikâyemdir, sizinde seveceğinize inanıyorum” dediği  ‘Altın Tesbih’ adını taşıyor.

 

Kitapta ayrıca, Edebiyat dünyasının ünlü isimleri ve yazarın yakın çevresindekilerin fikirleri de “Fatma Çetin Kabadayı için kim ne dedi?” başlığı altında yer alıyor.

 

Yeni kitabının çıkmış olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Kabadayı önümüzdeki aylarda Okul öncesi Öğretmenlerine yönelik kaynak oluşturabilecek nitelikte, 5–6 yaş grubu çocuklara deyim öğretme yöntemlerinin resimlerle anlatıldığı bir çalışmasının yine okuyucularıyla buluşacağı müjdesini verdi.

 

Kitabın ön kapak görseli Perihan Çapar imzasını taşıyor. Editörlüğünü Cansu Kara ve Sayfa düzenini Z. Emel Türkdoğan’nın yaptığı kitaba ve Yazara fatmackabadayi@gmail.com e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Kitabını Sürprizleri sevenlere ithaf ettiğini belirten Kabadayı’nın üçü branşıyla ilgili olmak üzere altı yayınlanmış kitabı bulunmaktadır.

 

Yayınlanmış eserleri;

Örnekleriyle Kuklalar ve Kukla Oyunları (Esin Yayınları)

Ebesin; çocuk Oyunları (Morpa Kültür Yayınları)

Elveda Evliliğim; Roman (Akış Yayıncılık)

Yüz Gülen Yüz (Nar yayıncılık)(Fatma Çetin Kabadayı- Melek Demir)(İlköğretim ve anasınıflarına yönelik örnek drama oyunları)

Hoşçakal Anne (gençlik romanı)

Yüreğimden Güvercinler Uçurdum (Kanes Yayın Şubat 2010)

 

Halen öğretmenlik görevine devam eden Fatma Çetin Kabadayı çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı da yapmaktadır. Habername.com’da köşe yazarıdır.

 

İLESAM Üyesi Şenses Us’tan Resim Sergisi ve İmza Günü

 

İlesam üyesi Şenses UsTabiattan Yansımalar adlı Yağlıboya sergisi açıyor ve şiir kitaplarını imzalıyor. Üyemizin daha nice faaliyetlere imza atmasını diliyoruz.

 

Kokteyl: 08.01.2011

Adres: İlke Sanat Galerisi

Üsküp Cadesi, Çevre Sokak, No:1/10 Farabi-Çankaya

(Tadım Pizza’nın Üstü)

LCV:0532 675 75 93

Not: Sergi 17.01.2011 tarihine kadar açık olacaktır.

 

   

TÜRKİYE İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ

İLESAM GENEL MERKEZİ

Adres

:

İzmir 1.Cad. No: 33/16  Aydın Apartmanı, Kat:4  Kızılay / ANKARA

Tel

:

0 312 419 49 38

Fax

:

0 312 419 49 39

Web

:

www.ilesam.org.tr

e-mail

:

ilesam@ilesam.org.tr

 Okunma Sayısı : 755         10 Ocak 2011

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 390045

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.