İLESAM KADINLAR KOMİTESİ OCAK AYI SANAT VE SOHBET TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM KADINLAR KOMİTESİ OCAK AYI SANAT VE SOHBET TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ

 

İlesam Kadınlar Komitesi planlanan yıllık çalışmaları çerçevesinde İlesam’ın kadın üyeleri ve katılımcı konuklarıyla birlikte 7 Ocak 2011 günü  Altındağ Kültür ve Sanatevi Kabakçı Konağında ilk toplantısını gerçekleştirmiştir. Kadınlar Komitesi Başkanı İlter Yeşilay’ın açılış konuşmasından sonra konuklar tek tek kendilerini tanıtmışlar ve toplantı hakkındaki dilek ve görüşlerini dile getirmişlerdir. Komitede görev alan Sevinç Atan, Pakize Altan, Nuriz Gökmenoğlu, Nevin Kurular, Ayfer Yılmaz, Ayten Gülçınar’ın da önemli katkılarıyla devam eden programda,  İlesam’a yeni katılan üyemiz  Saime Toptan Hanımefendi, kurucusu olduğuÖzev ve özürlü çocukların eğitimi hakkında bilgi vermiştir. Yaptığı konuşmada Sn. Toptan İlesam’ın büyük bir Meslek birliği olduğundan söz ederek, bu geniş ve kıymetli kuruluşa katılmaktan duyduğu mutluluğu dile getirmiştir. İlter Yeşilay’ın kendisine İlesam’ı tanıtması ve üyeliğinden mutluluk duyacaklarını söylemesi üzerine aramıza katıldığını belirten Saime Toptan bundan sonra yayınlanmış bütün kitaplarının  telif haklarını İlesam’ın koruyacağını söylemiştir. ”İçimizdeki Engelliler” isimli son kitabını da İlesama hediye eden Sn Toptan İlesam’ın bir üyesi olmanın ve burada yapılması gereken çalışmaların getirdiği sorumluluğun farkında olduğunu belirterek, gerek İlesam’a gerekse Kadınlar Komitesinin yapacağı etkinliklere de programları elverdiğince katılacağını ve katkıda bulunacağını söylemiştir.

 

 

 Program İlesamlı hanımların okuduğu şiirlerle ve konuşmalarla devam etmiştir. İlesam üyesi ünlü bestekarŞehriban Kasapoğlu’nun verdiği kanun resitali ve konukların birlikte söylediği şarkılarla anlam bulan programda Aşık Ayten Gülçınar önce sazıyla günün anlam ve önemini belirten ve  Saime ToptanHanımefendinin aramıza katılımı için yazdığı türküyü, ardından da kendine ait olan başka türkülerini seslendirmiştir. Sn Elif Şafak’ın kıymetli annesi ve İlesam üyesi Şafak Atayman’ın Bilge Özgen tarafından bestelenen ve Şehriban Kasapoğlu tarafından icra edilen  “Gökten yağmur değil sevgiler yağsın” .ve  İlter Yeşilay’ın “Dediler zamanla hep azalırmış sevgiler”adlı meşhur eserlerine bütün konuklar keyifle eşlik etmişlerdir.

 

Bütün katılımcılar,  büyük mutluluk ve keyif duydukları  toplantının Şubat ayındaki tekrarını özlemle bekleyeceklerini ifade ederlerken İlter Yeşilay bu toplantıların sadece Ankara ile sınırlı kalmayacağını yurt genelinde bunun yayılması için çaba sarf edeceklerini anlatmış, ülkemizdeki edebi ve akademik eser üreten hanım üyelerimizle kucaklaşıp işbirliği yapabileceğimiz ortak platformlarda buluşmanın en büyük dileği olduğunu ifade etmiştir.Komite üyesi Pakize Altan ise bu gün burada yaktıkları kıvılcımın yakında ülke genelinde ses getireceğini söylemiştir. Telif hakları konferansı için Çorlu’da bulunan İlesam Genel başkanı Sn. Mehmet Nuri Parmaksız’ın da telefonla katıldığı ve başarılar dilediği toplantı  Sn. Saime Toptan’a İlesam kimlik kartının verilmesinden sonra konukların hatıra fotoğrafları iyi dilek ve mutluluk temennileriyle son bulmuştur.