İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (9 Ocak 2016)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER

(9 Ocak 2016)

 görüntüleniyor 
MUSTAFA CEYLAN’IN TÜRK DÜNYASI EFSANELERİ ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLMÜŞTÜR

Genel Merkezi İstanbul'da olan EDEBİYAT SANAT KÜLTÜR ARAŞTIRMALARI DERNEĞİ(ESKADER), her yıl edebiyat, sanat ve kültür alanında ödül kazanan eserler ve çalışmaları açıklamaktadır. ESKADER bu sene sonunda 2015 ödüllerini açıklamış. 2015 yılında HALK EDEBİYATI sahasında, baştan sona GÜLCE ŞİİR TEKNİKLERİYLE kaleme alınan 2 cilt, bin küsur sayfalık TÜRK DÜNYASI EFSANELERİ CİLT:1 CİLT:2 eserlerini ödüle layık görmüştür.

 görüntüleniyor 

ÜYELERİMİZDEN SİBEL UNUR ÖZDEMİR’İN ŞAHANE YEDİLİ İSİMLİ KİTABI ÜRÜN YAYINLARINDAN ÇIKTI

Sibel Unur Özdemir “Belki İstanbul’dayım”, “Sen, Sen Adalı Kız, Ah!” isimli kitaplarıyla yetişkinleri  “Yüreğimden Tren Geçti”, “Umutlarım Rengârenk” adını verdiği kitaplarıyla çocukları birbirinden güzel öykülerle buluşturmuştu.

Özdemir 2015 yılının Ocak ayında  “Gerisi Lafügüzaf ”  isimli şiir kitabıyla, 2015 yılının Eylül ayında ise   “Elveda Lasinya”  adlı farklı bir türdeki eseriyle yeniden okurlarına merhaba demişti.

Yazar, 2016 yılıyla beraber çocuk okurlarını sevindiren yedinci kitabı “Şahane Yedili” ile edebiyat dünyasına bir eser daha kazandırdı.

Edebiyat dünyasının velut kalemlerinden Sibel Unur Özdemir, Şahane Yedili ile aslında sadece çocuk okurlarına seslenmiyor; çünkü o “Yüreklere saklanan çocuk gülüşlerine…” ithaf ettiği bu eserle yüreğinde çocuk gülüşünü hisseden yetişkinlere de sayfalar arasında dolaşarak öykülerle yolculuk yapmaları için çağrıda bulunuyor.

Altı manzum, bir klasik öykü olarak tasarlanan “Şahane Yedili” isimli kitabın okurları, okuma yolculukları boyunca bilge baykuş, masum kuğu, düzenbaz maymun, iyi yürekli papağan, dost canlısı ağaçkakan, merhametli hindi, yalancı kirpi, doğru sözlü tilki, yaşlı ve yorgun eşek, genç ve dinamik leylek, zarif kaplumbağa, düşüncesiz kaplan, pişmanlık yaşayan guguk kuşu, sevecen saz bülbülü, minik ve meraklı sazan balığı,  avcı dağ kartalı, sakarmeke ve bahri ile tanışıyorlar.

Hemen her öykü kahramanının karakteristik özelliğinin satırlara yansıması yazarın öyküleri bir nakkaş edasıyla ince ince işlemesi; onun ne kadar itinalı çalıştığının bir göstergesi.

Hece vezni ile yazılan manzum öykülerin farklı hece kalıpları kullanılarak kaleme alındığı hemen göze çarpıyor. Öte yandan gerek manzum öykülerin gerekse klasik öykünün sağlam kurgusu, nitelikli içeriği, olay örgüsü ve verdiği mesajlar dikkatleri çekiyor.

Bu eserde teknolojinin yalnızlığında büyüyen çocuklarımıza yozlaşan, yok olmaya yüz tutan manevi duyguların/değerlerin aşılanmaya çalışıldığı gözlerden kaçmayan unsurlardan birisi.

İnsan kökleriyle vardır, sözünün de vurgu yaptığı gibi geçmişten günümüze taşıdığımız kültürel miraslarımıza, değerlerimize köprü olabilmek noktasında edebiyatın gücünü kullanan Özdemir’in çocukların yaşadıkları coğrafyanın oluşturduğu toplumun yazılmamış kurallarının/değerlerinin benimsenmesinde, kültürel mirasın korunmasında ve dahi sürekliliğinin sağlanması noktasında okurlarını bilinçlendirmeye çalışması önem taşımaktadır.

Toplumların kendilerine has özellikleriyle var olduğu ve bu özelliklerini (maddi ve manevi etkenler, davranışlar, uyulması gereken yazılı olmayan, birleştirici/düzenleyici kurallar vb.)  kuşaktan kuşağa aktarmalarında Şahane Yedili’de yer alan öyküler de rol oynayacaktır.

Yazar, çocukların/bireylerin sosyalleşmesindeki en önemli unsurlardan biri olan “dil”i ustaca kullanmış; öykü dili oldukça akıcı ve anlaşılır.

O’nun dil vasıtasıyla “değer” öğretimine yönelik çabası öykülerde anlatılan konularda, verilen mesajlarda görülmektedir.

Hem manzum öykülerin, hem klasik öykünün derinliklerine inildikçe karşılaşılan değerler, çocukların kendi iç dünyalarındaki değer yargılarının gelişmesine (iyi ve kötüyü birbirinden ayırmayı, inanç kazanmalarını, vb. öğreteceğinden) yardımcı olacaktır ki bu husus; yazarın edebiyatın büyülü dünyasını aralayarak değer eğitimine de önem verdiğini göstermektedir.

Öykülere eşlik eden resimler Rabia Uzel tarafından yapılmış. Kapak tasarımı ise Suat Şahin’e ait.

Şahane Yedili de çocukların akıllarına takılabileceği düşünülen kelime, deyim, atasözü gibi detayların yer aldığı “Gelin, Anlamlarını Birlikte Öğrenelim” ve “Öykülerde Geçen Hayvanlar Hakkında Bilgi Edinelim” başlıklarını taşıyan bölümler de yer almakta.

Sibel Unur Özdemir kitabın sunuş yazısında bakın nasıl seslenmiş okurlarına:

SUNUŞ

Merhaba çocuklar!

“Şahane Yedili” ile tanışmaya hazır mısınız?

Kitabı okumaya başladığınıza göre cevabınız “evet” olmalı. 

Güzel; çünkü öykü zamanı şimdi.

“Şahane Yedili”de birbirinden farklı yedi öykü yer alıyor. İşte ben, bu öyküleri “her güne bir öykü” olarak tasarladım. 

Kitapta belki de alıştığınız öykülere benzemeyen öyküler okuyacaksınız. Öykülerden altı tanesi manzum, bir tanesi ise klasik tarzda kaleme alınmıştır. İçinizde “manzum hikâye” nedir diye soranlar var, duyuyorum…

Manzum hikâyelerin klasik öykülerden tek farkı şiir biçiminde yazılmış olmalarıdır. İşte ben de bu öykülerle sizlere çeşitli olayları anlattım ama şiirsel bir dille. İnsanlara ait özellikleri, insan dışındaki varlıklar üzerinden (hayvanlar) anlattığım için bu manzum öykülere fabl deniliyor.

Öyküleri okurken farklı mekânlarda gezinecek, başka başka olayların içinde bulacaksınız kendinizi. Öykü kahramanlarıyla arkadaşlık edeceksiniz.

Okudukça öğrenecek, öğrendikçe düşünecek, düşündükçe doğruyu göreceksiniz. Kim bilir belki de kahramanların size söylemek istediği öğütleri bulup çıkaracaksınız satır aralarından. 

Bazen de şaşıracaksınız onların davranışları karşısında, hayrete düşeceksiniz yaşadıkları olaylara tanıklık ettikçe... An gelecek doğru olanı yapmalarını siz fısıldayacaksınız onların kulaklarına. 

Tüm bunları yaparken de çok, ama çok eğleneceksiniz.

Şüphesiz ki Sibel Unur Özdemir’in kaleminden dökülen birbirinden güzel bu öyküler çocuklarımızın zihinlerinde yepyeni ufuklar açacaktır.

ÜRÜN YAYINLARI

http://www.urunyayinlari.com/

Adres: Konur Sokak No:36/13 Kızılay/ANKARA

Telefon: 0312 425 39 20

Faks: 0312 417 57 23

E-Posta: bilgi@urunyayinlari.com

Yazar: Sibel Unur Özdemir

Resimleyen: Rabia Uzel

Kapak Tasarım: Suat Şahin

Yazar ile iletişim: sozdemir650@gmail.com

Yayınevi: Ürün Yayınları

Sayfa Sayısı: 103

Ebad: 13,5x18

Kâğıt: İthal Kâğıt

Yıl:  Ocak 2016
 görüntüleniyor 

İLESAM'IN İLK ÜYELERİNDEN YARD. DOÇ. DR. MEHMET YARDIMCI'NIN 2015 YILI ETKİNLİKLERİ 

Üyelerimizden Yrd. Doç. Dr. Mehmet YARDIMCI 2015 yılı içindeki etkinliklerini şu şekilde bildirmiştir.

4-6 Mart 2015'te Mehmet Akif Üniversitesi tarafından düzenlenen TEKE YÖRESİ SEMPOZYUMU'nda Toplumsal İşlevleri Açısından Burdur Efsanelerinin Diğer Türk Efsaneleriyle Mukayesesi adlı bildiri sunmuştur.

16-17 Nisan 2015’te Bayındır Belediyesi tarafından düzenlenen BAYINDIR ARAŞTIRMALARI SEMPOZYUMU’nda Geleneksel Kültürümüzde Çiçek ve Bayındır Çiçek Kültürü adlı bildiri sunmuştur.

7-10 Mayıs 2015'te Azerbaycan'da Bakü Milli İlimler Akademisi'nde düzenlenen AZERBAYCAN-TÜRKİYE: YEDİ ULU OZAN SEMPOZYUMU’nda Yedi Ulu Ozan'dan Kul Himmet'in Sanatı ve Bilinmeyen Şiirleri adlı bildiri sunmuştur.

20-21 Haziran 2015'te Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği tarafından düzenlenen MUHLİS AKARSU ANISINA 6. ULUSLARARASI HALK OZANLARI HACIBEKTAŞ BULUŞMASI'na katılmış ve Âşık Edebiyatı Gelenekleri İçinde Alevi Bektaşi Âşıklarının Yeri ve Önemi adlı bildiri sunmuştur.

5-7 Temmuz 2015'te Konya Selçuk Üniversitesi ve Akşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ULUSLARARASI NASREDDİN HOCA SEMPOZYUMU'nda 19. Yüzyıla Ait Bir Yazmada Bulunan Nasreddin Hoca Fıkralarında Söz Varlığı adlı bildiri sunmuştur.

7-10 Ekim 2015'te Zile Belediyesi tarafından düzenlenen TARİHİ VE KÜLTÜRÜYLE III. ZİLE SEMPOZYUMU’nda Geleneksel Kültürümüzde ve Zile'de Su Kültü adlı bildiri sunmuştur.

15-16 Ekim 2015'te Kosova- Pirizren'de düzenlenen BALKANLARDA BEKTAŞÎLİK VE BEKTAŞİ EDEBİYATI ULUSLARARASI SEMPOZYUMU'nda Alevi Bektaşî Kültüründe Ölümle İlgili Ritüellerden Dar Kaldırma ve Bir Cönkte Bulunan Darnâme Örneği adlı bildiri sunmuştur.

19-23 Ekim 2015'te Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü tarafından Çeşme'de düzenlenen III. ULUSLARARASI TÜRK DÜNYASI KÜLTÜR KONGRESİ "DEDE KORKUT VE TÜRK DÜNYASI" SEMPOZYUMU’nda Dede Korkut'taki Halk Kültürü Değerlerinin Zile ve Zile'nin Bacul, İğdir, Alayurt, Salur Gibi Türkmen Köylerindeki Canlı İzleri adlı bildiri sunmuştur.

11-12 Aralık 2015'te Düzce Belediyesi tarafından düzenlenen

ULUSLARARASI DÜZCE TARİH, KÜLTÜR VE SANAT SEMPOZYUMU'nda Düzceli Bilim Adamı Prof. Dr. Osman Nedim Tuna ve Türk Halk Kültürüne Katkıları adlı bildiri sunmuştur.

14 Kasım 2015'te "70. SANAT YILINDA YAZIN ÇINARI MEVLÜT KAPLAN İLE SANAT BULUŞMASI" toplantısında Çocuk Edebiyatında Şiir ve Mevlüt Kaplan adlı bir bildiri sunmuştur.

Mehmet Yardımcı, Başlangıcından Günümüze TÜK HALK ŞİİRİ adlı kitabın 10. baskısı Eylül 2015’te yayımlanmıştır.

Mehmet Yardımcı tarafından hazırlanan CAHİT KÜLEBİ adlı kitap Türk Dil Kurumu tarafından Kasım 2015'te yayımlanmıştır.

Zile Belediye Başkanlığı bu yıl altı araştırmacı ve bilim adamına vermeyi uygun gördüğü Zile ve Türk Halk Kültürüne Hizmet Ödülü'nün birini Mehmet Yardımcı ‘ya vermiştir.

1999'dan beri Balkanlarda anadil zevkini yaşatmak için Kosova - Prizren'de her türlü zorluğa rağmen yayımını sürdüren TÜRKÇEM dergisinin 180. sayısı onuruna sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Zeynel Beksaç tarafından bazı yazarlar ödüllendirilmiştir. Mehmet Yardımcı da Aralık 2015'te bu ödüle layık görülmüştür.

Genel Yayın Yönetmenliğini Mehmet Yardımcı'nın yaptığı ve 2013'ten beri yılda iki sayı yayımlanan ZİLE KÜLTÜR SANAT DERGİSİ 2015 yılında da prestij bir baskı ile yayımını sürdürmüştür.   
 görüntüleniyor 

SONGÜL DÜNDAR’IN YENİ KİTABI-DAMLADAN DERYAYA ÇIKTI

“DAMLADAN DERYAYA” kitabı; halk kültürüne ve âşıklık geleneğine, büyük katkı sağlayacaktır. DAMLADAN DERYAYA, halk kültürü ve doğaçlama şiir alanında araştırma ve inceleme kitabı olup, tamamı ‘Halk Ozanları ve Âşıkları’ içermektedir.

“DAMLADAN DERYAYA” kitabı; Songül Dündar’ın “Şoför Ağa” adlı öykü kitabı, “Savaşların Kadını” adlı romanı ve “Cezo Gardaş” adlı romanında olduğu gibi, tamamen sosyal içerikli olan dördüncü kitabıdır.

Kitap aşağıdaki bölümlerden oluşmaktadır.

Giriş ve Sunum Bölümü: Halk Kültürü ve Âşıklık Geleneği hakkındadır.

Birinci Bölüm: Saz Atışmaları ve Saz Deyişmeleri…

İkinci Bölüm:  Kalem Atışması, Şiirle Mektuplaşma

Üçüncü Bölüm: Deyiş Muhabbeti, Saz Deyişmeleri, Şiir

Dördüncü Bölüm: Plaketler ve Taltif Belgeleri

“DAMALADAN DERYAYA” kitabı; Songül Dündar’ın büyük emekleriyle; bir tarafına ‘Rakip Ozan ve Âşıkları’ koyduğu, diğer tarafına ise; ‘Âşık Dündar’ı koyduğu bir doğaçlama şiir fırtınasıdır. Yani bu doğaçlama şiir fırtınasında, doğaçlamanın bir tarafında kesinlikle ‘Âşık Dündar’ bulunmaktadır.

Araştırmacı, Roman ve Öykü yazarı Songül Dündar, durmamış, dinlenmemiş ilmik ilmik dokumuş, zerre zerre biriktirmiş ve DAMLADAN, koca bir DERYA oluşturmuş. Oluşan bu kitabın adına da “DAMLADAN DERYAYA” adını vermiş.

SONGÜL DÜNDAR, “DAMLADAN DERYAYA” adlı bu yeni kitabı için, şöyle diyor:

KİTABIN ÖYKÜSÜ

“Bu kitap, serçenin çer çöp toplayıp yuva yapması misali oluşmuştur. Böyle bir kitabın ortaya çıkacağını ne kimse tahmin edebilirdi, ne de benim aklımdan geçerdi. Her bir köşeden elime geçen Âşık Dündar’a ait atışmaları gayri ihtiyari bir şekilde ve tarih sırasına göre; bir araya topladım. Sonra bir gün oturup, derleyip düzenlemeye başladım. Okuyup incelediğimde; atışmaların her birinin çok değerli, çok güçlü olduğunu hayranlıkla gördüm. Edebi, tarihi, kültürel, sosyal, Türk gelenekleri ve Türk dili bakımından oldukça yüksek değer taşıdığını gördüm. Ayrıca; Âşık Dündar’ın, gelmiş geçmiş çok büyük âşıklarla, ozanlarla ve halk şairleri ile atışmalar ve deyişmeler yaptığını fark ettim. O anda gelecek nesillere olan sorumluluk duygusunu omuzlarımda hissetmeye başladım. Bu duygularla çalışmaya koyuldum. Bu atışmaların büyük bir hacimde olduğunu fark ederek, kitap haline getirmey