İLESAM, Kırklareli’nde Telif Hakları ve Korsanla Mücadele Semineri Verdi.

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM, Kırklareli’nde Telif Hakları ve Korsanla Mücadele Semineri Verdi.  

Türkiye İlim ve Sanat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM)  Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, ‘Telif Hakları, Korsan Yayınlar ve Yasaklar’ konulu konferans vermek ve bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Kırklareli’ne gitti. Kırklareli İl Temsilcisi Aleaddin İkican, Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Kırklareli Belediyesi’nin katkıları ile düzenlenen konferansta (İLESAM)  Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, Türkiye ve dünya genelindeki telif haklarından örnekler vererek eserlerin izinsiz kullanılması sonucunda izlenecek olan hukuksal yolu gösterdi. 07 Ocak 2011 Cuma günü saat 10:00’da İl Halk Kütüphanesi’nde düzenlenen konferans, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.

 

Konferansın açılış konuşmasını yapan İLESAM Kırklareli İl Temsilcisi Alaeddin İkican, İLESAM Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız ile uzun yıllar öncesi Antalya’daki bir şairler buluşmasında tanıştığını ve o günden bu yana kendisinden çok şey öğrendiğini söyledi. Konuşmasında sık sık dörtlük ve şiirlere yer veren İkican, Başkan Mehmet Nuri Parmaksız’ın Kırklareli’ne gelerek bu konferansı verdiği için büyük memnuniyet duyduğunu belirtti ve konferansı verenlere teşekkür etti. İkican’ın ardından konuşmasını yapmak üzere davet edilen İl Kültür Ve Turizm Müdürü Mustafa Akkaya, Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak bu tür faaliyetleri her zaman desteklediklerini söyledi. 

Yapılan konuşmaların ardından konferansına başlayan İLESAM Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, ilk olarak birlik olarak yaptığı çalışmalardan bahsetti. İLESAM’a üye olanların telif haklarını hiçbir şey talep etmeden karşıladıklarını belirten Parmaksız, dava sonucunda kazanılan tazminattan da sadece yüzde 10’luk bir pay aldıklarını ifade etti. Bir eser için telif hakkı ödenmemesi için o eserin yazarının ölümünün üzerinde 70 yıl geçmesi gerektiğine dikkat çeken Mehmet Nuri Parmaksız, aksi takdirde eser sahibinin varislerinden izin alınmadan o eserin yayınlanamadığının altını çizdi. Türkiye’de telif hakları ile ilgili kanunun 1951 yılında kanunlaştığını, Avrupa’da ise bir asır öncesinde bu hakkın var olduğunu belirten İLESAM Genel Başkanı, bununla ilgili ülkemiz ve dünyadan çeşitli örnekler verdi. İlesam Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız İLESAM’ı tanıtarak başladığı konuşmasında özet olarak şunları söyledi:

 “İLESAM, bakanlar kurulu kararıyla kurulan ilk meslek birliğidir. İlk yönetim kurulumuzu bakanlar kurulu atamıştır ve 6 ay sonra geçici yönetim kendi genel kurulunu yapmış ve bugüne kadar 11 genel kurul yapılmıştır. Bizim üyelerimiz sadece şahıslar veya eser sahipleri değil. Türk Dil ve Tarih Kurumu gibi yayın yapan birçok resmî kurumda bize üye. Biz eseri olan herkesin, şahıs veya kurum olarak onların haklarını koruyoruz. Aldığımız güç, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri kanunudur.”

İLESAM’ın sadece ilim ve edebiyat üzerine olan telif haklarını savunduğunu, diğer konulardaki telif hakları içinde ülkemizde çeşitli birlikler bulunduğunu söyleyen Parmaksız, tüm eser sahiplerinin telif haklarına sahip çıkmasını istedi. Bir eserin tasdiklenmesi için Noter’e gitmeye ihtiyaç olmadığını ifade eden Mehmet Nuri Parmaksız, bunun için internet ortamında elektronik imza kanununa göre tasdik yapma hakkına  sahip sitelerin bulunduğunu dile getirdi. Konferansın son bölümünde katılımcıların sorularını yanıtlaması ile son bulan konferansın ardından Parmaksız’a plaket takdim edildi. Konferansa Kırklareli Belediye Başkan Yardımcısı Ünal Başkur, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Akkaya, Önadım Gazetesi Başyazarı Araştırmacı- Yazar Nazif Karaçam, Devlet Meteoroloji İşleri Kırklareli Müdürü Naci Gürbüz, Kırklareli Belediyesi zabıta ekipleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi. 

İLESAM Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, konferansın ardından Kırklareli Belediyesini, Kırklareli Valiliğini, Kırklareli Üniversitesini,  Önadım Medya Grubu’nu ve çeşitli kurumları ziyaret etti.

   

TÜRKİYE İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ

İLESAM GENEL MERKEZİ

Adres

:

İzmir 1.Cad. No: 33/16  Aydın Apartmanı, Kat:4  Kızılay / ANKARA

Tel

:

0 312 419 49 38

Fax

:

0 312 419 49 39

Web

:

www.ilesam.org.tr

e-mail

:

ilesam@ilesam.org.tr

 Okunma Sayısı : 1242         13 Ocak 2011

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 209439

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.