İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (17 Ocak 2011)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (17 Ocak 2011)

İLESAM- Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Ortaklaşa Telif Hakları Konferansı Düzenledi.

Türkiye İlim ve Edebiyat Eserleri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız tarafından, “Telif Hakları Bilincinin Eğitim Kurumları ve Ülke Genelinde Geliştirilmesi ve Yaygınlaştırılması” konusunda, 14 Ocak 2011 Perşembe günü saat 14’te, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’ndeki bulunan Kültür Merkezi’ndeki 5 nolu salonda  “Telif Hakları ve Korsanla Mücadele” konusunda bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

5846 Sayılı Telif Hakları kanunun ülkemizde yazar, şair, akademisyen ve eser sahipler tarafından çok fazla bilinmediğini söyleyen İLESAM Genel Başkanı M. Nuri Parmaksız, “Hem maddi hem manevi haklarını korumak açısından eser sahiplerinin haklarını bilmediğini İLESAM olarak düşünüyoruz. “İsteğimiz eser sahiplerinin haklarına sahip çıkması” diyen Parmaksız, “Konferanslarımızda; böyle haklarımız da mı varmış, yazdığımız eserden para da kazanabilir miyiz düşüncesi hasıl oluyor. 5846 Sayılı yasaya göre eserde eser sahibinin izni olmadan o eserden faydalanamaz, sadece alıntı yapabilir. Basında kültür, eğitim amaçlı alıntılar yapılabilir, bu konuda sıkıntı yok ama onun üzerinden para kazanmak kesinlikle söz konusu değil. Son yıllarda Emniyet Genel Müdürlüğü Güvenlik Şube dairesinde il denetim komisyonu üyelerimiz var. Bu üyelerimiz senenin belirli zamanlarında il içerisinde denetim çalışmalarını sürdürerek, hazırladıkları raporu genel merkezimize gönderiyorlar. Türkiye’nin karnesi korsan yayın bakamından çok kötü. Bu kayıp hem yazarın, hem eser sahibinin, hem yayınevinin yani bu işten geçinen insanların kaybıdır” diyerek, eser sahibinin İLESAM’a üye olduğu zaman bu üyeliğinin ortalama 100 yıllık bir üyelik olduğunu belirterek, ölümünden sonra da haklarının 70 yıl daha devam edeceğini ayrıca telifin yazarın emeğinin karşılığı” olduğunu söyledi.
Yaklaşık bir buçuk saat süren seminer, Eskişehir İLESAM Temsilci İbrahim Sağır ve İLESAM üyeleriyle birlikte ilgililer tarafından takip edildi. 
 

 

İLESAM Bursa  Demirtaşpaşa  Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Öğrencilerine Telif Haklarını ve Korsan Kavramını Anlattı.

 

Telif hakları Bilincinin Ülke Genelinde artırılması düşüncesi ile yola çıkan İLESAM, Türkiye’nin dört bir tarafında Üniversiteler ve Ortaöğretim kurumları bünyesinde Telif hakları ve korsanla mücadele konusunda öğrencileri bilgilendirmeye devam ediyor. Bu kapsamda,   Parmaksız ve Anbarcıoğlu konuşmalarında, “emeğe saygı gösterilmesini ve telif hakkı ihlalinin aynı zamanda kul hakkı olduğunun yanı sıra korsan yayınlardan mutlaka uzak durulmasının” altını çizdi.15 Ocak 2011 Cuma günü saat 14’te, Bursa Osmangazi İlçesi Demirtaşpaşa  Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri ile bir araya gelen İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız ve Bursa Temsilcisi İl Denetim  komisyonu Üyesi  Faruk Anbarcıoğlu, 5846 sayılı Fikir ve sanat Eserleri yasası kapsamında öğrencileri telif hakları ve korsanla mücadele konusunda bilgilendirdi.

Yaklaşık bir buçuk saat süren seminer, Bursa’da bulunan İLESAM üyeleriyle birlikte başka okullardan çok sayıda öğretmen ve öğrenci tarafından da takip edildi.

 

Çınaraltı Sohbetleri’nde Pazartesi, Recep ARSLAN “Türkçemizin Geleceği”  Üzerine Konuşacak…

  

İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği)  İstanbul Şubemiz 11 Ekim 2010 tarihinde başladığı ve her hafta düzenlediği Çınaraltı Sohbetleri’nin on dördüncüsünü, 17 Ocak 2011, Pazartesigünü gerçekleştirecek. “Türkçemizin Geleceği” konusunun ele alınacağı sohbette, söz felsefeci dostumuz ve İLESAM üyemiz Recep ARSLAN’da olacak. Erovizyon Şarkı Yarışması’na yine İngilizce şarkı ile katılma kararı verildiği zamana denk gelmesi bu sohbeti daha da anlamlı kılmaktadır. Türkçe şarkı ile katılarak yarışmada sonuncu olmak mı, yoksa İngilizce şarkı ile katılarak birinci olmak mı bizim için daha anlamlıdır? Bu durumun kültür, dil ve ülkemizin tanıtımına sağladığı katkı açısından objektif bir biçimde açıklaması kanaatindeyiz.

 

Recep ARSLAN, 1954 yılında Gaziantep’te doğdu. Gaziantep’te lise öğrencisiyken İstanbul’da yayımlanan Yeni Asya gazetesi temsilcisi ve muhabiriydi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’ne girince gazetenin de gece sekreteri oldu. Babıâli’de Sabah gazetesinde sayfa sekreteri ve yazar; Sebil gazetesinde yazı işleri müdürü ve yazar olarak görev yaptı. Son Havadis, Türkiye, Takvim, Tercüman, Ayyıldız gazetelerinde çalıştı.

 

Recep ARSLAN’ın misafir olacağı; “Türkçemizin Geleceği” başlıklı sohbet, İstanbul- Beyazıt Devlet Kütüphanesi Konferans Salonunda saat 17.00’de başlayacak olup, programa katılım serbesttir.


İlesam Üyesi Dursaliye Şahan’dan Gelen Duyuru:

II. Dr. Yahya Kanbolat Sanat Ödülü-2011 Kısa Film Öykü Yarışması

 

Eski Hatay Milletvekili, Araştırmacı, Yazar Dr. Yahya Kanbolat’ın anısını yaşatmak amacıyla, Kanbolat ailesinin sponsorluğunda geçtiğimiz yıl Öykü Yarışması olarak başlayan

“Dr. Yahya Kanbolat Sanat Ödülü” bu yıl “Kısa Film Öykü Yarışması” olarak düzenlenmiştir.

 

5. Uluslararası Çukurova Sanat Günleri (4-5-6 Mayıs 2011) kapsamında düzenlenecek olan yarışma; edebiyata ve sinemaya ilgiyi artırmayı amaçlamaktadır.

 

Prof. Dr. Semir Arslanyürek, Saadet Kanbolat, Çetin Öner, Nefin Dinç ve Dürsaliye Şahan’ın  jüri olarak görev aldığı kısa film öykü yarışması için son gönderim tarihi 1 Mart 2011’dir.

 

Detaylı bilgi için: www.yaziatolyesi.org

Koşullar:

 

 1. Konu serbesttir.
 2. Yarışma dili Türkçedir.
 3. Her yarışmacı, yarışmaya tek öykü ile katılacaktır.
 4. Yarışmacılar kendi yazdıkları, daha önce yayımlanmamış ve ödül almamış eserleri ile katılacaklardır.
 5. Katılımcılar bilgisayar ortamında, 1.5 ara ile, en fazla 5 A4 sayfadan oluşan öykülerini, 8 kopya ve bir adet word formatındaki dosya yüklü CD ekleyerek aşağıdaki adrese gönderecekler veya elden teslim edeceklerdir.
 6. Yarışma dosyasındaki her kopyaya açık ad ve soyadı yazılacaktır.
 7. Rumuz kullanılan dosyalar yarışma dışı bırakılacaktır.
 8. Yarışma dosyası ile birlikte 3.tekil şahısın diliyle yazılmış, yarım sayfayı geçmeyen, açık adres, telefon, varsa elektronik posta adresinin bulunduğu özgeçmişte gönderilecektir.
 9. Yarışmaya Türkiye sınırları içinde veya dışında yaşayan, herkes katılabilir.
 10. Yarışma, amatör ve profesyonel herkese açıktır.
 11. Seçiciler Kurulu kararı kesindir.
 12. Yarışma sonucunda dereceye giren ve yayımlanmaya değer görülen öyküler bir kitapta toplanacaktır.
 13. Kitaba giren öykülerin yazarlarına telif bedeli olarak beşer adet kitap verilecektir. Her yarışmacı bu kuralı kabul etmiş olarak yarışmaya girer.
 14. Yarışmaya son katılım tarih: 1 Mart 2011
 15. Yarışma sonuçları 30 Nisan 2011 tarihinde basın bildirisi ile açıklanacaktır.
 16. Her türlü soru ve bilgi için: yazi.atolyesi@hotmail.com

 

Düzenleyen :  Aalen- Antakya Kültür Derneği & Kanbolat Ailesi.

 

Seçici Kurul

Prof. Dr. Semir Arslanyürek (Yönetmen ve Sinema Yazarı), Saadet Kanbolat (Kanbolat ailesi adına), Çetin Öner Senarist, Oyuncu, Yönetmen, Nefin Dinç  Yönetmen, Yazar, Dürsaliye Şahan (Gazeteci Yazar)

 

 

Normal postalar için adres:

Mehmet KARASU

PK. 5 Antakya - HATAY

 

Kargo ve elden teslim için adres:

Mustafa KIYAK

Kurtuluş Caddesi No: 47/A

Antakya/ HATAY

 

Ödüller:

Birincilik Ödülü: 1.500 TL ve plaket

İkincilik Ödülü: 1.000 TL ve plaket

Üçüncülük Ödülü: 500 TL ve plaket

 

   

TÜRKİYE İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ

İLESAM GENEL MERKEZİ

Adres

: