İLESAM- Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Ortaklaşa Telif Hakları Konferansı Düzenledi.

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM- Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Ortaklaşa Telif Hakları Konferansı Düzenledi.

 

 

Türkiye İlim ve Edebiyat Eserleri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız tarafından, “Telif Hakları Bilincinin Eğitim Kurumları ve Ülke Genelinde Geliştirilmesi ve Yaygınlaştırılması” konusunda, 14 Ocak 2011 Perşembe günü saat 14’te, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’ndeki bulunan Kültür Merkezi’ndeki 5 nolu salonda  “Telif Hakları ve Korsanla Mücadele” konusunda bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

 

5846 Sayılı Telif Hakları kanunun ülkemizde yazar, şair, akademisyen ve eser sahipler tarafından çok fazla bilinmediğini söyleyen İLESAM Genel Başkanı M. Nuri Parmaksız, “Hem maddi hem manevi haklarını korumak açısından eser sahiplerinin haklarını bilmediğini İLESAM olarak düşünüyoruz. “İsteğimiz eser sahiplerinin haklarına sahip çıkması” diyen Parmaksız, “Konferanslarımızda; böyle haklarımız da mı varmış, yazdığımız eserden para da kazanabilir miyiz düşüncesi hasıl oluyor. 5846 Sayılı yasaya göre eserde eser sahibinin izni olmadan o eserden faydalanamaz, sadece alıntı yapabilir. Basında kültür, eğitim amaçlı alıntılar yapılabilir, bu konuda sıkıntı yok ama onun üzerinden para kazanmak kesinlikle söz konusu değil. Son yıllarda Emniyet Genel Müdürlüğü Güvenlik Şube dairesinde il denetim komisyonu üyelerimiz var. Bu üyelerimiz senenin belirli zamanlarında il içerisinde denetim çalışmalarını sürdürerek, hazırladıkları raporu genel merkezimize gönderiyorlar. Türkiye’nin karnesi korsan yayın bakamından çok kötü. Bu kayıp hem yazarın, hem eser sahibinin, hem yayınevinin yani bu işten geçinen insanların kaybıdır” diyerek, eser sahibinin İLESAM’a üye olduğu zaman bu üyeliğinin ortalama 100 yıllık bir üyelik olduğunu belirterek, ölümünden sonra da haklarının 70 yıl daha devam edeceğini ayrıca telifin yazarın emeğinin karşılığı” olduğunu söyledi.
Yaklaşık bir buçuk saat süren seminer, Eskişehir İLESAM Temsilci İbrahim Sağır ve İLESAM üyeleriyle birlikte ilgililer tarafından takip edildi. 
 

 Okunma Sayısı : 1043         17 Ocak 2011

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 656442

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.