İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (24 Ocak 2011)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (24 Ocak 2011)

İLESAM-AKÇAĞ ŞİİR-ÖYKÜ-ROMAN YARIŞMA SONUCU ŞUBAT’IN İLK HAFTASI AÇIKLANIYOR. 

İLESAM ve AKÇAĞ Yayınevi’nin ortaklaşa düzenlediği Şiir-Öykü ve Roman (Kitap Dosyası) Yarışmasına toplamda 294 kitap dosyası katıldı. Şiir-Öykü ve Roman alanında ilk üçe girecek eserler kitap olarak basılacak.

27 Aralık 2010 günü sona eren başvurulardan sonra jüri üyeleri dosyaları değerlendirmeye başladı. Yarışma sonucunun 7 Şubat 2011’e kadar açıklanması bekleniyor. Ödül töreninin 25 Mart- 3 Nisan 2011 tarihleri arasında yapılacak 5. Ankara Kitap Fuarı içinde yapılacağı bildirildi.

Kategorilere Göre Dosya Dağılımı:

 

Şiir: 178 Dosya

Öykü (Hikâye): 77 Dosya

Roman:  39 Dosya

İLESAM AMASYA ve TOKAT’TA TELİF HAKLARI KONFERANSI VERDİ. 

İLESAM AMASYA TELİF HAKLARI KONFERANSI

 

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) Amasya İl Temsilciliği, Amasya Valiliği ve Amasya Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından İLESAM Başkanı Mehmet Nuri PARMAKSIZ’ınkatılımıyla Amasya Kültür Merkezi’nde 20 Ocak 2011 Perşembe günü saat 10.00 da, 5 farklı okuldan Ortaöğretim Kurumu öğrencilerine“Telif Hakları ve Korsan Yayınlar” konulu konferans gerçekleştirildi. Konferansı Amasya İl Denetim Komisyonu üyesi Mustafa Ayvalı ve İlesam Üyesi Fesih Aktaş’la beraber birçok öğretmen ve ilgili izledi.

İLESAM TOKAT TELİF HAKLARI KONFERANSLARI

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) Tokat İl Temsilciliği ve Gaziosmanpaşa Üniversitesi Temsilciliği tarafından İLESAM Başkanı Mehmet Nuri PARMAKSIZ’ınkatılımıyla Tokat Anadolu Lisesi Konferans Salonunda ve Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Mavi Salon’da “Telif Hakları ve Korsan Yayınlar” konulu iki konferans gerçekleştirildi.

Tokat basınının da yoğun ilgi gösterdiği konferansın 21 Ocak 2011 Cuma günü saat 11.00 de başlayan Anadolu Lisesindeki sunumu Tokat İl Temsilcisi Anadolu Lisesi Müdür Başyardımcısı Hasan AKARtarafından yapıldı. Açılış konuşmasını yapan Okul Müdürü Sami ÖĞÜT Gençlerimizin öğretimlerinin yanında Türk kültür ve sanatına da ilgi duymaları ve sahip çıkmaları hususunda yetiştirilmeleri için de büyük gayret sarf edeceklerini belirterek İLESAM Başkanı M.Nuri PARMAKSIZ’a davetlerine icabet ettiğinden dolayı teşekkür etti. İLESAM Başkanı M.Nuri PARMAKSIZ da yaptığı konuşmada Tokat’ın kültür ve sanata değer veren bir şehir olduğunu vurgulayarak katılımcılara telif haklarının önemi ve korsan yayınların zararları konusunda örnekler verdi. Konferansın sonunda Okul Müdürü Sami ÖĞÜT tarafından İLESAM Başkanına Tokat Anadolu Lisesi Özel Dosyasıyla birlikte Tokat’la ilgili yayınları içeren kültür seti hediye edildi.

İkinci konferans Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Mavi Salon’da yapıldı. Konferansa Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Güngör YILMAZ, Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Münir ATALAR, Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölüm Başkanı  Prof. Dr. Hüseyin KOÇ, Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölüm Başkanı Prof. Dr. İzzet KADIOĞLU, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ali AÇIKEL, Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ebubekir Altıntaş, Tokat Gaziosmanpaşa Anadolu Lisesi Müdürü Hayrettin ÜNAL, Plevne Lisesi Müdürü Mustafa ŞAHİN ve Müdür Yardımcısı Ali BAL, Mehmet Akif ERSOY Anadolu Lisesi Müdürü Mustafa COŞKUN, Kümbet Dergisi Sahibi Muhsin DEMİRCİ, Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği üyelerinden Emekli eğitimciler Dursun KELEŞ ve Yusuf UÇAR, İLESAM Tokat İl Temsilcisi Hasan AKAR,İlesam İl Denetleme Kurulu Üyesi Mahmut HASGÜL  ve üniversite öğrencileri katıldılar. Sunumunu Tarih bölümü öğrencilerinin yaptığı konferansta İLESAM Üniversite Temsilcisi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr Alparslan DEMİR, İLESAM’ın kuruluş amacı ve ülke genelinde yaptığı çalışmalardan bahsederek İLESAM Başkanı M.Nuri PARMAKSIZ’ı kürsüye davet etti. PARMAKSIZ, özellikle akademisyenlerin çalışmaları sırasında telif hakları konusunda karşılaşacakları sıkıntılar ve çözümleri üzerinde durdu. Etkinliğin sonunda Tokat İLESAM Üyeleri adına Prof. Dr. Münir ATALAR tarafından M.Nuri PARMAKSIZ’a plaket takdim edildi. Ayrıca İLESAM’a yeni üye olan dokuz kişiye İLESAM Başkanı M.Nuri PARMAKSIZ tarafından rozet takıldı.

Çınaraltı Sohbetleri’nde 24 Ocak Pazartesi, Mustafa ÖZCAN “Dış Politikamızın Geleceği”  Üzerine Konuşacak.

İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği)  İstanbul Şubesi her hafta düzenlediğiÇınaraltı Sohbetleri’nin on beşincisini, 24 Ocak 2011, Pazartesi günü gerçekleştireceK. “Dış Politikamızın Geleceği”niN ele alacağı sohbette, İLESAM üyelerimizden Mustafa ÖZCAN konuşmacı olarak konuyu anlatacak.

Mustafa ÖZCAN 1962 yılında Bolu’da doğdu. Erken yaşlarda Arapça öğrendi. Öğrencilik yıllarında çeşitli Avrupa ülkelerinde ve ailesinin yaşadığı Almanya’nın Kiel şehrinde bulundu. Eğitimine daha sonra Kahire el-Ezher Üniversitesinde devam etti. Şam’a gitti. Eğitimini tamamladıktan sonra 1982 yılında Türkiye’ye döndü.Milli Gazete, Zaman, Yeni Şafak ve Yeni Asya gazetelerinde hem dış haberler servisini yönetti, hem de makaleler yazdı. Yazıları yerli ve yabancı onlarca dergi ve gazetede yayınlandı. Irak Dosyası, İslam’ın Papa’ya Cevabı, Siyaset ve İtidal ile Ortadoğu Denkleminde Türkler- Kürtler- Araplar- Yahudiler yayınlanmış kitaplarının bir kısmıdır.

Mustafa ÖZCAN’ın misafir olacağı; “Dış Politikamızın Geleceği” başlıklı sohbet, İstanbul- Beyazıt Devlet Kütüphanesi Konferans Salonunda saat 17.00’de başlayacak olup, programa katılım serbesttir.

İLESAM Gaziantep Şubesi, Sof Dağı’ndan Esen Rüzgâr, Kültür Edebiyat Günleri etkinlikleri devam ediyor.

Dr. Ahmet Özpay rehberliğinde hazırlanan Nermin Kirezli’nin konuşmacı olarak katıldığı “Mehmet Türkân Şiiri” konulu program, 22 Ocak 2011 Cumartesi günü saat 17.00’de gerçekleştirildi.

 

Bestami Yazgan Özel Nilüfer Coşkun İlköğretim Okulu’nda Kitaplarını İmzalıyor.

Eğitimci yazar Bestami Yazgan 25 Ocak 2010 Salı günü saat 13.00’te Özel Nilüfer Coşkun İlköğretim Okulu öğrencileriyle olacak. Kitaplarla Dost Olmak konulu sunumunu yapacak olan yazar, öğrencilerle sohbet edip eserlerini imzalayacak. 

TÜRKİYE İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ

İLESAM GENEL MERKEZİ

Adres

:

İzmir 1.Cad. No: 33/16  Aydın Apartmanı, Kat:4  Kızılay / ANKARA

Tel

:

0 312 419 49 38

Fax

:

0 312 419 49 39

Web

:

www.ilesam.org.tr

e-mail

:

ilesam@ilesam.org.tr


 Okunma Sayısı : 861         23 Ocak 2011

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 784787

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.