İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (31 Ocak 2011)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (31 Ocak 2011)

İLESAM-AKÇAĞ ŞİİR-ÖYKÜ-ROMAN YARIŞMA SONUCU ŞUBAT’IN İLK HAFTASI AÇIKLANIYOR.

İLESAM ve AKÇAĞ Yayınevi’nin ortaklaşa düzenlediği Şiir-Öykü ve Roman (Kitap Dosyası) Yarışmasına toplamda 294 kitap dosyasıkatıldı. Şiir-Öykü ve Roman alanında ilk üçe girecek eserler kitap olarak basılacak.

27 Aralık 2010 günü sona eren başvurulardan sonra jüri üyeleri dosyaları değerlendirmeye başladı. Yarışma sonucunun 7 Şubat 2011’e kadar açıklanması bekleniyor. Ödül töreninin 25 Mart- 3 Nisan 2011 tarihleri arasında yapılacak 5. Ankara Kitap Fuarıiçinde yapılacağı bildirildi.

Kategorilere Göre Dosya Dağılımı:

 

Şiir: 178 Dosya

Öykü (Hikâye): 77 Dosya

Roman:  39 Dosya

Çınaraltı Sohbetleri 31 Ocak’ta, “ Merhum Olcay YAZICI’ya Vefa…” ile Devam Ediyor. 

İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği)  İstanbul Şubesi’nin her hafta düzenlediğimiz Çınaraltı Sohbetleri’nin on altıncısının konusu “Merhum Olcay YAZICI’ya Vefa…” başlığını taşıyor. 31 Ocak Pazartesi günü gerçekleştirecek programda 12 Eylül 2010 tarihinde aramızdan ayrılan şair-yazar ve gazeteci Olcay YAZICI çeşitli yönleriyle dinleyicilere anlatılacak. 

Programda Bestami YAZGAN, Ekrem KAFTAN, Mehmet Nuri YARDIM, Yusuf BİLGE, Gazi ALTUN, Hüseyin SARIKOÇ, Süleyman DOĞAN ve Recep ARSLAN, YAZICI’nın kişiliği, şairliği, yazarlığı, gazeteciliği ve dergiciliği konularında katılanları bilgilendirecekler. Merhum Olcay YAZICI’nın çok geniş muhitinin ve seven kitlesinin bulunduğunu bir gerçektir. Kemal ÇİFTÇİ, Ahmet TÜZÜN, Ahmet N. HELVACI, Dursun Gürlek, Mahmut Çetin, Saadettin Kaplan, Mehmet Fatih Can, Yusuf Dursun, İsmail ALTINIŞIK, Ahmet TÜZÜN, Ahmet Yüter, Nazif OKUMUŞ, Erol ÜLGEN, Hüdevendigar ONUR, Özcan ÜNLÜ, Ümit MERİÇ, Mehmet Niyazi ÖZDEMİR, Senail ÖZKAN ve Yavuz Bülent BAKİLER de bunlardan bazılarıdır. 

Nitekim vefatından sonra Yavuz Bülent BAKİLER bir yazısını; Ah ne kadar yazık! Olcay Yazıcı, artık yazamayacak. Edebiyatımızın bir güzel kalemi daha sustu.Şiiri nesrinden, nesri şiirinden daha güzeldi. Olcay Yazıcı; bir kuyruklu yıldızın kayıp gitmesi gibi, bir büyük aydınlığın birdenbire kararması gibi, bir zarif gül dalının kırılıp düşmesi gibi, bir güzel şarkının birdenbire susması gibi aramızdan çekilip gitti. Bayramın birinci günü, beni telefonla aradı. Bayramın üçüncü günü ölüm haberi geldi. Daha 57 yaşındaydı. Ben onun daha 57 yıl yaşayacağını ve edebiyatımıza daha nice zarif eserler kazandıracağını sanıyordum. Türkiye gazetesinde 12 yıl çalışmıştı. Kalemini önce bu gazetede eline almıştı. Bugün bu sütunu, ben de onun bir yazısıyla süsleyeceğim…” sözleriyle devam ettirmektedir. 

Çınaraltı Sohbetleri kürsüsünün bütün dostlarına açık olacağı “Merhum Olcay YAZICI’ya Vefa…” başlıklı sohbet, İstanbul- Beyazıt Devlet Kütüphanesi Konferans Salonunda saat 17.00’de başlayacak olup, programa katılım serbesttir.