İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (31 Ocak 2011)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (31 Ocak 2011)

İLESAM-AKÇAĞ ŞİİR-ÖYKÜ-ROMAN YARIŞMA SONUCU ŞUBAT’IN İLK HAFTASI AÇIKLANIYOR.

İLESAM ve AKÇAĞ Yayınevi’nin ortaklaşa düzenlediği Şiir-Öykü ve Roman (Kitap Dosyası) Yarışmasına toplamda 294 kitap dosyasıkatıldı. Şiir-Öykü ve Roman alanında ilk üçe girecek eserler kitap olarak basılacak.

27 Aralık 2010 günü sona eren başvurulardan sonra jüri üyeleri dosyaları değerlendirmeye başladı. Yarışma sonucunun 7 Şubat 2011’e kadar açıklanması bekleniyor. Ödül töreninin 25 Mart- 3 Nisan 2011 tarihleri arasında yapılacak 5. Ankara Kitap Fuarıiçinde yapılacağı bildirildi.

Kategorilere Göre Dosya Dağılımı:

 

Şiir: 178 Dosya

Öykü (Hikâye): 77 Dosya

Roman:  39 Dosya

Çınaraltı Sohbetleri 31 Ocak’ta, “ Merhum Olcay YAZICI’ya Vefa…” ile Devam Ediyor. 

İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği)  İstanbul Şubesi’nin her hafta düzenlediğimiz Çınaraltı Sohbetleri’nin on altıncısının konusu “Merhum Olcay YAZICI’ya Vefa…” başlığını taşıyor. 31 Ocak Pazartesi günü gerçekleştirecek programda 12 Eylül 2010 tarihinde aramızdan ayrılan şair-yazar ve gazeteci Olcay YAZICI çeşitli yönleriyle dinleyicilere anlatılacak. 

Programda Bestami YAZGAN, Ekrem KAFTAN, Mehmet Nuri YARDIM, Yusuf BİLGE, Gazi ALTUN, Hüseyin SARIKOÇ, Süleyman DOĞAN ve Recep ARSLAN, YAZICI’nın kişiliği, şairliği, yazarlığı, gazeteciliği ve dergiciliği konularında katılanları bilgilendirecekler. Merhum Olcay YAZICI’nın çok geniş muhitinin ve seven kitlesinin bulunduğunu bir gerçektir. Kemal ÇİFTÇİ, Ahmet TÜZÜN, Ahmet N. HELVACI, Dursun Gürlek, Mahmut Çetin, Saadettin Kaplan, Mehmet Fatih Can, Yusuf Dursun, İsmail ALTINIŞIK, Ahmet TÜZÜN, Ahmet Yüter, Nazif OKUMUŞ, Erol ÜLGEN, Hüdevendigar ONUR, Özcan ÜNLÜ, Ümit MERİÇ, Mehmet Niyazi ÖZDEMİR, Senail ÖZKAN ve Yavuz Bülent BAKİLER de bunlardan bazılarıdır. 

Nitekim vefatından sonra Yavuz Bülent BAKİLER bir yazısını; Ah ne kadar yazık! Olcay Yazıcı, artık yazamayacak. Edebiyatımızın bir güzel kalemi daha sustu.Şiiri nesrinden, nesri şiirinden daha güzeldi. Olcay Yazıcı; bir kuyruklu yıldızın kayıp gitmesi gibi, bir büyük aydınlığın birdenbire kararması gibi, bir zarif gül dalının kırılıp düşmesi gibi, bir güzel şarkının birdenbire susması gibi aramızdan çekilip gitti. Bayramın birinci günü, beni telefonla aradı. Bayramın üçüncü günü ölüm haberi geldi. Daha 57 yaşındaydı. Ben onun daha 57 yıl yaşayacağını ve edebiyatımıza daha nice zarif eserler kazandıracağını sanıyordum. Türkiye gazetesinde 12 yıl çalışmıştı. Kalemini önce bu gazetede eline almıştı. Bugün bu sütunu, ben de onun bir yazısıyla süsleyeceğim…” sözleriyle devam ettirmektedir. 

Çınaraltı Sohbetleri kürsüsünün bütün dostlarına açık olacağı “Merhum Olcay YAZICI’ya Vefa…” başlıklı sohbet, İstanbul- Beyazıt Devlet Kütüphanesi Konferans Salonunda saat 17.00’de başlayacak olup, programa katılım serbesttir.

  

İLESAM,  TOPRAK ANA GÜZİDE TARANOĞLU’NUN DOĞUM GÜNÜNDE KENDİSİNE

İLESAM ÜSTÜN HİZMET BELGESİ TAKDİM ETTİ

 

İlesam Kadınlar Komitesi 29 Ocak 2011 Cumartesi günü, Türk şiirinin önemli hanım şairlerinden ve İlesam’ın en eski üyelerinden “Toprak Ana” adıyla anılan ünlü şairimiz Güzide Gülpınar Taranoğlu’nun 89.yaş gününü  değerli sanatçımızla  beraber kutladı.  Güzide hanımefendinin evinde gerçekleşen ziyarette İlesam Yönetim Kurulu Üyesi ve Kadınlar Komitesi  Başkanı İlter Yeşilay, komite üyeleri Pakize Altan ve Nuriz Gökmenoğlu’ndan oluşan heyet; İlesam Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız ve Yönetim Kurulu Üyeleriyle bütün İlesam camiasının sevgi, saygı ve kutlama dileklerini sunarak Türk Şiirine yıllardır verdiği büyük hizmetlerden dolayı Güzide hanımefendiye “İlesam Üstün Hizmet Belgesi” takdim ettiler.

“Toprak Ana”  Güzide Taranoğlu konuklarına ve İlesam’a teşekkürlerini bildirdikten sonra  İlesam’ın bu jestinden dolayı son derece duygulandığını belirtti. Ziyaretçilerine edebi alanda yaptığı çalışmalarını ve rahmetli eşiyle olan güzel hatıralarını anlatan Taranoğlu zaman zaman duygusal anların yaşanmasına sebep oldu.

İlesam’ın çok büyük bir kuruluş olduğunu bu kurumun içinde akademik ve edebi eser üreten kadınlarla ilgili bir komitenin kurulup çalışmalar yapmasını son derece önemli bulduğunu anlatan Güzide hanımefendi komite üyelerine Gülpınar dergisinin yıllık ciltlerinden ve kitaplarından imzalayıp hediye etti.

Son derece güzel anılarla dolu olan kutlama, sohbet ve İlesam Üstün Hizmet Belgesinin takdiminden sonra Komite üyeleri tekrar ziyarette bulunacakları sözünü vererek büyük şairin yanından ayrıldı.

 

5. ANKARA KİTAP FUARINDA İLESAM STAND AÇIYOR.

 

Eylül Fuarcılıkla yapılan “İşbirliği Protokolu” kapsamında İLESAM 5. Ankara Kitap Fuarında Stand açıyor. İlesam üyeleri 25 Mart-3 Nisan 2011 tarihleri arasında İLESAM Standı’nda imza günleri düzenleyecek ve kitaplarını satacak.

***

Ayrıca, 5. Ankara Kitap Fuarı içinde İLESAM, Şiir dinletisi ve farklı organizasyonlarda düzenleyecek.

***

İLESAM-Akçağ Şiir-Öykü ve Roman (Kitap Dosyası) Yarışmasının ödül töreni Fuar içinde yapılacak.

***

Fuara katılacak İlesam üyesi Yayınevi ve yazarlara Eylül Fuarcılık %10 indirim yapacak.

***

Not:Üyelerimizin 20 Mart 2011 tarihine kadar imza günü için saat ve tarih bildirmeleri gerekiyor.

İlesam üyesi Suat Gün’ün Yazıları Web Sitesinden Okunabilir. 

İlesam üyesi Suat Gün’ün yazıları web sitesinden takip edilebilir. www.suatgun.com

 

 

TÜRKİYE İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ

İLESAM GENEL MERKEZİ

Adres

:

İzmir 1.Cad. No: 33/16  Aydın Apartmanı, Kat:4  Kızılay / ANKARA

Tel

:

0 312 419 49 38

Fax

:

0 312 419 49 39

Web

:

www.ilesam.org.tr

e-mail

:

ilesam@ilesam.org.tr

 Okunma Sayısı : 759         31 Ocak 2011

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 722902

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.