İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (7 Ocak 2011)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (7 Ocak 2011) 

İLESAM-AKÇAĞ Roman-Hikâye ve Şiir Yarışması Sonuçları Açıklandı.

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) ve AKÇAĞ Yayınevi’nin, Türk Edebiyatına yeni eserler ve isimler kazandırmak, Türk Edebiyatına ve Türk kültürüne hizmet etmek amacıyla Roman-Hikâye ve Şiir alanında (KİTAP DOSYASI) açtığı yarışma sonuçları İLESAM Genel Merkezi’nde (İzmir 1. Cadde, No:33/16 Kızılay ANKARA) 5 Şubat 2011 Cumartesi saat:14.00’de açıklandı. Ödül Töreni 26 Mart-3 Nisan 2011 tarihleri arasında yapılacak olan 5. Ankara Kitap Fuarı içinde gerçekleştirilecek.

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) ve AKÇAĞ Yayınevi

 

Roman-Hikâye ve Şiir Yarışması-2010 (Kitap Dosyası)  Değerlendirme Sonuçları

 

ROMAN DOSYASI:

 

  1. Hüzeyme Yeşim KOÇAK (Rumuz:Nergisli Günler)
  2. Sevilay UZTUTAN (Rumuz: Mor Yakut)
  3. Seyyid IRMAK (Rumuz:Kevseri)

 

Jüri Teşvik Ödülleri:

Dr. Ahmet ÇEVİK (Rumuz:Çiğdem Çiçeği)

Gülşen GAZEL (Rumuz: Ayine)

Çelebi ÖZTÜRK (Rumuz: Bahadır Karakoyunlu)

 

***

 

HİKÂYE DOSYASI:

 

  1. Tarık TORUN (Rumuz:Güneşi Tut Kaçmasın)
  2. Ramazan YILMAZ (Rumuz: Sabır)
  3. Ahmet Ünal ÇAM (Rumuz:40Ambar)

 

Jüri Teşvik Ödülleri:

Ayşei Yasemin YÜKSEL (Rumuz:Acemi Demirci)

Bülent AĞCABAY (Rumuz:Önce Vatan)

Adil AKKOYUNLU (Rumuz: Hilal)

 

***

 

ŞİİR DOSYASI:

 

  1. Mehmet ÇEVİK (Rumuz:Aprınçor Tigin)
  2. Nuray ALPER (Rumuz:Zühre)
  3. Serdar ÖNCÜL (Rumuz:Aruzkolik)

 

Jüri Teşvik Ödülleri:

Mehmet Şamil BAŞ (Rumuz:Beduh)

Osman ÖCAL (Rumuz:Aktoprak)

Şevki DİNÇAL (Rumuz:Hayat)

 

Not: Roman-Hikâye ve Şiir Dosyasında 1. 2. ve 3. olan Kitap Dosyaları Akçağ Yayınevi tarafından yayımlanacaktır. Jüri Teşvik Ödülleri, şartname ve sözleşmede olmayıp jüri tarafından teşvik maksadıyla belirlenmiştir. Kitap olarak yayımlanması Akçağ ve  tüm yayınevlerinin talebine bağlıdır.

 

JÜRİ ÜYELERİ

 

Mehmet Nuri PARMAKSIZ    Ahmet Hikmet ÜNALMIŞ    Prof.Dr.Tuncer GÜLENSOY

 

 

Prof.Dr.Nurullah ÇETİN    Prof.Dr. Özkul ÇOBANOĞLU     Doç.Dr. Mehmet ÖNAL

 

 

İlter YEŞİLAY       Arif BÜK        Pehlivan UZUN            Ziya DEMİREL

 

 

İLESAM, Çınaraltı Sohbetleri, “Şehit Necdet KOÇAK’a Saygıyla …” Devam Ediyor…

İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği)  İstanbul Şubesi’nin her hafta düzenlediği Çınaraltı Sohbetleri’nin on yedincisi Hasretin Adı: Türkmeneli başlığını taşımaktadır. Kerkük ve Musul Türklüğünün tarihsel, toplumsal, siyasal ve kültürel sorunlarının ele alınacağı sohbet; Saddam Hüseyin tarafından 15 Ocak 1980 tarihinde şehit edilen Necdet KOÇAK anısına düzenlenmektedir. Sohbette, Şehit Necdet KOÇAK’ı dinleyicilere yakın dostu Yavuz Bülent BAKİLER anlatacaktır.

Türkmeneli’ni ise Hasretin Adı Kerkük, Irak Türkmen Boyları Oymakları ve Yerleşim Bölgeleri, Kerkük Güldestesi, Kerkük Çocuk Folkloru, Kent Dokusu ve Geleneksel Evleriyle Kerkük, Altunköprü, Kerkük’ün Sönmez Ateşi - İzzettin Kerkük Armağan’ı, Tarihten Günümüze Irak Türkmenleri, Kerküklü Mehmet Rasih Öztürkmen Hayatı ve Şiirleri adlı eserlerin yazarı Prof. Dr. Suphi SAATÇİ; Sönmeyen Ateş Dinmeyen Hasret Kerkük, Musul’un Siyasi Tarihi ile Dünden Bu Güne Kerkük’ün yazarı Dr.Nefi DEMİRCİ ve Düğüm, Kerkük’te Korya Pazarı ile Kerkük Seni Yazdım’ın yazarı Kemal BEYATLI dinleyicilere anlatacaklardır.

“Şehit Necdet KOÇAK’a Saygıyla …” düzenlenen Hasretin Adı: Türkmeneli başlıklı Çınaraltı Sohbet’i, İstanbul- Beyazıt Devlet Kütüphanesi Konferans Salonunda 7 Şubat Pazartesi, saat 17.00’de başlayacak olup, programa katılım serbesttir.

 

 

 

 

                                  TÜRKİYE  İLİM VE EDEBİYAT ESERİ

SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ

İSTANBUL ŞUBESİ  

“ÇINARALTI SOHBETLERİ…”

ŞUBAT 2011 PROGRAMI

7 Şubat 2011: Onyedinci Sohbet

Hasretin Adı: Türkmeneli…

Prof. Dr. Suphi SAATÇİ, Dr.Nefi DEMİRCİ,

Kemal BEYATLI, Yavuz Bülent BAKİLER

Şehit Necdet KOÇAK’a Saygıyla…

 

14 Şubat 2011: Onsekizinci Sohbet

Uzaklara Balam Uzaklara: Doğu Türkistan…

İsmail CENGİZ, Hamit GÖKTÜRK,

Hızırbek GAYRETULLAH

“Merhum İsa Yusuf ALPTEKİN’e Saygıyla…

 

21 Şubat 2011: Ondokuzuncu Sohbet

Onlar da insandı: Kırım…

Doç.Dr. Muzaffer ÜREKLİ, Celal İÇTEN,

İsa KOCAKAPLAN

Cengiz DAĞCI’ya Saygıyla…

 

28 Şubat 2011: Yirminci Sohbet

Lozan’dan Bugüne (0) Çözüm: Batı Trakya…

Dr. Erol KAŞİFOĞLU, Tahsin SALİHOĞLU,

Av. Burhaneddin HAKGÜDER

“Merhum Dr. Sadık AHMET’e Saygıyla…

 

NOT: KATILIMIN SERBEST OLDUĞU SOHBETLER  PAZARTESİ GÜNLERİ SAAT 17.00’DEBAŞLAMAKTA OLUP, İSTANBUL-BEYAZIT DEVLET KÜTÜPHANESİ KONFERANS SALONUNDA GERÇEKLEŞMEKTEDİR.

 

İLETİŞİM: ilesamistanbul@gmail.com

 

 

TOKAT İLESAM TEMSİLCİ VE ÜYELERİNDEN   KONYA İLESAM’I   ZİYARET

 

İLESAM Tokat İl Temsilcisi Hasan AKAR, İLESAM üyeleri Eğitimci Yazar M.Necati GÜNEŞ,A.Turan ERDOĞAN ve Müjdat ÖZBAY  bir kültür programı çerçevesinde gittikleri Konya’da  31 Ocak 2011 Pazartesi günü İLESAM  İl temsilcisi, Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi Müdürü ve Türkiye  Yazarlar Birliği Konya  Şube Başkanı Bekir Şahin’i ziyaret ettiler.

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nde Müdür Yardımcısı Mehmet YÜNDEN’in makamında gerçekleşen ilk ziyarette Tokat İl Temsilcimiz Hasan AKAR tarafından  Bekir ŞAHİN’e Tokat ve Niksar’la ilgili yayınlardan oluşan bir kültür setinin yanı sıra yöremizin folklor değerlerinin bir ürünü olan UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim,Bilim ve  Kültür Kurumu )tarafından “2010 Türkiye Yaşayan İnsan Hazineleri” dalında   ödüle layık görülen Kaval Sanatçısı Niksarlı Yaşar GÜÇ tarafından yapılmış hortlatmalı bir kaval hediye edildi.

Tokat İLESAM üyeleri programları içinde  Konya Mevlânâ Kültür Merkezi’nde  Araştırmacı-Yazarlar Av.Mehmet Ali UZ ve Ali IŞIK’la buluştular. Konya Mevlana Müzesi Eski Müdür Yardımcısı M.Necati ELGİN(  1907, Kiğı-1972, İstanbul) tarafından kopya edilen ve  vefatından sonra oğlu Ahmet GÜNER ELGİN ‘ce İstanbul’dan  Konya’ya gönderilen Erzurumlu Emrah Divanı’nın bir nüshası ve yazarlarca  Konya Ansiklopedisi’nin hazırlanışı ile ilgili bilgi alışverişinde bulundular.

Aynı gün öğleden sonraki programda davet edildikleri Konya Bölge Yazma Eserler Müzesi’nde TİKA (Türk İş Birliği ve  Kalkınma İdaresi Başkanlığı) kültür programları çerçevesinde  Rodos’tan Konya’ya gelen Fethi  Paşa Vakfı Başkanı   Fethi Cengiz ARGEÇO  ve 1792 yılında Hafız Ahmet Ağa’nın öncülüğünde  Fethi Paşa  tarafından kurulan  ve halen faaliyette olan Hafız Ahmet Ağa Kütüphanesi Müdürü Yusuf KIBRISLI ile bir süre sohbet ettiler. Rodoslu misafirlere Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği’nce yayınlanmakta olan KÜMBET DERGİSİ  ve Tokat Güneş Medya Grubunca aylık yayınlanan HEERİ LİFE  DERGİSİ hediye edildi. Dergileri inceleyen Fethi Paşa Vakfı Mütevelli Başkanı Fethi Cengiz ARGEÇO , “Tokat’ta yaşayan şair ve yazarlara  kültür ve sanat adına böylesine kaliteli dergiler çıkarttıkları için teşekkür ederek, kendilerine emanet olunan dergileri Rodos’ta Fethi Paşa Vakfı’nda  ve Hafız Ahmet Ağa Kütüphanesi’nde sergileyerek okuyucuların istifadesine sunacaklarını “belirtti.

İLESAM üyeleri Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi, Müdür Yardımcısı Semih SEZER rehberliğinde gezdirilerek ülkemizin diğer kütüphanelerinden gönderilen yazma eserlerin yenileme çalışmaları hakkında bilgi verildi.

KÜMBET DERGİSİ Yayın Danışmanı Konya Selçuk Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Dekanlarından   Emekli Öğretim Üyesi Prof.Dr.Saim SAKAOĞLU’nu da evinde ziyaret ederek Haziran 2011’de Tokat ve Niksar’da yapılacak olan “Erzurumlu Emrah ve Cahit KÜLEBİ Etkinlikleri” ve   Türk Kültürü’nde dergiciliğin problemleri   üzerine iki saatlik bir sohbette bulunarak röportaj  gerçekleştiren İLESAM  ekibi olumlu izlenimlerle Konya’dan ayrıldı. 

 

TÜRKİYE İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ

İLESAM GENEL MERKEZİ

Adres

:

İzmir 1.Cad. No: 33/16  Aydın Apartmanı, Kat:4  Kızılay / ANKARA

Tel

:

0 312 419 49 38

Fax

:

0 312 419 49 39

Web

:

www.ilesam.org.tr

e-mail

:

ilesam@ilesam.org.tr


 Okunma Sayısı : 716         06 Şubat 2011

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 583079

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.