İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (12 Şubat 2011)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (12 Şubat 2011)

 

İLESAM CUMARTESİ SOHBETLERİ VE ŞİİR DİNLETİSİ (12 Şubat 2011, Saat:14)

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği Genel Merkez Yönetim Kurulu olarak aldığımız karar çerçevesinde,İLESAM’ın Kültür Evi’nde, şiirin, edebiyatın, sanatın ve kültürün konuşulacağı, şiirlerin okunacağı “CUMARTESİ SOHBETLERİ ve ŞİİR DİNLETİSİ” adlı toplantılarımıza devam ediyoruz.

Sohbet toplantımıza şiire, sanata ve kültüre gönül veren herkesi- üyemiz olsun veya olmasın-bekliyoruz.

İLESAM GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU

Yer: İLESAM Kültür Evi

Konuşmacı: Cihan YAMAKOĞLU

Konu: Hukuk Yapabilen ve Yapamayan Toplumlar

Tarih: 12 Şubat 2011 

Saat: 14.00

Adres: İzmir 1.Cadde, 33 / 16 Kat:4  Aydın Apatmanı Kızılay-ANKARA

Tel: 0312-419 49 38

12 Şubat 2011- Saat:14.00

www.ilesam.org.tr

 

İLESAM ÜYESİ SEVİL MISIRLIOĞLU’NUN 10. KİTABI “SIR EVİNDEN SARKITLAR” ÇIKTI

 

 

Söylediğim her söz fikrimdir benim
Yoksula gülen yüz şükrümdür benim
Vicdanın tutsağı dürüst kalp ile
Sevmek ibadetim, zikrimdir benim.

 

Mısralarının sahibi Antakyalı şair- Yazar Sevil msırlıoğlu’nun 10. kitabı olan “SIR EVİNDEN SARKITLAR” Ocak–2011 de Ürün yayınlarından çıktı.

 

1996 yılında Hatay Valiliği Hukuk İşleri Şefliği’nden emekli olduktan sonra, emeklilik günlerini değerlendirmek ve manevi hazlar yaşayabilmek umuduyla şiirle bütünleşen Sevil Mısırlıoğlu, birçok birincilik, ikincilik, üçüncülük ve mansiyon dallarında ödüller aldı. Son yıllarda deneme ve öykü çalışmalarına da ağırlık veren Mısırlıoğlu’nun, bugüne kadar sekiz şiir, bir deneme, öykü ve şiir karışımı kitabı yayımlanmıştı.

İLESAM üyesi olan ve Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi’nde yer almış bulunan Sevil Mısırlıoğlu, kitaplarını daha çok yardıma muhtaç çocuklara ve ailelere bağış yaparak gönülleri fethetmiştir.

108 sayfadan oluşan içinde hikâye ve denemelerinin bulunduğu SIR EVİNDEN SARKITLAR isimli kitabın kapak resmi ressam Fazıl DOĞANAY’a ait. Prof. Dr Nurullah ÇETİN’in sunumuyla okuyucusuyla buluşan kitap oldukça sürükleyici, akıcı, gerçek hikâyelerden oluşuyor. İçerisinde Kara Kaplı Defter, 12 Eylül Sabahı, Sınırdaki Üç Hafta gibi özel hikâyelerin de yer aldığı kitap, 25 hikâye ve beş denemeden oluşuyor. Hikâyelerini şiirleriyle süsleyen MISIRLIOĞLU’nun bu kitabının da adı gibi SES getireceğine kesin gözüyle bakılmakta.

“Her öyküde bir yaşamı özetleyerek, zaman çekmecesinin bohçalarında demlenen anılarım, yaşamın umanına bir damlacığını az görse de… İçinde akıp duran sellere barajlar örse de… Boyaları dökülmüş, menteşeleri paslanmış, küflenmeye yüz tutmuş eski kapılar ardında kendisine uzanacak eli bekliyor, en masum duygularla gün yüzüne çıkmayı düşlüyordu.” (Arka kapak tanıtım yazısından alıntıdır.)

Sevil MISIRLIOĞLU’nun yayınlanmış kitapları: Konuşan Sessizlik (1998) şiir, Hayallerimin Hıçkırığı (1999) Şiir, Yüreğimden Tutun Beni (2000) şiir, İnsanlığın Sevgi Adresi (2001) şiir, Düşlerin Köpüğü (2002) Şiir, Devin Omzundaki Cüce (2003) Şiir, Yüreklerimiz Susmasın ( 2005) Deneme/Öykü/Şiir, Güneşi Kurşunladık (2009) Şiir, Dillerin Dansı (2010) Şiir, Sır Evinden Sarkıtlar (2011) Hikâyeler.

Çukurovalılar Derneğinin Yayınladığı Çukurova Lobisi Dergisinin yaptığı halk oylamasında  “2008 Yılının En Başarılı Şairi” seçilen, GASAT Kültür Sanat Edebiyat ve Başarı Ödülleri kapsamında verilen “USTA KALEM BAŞARI ÖDÜLÜ” ne layık görülen şair-yazar Mısırlıoğlu’nun çok sayıda ödül ve plaketi de bulunmakta.

Kitaba ve yazarına ulaşmak için: sevilmisirlioglu@hotmail.com

 

5. ANKARA KİTAP FUARINDA İLESAM STAND AÇIYOR.

 

Eylül Fuarcılıkla yapılan “İşbirliği Protokolu” kapsamında İLESAM 5. Ankara Kitap Fuarında Stand açıyor. İlesam üyeleri 25 Mart-3 Nisan 2011 tarihleri arasında İLESAM Standı’nda imza günleri düzenleyecek ve kitaplarını satacak.

***

Ayrıca, 5. Ankara Kitap Fuarı içinde İLESAM, Şiir dinletisi ve farklı organizasyonlarda düzenleyecek.

***

İLESAM-Akçağ Şiir-Öykü ve Roman (Kitap Dosyası) Yarışmasının ödül töreni Fuar içinde yapılacak.

***

Fuara katılacak İlesam üyesi Yayınevi ve yazarlara Eylül Fuarcılık %10 indirim yapacak.

***

Not:Üyelerimizin 20 Mart 2011 tarihine kadar imza günü için saat ve tarih bildirmeleri gerekiyor.

 

 

İLESAM, Çınaraltı Sohbetleri, 14 Şubat’ta, “Merhum İsa Yusuf ALPTEKİN’e Saygıyla …” Devam Edecek…

 

İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği)  İstanbul Şubesi’nin her hafta düzenlediği Çınaraltı Sohbetleri’nin on sekizincisi Esir Doğu Türkistan başlığını taşımaktadır. Çin zulmü ve soykırımı altındaki Doğu Türkistan Türklüğünün tarihsel, toplumsal, siyasal ve kültürel sorunlarının ele alınacağı sohbet; 17 Aralık 1995 tarihinde vefat eden Doğu Türkistan davasının simge ismi İsa Yusuf ALPTEKİN anısına düzenlenmektedir. Sohbette,  Doğu Türkistan’ı ve İsa Yusuf ALPTEKİN’i İsmail CENGİZ, Hamit GÖKTÜRK ve Hızırbek GAYRETULLAH dinleyicilere anlatacaklardır.

         Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti’nin Başbakanlığını yürüten İsmail CENGİZ’in Türk Dünyası ve özellikle Doğu Türkistan konularında dokuz kitabı ve 1000’in üzerinde makalesi bulunmaktadır.