İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (12 Şubat 2011)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (12 Şubat 2011)

 

İLESAM CUMARTESİ SOHBETLERİ VE ŞİİR DİNLETİSİ (12 Şubat 2011, Saat:14)

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği Genel Merkez Yönetim Kurulu olarak aldığımız karar çerçevesinde,İLESAM’ın Kültür Evi’nde, şiirin, edebiyatın, sanatın ve kültürün konuşulacağı, şiirlerin okunacağı “CUMARTESİ SOHBETLERİ ve ŞİİR DİNLETİSİ” adlı toplantılarımıza devam ediyoruz.

Sohbet toplantımıza şiire, sanata ve kültüre gönül veren herkesi- üyemiz olsun veya olmasın-bekliyoruz.

İLESAM GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU

Yer: İLESAM Kültür Evi

Konuşmacı: Cihan YAMAKOĞLU

Konu: Hukuk Yapabilen ve Yapamayan Toplumlar

Tarih: 12 Şubat 2011 

Saat: 14.00

Adres: İzmir 1.Cadde, 33 / 16 Kat:4  Aydın Apatmanı Kızılay-ANKARA

Tel: 0312-419 49 38

12 Şubat 2011- Saat:14.00

www.ilesam.org.tr

 

İLESAM ÜYESİ SEVİL MISIRLIOĞLU’NUN 10. KİTABI “SIR EVİNDEN SARKITLAR” ÇIKTI

 

 

Söylediğim her söz fikrimdir benim
Yoksula gülen yüz şükrümdür benim
Vicdanın tutsağı dürüst kalp ile
Sevmek ibadetim, zikrimdir benim.

 

Mısralarının sahibi Antakyalı şair- Yazar Sevil msırlıoğlu’nun 10. kitabı olan “SIR EVİNDEN SARKITLAR” Ocak–2011 de Ürün yayınlarından çıktı.

 

1996 yılında Hatay Valiliği Hukuk İşleri Şefliği’nden emekli olduktan sonra, emeklilik günlerini değerlendirmek ve manevi hazlar yaşayabilmek umuduyla şiirle bütünleşen Sevil Mısırlıoğlu, birçok birincilik, ikincilik, üçüncülük ve mansiyon dallarında ödüller aldı. Son yıllarda deneme ve öykü çalışmalarına da ağırlık veren Mısırlıoğlu’nun, bugüne kadar sekiz şiir, bir deneme, öykü ve şiir karışımı kitabı yayımlanmıştı.

İLESAM üyesi olan ve Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi’nde yer almış bulunan Sevil Mısırlıoğlu, kitaplarını daha çok yardıma muhtaç çocuklara ve ailelere bağış yaparak gönülleri fethetmiştir.

108 sayfadan oluşan içinde hikâye ve denemelerinin bulunduğu SIR EVİNDEN SARKITLAR isimli kitabın kapak resmi ressam Fazıl DOĞANAY’a ait. Prof. Dr Nurullah ÇETİN’in sunumuyla okuyucusuyla buluşan kitap oldukça sürükleyici, akıcı, gerçek hikâyelerden oluşuyor. İçerisinde Kara Kaplı Defter, 12 Eylül Sabahı, Sınırdaki Üç Hafta gibi özel hikâyelerin de yer aldığı kitap, 25 hikâye ve beş denemeden oluşuyor. Hikâyelerini şiirleriyle süsleyen MISIRLIOĞLU’nun bu kitabının da adı gibi SES getireceğine kesin gözüyle bakılmakta.

“Her öyküde bir yaşamı özetleyerek, zaman çekmecesinin bohçalarında demlenen anılarım, yaşamın umanına bir damlacığını az görse de… İçinde akıp duran sellere barajlar örse de… Boyaları dökülmüş, menteşeleri paslanmış, küflenmeye yüz tutmuş eski kapılar ardında kendisine uzanacak eli bekliyor, en masum duygularla gün yüzüne çıkmayı düşlüyordu.” (Arka kapak tanıtım yazısından alıntıdır.)

Sevil MISIRLIOĞLU’nun yayınlanmış kitapları: Konuşan Sessizlik (1998) şiir, Hayallerimin Hıçkırığı (1999) Şiir, Yüreğimden Tutun Beni (2000) şiir, İnsanlığın Sevgi Adresi (2001) şiir, Düşlerin Köpüğü (2002) Şiir, Devin Omzundaki Cüce (2003) Şiir, Yüreklerimiz Susmasın ( 2005) Deneme/Öykü/Şiir, Güneşi Kurşunladık (2009) Şiir, Dillerin Dansı (2010) Şiir, Sır Evinden Sarkıtlar (2011) Hikâyeler.

Çukurovalılar Derneğinin Yayınladığı Çukurova Lobisi Dergisinin yaptığı halk oylamasında  “2008 Yılının En Başarılı Şairi” seçilen, GASAT Kültür Sanat Edebiyat ve Başarı Ödülleri kapsamında verilen “USTA KALEM BAŞARI ÖDÜLÜ” ne layık görülen şair-yazar Mısırlıoğlu’nun çok sayıda ödül ve plaketi de bulunmakta.

Kitaba ve yazarına ulaşmak için: sevilmisirlioglu@hotmail.com

 

5. ANKARA KİTAP FUARINDA İLESAM STAND AÇIYOR.

 

Eylül Fuarcılıkla yapılan “İşbirliği Protokolu” kapsamında İLESAM 5. Ankara Kitap Fuarında Stand açıyor. İlesam üyeleri 25 Mart-3 Nisan 2011 tarihleri arasında İLESAM Standı’nda imza günleri düzenleyecek ve kitaplarını satacak.

***

Ayrıca, 5. Ankara Kitap Fuarı içinde İLESAM, Şiir dinletisi ve farklı organizasyonlarda düzenleyecek.

***

İLESAM-Akçağ Şiir-Öykü ve Roman (Kitap Dosyası) Yarışmasının ödül töreni Fuar içinde yapılacak.

***

Fuara katılacak İlesam üyesi Yayınevi ve yazarlara Eylül Fuarcılık %10 indirim yapacak.

***

Not:Üyelerimizin 20 Mart 2011 tarihine kadar imza günü için saat ve tarih bildirmeleri gerekiyor.

 

 

İLESAM, Çınaraltı Sohbetleri, 14 Şubat’ta, “Merhum İsa Yusuf ALPTEKİN’e Saygıyla …” Devam Edecek…

 

İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği)  İstanbul Şubesi’nin her hafta düzenlediği Çınaraltı Sohbetleri’nin on sekizincisi Esir Doğu Türkistan başlığını taşımaktadır. Çin zulmü ve soykırımı altındaki Doğu Türkistan Türklüğünün tarihsel, toplumsal, siyasal ve kültürel sorunlarının ele alınacağı sohbet; 17 Aralık 1995 tarihinde vefat eden Doğu Türkistan davasının simge ismi İsa Yusuf ALPTEKİN anısına düzenlenmektedir. Sohbette,  Doğu Türkistan’ı ve İsa Yusuf ALPTEKİN’i İsmail CENGİZ, Hamit GÖKTÜRK ve Hızırbek GAYRETULLAH dinleyicilere anlatacaklardır.

         Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti’nin Başbakanlığını yürüten İsmail CENGİZ’in Türk Dünyası ve özellikle Doğu Türkistan konularında dokuz kitabı ve 1000’in üzerinde makalesi bulunmaktadır. Hızırbek GAYRETULLAH ise aynı hükümette başbakan yardımcısı olup Uzaklara Balam isimli eserin yazarıdır. Doğu Türkistan Vakfı Genel Sekreteri olan Hamit GÖKTÜRK ise uzun süre İsa Yusuf ALPTEKİN’in sekreterliğini yürütmüştür.

“Merhum İsa Yusuf ALPTEKİN’e Saygıyla …” düzenlenen Esir Doğu Türkistan başlıklı Çınaraltı Sohbet, İstanbul- Beyazıt Devlet Kütüphanesi Konferans Salonunda 14 Şubat Pazartesi, saat 17.00’de başlayacak olup, programa katılım serbesttir.

İLESAM Malatya Temsilcisi’nden İlesam Üyesi Malatya Valisi’ne Ziyaret

 

İLESAM üyelerinden bir heyet, Malatya temsilcisi Adil Akkoyunlu ile birlikte Malatya Valisi Doç. Dr. Ulvi Saran’ı ziyaret etti. Kendisi de bir yazar olan; “Kamu Yönetiminde Yeniden Yapılanma”, “Kamu Yönetiminde ve Kamu Hizmetlerinde Kalite” isimli kitapları bulunan Vali Ulvi Saran, kendisinin de sürekli okuduğunu ve İLESAM’ın üyesi olduğunu belirterek kendisinin başlattığı, “Malatya okuyor” kampanyasını anlattı. Okunan kitap sayısının 600 bine yaklaştığını belirten ve okumanın önemine değinen Vali Saran: “Okumayan yazar olamaz” dedi.

 

Adil Akkoyunlu da “okumadan yazar olunmaz; yazılmayınca da okunmaz” dedi. “Malatya Okuyor” kampanyasına destek verdiklerini belirten Akkoyunlu; “okumaya yönelik bu tür gayretler, bizleri memnun etmektedir” diyerek Vali Saran’a teşekkür etti.

İLESAM Malatya Temsilcisi Adil Akkoyunlu’dan Mısır Açıklaması

 

Malatya Soykan Meydanı’nda Mazlum Der, İnsan Hakları Derneği (İHD), TYB, İLESAM ve Malatya’da faaliyet gösteren birçok sivil toplum kuruluşunun destek verdiği basın açıklamasını Adil Akkoyunlu yaptı.

 

Ülkenin zenginliklerini kendi sermayesi haline getirildiğini belirten Akkoyunlu, “Mısır ülkesi bir daha asla diktatörlüğe teslim olmamalıdır. Biz, diktatörlüğün bütün çağrılarını reddeden, Mısır halkının yanındayız. Yüreğimiz ve sesimiz onlarladır.

Emperyalist öfkenin temsilciliğini yapan diktatörler, kendi halklarına zulüm yapmaktadır. Halkın iradesinin, ülke yönetimine yansımaması için uğraşıyorlar.

Ülkelerin zenginliklerini, şahsi sermayeleri haline getiriyorlar ve kendi halklarını aç bırakıyorlar. Bugün Tunus ve Mısır halkları kendi geleceklerini tayin etme kararlarını bütün dünyaya ilan ediyorlar. Bizlerde Tunus ve Mısır halkını bu kararlarından dolayı destekliyoruz.”

“İktidarları, kendi mülkleri olarak gören diktatörler, ağlayan ve sızlayan ama kendi iradelerinin farkına varamayan yığınların çaresizlikleriyle beslendiklerini söyleyen Akkoyunlu, “Bizden büyük yok diyenler, halk kendi iradesinin farkına vardığında, diktatörlerin küçüldüğünü fark etti. Gün Mısır ve Tunus halkına yalnız olmadıklarını haykırma günüdür. Gün, adaleti, özgürlüğü, eşitliği ve kardeşliği selamlama günüdür. Diktatörler gidin ve halkın yakasından düşün. Biraz onurunuz varsa, kendi halkınızın sizi kovduğunu anlayın” şeklinde konuştu.

İLESAM Üyesi Mevlüde Demir’in Sözlerini Yazdığı Şarkılar Cem TV’de

 

İLESAM üyesi Mevlüde Demir’in sözlerini yazdığı şarkılar, Dilek Eser tarafından 12 Şubat 2011 Cumartesi günü saat 13.30’da Cem TV’de seslendirilecek.

 

 

TÜRKİYE İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ

İLESAM GENEL MERKEZİ

Adres

:

İzmir 1.Cad. No: 33/16  Aydın Apartmanı, Kat:4  Kızılay / ANKARA

Tel

:

0 312 419 49 38

Fax

:

0 312 419 49 39

Web

:

www.ilesam.org.tr

e-mail

:

ilesam@ilesam.org.tr

 Okunma Sayısı : 731         11 Şubat 2011

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 444359

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.