İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (20 Şubat 2011)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (20 Şubat 2011)

 

3. Ahmet Tufan Şentürk 

“Türk  Şiirine Hizmet Ödülü”

(2009- 2010) sonuçları açıklandı.

 

            ANKARA (Ece Ajans)- 2009- 2010 yılları içerisindeki yayın çalışmalarının değerlendirildiği, “Ahmet Tufan Şentürk Türk Şiirine Hizmet Ödülleri”yle ilgili sonuçlar belli oldu.

            Seçici Kurul Başkanı İsa Kayacan ve Yarışma Genel Koordinötörü Mustafa Ceylan’ın yaptıkları ortak açıklamaya göre; 2009 ve 2010 yıllarındaki araştırma, çalışma ve yayın faaliyetleri dikkate alınarak yapılan değerlendirmede ödüle layık görülenler şöyle sıralandı:

Birincilik Ödülü:

Mehmet Nuri Parmaksız (Ankara),

İkincilik Ödülü:

Vedat Fidanboy (Ankara),

Üçüncülük Ödülü:

Mehmet Ali Kalkan (Eskişehir)

*

SEÇİCİ KURUL ÖZEL ÖDÜLLERİ:

Rasim Köroğlu (Eskişehir)

Harun Yiğit (Antalya),

Dr. Şemsettin Küzeci (Ankara- Irak)

Ali Gözütok (Antalya)

*

ONUR ÖDÜLLERİ:

Güzide Gülpınar Taranoğlu (Ankara)

Prof. Dr. Elçin İskenderzade (Azerbaycan- Bakü)

Prof. Dr. Hayrettin İvgin (Ankara)

Dr. Osman Oktay (Ankara)

Ahmet Sevgi (Ankara)

Yapılan açıklamada; ödüllerin dağıtım yer ve tarihinin önümüzdeki aylarda açıklanacağı kaydedildi.

 

İLESAM, Çınaraltı Sohbetleri’nde, 21 Şubat’ta, “Cengiz DAĞCI’ya Saygı …” da Kırım Ele Alınacak…

            İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği)  İstanbul Şubesi’nin her hafta düzenlediği Çınaraltı Sohbetleri’nin on dokuzuncusu Onlar da İnsandı: Kırım başlığını taşımaktadır. Kırım Türklüğünün acıklı sürgün dramı ile birlikte tarihsel, toplumsal, siyasal ve kültürel sorunlarının ele alınacağı sohbet; Yine Kırım meselesini romanlarıyla dünyaya en iyi anlatan Cengiz DAĞCI adına düzenlenmektedir. Sohbette,  Kırım’ı, Yard. Doç. Dr. Muzaffer ÜREKLİ ve Celal İÇTEN; Cengiz DAĞCI’yı ise İsa KOCAKAPLAN dinleyicilere anlatacaklardır.

         Yard. Doç. Dr. Muzaffer ÜREKLİ, Kırım Hanlığının Kuruluşu ve Osmanlı Himâyesinde Yükselişi (1441- 1569) isimli önemli eserin yazarıdır. Celal İÇTEN ise Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi başkanıdır. İsa KOCAKAPLAN’ın da Kırım’ın Ebedi Sesi Cengiz DAĞCI isimli eseri yayınlanmıştır.  

 

“Cengiz DAĞCI’ya Saygıyla …” düzenlenen Kırım başlıklı Çınaraltı Sohbet’i, İstanbul- Beyazıt Devlet Kütüphanesi Konferans Salonunda 21 Şubat Pazartesi, saat 17.00’de başlayacak olup, programa katılım serbesttir.

 

 

Üyelerimizden Osman Çeviksoy’un “Kar Yağar Gül Üstüne” adlı kitabının beşinci baskısı Akçağ Yayınevi tarafından yapıldı.

 

      Kitabın ilk baskısı Milli Eğitim Bakanlığı Yayımlar Dairesi tarafından yapılmıştı. Birbirine bağlı öykülerden oluşan kitap, Öğretmen Yazarlar dizisinin ilk kitaplarından biri olarak çıkmıştı. Gördüğü ilgi üzerine üç baskısı MEB tarafından yapılan kitap, özellikle lise öğrencileri arasında beğeniyle okunmuştur.

      Kitaptaki öyküler, varsıllık, yoksulluk, okul hayatı ve aşk konularını işlemektedir. Seven bir genç; okula, derse, varlığa, yokluğa, hastalığa, sağlığa, kısaca hayata nasıl bakar? Bunlarla niçin, kim için savaşır? Bu soruların örtülü cevabı “Kar Yağar Gül Üstüne”deki öykülerde gizlidir. 

Dördüncü ve gözden geçirilmiş beşinci baskıları Akçağ Yayınevi tarafından yapılan ve 36.000’den fazla tiraja ulaşan kitabın aynı ilgiyle okunacağı beklenmektedir.

 

 

İLESAM Üyesi Hasan Hüseyin Anmak’ın Dilin Varmıyor Eseri Tanıtılıyor.

20 Şubat 2011 Pazar günü, saat:14’te Adana Büyükşehir  Belediyesi Tiyatro Salonunda ALİ DİZMEN’nin sözleri üyemiz Hasan Hüseyin Anmak’a ait olan DİLİM VARMIYOR adlı son albümünün tanıtım galası var.

 

 

ESKİŞEHİR  ŞAİRLER  DERNEĞİ’NİN  İLESAM  ÜYESİ ŞAİRLERİNDEN SAKARYA’DA  ŞİİR  ŞÖLENİ

 

            “Şiir Akademisi” olarak bilinen, Eskişehir Şairler Derneği, Sakarya Üniversitesi Sosyal Hizmet Kulübü ve Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı Sakarya Şubesi ile Sakarya İl Kültür Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği şiir şölenlerine katılmak üzere Sakarya’daydı.

            16.02.2011 Çarşamba günü saat 14’te Sakarya Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi 2 Nolu Salonu’nda, saat 19’da ise AFA Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen, Fikret AKIN’ın yönettiği şiir şöleninde, İLESAM Eskişehir Temsilcisi ve Şairler Derneği Başkanı İbrahim SAĞIR, Yönetim Kurulu üyeleri Halil GÜRKAN, Aydın ÇETİNKAYA, üye Mehmet Ali KALKAN şiirleriyle üniversite öğrencilerine ve Sakarya Halkı’na duygulu anlar yaşatırken, Dernek üyesi Rasim KÖROĞLU da birbirinden güzel fıkra ve taşlama şiirleriyle izleyenleri gülme krizine soktu.

 

Eskişehir Şairler Derneği ile birlikte aynı zamanda İLESAM’ın da üyesi olan şairlere program sonunda katılım belgesi sunan Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Sosyal Hizmetler Kulübü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Kazım YILDIRIM “Bizlere mükemmel bir şiir ziyafeti çektiniz, öğrencilerimizin Halk Şiiri’ni daha fazla sevmelerine katkıda bulundunuz, şahsınızı ve Eskişehir Şairler Derneği’ni kutluyor, teşekkürlerimi sunuyorum derken, Dernek Başkanı İbrahim SAĞIR da “Şiir aracılığı ile sizin gibi güzide toplulukları tanırken derneğimizi ve ilimizi tanıtmanın gururunu yaşıyoruz” dedi.

 

İLESAM ÜYESİ BESTAMİ YAZGAN HİLAL TV’DE

İLESAM İstanbul üyelerimizden Bestami Yazgan, 21 Şubat 2011 Pazartesi günü saat 16.05’te Hilal TV’de, Saliha Erdim Hanımefendi’nin misafiri olacak. Programda çocukların gönlüne giden yol ve çocuk dilini yakalayabilmek üzerine sohbet edilecek. Şairimiz konuyla ilgili şiirlerinden örnekler sunacak.

 

SÖZLERİNİ YAZDIĞI ŞARKILAR, TSM KOROLARI KONSERLERİNDE OKUNAN ESKİ YÖNETİM KURULU ÜYEMİZ  VEDAT FİDANBOY’UN (www.vedatfidanboy.net ) SİTESİ OKURLARININ HİZMETİNE GİRMİŞTİR.

Birliğimiz eski yönetim kurulu üyelerinden Vedat FİDANBOY’un sözlerini yazdığı, bestekâr Özcan SÖNMEZ’in  Uşşak  makamında beslediği “Ağzından Yel Alsın” adlı şarkı; TMMOB Zıraat Mühendisleri Odası Türk Müziği Korosu, Şef Özcan SÖNMEZ yönetiminde (13 Ocak 2011 tarihinde) Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi salonunda icra edilmiş, konseri izleyenlerin büyük  ilgi ve beğenisine mashar olmuştur.

Yine şairimizin sözlerini yazdığı ve bestakâr Özcan SÖNMEZ tarafından Kürdili Hicazkar makamında  bestelenen “Yaklaş güzelim nabzımı tut gönlümü şad et“ adlı şarkısını aynı koro programına alarak,  bu  bahar dönemindeki konserinde halk huzurunda icra  etmek üzere  çalışmalarına başlamıştır.

Bilindiği gibi geçen yıl da:

Bestekar Hüseyin SOYSAL tarafından Uşşak makamında bestelenen “ Sevgi- Kalplerde Açan Çiçek”  şarkısı Şef- Bestekâr Z. Levent TOPÇUOĞLU yönetimindeki Türk Sanat Müziği Gönüllüleri Eğitim ve Araştırma Derneği(TSM-GEA)  2010 Yaza  Merhaba (17 Mayıs 2010) konserinde,

Bestekâr Mustafa Ünal YILMAZER tarafından  Karcıyar makamında bestelen “Dök Derdini Gel Bu Gece” şarkısı, Şef Mesude DEĞER yönetimindeki İnsanlık Güneşi TSM Korosu (17 Mayıs 2010) Bahar Konserinde,

Bestâkar Ercan AKBAY tarafından  Nihavent makamında bestelenen “Karar Verme Düşünmeden” şarkısı, Şef  Gürsel MERCANLI yönetimindeki  İstanbul Gül-î Naz Musîki Topluluğu 2090-2010 Sezonu 16 tıncı (11.01. 2010)  Konserinde, icra edilmişti.

Şairimizin yeni oluşturulan WEB sitesi, sevenlerinin, okurlarının ve dostlarının hizmetine açılmış bulunmaktadır.

Vedat FİDANBOY hakkında bilgi edinmek isteyenler “www.vedatfidanboy.net” sitesinden yararlanabilirler.

 

5. ANKARA KİTAP FUARINDA İLESAM STAND AÇIYOR.

 

Eylül Fuarcılıkla yapılan “İşbirliği Protokolu” kapsamında İLESAM 5. Ankara Kitap Fuarında Stand açıyor. İlesam üyeleri 25 Mart-3 Nisan 2011 tarihleri arasında İLESAM Standı’nda imza günleri düzenleyecek ve kitaplarını satacak.

***

Ayrıca, 5. Ankara Kitap Fuarı içinde İLESAM, Şiir dinletisi ve farklı organizasyonlarda düzenleyecek.

***

İLESAM-Akçağ Şiir-Öykü ve Roman (Kitap Dosyası) Yarışmasının ödül töreni Fuar içinde yapılacak.

***

Fuara katılacak İlesam üyesi Yayınevi ve yazarlara Eylül Fuarcılık %10 indirim yapacak.

***

Not:

Üyelerimizin 20 Mart 2011 tarihine kadar imza günü için saat ve tarih bildirmeleri gerekiyor.

 

Abidinpaşa Köşkü Şiir Dinletisi (20 Şubat  2011 Pazar, saat:13.30)

 

Abidinpaşa Köşkü Şiir Dinletisi 

 

Ankaralı şairler 20 Şubat 2011 Pazar günü Ankara Kulübü Derneği’nin Genel Merkezi olan Abidinpaşa Köşkü’nde buluşuyor.

 

 

Programı Yönetenler:

Mehmet Nuri PARMAKSIZ

İsmet Bora BİNATLI

 

Katılım Ücretsizdir.

 

Tarih: 20 Şubat 2011 Pazar

 

Saat: 13.30-16.30

 

Yer: Abidinpaşa Köşkü

 

Adres: Ertuğrul Gazi Mah. Münzeviler Cad. Abidinpaşa Köşkü

No:6 Abidinpaşa /ANKARA

 

Tlf: 0 312 362 73 05

 

Faks: 0 312 363 43 89

 

TÜRKİYE İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ

İLESAM GENEL MERKEZİ

Adres

:

İzmir 1.Cad. No: 33/16  Aydın Apartmanı, Kat:4  Kızılay / ANKARA

Tel

:

0 312 419 49 38

Fax

:

0 312 419 49 39

Web

:

www.ilesam.org.tr

e-mail

:

ilesam@ilesam.org.tr<