İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (24 Şubat 2011)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (24 Şubat 2011)

 

İLESAM  Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nde Telif Hakları Semineri Verdi.

25 Şubat’ta Elazığ Fırat Üniversitesi’nde Telif Hakları Semineri Var.  

(İLESAM ) Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Nafi Baytorun Konferans Salonun’da 18 Şubat 2011 Cuma günü saat 14’te, ’’Telif Hakları Bilincinin Eğitim Kurumları ve Ülke Genelinde Geliştirilmesi ve Yaygınlaştırılması’’ konulu seminer verdi.

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM ) Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, telif hakkının bir kutsal hak olduğunu belirterek, bu hakkın yerine getirilmediğinde kul hakkının çiğnenmiş olacağını söyledi.

Parmaksız, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte bugüne kadar 10 ilde üniversitelerde telif hakları bilincinin yaygınlaştırılması amacıyla programlar düzenlediklerini belirtti. Korsanın hayatın her alanına girdiğine dikkati çeken Parmaksız, korsanla mücadele için önemli çalışmalar yaptıklarını anlattı. Bu virüsün bir an önce önünün kesilmesi gerektiğini ifade eden Parmaksız, sözlerini şöyle sürdürdü:

’’Telif hakkı dediğimiz hak, kutsal bir haktır ve bir anlamda kul hakkıdır. Korsandan kitap, CD veya her hangi bir şey aldığınız zaman kul hakkını yemiş olursunuz veya çiğnemiş olursunuz. Korsan herhangi bir şekilde yazarından ve yayınevinden izin almadan çoğaltılan, basılan ve yayınlanan  her türlü eser için kullanılır. Herhangi bir kopyalama merkezine veya fotokopi çeken bir yere  gidip, ister üniversite olsun ister kopyalama merkezi olsun bir kitabın aynısını çektirdiğimiz zaman o da korsandır. Korsan hayatımızın her alanında var olan bir şeydir. Bununla mücadele için herkesin elinden geleni yapması gerekir.’’

İLESAM’ın 1986 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla kurulan ilk meslek birliği olduğunu anımsatan Parmaksız, ilim ve edebiyat alanında önemli çalışmalar yaparak Türkiye’ye bu hakkı anlatmakta kararlı olduklarını sözlerine ekledi.

Konferans, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektör Yardımcısı, birçok Fakülte Dekanı, İktisat Fakültesi Dekanı ve İLESAM Kahramanmaraş İl Denetim Komisyonu üyesi A. Hamdi Aydın ve İLESAM Kahramanmaraş Temsilcisi Doç. Dr. İbrahim Örnek, birçok akademisyen ve üniversite öğrencileri tarafından ilgiyle izlendi.

Konferanstan sonra İLESAM’ın Kahramanmaraş’taki üyesi şair Bahaeddin Karakoç’u ziyaret eden Parmaksız, telif hakları ve korsanla ilgili seminer ve konferansların devam edeceğini, bir sonraki programın 25 Şubat Cuma günü Elazığ Fırat Üniversitesi’nde saat 14’te  yapılacağını söyledi.