İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (24 Şubat 2011)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (24 Şubat 2011)

 

İLESAM  Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nde Telif Hakları Semineri Verdi.

25 Şubat’ta Elazığ Fırat Üniversitesi’nde Telif Hakları Semineri Var.  

(İLESAM ) Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Nafi Baytorun Konferans Salonun’da 18 Şubat 2011 Cuma günü saat 14’te, ’’Telif Hakları Bilincinin Eğitim Kurumları ve Ülke Genelinde Geliştirilmesi ve Yaygınlaştırılması’’ konulu seminer verdi.

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM ) Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, telif hakkının bir kutsal hak olduğunu belirterek, bu hakkın yerine getirilmediğinde kul hakkının çiğnenmiş olacağını söyledi.

Parmaksız, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte bugüne kadar 10 ilde üniversitelerde telif hakları bilincinin yaygınlaştırılması amacıyla programlar düzenlediklerini belirtti. Korsanın hayatın her alanına girdiğine dikkati çeken Parmaksız, korsanla mücadele için önemli çalışmalar yaptıklarını anlattı. Bu virüsün bir an önce önünün kesilmesi gerektiğini ifade eden Parmaksız, sözlerini şöyle sürdürdü:

’’Telif hakkı dediğimiz hak, kutsal bir haktır ve bir anlamda kul hakkıdır. Korsandan kitap, CD veya her hangi bir şey aldığınız zaman kul hakkını yemiş olursunuz veya çiğnemiş olursunuz. Korsan herhangi bir şekilde yazarından ve yayınevinden izin almadan çoğaltılan, basılan ve yayınlanan  her türlü eser için kullanılır. Herhangi bir kopyalama merkezine veya fotokopi çeken bir yere  gidip, ister üniversite olsun ister kopyalama merkezi olsun bir kitabın aynısını çektirdiğimiz zaman o da korsandır. Korsan hayatımızın her alanında var olan bir şeydir. Bununla mücadele için herkesin elinden geleni yapması gerekir.’’

İLESAM’ın 1986 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla kurulan ilk meslek birliği olduğunu anımsatan Parmaksız, ilim ve edebiyat alanında önemli çalışmalar yaparak Türkiye’ye bu hakkı anlatmakta kararlı olduklarını sözlerine ekledi.

Konferans, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektör Yardımcısı, birçok Fakülte Dekanı, İktisat Fakültesi Dekanı ve İLESAM Kahramanmaraş İl Denetim Komisyonu üyesi A. Hamdi Aydın ve İLESAM Kahramanmaraş Temsilcisi Doç. Dr. İbrahim Örnek, birçok akademisyen ve üniversite öğrencileri tarafından ilgiyle izlendi.

Konferanstan sonra İLESAM’ın Kahramanmaraş’taki üyesi şair Bahaeddin Karakoç’u ziyaret eden Parmaksız, telif hakları ve korsanla ilgili seminer ve konferansların devam edeceğini, bir sonraki programın 25 Şubat Cuma günü Elazığ Fırat Üniversitesi’nde saat 14’te  yapılacağını söyledi.

 

İLESAM KADINLAR KOMİTESİ ŞUBAT AYI SANAT VE SOHBET TOPLANTISI YAPILDI 

İlesam Kadınlar Komitesinin düzenlediği  Şubat Ayı Sanat ve Sohbet toplantısı 19 Şubat 2011 Cumartesi günü Altındağ Belediyesi  Kültürevi  Kabakçı Konağı‘nda gerçekleştirildi.  Dışarıda yoğun bir yağış olmasına rağmen  konağın sıcak ve güzel atmosferinde samimi bir havada geçen toplantıya ilgi yoğundu.  İlesam Yönetim Kurulu Üyesi ve Kadınlar Komisyonu Başkanı İlter Yeşilay’ın açılış konuşmasından sonra katılımcı konuklar tek tek söz alarak kendilerini tanıttılar toplantı ve İlesam’ın çalışmaları hakkında olumlu görüşlerini belirttiler.

İlesam Kadınlar Komitesi tarafından katılımcı hanımefendilere nazar boncuğu dağıtıldıktan sonra Drama sanatçısı ve Nefes Koçu Aykut İlhan,  Drama ve Doğru Nefes alma teknikleri konusunda 40 dakikalık uygulamalı bir sunum yaptı. Sunumdan önce bütün hanımlara konuyla ilgili yazılı dokümanlar  dağıtıldı. Yararlı geçen bilgilendirmeden sonra Nefes Koçu Aykut İlhan hanımefendilerin konuyla ilgili sorularını cevapladı.

Şiir ve şarkılar bölümüne geçmeden önce yoğun programına rağmen  Kadınlar Komitesinin toplantısına kısa bir süre katılan İLESAM başkanı Mehmet Nuri Parmaksız katılımcı hanımefendilere yaptığı kısa konuşmadan sonra, İlter Yeşilay’la birlikte Dramacı ve Nefes Koçu Aykut İlhan’a İlesam Teşekkür Belgesi takdim ettiler.

Program daha sonra İlesamlı hanımefendilerin okuduğu şiirler, ünlü bestekar,  TSM  sanatçısı ve İlesam ÜyesiŞehriban Kasapoğlu’nun  konuklarla okuduğu şarkılarla devam etti. Çok neşeli geçen toplantıya ünlü şarkı sözü yazarı, şair Berran Yalçın da katıldı. İlesam’ın ve Kadınlar Komisyonunun çalışmalarından çok etkilendiğini belirten Berran Yalçın önümüzdeki günlerde hemen İlesam’a üye olacağını açıkladı. Son derece keyifli  ve verimli geçen Şubat Ayı Sanat ve Sohbet Programı  konukların iyi dilekleri ve Mart ayı programını sabırsızlıkla bekleyeceklerine dair sözleriyle sona erdi.

 

İLESAM Malatya temsilcisi Adil Akkoyunlu, "Vuslat TV"de İLESAM’ı Tanıttı.

İLESAM Malatya temsilcisi Adil Akkoyunlu, uydu yayın yapan "Vuslat TV"de, Mustafa Kayan’ın Sunduğu bu haftaki "Sivil Bakış" programında  İLESAM’ın tanıtımını yaptı. İLESAM’ın kuruluşundan, kuruluş amaçlarından, yönetim kadrosundan, şube, temsilcilik ve üyelerinden bahseden Akkoyunlu, daha sonra İLESAM’ın yaptığı çalışmaları ve hizmetleri detaylı olarak anlattı.

          Mustafa Kayan’ın sorularına cevap veren Akkoyunlu, sanatla ve edebiyatla ilgili görüşlerini de açıkladı. Geçmişteki ve günümüzdeki şair ve yazarlardan örnekler vererek eserlerinden bazılarını tanıttı. Malatya’da yetişmiş şair ve yazarlara da değinen Akkoyunlu, Mustafa Kayan’ın isteği üzerine  iki şiirini okuyarak iki bölümden oluşan ve dolu dolu geçen programa ve izleyicilere veda etti.

İlesam Üyesi Recep Ardslan’dan İslam Medeniyeti İçinde Türkçe Konferansı

Gazeteci Recep Arslan 24 Şubat Perşembe günü TİMAŞkafe’de İslam medeniyeti içinde Türkçe başlığıyla bir konuşma yapacak. Konuşmanın saat 18.00’de başlayacak ve katılım ücretsiz.Recep Arslan dil felsefesi alanındaki bu çalışmalarını geçtiğimiz Ocak ayında İLESAM Çınaraltı sohbetlerinde de anlatmıştı.

İLESAM Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Prof.Dr. Nurullah ÇETİN Karaman’da

İLESAM Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Prof.Dr. Nurullah ÇETİN konuşmacı olarak  Karaman’da

"İSTİKLAL MARŞIMIZI ANLAMAK"

 konulu konferans verecek. Etkinliği İLESAM Karaman Temsilcisi Hikmet Elitaş ve İl Kültür Müdürlüğü düzenliyor.

 

 05 / MART / 2011-Cumartesi

 

 KARAMAN PİRİ REİS KÜLTÜR MERKEZİ

 

SAAT   : 19.30

İlesam Üyesi Osman Çeviksoy Yönetiminde Hikaye Atölyesi

Yazarlar Eserlerini Okuyorlar-I adlı herkese açık etkinlik 25 Şubat Cuma  saat 19:00 - 22:00 arası Kabakçı Konağı Kültür ve Sanat Evi yapılacak. Adres:Hamamönü Sokak No 6, Altındağ Ankara.Faaliyet halka açıktır.

 

AMASYA’LI MİHRİ HATUN  ŞİİR YARIŞMASI’NDA JÜRİ ÜYELERİNDEN ÜÇÜ İLESAM ÜYESİ 

Ali Rıza ATASOY

İSA KOCAKAPLAN

Dr. Barış DOĞAN


AMASYA BELEDİYESİ 

I. ULUSAL  “ AMASYA’LI MİHRİ HATUN”  ŞİİR YARIŞMASI

Konu: “SEVDALAR ŞEHRİ AMASYA

Sevdaların Şehridir Amasya.... Ferhat gönlündeki Şirin aşkı için alır külüngü eline, vurur kayaların böğrüne böğrüne. Amasya ‘da kayalar yarılır, yol verir suya. Zaman geçtikçe açılan kayalardan gelen suyun sesi işitilir sanki şehirde. Nakkaşlık yapan Ferhat ‘ın fırçasından dökülen zarafetin Şirin’e olan duygularının ifadesi olur artık  şiir....

Türk tarihinin ilk kadın divan şairi, Amasyalı nazireleri ve divanıyla ünlü kadın divan sairleri içinde sevda ile ilgili duygularını samimi bir şekilde yazması bakımından farklı bir yere sahip  Mihri Hatun’un; sade bir dille yazdığı kaside ve gazelleriyle sevda  şehrinin hikayesidir şiir....

O nedenle  Amasya Belediyesi’nin karikatür, fotoğraf yarışmaları ile birlikte sanatın Amasya’daki yansımalarının ön plana çıkarılarak şiirle süslenmesi, sanatçılarımızın Sevdaların Şehri Amasya’yı kelimelere dökmesi amaçlanmıştır.

 

2011 ŞARTNAMESİ

?   Yarışmaya 15 yaş ve üzeri yetişkinler katılabilirler.

?   Seçici Kurul Üyeleri ve birinci derecede yakınları yarışmaya katılamazlar.

?   Eserler Hece ve Serbest ölçü olmak üzere iki kategoride değerlendirmeye alınacaktır.

?   Yarışmaya katılacak şiirler, daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış ve herhangi bir yarışmaya katılmamış olmalıdır.

?   Yarışmacılar her iki kategori (Serbest ve Hece) en fazla iki ( 2)  şiirle katılabilirler. Şiirler geri iade edilmeyecektir.

?   Şiirler, İki  A4 sayfa boyutunu geçmeyecek şekilde, Times New Roman yazı karakterinde, 12 punto ve 1,5 satır aralığında bilgisayarda yazılacaktır.

?   İl dışından katılacak yarışmalar eserlerini iadeli taahhütlü posta ya da kargo vasıtasıyla teslim edecekler, e-posta yolu ile yapılan müracaatlar kesinlikle kabul edilmeyecektir.

?   Şiir metninin arka ve ön  tarafına adı, soyadı yazılmayacak sadece rumuz yazılacaktır.

?   Yarışmacılar; şiir metni ile birlikte, kullandıkları rumuzu, ad ve soyadlarını, özgeçmişlerini, adres ve telefon bilgilerini içeren bir belgeyi üzerine sadece rumuzlarını yazdıkları kapalı bir zarfa koyacaklardır. Başka bir kapalı zarf içinde Amasya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğüne CD ortamında ve yazılı olarak teslim edilecektir.

?   Eserlerin her birinden 7’şer adet kopya olacaktır.

?   Şartnameye uymayan şiirler değerlendirmeye alınmayacaktır.

?   Şiir yazılımının sağ üst köşesine HECE veya SERBEST olarak katılım dalı belirtilecektir.

?   Tüm eserlerin her türlü kullanım hakkı Amasya Belediyesi’ne aittir.

?   Şartnamede belirtilmeyen konularda Seçici Kurul kararı geçerlidir.

?   Şiirlerin sorumluluğu yazarlarına aittir.

?   Eserlerin telif hakkı Amasya Belediyesine aittir. Yarışmacılar ödül alan ve yayınlanmaya uygun bulunan şiirlerinin yapılacak olan antolojide yayınlanmasını yarışmaya katılmakla kabul etmiş sayılacaklardır.

?   Eserler kendi kategorilerinde ödüllendirilecektir.

?   Yarışmacılar yol masraflarını kendileri karşılayacaklardır. Belediyemiz tarafından sadece jüri üyelerinin yol masrafları karşılanacaktır.

Teslim Süresi:

Eserler, 29 Nisan 2011 tarihine kadar posta veya kargo ile ya da elden aşağıdaki adrese elden teslim edilmelidir.

Amasya Belediye Başkanlığı

Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü

Şehit Özcan Özen Sok. No: 15

05100 AMASYA

İletişim:
Şartname ve yarışma ile ilgili konularda yarışma koordinatörü Ferhat LAP’tan bilgi alınabilecektir.