İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (8 Mart 2011)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (8 Mart 2011)

İLESAM, Nevşehir Üniversitesi’nde "Telif Hakları" Konulu Konferans Verdi.

     4 Mart 2011 Cuma günü saat 10.30’da, Nevşehir Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Konferans Salonunda verilen “Telif Hakları” konulu konferansa konuşmacı olarak Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, yaklaşık 90 dakika süren seminerde “Telif Hakları ve Korsan” konusunda açıklamalarda bulundu. Öğrencilerin büyük ilgi gösterdiği konferansa öğretim elemanları da katıldı.

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız konferansta telif haklarının önemi ve  ihlali durumunda yapılması gerekenler hakkında bilgiler verdi.Parmaksız konuşmasında şunları söyledi: 

"Telif hakkı kul hakkıdır. Sizin geceler boyu üzerinde çalıştığınız bir makalenin, bir eserin biri tarafından çalınıp sizden habersiz çoğaltılmış olması ve siz sokakta yürürken kendi kitabınızın izinsiz başkası tarafından satılması sizi üzmez mi? Üzülürsünüz.

Bizler biraz kendimize Müslümanız, başkalarının haklarına saygı duymuyoruz. Burada bir sıkıntı var. Birlik olarak devlet nezdinde de birtakım yazışmalarla bunu bildirdik. KDV oranları düşsün -zaten KDV kitapta %8’dir- daha da düşse, yayın evleri kâr marjlarını aşağıya indirse fiyatlarda orantılı olarak aşağıya inecektir. 20 liralık bir kitap 10 liraya düşecektir; korsanla aradaki fark azalsa bile yine insanlarımız gidip korsana müracaat ediyor. Bu telif hakları ve korsanla ilgili bir sıkıntıdır. Her korsandan alınan kitap, CD, DVD ne olursa olsun aslında hepsinde kul hakkını çiğnemiş oluyoruz."

Konferansın sonunda Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç.Dr. Mehmet Malik Bankır, Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız’a katılımlarından dolayı teşekkür plaketi verdi.

            Konferanstan sonra, öğlen yemeğinde İLESAM üyesi olan Nevşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıçİlesam üyesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Çetin Pekacar ve Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Özden Taşğın’la bir araya gelen Parmaksız, “İlesam olarak yakın zaman içinde özellikle üniversiteleri İlesam’a üye olmaya davet edeceğiz. Bu konudaki resmi davet yazıları bir iki ay içinde rektörlüklere gönderilecek. Nevşehir Üniversitesi’ni de üyelerimiz arasında görmek istiyoruz. Üniversitelerle ortak yaptığımız bu projeyi Nisan sonu itibariyle bitireceğiz; ama Eylül’den sonra projenin ikinci ayağına başlayacağız” dedi.

Nevşehir Üniversitesi’nden sonra, İLESAM’ın Nevşehir Temsilcisi  ve ayrıca Ürgüp FM’in sahibi olan Ayşe Paslanmaz’ı ziyaret eden Parmaksız, “İlesam’ın Nevşehir nezdinde daha çok tanıtılması için önümüzdeki aylarda Nevşehir ilinde, Nevşehir Üniversitesi’yle işbirliği halinde bir dizi faaliyetler yapılacağını, İlesam’ın tanıtılması hususunda Ürgüp FM’in önemli bir rol oynayabileceğini” söyledi. İLESAM’ın Nevşehir Temsilcisi  ve ayrıca Ürgüp FM’in sahibi olan Ayşe Paslanmaz, “elinden geldiğince İLESAM’ın tanıtmaya çalıştığını ve bu konuyla daha yakından ilgileneceğini” belirtti. 


İlesam Gaziantep Şubesi, Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu Konulu Konferans Veriyor.

 

İlesam Gaziantep Şubesi ve Gaziantep Üniversitesi işbirliği ile, Türk Edebiyatının en güçlü destan şairi Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu konulu bir konferans-sunum gerçekleştirilecektir. Programda, şairin kendi sesinden bazı şiirler  dinlettirilecek ve GÜ Öğretim Üyelerinden Yrd. Doç.Dr. Arif YILMAZ ve  şairin oğlu Talat Gençosmanoğlu sunumlarda bulunacaklardır. Ayrıca GÜ’den  Yrd. Doç.Dr. Arif YILMAZ’ın  öğrencileri şaire ait parçaları seslendirecek ve slayt gösterisinde bulunulacaktır.

Tarih: 9 Mart Çarşamba günü,