İlesam Karaman Temsilciliği, İstiklal Marşımızı Anlamak Başlıklı Konferans Gerçekleştirdi.

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İlesam Karaman Temsilciliği, İstiklal  Marşımızı Anlamak Başlıklı Konferans Gerçekleştirdi.

 

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği  (İLESAM) Karaman İl Temsilciliği ve Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile tarafından düzenlenen “İstiklal Marşımızı Anlamak” konulu konferans Piri Reis Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

5 Mart 2011 Cumartesi günü saat 19:30’da düzenlenen konferansa Karaman Valisi Süleyman KAHRAMAN ve eşi hanımefendi Muhsine KAHRAMAN, İl Emniyet Müdürü Lütfü SÖNMEZ, İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz ORTA, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih- Coğrafya Fakültesi Öğretim Görevlisi  Prof. Dr. Nurullah ÇETİN, İLESAM Karaman İl temsilcisi Hikmet ELİTAŞ, daire müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

            Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının söylenmesiyle başlayan programda açılış konuşmasını İLESAM Karaman İl Temsilcisi Hikmet ELİTAŞ gerçekleştirdi. Daha sonra İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz ORTA konuşmasında:

 

İstiklal Marşımızın kabulünün 90.yılında Karaman Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile İLESAM İl Temsilciliğiyle beraber bu konferansı düzenledik. Büyük insanlar içinde yaşadıkları zamana sığmayan, yaşanmış ve yaşanacak zamanları da kapsayan insanlardır.  Üstad Mehmet Akif ERSOY’da içinde bulunduğu çağın kabuklarını çatlatan, fikir ve eserleriyle zaman döngüsünde aşınmayan bir şairimizdir. Onun penceresinden bakıldığında hayat daha anlamlı ve daha ayrıntılı çıkmıştır karşımıza. Onun penceresinden bakıldığında umutsuzluğa yer olmamıştır. O şiirleriyle gönülleri coşturan, düşünceleriyle hayatları olgunlaştıran bir gönül ustasıdır. Onun söylediği her söz millet olmanın ve millet kalmanın özünü anlama noktasında  yolumuzu aydınlatan meşaledir. Yakın dönem tarihimizde adından en çok söz edilen, mücadelesiyle duruşuyla, azmiyle örnek ve önemli bir insan olan Akif aşkın en yalın halidir. Toplumun gönlünde taht kurmasının nedeni ne veteriner, ne milletvekili ne da dergi sahibi olmasından dolayıdır. Akif’e duyulan sevginin gerçek nedeni , onun yaşadığı topraklara duyduğu   aşkından dolayıdır.”dedi.

           Daha sonra İLESAM Genel Merkez Yönetim Kurulu üyesi ve Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih- Coğrafya Fakültesinde Öğretim görevlisi olan, aynı zamanda Mehmet Akif Ersoy Fikir ve Sanat Vakfının 2. Başkanlığını yürütmekte olan Prof. Dr. Nurullah ÇETİN "İstiklal Marşını Anlamak " konusunda konferans verdi. İstiklal Marşımızın yazıldığı dönemle ilgili bilgiler veren ÇETİN, Milli Marşımızı tahlil ederek katılımcılar güzel bir anlatım gerçekleştirdi.

 

 
            Konferans bitiminde İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz ORTA, Prof Dr. Nurullah ÇETİN’e Karaman’ı anlatan  kitaplar hediye etti.  Karaman Valisi Süleyman KAHRAMAN ise Milli Marşımızla ilgili olarak yapmış olduğu bu güzel sunumundan dolayı Prof. Dr. Nurullah ÇETİN’e teşekkür ederek, başarılı çalışmalarının devamını diledi.  

           Konferansın ardından Prof. Dr. Nurullah ÇETİN yazmış  olduğu kitaplardan alan davetlilerin,  kitaplarını imzaladı.

 

TÜRKİYE İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ

İLESAM GENEL MERKEZİ

Adres

:

İzmir 1.Cad. No: 33/16  Aydın Apartmanı, Kat:4  Kızılay / ANKARA

Tel

:

0 312 419 49 38

Fax

:

0 312 419 49 39

Web

:

www.ilesam.org.tr

e-mail

:

ilesam@ilesam.org.tr

 Okunma Sayısı : 866         09 Mart 2011

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 143362

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.