İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (11 Mart 2011)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (11 Mart 2011)

11 Mart 2011 Cuma günü İLESAM, Samsun’da Telif Hakları Konferansı Verecek.

İLESAM, Nevşehir Üniversitesi’nde "Telif Hakları" Konulu Konferans Verdi.

     4 Mart 2011 Cuma günü saat 10.30’da, Nevşehir Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Konferans Salonunda verilen “Telif Hakları” konulu konferansa konuşmacı olarak Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, yaklaşık 90 dakika süren seminerde “Telif Hakları ve Korsan” konusunda açıklamalarda bulundu. Öğrencilerin büyük ilgi gösterdiği konferansa öğretim elemanları da katıldı.

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız konferansta telif haklarının önemi ve  ihlali durumunda yapılması gerekenler hakkında bilgiler verdi.Parmaksız konuşmasında şunları söyledi: 

"Telif hakkı kul hakkıdır. Sizin geceler boyu üzerinde çalıştığınız bir makalenin, bir eserin biri tarafından çalınıp sizden habersiz çoğaltılmış olması ve siz sokakta yürürken kendi kitabınızın izinsiz başkası tarafından satılması sizi üzmez mi? Üzülürsünüz.

Bizler biraz kendimize Müslümanız, başkalarının haklarına saygı duymuyoruz. Burada bir sıkıntı var. Birlik olarak devlet nezdinde de birtakım yazışmalarla bunu bildirdik. KDV oranları düşsün -zaten KDV kitapta %8’dir- daha da düşse, yayın evleri kâr marjlarını aşağıya indirse fiyatlarda orantılı olarak aşağıya inecektir. 20 liralık bir kitap 10 liraya düşecektir; korsanla aradaki fark azalsa bile yine insanlarımız gidip korsana müracaat ediyor. Bu telif hakları ve korsanla ilgili bir sıkıntıdır. Her korsandan alınan kitap, CD, DVD ne olursa olsun aslında hepsinde kul hakkını çiğnemiş oluyoruz."

Konferansın sonunda Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç.Dr. Mehmet Malik Bankır, Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız’a katılımlarından dolayı teşekkür plaketi verdi.

            Konferanstan sonra, öğlen yemeğinde İLESAM üyesi olan Nevşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıçİlesam üyesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Çetin Pekacar ve Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Özden Taşğın’la bir araya gelen Parmaksız, “İlesam olarak yakın zaman içinde özellikle üniversiteleri İlesam’a üye olmaya davet edeceğiz. Bu konudaki resmi davet yazıları bir iki ay içinde rektörlüklere gönderilecek. Nevşehir Üniversitesi’ni de üyelerimiz arasında görmek istiyoruz. Üniversitelerle ortak yaptığımız bu projeyi Nisan sonu itibariyle bitireceğiz; ama Eylül’den sonra projenin ikinci ayağına başlayacağız” dedi.

Nevşehir Üniversitesi’nden sonra, İLESAM’ın Nevşehir Temsilcisi  ve ayrıca Ürgüp FM’in sahibi olan Ayşe Paslanmaz’ı ziyaret eden Parmaksız, “İlesam’ın Nevşehir nezdinde daha çok tanıtılması için önümüzdeki aylarda Nevşehir ilinde, Nevşehir Üniversitesi’yle işbirliği halinde bir dizi faaliyetler yapılacağını, İlesam’ın tanıtılması hususunda Ürgüp FM’in önemli bir rol oynayabileceğini” söyledi. İLESAM’ın Nevşehir Temsilcisi  ve ayrıca Ürgüp FM’in sahibi olan Ayşe Paslanmaz, “elinden geldiğince İLESAM’ın tanıtmaya çalıştığını ve bu konuyla daha yakından ilgileneceğini” belirtti. 

 

İlesam Gaziantep Şubesi Şair ve Yazarları Gaziantep’te Öğrencilerle Buluşuyor.

 

Gaziantep’teki lise ve ilköğretim okullarında İlesam Gaziantep Şubesi ve GASET tarafından hazırlanan Kültür Edebiyat Günleri çerçevesinde şiir sohbetleri yapılacak konferanslar verilecektir.

15-16-17 Mart tarihlerinde Yrd.Doç Dr. Kürşat Korkmaz,Yrd. Doç Dr. Hasan Akgül ve Öğrt. Gör. Mehmet Atılgan konferanslarıyla, yine Gaziantepli şairlerden Mehmet Türkân, Pınar Atay, Mehmet Beşlioğlu, Dr. Ahmet Çevik, M.Erdal Kaya, Kemal Polat, Ali Atalar, Muammer Karadeniz, Gülseren Sarı, M. Yıldırım Katrancı, M.Selçuk Uğur, Alaattin Akyüz, Öner Çağlar ve Betül Koçum ve diğer şairlerle birlikte;

Atatürk Lisesi, A.K.Akınal Anadolu Lisesi,19 Mayıs Lisesi, Gaziantep Lisesi, Ö.Özmimar İHL, Ö.Sanko Lisesi, Mimar Sinan Lisesi, İ.Paşa Lisesi, Cumhuriyet Lisesi, Türk T.Lisesi ve ilköğretim okullarından İstiklâl, Akyol, Mahmut H.Özhelvacı, Ö.Emine Nakıboğlu, Kâzım Karabekir İlköğretim okullarında şiirler okuyacak, şiir üzerine sohbetlerde bulunacaklardır.

 

İLESAM Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nurullah ÇETİN; Karaman’da İstiklal Marşımız Anlamak Başlıklı Konferans Verdi.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği  (İLESAM) Karaman İl Temsilciliği tarafından düzenlenen ”  İstiklal Marşımızı Anlamak ” Konulu konferans Piri Reis Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

05 Mart 2011 Cumartesi Günü saat 19:30’da düzenlenen konferansa Valimiz Sn. Süleyman KAHRAMAN ve eşi hanımefendi Muhsine KAHRAMAN ile oğlu Furkan KAHRAMAN, İl Emniyet Müdürü Lütfü SÖNMEZ, İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz ORTA, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih- Coğrafya Fakültesi Öğretim Görevlisi  Prof. Dr. Nurullah ÇETİN, İLESAM Karaman İl temsilcisi Hikmet ELİTAŞ, daire müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının söylenmesiyle başlayan programda açılış konuşmasını İLESAM Karaman İl Temsilcisi Hikmet ELİTAŞ gerçekleştirdi. Daha sonra İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz ORTA konuşmasında : “ İstiklal Marşımızın Kabulünün 90.Yılında Karaman Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile İLESAM İl Temsilciliğiyle beraber bu konferansı düzenledik. Büyük insanlar içinde yaşadıkları zamana sığmayan, yaşanmış ve yaşanacak zamanları da kapsayan insanlardır.  Üstad Mehmet Akif ERSOY’da içinde bulunduğu çağın kabuklarını çatlatan, fikir ve eserleriyle zaman döngüsünde aşınmayan bir şairimizdir. Onun penceresinden bakıldığında hayat daha anlamlı ve daha ayrıntılı çıkmıştır karşımıza. Onun penceresinden bakıldığında umutsuzluğa yer olmamıştır. O şiirleriyle gönülleri coşturan, düşünceleriyle hayatları olgunlaştıran bir gönül ustasıdır. Onun söylediği her söz millet olmanın ve millet kalmanın özünü anlama noktasında  yolumuzu aydınlatan meşaledir. Yakın dönem tarihimizde adından en çok söz edilen, mücadelesiyle duruşuyla, azmiyle örnek ve önemli bir insan olan Akif aşkın en yalın halidir. Toplumun gönlünde taht kurmasının nedeni ne veteriner, ne milletvekili ne da dergi sahibi olmasından dolayıdır. Akif’e duyulan sevginin gerçek nedeni , onun yaşadığı topraklara duyduğu   aşkından dolayıdır. ”dedi.

Daha sonra Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih- Coğrafya Fakültesinde Öğretim görevlisi olan, aynı zamanda Mehmet Akif Ersoy Fikir ve Sanat Vakfının 2. Başkanlığını yürütmekte olan Prof. Dr. Nurullah ÇETİN " İstiklal Marşını Anlamak " konusunda konferans verdi. İstiklal Marşımızın yazıldığı dönemle ilgili bilgiler veren ÇETİN, Milli Marşımızı tahlil ederek katılımcılar güzel bir anlatım gerçekleştirdi.

Konferans bitiminde İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz ORTA, Prof Dr. Nurullah ÇETİN’e Karaman’ı anlatan  kitaplar hediye etti.  Valimiz Sn. Süleyman KAHRAMAN ise Milli Marşımızla ilgili olarak yapmış olduğu bu güzel sunumundan dolayı Prof. Dr. Nurullah ÇETİN’e teşekkür ederek, başarılı çalışmalarının devamını diledi.  

Konferansın ardından Prof. Dr. Nurullah ÇETİN yazmış  olduğu kitaplardan alan davetlilerin,  kitaplarını imzaladı.

kaynak= http://www.karamandan.com/karaman-haberleri/mansetler/item/13087-istiklal-marsimizi-anlamak-icin-konferans.html

  

İÇLERİNDE İLESAM ÜYESİ ŞAİRLERİN OLDUĞU PROGRAMLA DÜNYA ŞİİR GÜNÜ KUTLANIYOR.

İçlerinde İlesam üyesi Emine Sevinç Öksüzoğlu ve Münevver Düver’in de bulunduğu şairler dünya şiir gününü kutluyor.2011 Dünya Şiir Günü nedeni ile Çukurova Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesi Türk Dili- Edebiyatı Bölümü ve Turunç Kültür- Sanat Dergisi’nin birlikte düzenlediği etkinlik, 18 Mart 2011 Cuma günü saat 14.00- 16.00 arasında Mithat Özsan Amfisi’nde yapılacak.

 PROGRAM

Açılış konuşması: Prof. Dr. Mustafa Apaydın (Türk Dili- Edebiyatı Bölüm Başkanı)
Yöneten: Prof. Dr. Çetin Derdiyok (Öğretim Üyesi)
Şiir-Yaşam İlişkisi: Yrd. Doç. Dr. Mustafa Günay (Öğretim Üyesi)

2011 Dünya Şiir Günü Bildirisi
Dünya Şiir Günü Adana Bildirisi: Mustafa Emre
Şiir Belgeseli: B. Hülya Ekmekçi

KATILAN ŞAİRLER

Fikret Sezgin- Onur Konuğu
Durmuş Ali Özkale
Ganime Karabucak
Selahattin Baysal
Erdoğan Benlioğlu
Hikmet Karabucak
Şahizer Aksay
Doç. Dr. Orhan Özdemir (Mersin Üniversitesi)
Dr. Yusuf Erkişi
Turhan Yılmaz
M. Demirel Babacanoğlu
Esin Aydın
Mesut Eray
F. Kadri Gül
Ahmet Fazıl Göktuğ
Duran Aydın
Ferhat İşlek
Demet Duyuler Doğan
B. Hülya Ekmekçi 
Münevver Düver 

Emine Sevinç Öksüzoğlu
 
Şahin Taş 
Hayrettin Durmuş 
Tuncay Akdağ
Ali Bulut
Mustafa Emre

 

  

 

İLESAM AYDIN TEMSİLCİSİ ABDÜLKADİR GÜLER’E BİR ÖDÜL DAHA

Aydın İLESAM temsilcimiz araştırmacı şair ve yazar üyemiz Abdülkadir ler’e Sökeli iş adamlarından bir ödül daha verildi. 1962 yılından bu yana sanat ve edebiyat evrenimizde yazıları, araştırmaları ve özgün şiirleriyle yer alan üyemiz Abdülkadir Güler bu güne kadar 18 kitap yayınladı. Bunların yedisi Aydın ve Söke ilçesiyle ilgilidir. Söke’nin ve Aydın’ın adını yaptığı kültür hizmetleriyle Anadolu’ya    taşıyor.

Hayatı ve eserleri Üniversitelerde tez konusu olan Abdülkadir Güler’e bugüne kadar birçok onur plaketi ve belge verildi. Yarışmalarda çeşitli ödüller aldı.  1985 yılından bu yana Aydın Söke’ye gelip yerleşen Abdülkadir Güler’e bu kez Sökeli işadamlarımızdan A- Takımı başkanı Sayın Muzaffer İşlekel tarafından Sökeli sanatçı dostlarıyla bir araya gelerek Abdülkadir Güler’e Söke’ye yaptığı kültürel hizmetlerinden dolaylı 13 Mart 2011 günü bir plaketle onurlandırmıştır.  Üyemizi kutluyor; başarılarının devamını diliyoruz.

  

İlesam Kırşehir Temsilcisi Zübeyde Gökbulut Ahi TV’deydi.

İlesam Kırşehir Temsilcisi Zübeyde Gökbulut, 8 Mart 2011 Salı akşamı

20.00 haberlerinden sonra Ahi tv’deydi. Zübeyde Gökbulut, İl Kültür Müdürü Fuat Dursun’la Mehmet Akif Ersoy üzerine bir program gerçekleştirdi.

  
 

 

“ÇINARALTI SOHBETLERİ…” MART 2011 PROGRAMI  

 

TÜRKİYE

İLİM VE EDEBİYAT ESERİ

SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ

İSTANBUL ŞUBESİ

           

“ÇINARALTI SOHBETLERİ…”

MART 2011 PROGRAMI

 

7 Mart 2011: Yirmibirinci Sohbet

Doç. Dr. Süleyman DOĞAN

Balkanlarda Türk İzleri…

 

 

14 Mart 2011: Yirmiikinci Sohbet

Özlem Akşit KUŞCAN

Virginia Woolf’da Feminizm…”