İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (21 Mart 2011)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (21 Mart 2011)

İLESAM, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nde Telif Hakları Semineri Verdi.  

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Prof. Dr. İrfan Akgün Konferans Salonun’da, 18 Mart 2011 Cuma günü saat 14’te, “Telif Hakları Bilincinin Eğitim Kurumları ve Ülke Genelinde Geliştirilmesi ve Yaygınlaştırılması” konulu seminer verdi.

 

Seminerin açılış konuşmasını İlesam Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Temsilcisi Prof. Dr. M. Fatih Köksal yaptı ve sonrasında sözü Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız’a bıraktı. Parmaksız, telif hakkının bir kutsal hak olduğunu belirterek, bu hakkın yerine getirilmediğinde kul hakkının çiğnenmiş olacağını söyledi.

Parmaksız, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte bugüne kadar 13 ilde üniversitelerde telif hakları bilincinin yaygınlaştırılması amacıyla programlar düzenlediklerini belirtti. Korsanın hayatın her alanına girdiğine dikkati çeken Parmaksız, korsanla mücadele için önemli çalışmalar yaptıklarını anlattı. İLESAM’ın 60 ilde korsanla mücadele konusunda İl Denetim Komisyonu üyesinin var olduğunu, korsan adlı virüsün bir an önce önünün kesilmesi gerektiğini ifade eden Parmaksız, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

’’Telif hakkı dediğimiz hak, kutsal bir haktır ve bir anlamda kul hakkıdır. Korsandan kitap, CD veya her hangi bir şey aldığınız zaman kul hakkını yemiş olursunuz veya çiğnemiş olursunuz. Korsan herhangi bir şekilde yazarından ve yayınevinden izin almadan çoğaltılan, basılan ve yayınlanan  her türlü eser için kullanılır. Herhangi bir kopyalama merkezine veya fotokopi çeken bir yere  gidip, ister üniversite olsun ister kopyalama merkezi olsun bir kitabın aynısını çektirdiğimiz zaman o da korsandır. Korsan hayatımızın her alanında var olan bir şeydir. Bununla mücadele için herkesin elinden geleni yapması gerekir. Telif hakkı kavramı insanlarımız tarafından bilinmiyor. Özellikle şair-yazar ve akademisyenlerin İlesam’a üye olmamasını bir türlü anlayamıyorum. Nasıl arabamızı ve evimizi kasko veya sigorta ettiriyorsak, eserlerimizi de İLESAM’a üye olarak sigorta edebiliriz. Eserlerimiz evimiz ya da arabamız kadar değersiz mi? ’’

 

İLESAM’ın 1986 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla kurulan ilk meslek birliği olduğunu anımsatan Parmaksız, ilim ve edebiyat alanında önemli çalışmalar yaparak Türkiye’ye bu hakkı anlatmakta kararlı olduklarını sözlerine ekledi.

 

Konferans, İlesam Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Temsilcisi Prof. Dr. M. Fatih Köksal, Kırşehir İlesam İl Temsilcisi Zübeyde Gökbulut ve Uğur Gökbulut, İlesam üyeleri H. İbrahim Özdemir, Ali Aydemir, İsa Erdoğan, Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Şahmurat Arık, Yrd. Doç. Dr. Salahaddin Bekki  ve birçok akademisyen ve üniversite öğrencileri tarafından izlendi. Program sonunda Parmaksız, izleyicilerin sorularını cevapladı.

 

Konferanstan önce Ahi Evran Kütüphanesini ziyaret eden İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, İlesam Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Temsilcisi Prof. Dr. M. Fatih Köksal ve Kırşehir İlesam İl Temsilcisi Zübeyde Gökbulut,  burada bir süre sohbet ettiler. Konferansın sonunda İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız,  İLESAM olarak her platformda telif haklarının savunucusu olacaklarını ve korsanla mücadele edeceklerini bu konularla ilgili seminer ve konferansların devam edeceğini söyledi. 


İlesam Üyesi Yavuz Bülent BAKİLER 22 Mart’ta, Cem Karaca Kültür Merkezinde…

 

Bakırköy Lisesi ve İLESAM’ın“2011 Mehmet Akif ERSOY Yılı”  Ortak Etkinliklerinin ikincisi 22 Mart 2011, Salı günü, saat 14’te, Bakırköy Cem Karaca Kültür Merkezinde başlayacaktır. Programda Yavuz Bülent BAKİLER, Mehmet Akif’in Çağdaş Türkiye İdeali” başlıklı bir konferans gerçekleştirecektir.

Yavuz Bülent BAKİLER’in eserlerinin bir kısmı; Şiirlerini topladığı Harman, Sözün Doğrusu, Üsküp’ten Kosova’ya, Âşık Veysel, Azerbaycan Yüreğimde Bir Şahdamardır, Türkistan Türkistan, Ârif Nihat Asya İhtişamı, Şiirimizde Ana, Yalnızlık, Avrupa’da Türk İzleri, Yahya Kemal Beyatlı, Duvak, Sivas’a Şiir, Gidenlerin Ardından, Ses Bayrağımız: Türkçemiz ve  Elçibey isimlerini taşımaktadır. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı Bakırköy Cem Karaca Kültür Merkez’inde gerçekleşecek olan ve katılımın serbest olduğu 2011 “Mehmet Akif ERSOY Yılı” etkinliklerimize katılarak, çevrenizi haberdar ederek ve duyurusunu yaparak destek vermeniz bizleri mutlu edecektir.

 

Düzenleme Kurulu Adına:

 

Cengiz TARBAK- Bakırköy Lisesi Müdürü

Cafer VAYNİ-  İLESAM İstanbul Şube Başkanı

 

Telif Hakları ile ilgili Çınaraltı Sohbeti, 16.00’da Başlayacak…

İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği)  İstanbul Şubesi’nin her hafta düzenlediği Çınaraltı Sohbetleri’nin Yirmi üçüncüsü Batı’da ve Ülkemizde Telif Hakları başlığını taşımaktadır. Konuyu fikri mülkiyet hakları konusunda ülkemizin en önemli uzmanlarından ve İLESAM üyelerimizden Dr. Cahit SULUK dinleyicilere anlatacaktır. Telif Hakları ve Korsanlıkla Mücadele ile Fikri Mülkiyet Hukuku Esaslarıisimli kitapları yayınlanan Dr. Cahit SULUK aynı zamanda üç ciltlik Uygulamalı Fikri Mülkiyet Hukukuisimli eserin de müelliflerindendir.

“Batı’da ve Ülkemizde Telif Hakları…” başlıklı Çınaraltı Sohbet’i, İstanbul- Beyazıt Devlet Kütüphanesi Konferans Salonunda 21 Mart Pazartesi, saat 16.00’de başlayacak olup, programa katılım serbesttir.

 

Erciyes Dergisi’nin 400. sayısı Nisan 2011’de Yayınlanıyor.

Erciyes Dergisi, 1978 yılında yayına başlamıştır. 400. Sayısı Anıt Sayı olarak Nisan 2011 yayınlanacaktır. Erciyes Dergisinin 400. sayısını şimdiden kutluyoruz.


İrtibat:

İnş. Müh. Âlim GERÇEL
Erciyes Dergisi Genel Yayın Müdürü

ERCİYES DERGİSİ, P.K.218 38002 KAYSERİ TEL/Belgegeçer: 0352 231 73 03
Açık Adres: Sahabiye Mahallesi Muhtarlığı Kalenderhane Sokak Nu:8 Kocasinan 38010 Kayseri
E-Posta: erciyesdergisi@mynet.com veya alimgercel@mynet.com

 

İlesam Afyonkarahisar Temsilcisi Ayşe Yılmaz’ın çıkardığı EDEBDAĞ Dergisi, Sevenlerine (9-10) Çift Sayı İle Kavuştu.

 

EDEBDAĞ’ın 9. ve 10. sayıları, merakla bekleyen okuyucularına 100 sayfalık dev bir içerikle kavuştu. Zengin ve kaliteli içeriğiyle edebiyatseverlerin beğenisini kazanan Edebdağ bu sayısında ilk günden itibaren yer verdiği vefat eden değerli şair, yazar ve sanatçıları kapak yaparak sanat camiasına vefasını sergiledi.

 

EDEBDAĞ’ın bu çift sayısında bilimsel kısım; Belkıs İbrahim HAKKIOĞLU’nun Ayşe YILMAZ’a yazdığı mektupla başladı. Prof. Dr. Nurullah ÇETİN, Bekir Sıtkı SAYIN, Rasim KÖROĞLU, Can ŞEN, Ayşegül GÜLŞEN, Aynur KUYUCU, Halil GÜRKAN, Ceylan GÜVEN, Seval SELÇUK, Emre ÇAKANOĞLU, Metin OFOĞLU’nun çalışmalarından oluştu.

 

Elekçi yine Ayşe YILMAZ’ın yazdığı metin ve “Okumamışsanız, Dinlememişseniz, Görmemişseniz, Seyretmemişseniz, Tanışmamışsanız” analiziyle başladı. Bekir Sıtkı ERDOĞAN, Hülya KARAKIZ, Yrd. Doç. Dr. Ahmed Emin FİDAN, Cahide GÖKOĞLU, Ekrem YILMAZ, Halil GÖKKAYA, Hülya EKŞİ, Hasan ŞANLI, İsmail GÖKTAŞ, Murat AKYOL, Atantay AKBAROV (Çev:İbrahim TÜRKHAN), Onur AKBAŞ, Yusuf TURGUT, Ahmet URFALI, Hüseyin GÜLER, Burhanettin ÇİL, İsmail KEKÜLLÜOĞLU, Kazım POYRAZ, Emir MOLA, Rasim DEMİRTAŞ, Engin FORDUGİL şiirleriyle; Yıldırım TÜRK, Arslan BAYIR, Ayşe AKAY öyküleriyle; Hüzeyme Yeşim KOÇAK, Elif AYDIN, Sibel UNUR ÖZDEMİR, Emine Kimya YAŞAR denemeleriyle; Mehmet AYDIN derlemesiyle elenerek Elekçi’de yer aldı.

Payidar bölümü ise Ömer SEYFETTİN, Rıfat ILGAZ hikayeleri ve Recaizade Mahmut Ekrem, Ziya Osman SABA şiirleriyle güzelleşti.

“Haberim(n)İz Var” bölümünde ise Şükran BÜTÜN ve Zeynep YILMAZ’ın 2010 Şubat/ Mart/ Nisan/ Mayıs/ Haziran/ Temmuz/ Ağustos/ Eylül/ Ekim 2010 aylarında gerçekleşen onlarca haberden derlediği seçkin haberler edebiyat, fikir, sanat gündeminin nabzını tuttu. Bunun yanı sıra Deniz ŞAHİNOĞLU’nun hazırladığı “Ödüllü Kare Bulmaca” okuyucularımıza ulaştı. EDEBDAĞ bu çift sayıyla sıcak kahve ve çay saatlerini daha manidar kılacak hiç şüphesiz. İyi okumalar…

 

İLESAM SİVAS TEMSİLCİSİ SABİHA SERİN’E JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ VERİLDİ

İLESAM Sivas temsilcisi, Sivas Yazarlar ve Şairler Derneği (SİYŞAD) Başkanı  Sabiha Serin,  ALUCRA EĞİTİM  KÜLTÜR ve SOSYAL DAYANIŞMA DERNEĞİ’NİN düzenlediği Birinci Geleneksel NAĞMELERDE ALUCRA Şiir Yarışmasında  Jüri Özel Ödülüne layık görülmüş ve  13.3.2011 tarihinde  saat 13-00 ile 17-00 arasında Alucra Doludere Köyü Dernek Salonu Fatih Sultan Cad.Kuzey Sokak No 21 Rammar Market Arkası Okmeydanı Beyoglu,İSTANBUL adresinde    gerçekleşen ödül törenine katılmıştır. Şiir ve müzik dolu gerçekleşen ödül töreninde Sabiha Serin kısa bir konuşma yaptıktan sonra  Yeter başlıklı şiirini de okumuştur. Törende Sabiha Serin’e  JÜRİ Özel ödülü plaketi ve  ödülü   takdim edilmiştir. Tören sonunda ise Sabiha Serin  içerisinde 35 adet şiirlerinin bestelendiği  KAR TANELERİ adlı ikinci şiir kitabını  imzalamıştır.

 

İlesam Üyesi Ünal Kar’ın İmza günü 27 Mart 2011 Pazar Günü AKM’de
  
İlesam Üyesi Ünal Kar, "Susuyorum Hüzünlerime" isimli şiir kitabını 5. Ankara Kitap Fuarında Göl Kitap ve Yayıncılık’a ait B9 standında 27 Mart 2011 Pazar günü saat 11:00 ile 18:00 arasında imzalayacaktır.
 

İLESAM üyesi Altay Taşkın’ın “Dünyanın Duvarı” adlı Kitabı Çıktı.

 

İLESAM üyesi Altay Taşkın’ın “Dünyanın Duvarı” adlı kitabı Göl Kitap Yayıncılıktan çıktı.

 

ISBN:978-605-4425-15-0

 

“Dünyanın Duvarı” adlı kitaba www.golkitap.com adresinden ulaşabilirsiniz.

 

TÜRKİYE İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ

İLESAM GENEL MERKEZİ

Adres

:

İzmir 1.Cad. No: 33/16  Aydın Apartmanı, Kat:4  Kızılay / ANKARA

Tel

:

0 312 419 49 38

Fax

:

0 312 419 49 39

Web

:

www.ilesam.org.tr

e-mail

:

ilesam@ilesam.org.tr

 Okunma Sayısı : 1101         20 Mart 2011

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 189262

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.