BDULLAH SATOĞLU VE İLTER YEŞİLAY, KKTC AVTEPE MEDOŞ LALESİ FESTİVALİNDEYDİ.

 / ETKİNLİKLERİMİZ

KKTC’DE İLESAM KONUŞULDU.

ABDULLAH SATOĞLU VE İLTER YEŞİLAY, KKTC AVTEPE MEDOŞ LALESİ FESTİVALİNDEYDİ.

Yenireneköy Belediye Başkanının açılış konuşması ile başlayan 7.Avtepe Medoş Lalesi Festivalinde, yöresel el sanatlarının sergilendiği Şehitliğin yanındaki salonun açılışı Türkiye’nin tek Lale şairi Abdullah Satoğlu ( Şair araştırmacı yazar), Dr. Arif Albayrak(Şair, Bestekar ve Magusa Milletvekili) ve  Yeni Erenköy Belediye Başkanı Özay Öykün tarafından yapıldı.

 

Türkiye’nin KKTC Lefkoşa Büyükelçiliğinde diplomatik görevle  Turizm baş müşaviri olarak çalıştığı yıllarda KKTC endemik bitkilerinin korunması, geliştirilmesi projesi çerçevesinde 2005 yılında başlattığı festivale her sene eşi İlter Yeşilay’la katılarak destek veren Zeynel Yeşilay’ın yanı sıra,  bu yıl Festival Komitesinin  arzusu üzerine  davet edilen  Türkiye’nin Lale şairi Abdullah Satoğlu’da katıldı.

Yenireneköy Belediye Başkanı’nın  konuşması ile başlayan 7.Avtepe Medoş Lalesi Festivalinde,  yöresel el sanatlarının sergilendiği salonun açılışı Abdullah Satoğlu ( Şair araştırmacı yazar), Dr. Arif Albayrak (Şair, Bestekar ve Magusa Milletvekili) ve  Yeni Erenköy Belediye Başkanı Özay Öykün tarafından yapıldı. Daha sonra Zeynel Yeşilay’ın, geçmiş yıllar da yapılan festivallerden seçtiği fotoğraflar ile  Avtepe  ve Karpaz’ın doğal güzellikleri, tarihi, insanı ve Medoş Lalelerinden oluşan Medoş Lalesi Mültivizyonu gösterisi sunuldu. Gösteriden sonra Şairler İlter Yeşilay, Dr Arif Albayrak ve Abdullah Satoğlu birbirinden güzel şiirlerini okudular. Coşkuyla izlenen program Medoş Lalelerinin doğal ortamları olan Avtepe tarlalarının ziyaret edilmesiyle devam etti.


KKTC Avtepe’de ki etkinlikler çerçevesinde yapılan programları izleyen Zeynel Yeşilay, İlter Yeşilay ve Abdullah Satoğlu Gazi Magusa’da bulunan Doğu Akdeniz Üniversitesi tarafından düzenlenen ve DAÜ TV tarafından yayınlanan bir şiir dinletisi ve "Sonsuz Bir Şiir Kuzey Kıbrıs" mültivizyon programını izleyenlerle buluşturdular. DAÜ Rektörü Prof. Dr. Abdullah Y. Öztoprak tarafından makamında ağırlanan ve Kıbrıs’a özgü ipek kozasından yapılma tablolar hediye edilen sanatçıların gerçekleştirdiği programa öğrenciler, Bölüm Dekanları, ve Öğretim Üyelerinin ilgisi yoğundu.


Çiğdem Emirzadeoğulları Duvarcı tarafından yapımı gerçekleştirilen programda gitar eşliğinde şiirlerini okuyan sanatçılar katılımcıların büyük beğenisini kazandılar. İLESAM Yönetim Kurulu Üyesi olan İlter Yeşilay DAÜ’lü öğrencilere ve DAÜ TV aracılığıyla izleyenlere telif haklarından bahsederek İLESAM hakkında bilgilendirdi eser sahibi Kuzey Kıbrıs’lı akademisyenleri, edebiyatçıları İlesam çatısı altına davet etti. Kıbrısta’da temsilcileri ve üyeleri  olan İlesam’ın öneminden bahseden Yeşilay ve Satoğlu program sonrası Girne’ye geçerek  Kıbrıs’ta yaşayan  İLESAM üyesi Şair, Ressam ve yazar Ayşegül Dinçbaş ve eşi ile bir süre Girne limanında sohbet ettikten sonra Ankara’ya döndüler.

 

TÜRKİYE İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ

İLESAM GENEL MERKEZİ

Adres

:

İzmir 1.Cad. No: 33/16  Aydın Apartmanı, Kat:4  Kızılay / ANKARA

Tel

:

0 312 419 49 38

Fax

:

0 312 419 49 39

Web

:

www.ilesam.org.tr

e-mail

:

ilesam@ilesam.org.tr

 Okunma Sayısı : 904         28 Mart 2011

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 338800

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.