İLESAM, Kayseri Erciyes Üniversitesi’nde Telif Hakları Semineri Verdi.

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM, Kayseri Erciyes Üniversitesi’nde Telif Hakları Semineri Verdi. 


 

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, Kayseri Erciyes Üniversitesi Sabancı Kültür Sitesi Konferans Salonun’da, 1 Nisan  2011 Cuma günü saat 10’da “Telif Hakları Bilincinin Eğitim Kurumları ve Ülke Genelinde Geliştirilmesi ve Yaygınlaştırılması” konulu seminer verdi.

 

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, konuşmasında telif hakları ihlallerinden ve korsan kavramından bahsetti. Telif hakkının bir kutsal hak olduğunu belirtti ve korsandan kitap, CD vb gibi ürünleri alanların kul hakkını çiğnenmiş olduğunu söyledi.

 

 

Parmaksız, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte bugüne kadar 15 ilde üniversitelerde telif hakları bilincinin yaygınlaştırılması amacıyla programlar düzenlediklerini belirtti. Korsanın hayatın her alanına girdiğine dikkati çeken Parmaksız, korsanla mücadele için önemli çalışmalar yaptıklarını anlattı. İLESAM’ın 60 ilde korsanla mücadele konusunda İl Denetim Komisyonu üyesinin var olduğunu, korsan adlı virüsün bir an önce önünün kesilmesi gerektiğini ifade eden Parmaksız, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Korsan herhangi bir şekilde yazarından ve yayınevinden izin almadan çoğaltılan, basılan ve yayınlanan  her türlü eser için kullanılır. Herhangi bir kopyalama merkezine veya fotokopi çeken bir yere gidip, ister üniversite olsun ister kopyalama merkezi olsun bir kitabın aynısını çektirdiğimiz zaman o da korsandır. Korsan hayatımızın her alanında var olan bir şeydir. Bununla mücadele için herkesin elinden geleni yapması gerekir. Telif hakkı kavramı insanlarımız tarafından bilinmiyor. Özellikle şair-yazar ve akademisyenlerin İlesam’a üye olmamasını bir türlü anlayamıyorum. Nasıl arabamızı ve evimizi kasko veya sigorta ettiriyorsak, eserlerimizi de İLESAM’a üye olarak sigorta edebiliriz. Eserlerimiz evimiz ya da arabamız kadar değersiz mi? ’’

 

İLESAM’ın 1986 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla kurulan ilk meslek birliği olduğunu anımsatan Parmaksız, ilim ve edebiyat alanında önemli çalışmalar yaparak Türkiye’ye bu hakkı anlatmakta kararlı olduklarını sözlerine ekledi.

 

 

Konferans, İlesam Genel Merkez Yönetim Kurulu üyesi Pehlivan Uzun, İlesam üyesi  Prof. Dr. İsmail Görkem ve Süleyman Karacabey tarafından da takip edildi. Program sonunda Parmaksız, izleyicilerin sorularını cevapladı. Konferansın sonunda İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız,  İLESAM olarak her platformda telif haklarının savunucusu olacaklarını ve korsanla mücadele edeceklerini bu konularla ilgili seminer ve konferansların devam edeceğini, yürütmekte oldukları projenin 22 Nisan 2011 Cuma günü Erzincan Üniversitesi’nde verecekleri seminerle son bulacağını söyledi.

TÜRKİYE İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ

İLESAM GENEL MERKEZİ