İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (6 Nisan 2011)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (6 Nisan 2011)

 

İLESAM, 8 Nisan 2011 Cuma Günü, Saat 14’te, Ordu Üniversitesi’nde Telif Hakları Semineri Verecek.

Bakanlar Kurulu kararı ile 1986’da kurulan, 50 üniversitede temsilcisi bulunan ve 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu çerçevesinde Akademisyen-Yazar-Şair ve eser sahiplerinin Telif Haklarını koruyan ve Telif hakları Bilincinin Ülke Genelinde artırılması düşüncesi ile yola çıkan İLESAM (İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği), Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ortaklaşa yürüttüğü “Telif Hakları ve Korsanla Mücadele” projesi kapsamında, Ordu Üniversitesi’nde Telif Hakları semineri verecek. İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız konuşmacı olarak katılacağı seminer 8 Nisan 2011 Cuma günü saat 14’te,  Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Binası Çotanak Seminer Salonu’nda (Cumhuriyet Yerleşkesi) gerçekleştirilecek.

 

Mehmet Akif ERSOY Şiirleri, 6 Nisan’da, Cem Karaca Kültür Merkezinde Okunacak…

 

Bakırköy Lisesi ve İLESAM’ın, “2011 Mehmet Akif ERSOY Yılı”  Ortak Etkinliklerinin Üçüncüsü 6 Nisan 2011, Çarşamba günü, saat 14.00’de, Bakırköy Cem Karaca Kültür Merkezinde başlayacaktır. Programda TRT spikerlerinden Harun YÖNDEM ve Ayla DEMİRTAŞ , Mehmet Akif ERSOY Şiirleri Dinletisi” başlığı altında Safahat’tan Şiirler okuyacaklardır.

 

Harun YÖNDEM ve Ayla DEMİRTAŞ TRT spikerlerindendir. Yarım Elma isimli mütevazi şiir kitabının yazarı da olan Harun YÖNDEM, 1980’li yıllarda tek televizyon ve üç radyo ile yayın yapan, TRT’de yayınlanan Gecenin İçinden programının unutulmaz spikerlerindendir. Yine Ayla DEMİRTAŞ’da, Gecenin İçinden’i bir süre sunmuştur.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı Bakırköy Cem Karaca Kültür Merkez’inde gerçekleşecek olan ve katılımın serbest olduğu Harun YÖNDEM ve Ayla DEMİRTAŞ’ın , Mehmet Akif ERSOY Şiirleri Dinletisi”etkinliğimize katılmanızı, çevrenizi haberdar etmenizi ve duyurusunu yaparak destek vermenizi istirham ederiz.

 

Düzenleme Kurulu Adına:

Cengiz TARBAK- Bakırköy Lisesi Müdürü

Cafer VAYNİ-  İLESAM İstanbul Şube Başkanı

 

 

SERVER VAKFI  "MEHMET AKİF YILI "  ETKİNLİKLERİNE  İLESAM ÜYESİ SELAMİ ÇEKMEGİL İLE BAŞLADI...

 
SERVER VAKFI’nda "Çarşamba Sohbetleri" programına katılarak "İstiklalimiz ve Mehmet Akif" konusunu işleyen müellif, Hukukçu,Yazar  ve Düşünce adamı Selami Çekmegil,  Mehmet Akif’in  sanat anlayışı, insani yönü,  yaşantısı ve düşünce dünyasına ilişkin örnekler verdi.

2011 yılının  Akif Ersoy’un vefatının 75. ve İstiklal Marşı’nın kabulünün 90. yılı olması dolayısıyla  "Mehmet Akif Yılı" ilan edildiğine dikkat çeken  Selami ÇEKMEGİL:

"Mehmet Akif Yılını ilk kutlayan Milli Piyango İdaresi olmuş. Akif’e birtek Milli Piyango sahip çıkmış. Ve Mehmet Akif adına piyango bileti basmış. Düşünün, Akif gibi bir adamı Milli Piyango anıyor ve adıyla bilet basıyor… ." diye söze başladı...

Yapılan anketsel bir araştırmaya göre,  bir çok yabancı sanatçı ve devlet adamının dahi  %90’lara varan tanınmışlığının yanıda Mehmet Akif’in  ancak %50 tanındığına vurgu yapan Çekmegil:

%50 bile gerçeği yansıtmıyor; fazla. Çünkü  toplum Akif’i sadece  isim olarak ve İstiklal Marşı  şairi  sıfatıyla tanıyor. Bu da Mehmet Akif’i tanımak anlamına gelmez. Mehmet Akif’i tüm cepheleri ile tanımamız;  topluma mal etmemiz gerek." dedi.

 

 

 

İLESAM Üyesi Yavuz Bülent Bakiler Ameliyat Oldu.

 

İLESAM Üyesi Yavuz Bülent Bakiler başarılı bir fıtık ameliyatı geçirdi. Kendisine geçmiş olsun diyor, hayırlı ve sağlıklı bir ömür diliyoruz.

 

 

 

İLESAM Üyesi Sadettin Kaplan’ın Nevateli Adlı Şiir Kitabı Alioğlu Yayınevi’nde Çıktı.

 

Neva Teli. Alioğlu Yayınevi tarafından yayınlanan bir Sadettin Kaplan kitabı. Kaplan bu kitabında daha önceki 4 şiir kitabından seçkiler yapmış ve kitaba girmemiş şiirlerini de ilave ederek 335 sayfada şiirlerini okurlarına sunuyor.

 

Sadettin Kaplan Kimdir?

 

1944 yılında Ağrı’nın Patnos ilçesinde dünyaya geldi. İlköğrenimini doğduğu ilçede, orta öğrenimini parasız yatılı olarak Erzurum Lisesi’nde tamamladıktan sonra 1964 yılında girdiği Astsubay Okulu’ndan 1966 yılında mezun oldu. Jandarma teşkilatında yurdun muhtelif il ve ilçelerinde 20 yıl hizmetten sonra, 1986 yılında kendi isteğiyle emekli oldu.

 

Daha ortaokul ve lise yıllarında yerel gazetelerde şiir ve yazıları yayınlanan Sadettin Kaplan, askerlik hizmeti sırasında da Hareket, Boğaziçi, Ece, Kültür ve Sanat, Edebiyatta Çığır, Size ve Türk Edebiyatı gibi dergilerde şiir ve hikâyelerini yayınladı.

 

Emekliye ayrıldıktan sonra Türkiye Gazetesi ve Türkiye Çocuk Dergisi yazar kadrosuna giren yazarın profesyonel çalışmaları bu tarihten sonra başladı.

Edebiyatın hemen her dalında eser veren Kaplan’ın, kitapları dışında tiyatro, senaryo ve radyo oyunları da radyo ve televizyonlarda yayımlanmaktadır. Haber: Recep Arslan

 

 

İLESAM 5. Ankara Kitap Fuarındaydı.

 Eylül Fuarcılık tarafından 25 Mart – 03 Nisan 2011 tarihleri arasında Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen 5. Ankara Kitap Fuarı rüzgâr gibi esti geçti Ankara’dan, tadını damağımızda bırakarak.

   Pek çok yayınevinin stant açtığı fuarda yazarlar ve okuyucular birbiriyle kavuşmanın mutluluğunu yaşadılar. Kültür ve sanat etkinlikleri birbirini kovaladı.

   İmza günlerinde yüreklerden coşan heyecanlar paylaşıldı. Söyleşiler, konferanslar, paneller, açıkoturumlarla renklendi günler.

   Bu sene Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği, kısa adıyla "İLESAM" da katıldı fuara. Üyelerinin kitaplarını sergiledi standında. İmza günlerine kucak açtı. Birbirinden kıymetli yazarlarını, şairlerini ağırladı, okuyucularıyla buluşturdu. 
   Stantta gönüllü olarak görev alan şair/yazar Nur Ersen hanımefendi güler yüzü ile ziyaretçilere hem İLESAM’ı tanıttı, hem de hem de İLESAM’a üye olan yazarların stantta yer alan kitapları hakkında bilgiler verdi. 
 

25 Mart-3 Nisan 2011 Arası İmza Günü Yapan İLESAM Üyeleri

 

26 MART 2011 CUMARTESİ

Saat : 10-12 : Suna GÜVEL
Saat : 12-14 : Şenses US
Saat : 14-16 : Prof. Dr. Nurset ÇAM
Saat : 16-18 : Gülten ERTÜRK / Şemsettin AĞAR
Saat : 18-20 : Rifat KAYA/Şemsettin KÜZECİ/İsa KAYACAN

27 MART 2011 PAZAR

Saat : 12-14 : Vedat FİDANBOY

Saat:14-15: Prof.Dr. Nurullah ÇETİN
Saat : 14-16 : Nur ERSEN
Saat : 16-18 : Gürhan OLCAYTÜRKAN
Saat : 18-20 : Aysel İMER / Müzeyyen KESKİN

30 MART 2011 ÇARŞAMBA

Saat : 18-20 : Serap DEMİRTÜRK

31 MART 2011 PERŞEMBE

Saat : 14-16 : Asuman Soydan ATASAYAR/Merih BARAN
Saat : 16-18 : Rabia GÖLBAŞI

1 NİSAN 2011 CUMA

Saat : 14-16 : Rabia GÖLBAŞI 
Saat : 16-18 : Naile DUMAN

02 NİSAN 2011 CUMARTESİ

Saat : 12-14 : Müzeyyen KESKİN/Aysel İMER
Saat : 14-16 :  Alp ARPAD
Saat : 16-18 : Nevin KURULAR
Saat : 18-20 : Bedri Kenan KARAAL

03 NİSAN 2011 PAZAR 
Saat : 12-14 : Ahmet ŞAHİNOĞLU 
Saat : 14-16 : Rabia GÖLBAŞI
Saat : 16-18 : Hikmet ÖZDEMİR
Saat : 18-20 : Naile DUMAN

 

HABER: Sibel UNURÖZDEMİR

 

 

 

İLESAM GAZİANTEP ŞUBESİ “Sof Dağından Esen Rüzgâr”

Kültür Edebiyat Günleri devam ediyor.

 

             15 Ekim 2010 günü başlayan kültürel etkinlikler Gaziantep Üniversitesi salonları, GAÜN Nizip Eğitim Fakültesi (Nizip TO salonu), GASET’  ve Gaziantep’teki muhtelif Lise ve İlköğretim okullarında gerçekleştirilirken bir yandan da Şube adresindeki programlar planlandığı şekilde devam etmektedir. 

 

Her hafta Cuma akşamları saat 19’da Şube adresinde gerçekleştirilecek olan programlardan bazıları:

 

***

8 Nisan 2011 Cuma

“Oryantalizm”

Konuşmacı: Yrd. Doç. Dr. Ahmet AĞIR

 

***

22 Nisan 2011 Cuma

“Ermeni iskânı”

Konuşmacı: Okt. Mehmet BİÇİCİ

 

***

6 Mayıs 2011 Cuma

“Kadın ve Anne Şiirleri”

Hazırlayanlar: M.T.ŞEHİTOĞLU ve GAÜN Fen Edebiyat ve Eğitim Fakültesi Lisans ve Lisans Üstü Öğrencileri

 

***

13 Mayıs 2011 Cuma

“Fetih Kültürü”

Konuşmacı: Doç Dr. Bilgehan PAMUK

 

İletişim:ilesamgaziantep@gmail.com

 

 

TÜRKİYE İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ

İLESAM GENEL MERKEZİ

Adres

:

İzmir 1.Cad. No: 33/16  Aydın Apartmanı, Kat:4  Kızılay / ANKARA

Tel

:

0 312 419 49 38

Fax

:

0 312 419 49 39

Web

:

www.ilesam.org.tr

e-mail

:

ilesam@ilesam.org.tr

 Okunma Sayısı : 767         06 Nisan 2011

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 134095

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.