İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (6 Nisan 2011)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (6 Nisan 2011)

 

İLESAM, 8 Nisan 2011 Cuma Günü, Saat 14’te, Ordu Üniversitesi’nde Telif Hakları Semineri Verecek.

Bakanlar Kurulu kararı ile 1986’da kurulan, 50 üniversitede temsilcisi bulunan ve 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu çerçevesinde Akademisyen-Yazar-Şair ve eser sahiplerinin Telif Haklarını koruyan ve Telif hakları Bilincinin Ülke Genelinde artırılması düşüncesi ile yola çıkan İLESAM (İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği), Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ortaklaşa yürüttüğü “Telif Hakları ve Korsanla Mücadele” projesi kapsamında, Ordu Üniversitesi’nde Telif Hakları semineri verecek. İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız konuşmacı olarak katılacağı seminer 8 Nisan 2011 Cuma günü saat 14’te,  Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Binası Çotanak Seminer Salonu’nda (Cumhuriyet Yerleşkesi) gerçekleştirilecek.

 

Mehmet Akif ERSOY Şiirleri, 6 Nisan’da, Cem Karaca Kültür Merkezinde Okunacak…

 

Bakırköy Lisesi ve İLESAM’ın, “2011 Mehmet Akif ERSOY Yılı”  Ortak Etkinliklerinin Üçüncüsü 6 Nisan 2011, Çarşamba günü, saat 14.00’de, Bakırköy Cem Karaca Kültür Merkezinde başlayacaktır. Programda TRT spikerlerinden Harun YÖNDEM ve Ayla DEMİRTAŞ , Mehmet Akif ERSOY Şiirleri Dinletisi” başlığı altında Safahat’tan Şiirler okuyacaklardır.

 

Harun YÖNDEM ve Ayla DEMİRTAŞ TRT spikerlerindendir. Yarım Elma isimli mütevazi şiir kitabının yazarı da olan Harun YÖNDEM, 1980’li yıllarda tek televizyon ve üç radyo ile yayın yapan, TRT’de yayınlanan Gecenin İçinden programının unutulmaz spikerlerindendir. Yine Ayla DEMİRTAŞ’da, Gecenin İçinden’i bir süre sunmuştur.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı Bakırköy Cem Karaca Kültür Merkez’inde gerçekleşecek olan ve katılımın serbest olduğu Harun YÖNDEM ve Ayla DEMİRTAŞ’ın , Mehmet Akif ERSOY Şiirleri Dinletisi”etkinliğimize katılmanızı, çevrenizi haberdar etmenizi ve duyurusunu yaparak destek vermenizi istirham ederiz.

 

Düzenleme Kurulu Adına:

Cengiz TARBAK- Bakırköy Lisesi Müdürü

Cafer VAYNİ-  İLESAM İstanbul Şube Başkanı

 

 

SERVER VAKFI  "MEHMET AKİF YILI "  ETKİNLİKLERİNE  İLESAM ÜYESİ SELAMİ ÇEKMEGİL İLE BAŞLADI...

 
SERVER VAKFI’nda "Çarşamba Sohbetleri" programına katılarak "İstiklalimiz ve Mehmet Akif" konusunu işleyen müellif, Hukukçu,Yazar  ve Düşünce adamı Selami Çekmegil,  Mehmet Akif’in  sanat anlayışı, insani yönü,  yaşantısı ve düşünce dünyasına ilişkin örnekler verdi.

2011 yılının  Akif Ersoy’un vefatının 75. ve İstiklal Marşı’nın kabulünün 90. yılı olması dolayısıyla  "Mehmet Akif Yılı" ilan edildiğine dikkat çeken  Selami ÇEKMEGİL:

"Mehmet Akif Yılını ilk kutlayan Milli Piyango İdaresi olmuş. Akif’e birtek Milli Piyango sahip çıkmış. Ve Mehmet Akif adına piyango bileti basmış. Düşünün, Akif gibi bir adamı Milli Piyango anıyor ve adıyla bilet basıyor… ." diye söze başladı...

Yapılan anketsel bir araştırmaya göre,  bir çok yabancı sanatçı ve devlet adamının dahi  %90’lara varan tanınmışlığının yanıda Mehmet Akif’in  ancak %50 tanındığına vurgu yapan Çekmegil:

%50 bile gerçeği yansıtmıyor; fazla. Çünkü  toplum Akif’i sadece  isim olarak ve İstiklal Marşı  şairi  sıfatıyla tanıyor. Bu da Mehmet Akif’i tanımak anlamına gelmez. Mehmet Akif’i tüm cepheleri ile tanımamız;  topluma mal etmemiz gerek." dedi.

 

 

 

İLESAM Üyesi Yavuz Bülent Bakiler Ameliyat Oldu.

 

İLESAM Üyesi Yavuz Bülent Bakiler başarılı bir fıtık ameliyatı geçirdi. Kendisine geçmiş olsun diyor, hayırlı ve sağlıklı bir ömür diliyoruz.