İLESAM VE AKÇAĞ YARIŞMASININ ÖDÜL TÖRENİ AKM’DE YAPILDI

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM VE AKÇAĞ YARIŞMASININ ÖDÜL TÖRENİ  AKM’DE YAPILDI

İLESAM VE AKÇAĞ YAYINEVİNİN DÜZENLEDİĞİ ROMAN-HİKÂYE VE ŞİİR ALANINDAKİ KİTAP DOSYASI YARIŞMASININ ÖDÜL TÖRENİ  ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİNDE YAPILDI.

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) ve AKÇAĞ Yayınevi, Türk Edebiyatına yeni eserler ve isimler kazandırmak, Türk Edebiyatına ve Türk kültürüne hizmet etmek amacıyla 2010 yılında düzenlediği Roman-Hikâye ve Şiir alanında (KİTAP DOSYASI) yarışmasının ödül töreni 5. Kitap Fuarı’nın devam ettiği Atatürk Kültür Merkezi AKM’de yapıldı. Ödül törenine katılanların yoğun takdirleriyle sıcak bir havada gerçekleşen programın sunuculuğunu TRT Ankara Radyosu yapımcılarından Sn. Hakan Yılmaz gerçekleştirdi.

 

İLESAM Başkanı Sn. Mehmet Nuri Parmaksız’ın açılışını yaptığı ödül töreninde konuklara samimi üslubuyla seslenen Parmaksız aynı zamanda İLESAM üyesi olan AKÇAĞ  Yayınevi’nin Edebiyatımıza ve sanatçılara verdiği desteğin çok anlamlı olduğundan bahsederek  2011 yılı içerisinde AKÇAĞ Yayınevi  ile  ortak çalışmaların devam edeceğini, bu sefer  de  bilim ve akademik eserlerle ilgili bir kitap dosyası yarışmasının hayata geçirileceğinin  müjdesini  verdi. Yarışmaya katılan 300 eseri jüri üyelerinin ortak bir hassasiyetle değerlendirdiklerini birbirinden güzel ve değerli yapıtları seçmekte epeyi zorlandıklarını belirten İLESAM Başkanı yarışmaya eser gönderen bütün sanatçılara, jüri üyelerine ve yoğun yağmura rağmen törene katılan herkese teşekkür etti.

Daha sonra Hakan Yılmaz’ın sunumuyla sahneye gelen ödül sahipleri,  törende bulunan İLESAM Yönetim Kurulu Üyelerinden ve İLESAM’ın değerli büyüklerinin ellerinden ödüllerini alırken AKÇAĞ yayınevinin sahibi Ahmet Hikmet Ünalmış da para ödüllerini kendilerine takdim etti.

Sahneden İLESAM ve AKÇAĞ yayınevine Edebiyat alanında yaptıkları bu hizmetlerinden dolayı teşekkürlerini bildiren ve bunun öneminden bahseden ödül sahipleri İLESAM’ın bu çalışmasının birçok kurum ve kuruluşlara da örnek olmasını dilediler. Roman, Hikâye ve şiir dallarındaki eserlerini basılmış halde ellerinde tutmaktan büyük kıvanç duyduklarını belirten sanatçıların mutlulukları ve sevinçleri törene katılanların da gözlerini yaşarttı.

Ödül töreninin ardından hazırlanan resepsiyona katılan konuklar birbirleriyle keyifli bir şekilde sohbet ederek özlem giderdiler. Son derece sıcak havada geçen tören ve resepsiyon boyunca İLESAM Yönetim Kurulu Üyeleri konuklarla samimi bir şekilde ilgilendiler. Daha sonra kitap fuarındaki İLESAM standını n ziyaret edilmesiyle biten ödül töreninden geriye kubbede hoş bir seda kaldı.

Roman-Hikâye ve Şiir Yarışması-2010 (Kitap Dosyası)  Değerlendirme Sonuçları

 

ROMAN DOSYASI:

 

  1. Hüzeyme Yeşim KOÇAK (Rumuz:Nergisli Günler)
  2. Sevilay UZTUTAN (Rumuz: Mor Yakut)
  3. Seyyid IRMAK (Rumuz:Kevseri)

 

Jüri Teşvik Ödülleri:

Dr. Ahmet ÇEVİK (Rumuz:Çiğdem Çiçeği)

Gülşen GAZEL (Rumuz: Ayine)

Çelebi ÖZTÜRK (Rumuz: Bahadır Karakoyunlu)

 

***

 

HİKÂYE DOSYASI:

 

  1. Tarık TORUN (Rumuz:Güneşi Tut Kaçmasın)
  2. Ramazan YILMAZ (Rumuz: Sabır)
  3. Ahmet Ünal ÇAM (Rumuz:40Ambar)

 

Jüri Teşvik Ödülleri:

Ayşei Yasemin YÜKSEL (Rumuz:Acemi Demirci)

Bülent AĞCABAY (Rumuz:Önce Vatan)

Adil AKKOYUNLU (Rumuz: Hilal)

 

***

 

ŞİİR DOSYASI:

 

  1. Mehmet ÇEVİK (Rumuz:Aprınçor Tigin)
  2. Nuray ALPER (Rumuz:Zühre)
  3. Serdar ÖNCÜL (Rumuz:Aruzkolik)

 

Jüri Teşvik Ödülleri:

Mehmet Şamil BAŞ (Rumuz:Beduh)

Osman ÖCAL (Rumuz:Aktoprak)

Şevki DİNÇAL (Rumuz:Hayat)

 

JÜRİ ÜYELERİ

 

Mehmet Nuri PARMAKSIZ    Ahmet Hikmet ÜNALMIŞ    Prof.Dr.Tuncer GÜLENSOY

 

 

Prof.Dr.Nurullah ÇETİN    Prof.Dr. Özkul ÇOBANOĞLU     Doç.Dr. Mehmet ÖNAL