İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (30 Nisan 2011)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (30 Nisan 2011)

Metin ERKSAN’ın Sineması ve Düşüncesi, 28 Nisan Cumartesi, Çınaraltı Sohbetleri’nde…

 

İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği)  İstanbul Şubesi’nin düzenlediği Çınaraltı Sohbetleri’nde bu hafta Prof.Dr. Kurtuluş KAYALI, Birsen ALTINER ve Mehmet GENÇ “Sineması ve Düşüncesiyle Metin ERKSAN”ı anlatacaklar.

Metin ERKSAN’ın Türk düşünce hayatındaki yerinden hareketle sinemasını değerlendirecek olan Prof.Dr. Kurtuluş KAYALI, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi olup Yönetmenler Çerçevesinde Türk Sineması, Metin Erksan Sinemasını Okumayı Denemek isimli eserlerin de yazarıdır. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi olan Birsen ALTINER ise Metin Erksan Sineması isimli eseri kaleme almıştır. Programda iktisat tarihçisi Mehmet GENÇ ise yakın dostu Metin ERKSAN’ı dinleyicilere anlatacaktır.

 “Sinema Bir Kültürdür” diyen Metin ERKSAN1929’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü’nü bitirdi. 1948’de İstanbul’da gazetelere ve dergilere film eleştirileri ve sinema yazıları yazarak gazeteci/yazar oldu. 1952’de Âşık Veysel’in Hayatı adlı sinema filmini, rejisör olarak gerçekleştirdi. Senaryo yazarlığını, rejisörlüğünü ve yapımcılığını yaptığı Susuz Yaz adlı filmiyle kazandı. Bu sinema ödülü, Türkiye’nin uluslararası alanda kazandığı ilk ödüldür. Sinema konusunda Türkiye’de dernek, sendika ve meslek örgütlerini ilk o kurdu. En fazla onun filmleri sansüre uğradı.  Onlarca filme imza atan ERKSAN’ın, Atatürk Filmi, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Avrupa Birliği Üyesi Olmak Hakkı ve İsteğinin Tarihsel Kaynakları ve Mare Nostrum (Bizim Deniz-Yunan Sorunu) adlı kitapları yayınlandı. 2003’te Türkiye Cumhuriyeti Devleti Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’nü Metin ERKSAN’a verdi.

Prof.Dr. Kurtuluş KAYALI, Birsen ALTINER ve Mehmet GENÇ’in, “Sineması ve Düşüncesiyle Metin ERKSAN”ı anlatacakları Çınaraltı Sohbet’i, İstanbul- Beyazıt Devlet Kütüphanesi Konferans Salonunda 28 Nisan Cumartesi, Saat 15.00’de başlayacak olup, programa katılım serbesttir.

 

25. Sanat Yılında Bestami Yazgan Özel Programı

 

25. Sanat yılında İLESAM üyesi Bestami Yazgan için TYB İstanbul şubesinde Nar Yayınları’nın katkılarıyla, 30 Nisan 2011 Cumartesi günü saat 17’de program düzenlenecek.

 

TOKAT İLESAM ÜYELERİNDEN "TOKAT’TAN MISRALAR 2"

ŞİİR ANTOLOJİSİ

 

Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği’nce birincisi 2007 yılında Kültür Ajans Yayınları arasında yayınlanan Tokat’tan Mısralar antolojisinin ikincisi Tokat’ta yayınlandı.Eserin tanıtım toplantısı Tokat Esnaf Odaları  Birlik Merkez Konferans salonunda 18 Nisan Çarşamba akşamı  gerçekleştirildi.Basının ve televizyon kuruluşlarının da ilgi gösterdiği programda bazı şairler eserde yer alan şiirlerinden örnekler sundular.

Eser,İLESAM Tokat İl Denetim Komisyonu Üyesi Gazi Osman Paşa Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Mahmut HASGÜL tarafından hazırlandı.Eserin tanıtımını yapan   Mahmut HASGÜL,çoğu İLESAM üyesi olan otuz  şairin yer aldığı antolojinin basımının bir yıllık hazırlık aşamasından sonra Tokat Güneş Medya Gurubu Matbaa Tesislerinde  gerçekleştirildiğini belirtti. Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı ve İLESAM Üyesi Remzi ZENGİN, İLESAM İl Temsilcisi Hasan AKAR ve eserin editörlüğünü yapan Kümbet Dergisi sahibi Muhsin DEMİRCİ  yaptıkları konuşmalarda emeği geçenlere teşekkür ederek Türk kültür ve sanatına hayırlı olmasını dilediler.

Eserde şiirleri bulunan İLESAM üyelerimiz :A.Turan ERDOĞAN,Remzi ZENGİN,,Prof.Dr.Hüseyin KOÇ,Doç .Dr. Ebubekir ALTINTAŞ,Hasan AKAR,Mustafa COŞKUN,Ahmet DİVRİKLOĞLU,Ali BAL,Mustafa ŞAHİN,Emin ULU,Muhsin DE

MİRCİ,Mahmut HASGÜL,Nermin TERZİ,Nihat AYMAK,Süreyya KAYA,Burhan KURDDAN.

 

Eskişehir Şairler Derneği İnönü ilçesinde halka şiir ziyafeti çekti.

 

İnönü Halk Eğitim Müdürlüğü ile İnönü Vehbi Koç İlköğretim Okulu Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği şiir dinletisi 13 Nisan 2011 Çarşamba günü Vehbi Koç İlköğretim Okulu salonunda yapıldı. Eskişehir Şairler Derneği Yönetim Kurulu üyesi Halil Gürkan’ın yönettiği geceye dernek başkanı İbrahim Sağır, yönetim kurulu üyesi Aydın Çetinkaya, üyeler Rasim Köroğlu, Lütfü Kılıç, Nurcan Uygur ve İsmail Gül katıldı. Birbirinden güzel şiirlerin okunduğu gecede İnönü halkı şiire doydu. Sözleri Halil Gürkan’a, yorumu Nurcan Uygur’a ait olan ve İnönü fotoğraflarından oluşan slayt gösterisi eşliğinde sunulan “İnönü Sevdası” şiiri ilgi çekerken, geceye Rasim Köroğlu’nun fıkraları, esprileri ve hiciv şiirleri damgasını vurdu.

İzleyicilerin büyük keyif aldığı gecede dernek başkanı Sayın İbrahim Sağır, ”Bizi bu güzide seyirciyle buluşturan Halk Eğitim Merkezi Müdürü Sayın Ethem Erdal ile Vehbi Koç İlköğretim Okulu Müdürü Sayın Abdulvahap Eyidil’e teşekkür ediyor, verdikleri şiir ziyafeti için de şair arkadaşlarımı kutluyorum” dedi.

 

İLESAM Gaziantep Şubesi Ermeni İskânı Konulu Konferans Düzenledi.

 

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) Gaziantep Şubesi tarafından, 22 Nisan 2011 Cuma günü saat:19.00’da, Okutman Mehmet BİÇİCİ’nin, Ermeni İskânı konulu konferansı gerçekleştirildi.

 

 

 

İLESAM  Yönetim Kurulu Eski Üyesi İsa Kayacan’ın yeni kitabı  

 

Burdur Belediyesinin kültür hizmeti olarak

“Burdur’dan Kültür Yağmuru” adıyla yayınlandı

 

            ANKARA (Ece Ajans)- Gazeteci- Yazar, Araştırmacı Prof. Dr. İsa Kayacan’ın 129 ncu, Burdur Belediyesi’nin 12 nci kültür yayını, “Burdur’dan Kültür Yağmuru” adıyla yayınlandı.

            432 sayfalık büyük boy Burdur’dan Kültür Yağmuru’nun önsözü, Burdur Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya’ya ilk sunuş İsa Kayacan’a, 2 nci sunuş ise Vedat Fidanboy’a ait.

            Kitap içindeki sunuş ve önsözlerden bazı alıntılar şu cümlelerle karşımıza çıkıyor:

            Sebahattin Akkaya: Burdur ve Burdurlu’nun gururu, hemşehrimiz, araştırmacı gazeteci- yazar İsa Kayacan’ın bir başka araştırması olan; “Şiirlerle Burdur-2”bölümü başta olmak üzere, değişik Burdur çıkışlı eklerle yayınladığımız “Burdur’dan kültür Yağmuru”nda Burdur ve Burdurlu değişik yönleriyle geniş biçimde anlatmaktadır.

            Prof. Dr. İsa Kayacan: Kültüre büyük değer veren, Burdur Belediye Başkanımız sayın Sebahattin Akkaya’nın katkı ve kararlılığıyla yayınladığımız “Burdur’dan kültür Yağmuru”nun Burdurumuza hayırlı olmasını diliyorum.

Vedat Fidanboy: Doğduğu kente vurgun, yok böylesi bir aşık / Söz ederken köyünden, canına canan gelir/ Leyla ile Mecnun’u, birlikte anmak gibi/ Burdur dendi mi akla, İsa Kayacan gelir.

 

İlesam üyesi Seher Keçe Türker’in Katılacağı Programlar

 

-Uluslararasi Kazdağlari ve Edremit Sempozyumu 5-7 Mayis 2011 Edremit

 

"Hasan Baba Ve Silinmeyen İzlerin Sırları"

-  3. Kocaeli Kitap Fuarı 2011, 14-22 Mayıs

- Selçuk Üniversitesi Selçuklu Araştırmaları Merkezi II. Uluslararası Türk El Dokumaları (Tekstil) Ve Gelenekli Sanatlar Kongresi/Sanat Etkinlikleri (30-31 Mayıs 2011-Konya)

 

İlesam üyesi Ahmet Sevgi ve Nezih Demirtepe Tur Düzenliyor.

  9 gün 8 gece AVRUPA GEZİSİ

…VARŞOVA-KRAKOW-BELGRAT-NİŞ-GEVGELİ…

POLONYA-SIRBİSTAN-MAKEDONYA

10 Mayıs – 18 Mayıs 2011

10 Mayıs 2011 Salı Saat 18.00’de Ankara’dan hareket. Bolu’da (Mola)

11 Mayıs 2011 Çarşamba İstanbul’dan geçiş. Tekirdağ üzerinden YUNANİSTAN’a giriş. İskeçe’de Kahvaltı. Daha sonra MAKEDONYA’ya geçiş. SIRBİSTAN’a varış ve NİŞ’te otele transfer. (Serbest Zaman) Akşam Yemeği ve KONAKLAMA NİŞ’deki Otelimizde.

12 Mayıs 2011   Perşembe Kahvaltı Sabah: 07.00’de. Şehir Gezisi. Öğlen hareket. Belgrat’tan geçerek MACARİSTAN ve SLOVAKYA üzerinden POLONYA’ya giriş. Akşam Yemeği ve KONAKLAMA KRAKOW’daki Otelimizde.

13 Mayıs 2011   Cuma Kahvaltı. Sabah: 07.00’de (Şehir Gezisi-Tarihî Mekânlar) Wawel Sarayı+ Kapalı Çarşı ve Mikolaj Kopernik’in Evi+Kral Yolu+Türk Şehitliği Akşam Yemeği ve KONAKLAMA KRAKOW’daki Otelimizde.

14 Mayıs 2011   Cumartesi Kahvaltı. Sabah: 07.00’de (Serbest Zaman) Krakow’dan hareket. Varşova’ya varış. (Tarihî Kentte Rehberli Başkent Gezisi-Saraylar-Çarşılar) Akşam Yemeği ve KONAKLAMA VARŞOVA’daki Otelimizde.

15 Mayıs 2011 Pazar Saat 07.00’de Kahvaltı. Hareket. SLOVAKYA ve MACARİSTAN üzerinden SIRBİSTAN’da varış. BELGRAT’ta Akşam Yemeği. KONAKLAMA BELGRAT’taki Otelimizde.

16 Mayıs 2011 Pazartesi Saat 07.00’de Kahvaltı. (Belgrat Kalesi ve Şehir Turu) Hareket. MAKEDONYA’ya giriş. GEVGELİ’de otele yerleşme. (Serbest Zaman) Akşam Yemeği ve Konaklama GEVGELİ’deki Otelimizde.

17 Mayıs 2011 Salı Saat 07.00’de Kahvaltı. Hareket. YUNANİSTAN’a giriş. Selanik’te (Mola) Gümülcine’de (Mola) TÜRKİYE’ye giriş. Tekirdağ’da Akşam Yemeği ve ardından hareket.

18 Mayıs 2011 Çarşamba İstanbul üzerinden hareket. Bolu’da (Mola) Sabah 10.00’da Ankara’ya varış.

(SADECE) 749 EURO

FIYATLARA DAHIL OLAN SERVISLER:

  • Ankara-KRAKOW-VARŞOVA/VARŞOVA-KRAKOW-Ankara Kara yolu
  • 3 yıldızlı otelde 6 gece konaklama + 7 Sabah Kahvaltısı  + 6 Akşam Yemeği

FIYATLARA DAHIL OLMAYAN SERVISLER:     

  • POLONYA Vize ücreti 170 TL. (Yeşil Pasaport’a VİZE yoktur)
  • 15TL Yurt Dışı Çıkış Harcı-Seyahat sigortası 10 EURO ve MÜZE girişleri
  • “Krakow’da AUSCHWİTZ ESİR KAMPI ve TUZ MAĞARASI-EXTRA GEZİ