İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (30 Nisan 2011)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (30 Nisan 2011)

Metin ERKSAN’ın Sineması ve Düşüncesi, 28 Nisan Cumartesi, Çınaraltı Sohbetleri’nde…

 

İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği)  İstanbul Şubesi’nin düzenlediği Çınaraltı Sohbetleri’nde bu hafta Prof.Dr. Kurtuluş KAYALI, Birsen ALTINER ve Mehmet GENÇ “Sineması ve Düşüncesiyle Metin ERKSAN”ı anlatacaklar.

Metin ERKSAN’ın Türk düşünce hayatındaki yerinden hareketle sinemasını değerlendirecek olan Prof.Dr. Kurtuluş KAYALI, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi olup Yönetmenler Çerçevesinde Türk Sineması, Metin Erksan Sinemasını Okumayı Denemek isimli eserlerin de yazarıdır. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi olan Birsen ALTINER ise Metin Erksan Sineması isimli eseri kaleme almıştır. Programda iktisat tarihçisi Mehmet GENÇ ise yakın dostu Metin ERKSAN’ı dinleyicilere anlatacaktır.

 “Sinema Bir Kültürdür” diyen Metin ERKSAN1929’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü’nü bitirdi. 1948’de İstanbul’da gazetelere ve dergilere film eleştirileri ve sinema yazıları yazarak gazeteci/yazar oldu. 1952’de Âşık Veysel’in Hayatı adlı sinema filmini, rejisör olarak gerçekleştirdi. Senaryo yazarlığını, rejisörlüğünü ve yapımcılığını yaptığı Susuz Yaz adlı filmiyle kazandı. Bu sinema ödülü, Türkiye’nin uluslararası alanda kazandığı ilk ödüldür. Sinema konusunda Türkiye’de dernek, sendika ve meslek örgütlerini ilk o kurdu. En fazla onun filmleri sansüre uğradı.  Onlarca filme imza atan ERKSAN’ın, Atatürk Filmi, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Avrupa Birliği Üyesi Olmak Hakkı ve İsteğinin Tarihsel Kaynakları ve Mare Nostrum (Bizim Deniz-Yunan Sorunu) adlı kitapları yayınlandı. 2003’te Türkiye Cumhuriyeti Devleti Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’nü Metin ERKSAN’a verdi.

Prof.Dr. Kurtuluş KAYALI, Birsen ALTINER ve Mehmet GENÇ’in, “Sineması ve Düşüncesiyle Metin ERKSAN”ı anlatacakları Çınaraltı Sohbet’i, İstanbul- Beyazıt Devlet Kütüphanesi Konferans Salonunda 28 Nisan Cumartesi, Saat 15.00’de başlayacak olup, programa katılım serbesttir.

 

25. Sanat Yılında Bestami Yazgan Özel Programı

 

25. Sanat yılında İLESAM üyesi Bestami Yazgan için TYB İstanbul şubesinde Nar Yayınları’nın katkılarıyla, 30 Nisan 2011 Cumartesi günü saat 17’de program düzenlenecek.

 

TOKAT İLESAM ÜYELERİNDEN "TOKAT’TAN MISRALAR 2"

ŞİİR ANTOLOJİSİ

 

Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği’nce birincisi 2007 yılında Kültür Ajans Yayınları arasında yayınlanan Tokat’tan Mısralar antolojisinin ikincisi Tokat’ta yayınlandı.Eserin tanıtım toplantısı Tokat Esnaf Odaları  Birlik Merkez Konferans salonunda 18 Nisan Çarşamba akşamı  gerçekleştirildi.Basının ve televizyon kuruluşlarının da ilgi gösterdiği programda bazı şairler eserde yer alan şiirlerinden örnekler sundular.

Eser,İLESAM Tokat İl Denetim Komisyonu Üyesi Gazi Osman Paşa Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Mahmut HASGÜL tarafından hazırlandı.Eserin tanıtımını yapan   Mahmut HASGÜL,çoğu İLESAM üyesi olan otuz  şairin yer aldığı antolojinin basımının bir yıllık hazırlık aşamasından sonra Tokat Güneş Medya Gurubu Matbaa Tesislerinde  gerçekleştirildiğini belirtti. Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı ve İLESAM Üyesi Remzi ZENGİN, İLESAM İl Temsilcisi Hasan AKAR ve eserin editörlüğünü yapan Kümbet Dergisi sahibi Muhsin DEMİRCİ  yaptıkları konuşmalarda emeği geçenlere teşekkür ederek Türk kültür ve sanatına hayırlı olmasını dilediler.

Eserde şiirleri bulunan İLESAM üyelerimiz :A.Turan ERDOĞAN,Remzi ZENGİN,,Prof.Dr.Hüseyin KOÇ,Doç .Dr. Ebubekir ALTINTAŞ,Hasan AKAR,Mustafa COŞKUN,Ahmet DİVRİKLOĞLU,Ali BAL,Mustafa ŞAHİN,Emin ULU,Muhsin DE

MİRCİ,Mahmut HASGÜL,Nermin TERZİ,Nihat AYMAK,Süreyya KAYA,Burhan KURDDAN.