İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (3 Mayıs 2011)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (3 Mayıs 2011)

İLESAM’IN 25. YIL KUTLAMASI GÖRKEMLİ GEÇTİ

 

İLESAM 25. YILINI EDEBİYAT VE BİLİM DÜNYASININ DUAYENLERİNE VERDİĞİ ÜSTÜN HİZMET VE BAŞARI ÖDÜLLERİYLE KUTLADI.

 

İlesam Genel Merkez Yönetim Kurulu tarafından belirlenen ve 25. yıl kutlamaları çerçevesinde edebiyat ve bilim alanında yaptıkları hizmetlerden dolayı ödüle layık görülen 32 sanatçımız ve bilim adamımızı üyelerimizle buluşturan ve Yenimahalle Belediyesinin sponsorluğunda gerçekleştirilen kutlamalar büyük ilgi gördü.

 

Ankara’dan ve çeşitli illerden Yenimahalle Belediyesinin "Dört Mevsim" salonuna akın akın gelen İLESAM üyeleri, bu nezih atmosfer içerisinde birbirleriyle buluşup hasret  giderdiler.

Düzenlenen resepsiyonla başlayan kutlamalarda İLESAM’ın üyeleri, davetli konuklar ve ödül alacak sanatçılar koyu ve keyifli sohbetler gerçekleştirdi. Çeşitli nedenlerden veya sağlık sorunlarından dolayı uzun zamandır İLESAM’ın çalışmalarına katılamayan birçok üyemiz 25. yıl kutlamalarında özellikle bulunmak istediklerini belirterek, duydukları mutluluğu dile getirdiler.

 

Her köşeden tanıdık simaların mutlu gülümsemeleriyle anlam kazanan gecede, katılımın yoğunluğu dikkati çekerken, Yenimahalle belediyesinin eşsiz misafirperverliği de  göz doldurdu.

 

Resepsiyondan sonra ödül törenini gerçekleştirmek için salona geçen konuklar yerlerini alırken yaklaşık 650 kişilik salonun tamamının dolu olduğu ayakta kalanlar için sandalye ve koltuk ilavesi yapıldığı göze çarptı.

 

İLESAM’ın üyeleri tarafından büyük ilgiye mazhar olan tören önce İlesam Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız’ın açılış konuşmasıyla başladı. İLESAM’ın ne olduğundan ve neler yaptığından bahseden Parmaksız, yönetimi devraldıklarından bu yana geçen 13 ayda hangi çalışmalara imza attıklarını kısa başlıklar altında anlattı. İLESAM Genel Başkanı kendi dönemlerinde  faaliyete geçen İstanbul ve Gaziantep şubesinin,  54 İl de kurulan temsilciliklerin ve 41 üniversite temsilciliğinin çalışmalarından da bahsetti büyük bir kuruluş olan İLESAM’ın gittikçe daha fazla güçlendiğini ve 24 yılda 1500 olan üye sayısının yeni yönetimle beraber 13 ayda 2000’lere ulaştığıını bildiren M. Nuri Parmaksız. tüm konuklara katılımlarından dolayı teşekkür ederek sözlerini noktaladı.

 

Daha sonra kürsüye gelen Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar sanatın ve sanatçının toplumdaki değerinden ve öneminden bahsederek sanatçılarımızın gereken telif haklarını alması konusunda İLESAM’ın faaliyetlerinin ne kadar önemli olduğu konusuna dikkat çekti. Okuduğu şiirlerle ve etkileyici konuşmasıyla geceye renk katan Fethi Yaşar’ın konuşmasının ardından Zeynel Yeşilay’ın İlesam’ın 25. yılı kutlamalarına hediye olarak hazırladığı Mutivizyon gösterisi sunuldu. Gösteride geçmişten bu yana İLESAM nostaljileri ve yeni yönetimle İLESAM üyelerinin çalışmalarına yer verildi ayrıca İstanbul ve Gaziantep şubelerinin çalışmalarından örnekler sunuldu.

 

Ödül töreni bölümünde sahneye gelerek ödüllerini alan sanatçılar ve bilim adamları duygularını dile getirirken İLESAM’ın başarılı çalışmalarından övgüyle bahsederek unutamadıkları anılarını da dile getirdiler. Zaman zaman duygulu, zaman zaman esprilerle geçen ödül töreninde ünlü şairler Cemal Safi ve Semih Sergen’de mini bir şiir resitali sundular.

  

Ödül töreninden sonra sahneye gelen Türk sanat Musikisi sanatçıları İlesamlı şairlerin şiirlerinden bestelenen eserlerle muhteşem bir konser verdi. Konserin ardından son bulan 25. yıl kutlamaları programından hafızalarda hoş sedalar kaldı.

 

İmbikten Damlalar (3 Mayıs 2011 Salı-Saat:19.05-20.30-Türkiye Polis Radyosu)

DİNLEYİCİLERE HER HAFTA 21 KİTAP HEDİYE EDİLECEK.

3 Mayıs 2011 Salı ( Saat:19.05) Türkiye Polis Radyosu

(http://www.polisradyosu.net/Webcanli.htm)

www.mehmetnuriparmaksiz.com            

          Mehmet Nuri PARMAKSIZ tarafından hazırlanan ve sunulan, Türkiye Polis Radyosu’ndaki İmbikten Damlalar adlı şiir-edebiyat ve  kültür programı başlıyor. (Salı gecesi-  3 Mayıs  2011- Programın başlama saati 19.05) "Şiirde Aşk ve Gönül Kavramı " konuşulacak. Programa katılacak dinleyicilerle bu  konu üzerine sohbet edilecek.

 

GÖLGEDE KALANLAR’daki Konuk Şairler:

 

            Ünal YILDIRIM (Ordu)

 

            Asuman Soydan ATASAYAR (İstanbul)

 

 

Türkiye POLİS RADYOSU internet üzerinden, http://www.polisradyosu.net adresinden (http://www.polisradyosu.net/Webcanli.htm) ve uydu üzerinden de dinlenebilmekte.TÜRKİYE POLİS RADYOSU Ankara’dan FM 95.5 mhz, İstanbul’dan da 94.1 mhz yayın yapmakta. Yayın yapılan diğer illerin frekansıhttp://www.polisradyosu.net/fras.htm linkinden öğrenilebilir.

 

        Bilginin, kültürün, şiirin, sanatın ve güzel Türkçemizin konuşulacağı bu program, şiiri ve edebiyatı seven herkese faydalı olmayı amaçlıyor.

 

İmbikten Damlalar adlı şiir-edebiyat ve kültür programını hazırlayan ve sunan Mehmet Nuri PARMAKSIZ, İMBİKTEN geçirilmiş DAMLALAR altında ıslanmak isteyen herkesi, Salı günleri, saat 19’dan itibaren programı dinlemeye davet ediyor.

 

TÜRKİYE

İLİM VE EDEBİYAT ESERİ

SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ

İSTANBUL ŞUBESİ

 

MAYIS 2011 PROGRAMI

7 Mayıs 2011: Yirmidokuzuncu Sohbet

Hüdavendigar ONUR

Asrın Yesevisi Seyyid Ahmet ARVASİ…

 

14 Mayıs 2011: Otuzuncu Sohbet

Prof. Dr. Nurullah ÇETİN- Doç. Dr. Hidayet ÖZCAN

Şiirin Ressamı Yavuz Bülent BAKİLER…

 

21 Mayıs 2011: Otuzbirinci Sohbet

Lütfi ŞEN

Globalleşen Dünyada Milli Kültürün Önemi…

 

 

28 Mayıs 2011: Otuzikinci Sohbet

İbrahim YİĞİT

Bir Arada Yaşama Kültürü ve Demokrasi … 

 NOT: KATILIMIN SERBEST OLDUĞU SOHBETLERİMİZ NİSAN AYINDAN İTİBAREN CUMARTESİ GÜNLERİ SAAT 15.00’DE BAŞLAMAKTA OLUP, İSTANBUL-BEYAZIT DEVLET KÜTÜPHANESİ KONFERANS SALONUNDA GERÇEKLEŞMEKTEDİR.

İLETİŞİM: 0532 6633295 / ilesamistanbul@gmail.com

 

Recep Arslan  Medeniyet Türkçesi’ni Anlatacak

 

İLESAM Üyesi Gazeteci Recep Arslan Türk Ocağı Ümraniye Şubesi’nde 6 Mayıs Cuma Günü  Medeniyet Türkçe’si konusunda bir konuşma yapacak.

Recep Arslan’ın daha önce İLESAM İstanbul Şubesi ve ESKADER Timaşkafe’de verdiği konferansını tekrarlayacağı öğrenildi.

6 Mayıs Cuma günü akşam saat 19.00’da başlayacak konferansta Recep Arslan Türkçe merkezli ama daha çok dil felsefesi üzerine tezlerini ifade edecek. Bilindiği gibi Arslan’ın ulusal devletlerle doğan ırk dillerine karşılık  dünyada meydana gelen değişimlere paralel olarak artık medeniyet dillerinin peşine düşülmesi gerektiğini savunmaktadır.