İLESAM’ın Katkılarıyla Geçen Yıl Birincisi Gerçekleştirilen “2. KIZILCABÖLÜK ÖZÜSTÜ ŞİİR ŞENLİĞİ” YAPILDI

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve 2.Kızılcabölük Şiir Şenliği

İLESAM’ın Katkılarıyla Geçen Yıl Birincisi Gerçekleştirilen

“2. KIZILCABÖLÜK ÖZÜSTÜ ŞİİR ŞENLİĞİ” YAPILDI

            Denizli’nin Kızılcabölük beldesinde 30 Nisan 2011 Cumartesi günü saat: 14.00’te başlayan “2. KIZILCABÖLÜK ÖZÜSTÜ ŞİİR ŞENLİĞİ” gece 24.00’e kadar devam etti. Kızılcabölük Belediyesi tarafından düzenlenen ve bölgenin tek şiir etkinliği olan şenliğe bu yıl İLESAM’ın yanı sıra AVRASYA Yazarlar Birliği ve Egeli üyelerden oluşan YAZ-AR-BİR destek verdi.

 

 

 “Şiir yazma yarışması”, “Ali Akbaş şiirlerini en güzel okuma yarışması”, “Denizlili şairler şiirlerini okuyor”, “Şiir akşamları” ve “Onur Ödülü” etkinliklerinden oluşan “2. KIZILCABÖLÜK ÖZÜSTÜ ŞİİR ŞENLİĞİ”  büyük bir coşkuyla gerçekleşti.

ŞİİR YAZMA YARIŞMASI

Denizli Millî Eğitim Müdürlüğünün destek verdiği ve Denizli ilindeki ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerinin katıldığı şiir yazma yarışmasına küçük şairler 85 şiir ile katıldı. Yarışmaya katılan şiirleri değerlendiren jüri şu isimlerden oluştu: Arif Bük (İLESAM Yönetim Kurulu Üyesi), Dinçer Eşitgin (Şair - İLESAM ve MEB yayın kurulu üyesi), Hakkı Uslu (İLESAM ve YAZ-AR-BİR Üyesi), Çağrı Gürel (Şair - MEB  Yayın Kurulu Üyesi), Erdal Çakır (Şair).

Jürinin yaptığı değerlendirme sonucu Halime Gündüz birinci,  Mısra Yatağan ikinci, Merve Çövüt üçüncü olurken Özdenur Öz, Esma Yazıcı ve Zeynep Aydınelli mansiyon kazandı.

 

 

ŞİİR OKUMA YARIŞMASI

Tavas İlçe Millî Eğitim Müdürlüğünün destek verdiği şiir okuma yarışmasında  ise 64 öğrenci Ali Akbaş şiirlerini en güzel okumak için yarıştı.

2. Özüstü Şiir Şenliği onur konuğu olan, Türk Dünyası 2011 Edebiyat Adamı Ödülü sahibi İLESAM üyesi Şair Ali Akbaş adına düzenlenen “Ali Akbaş Şiirlerini En güzel Okuma Yarışması” jürisi ise Ali Akbaş (AVRASYA Yazarlar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi), Arif Bük (İLESAM Yönetim Kurulu Üyesi), Hakkı Uslu (İLESAM ve YAZ-AR-BİR Üyesi), Çağrı Gürel (Şair - MEB Yayın Kurulu Üyesi), İsmail Karakurt (Şair - Öğretmen)’tan oluştu. Yapılan değerlendirme sonucunda Rabia Gün birinci, Zülahi Çiyancı ikinci, Ayşegül Çuvak üçüncü olurken Emine Tefenlilioğlu, Akif Cibelik ve Ayşe Nazlı Ülgül mansiyon kazandılar.

 

 

“DENİZLİLİ ŞAİRLER ŞİİRLERİNİ OKUYOR”

2. Kızılcabölük Özüstü Şiir Şenliği, yaklaşık 600 kişinin izlediği “Denizlili Şairler Şiirlerini Okuyor” oturumu ile başladı.

Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı ile başlayan oturumda açılış konuşmasını Kızılcabölük Belediye Başkanı Abdülkadir Uslu yaptı;

“2011 yılı etkinlikleri arasında önem verdiğimiz ve gelecekte yörenin en anlamlı etkinliklerinden biri haline geleceğini inandığımız Özüstü Şiir Şenliği’nin ikincisini gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz.” diyen Uslu, şenliğin doğuşunu anlattı: “Bir edebiyat dostları sofrasında başlayan sohbetin, bir etkinlik girişimine dönüşmesi bize sıradan bir iş gibi gelmişti. Bir belde belediyesi olarak; geçen yıl “boyumuza-posumuza bakmadan”  giriştiğimiz bu etkinliğin ne kadar önemli olduğunu ilk etkinlik sonrasında fark ettik. Aldığımız olumlu tepkiler, övgüler ve ulaşamadığımız dostlarımızdan aldığımız sitemler, bizim; yaptığımız işin büyüklüğünü algılamamıza yardımcı oldu.

 

                                                                         

 

İşin mimarları; İLESAM Yönetim Kurulu Üyesi Şair Arif Bük, Dinçer Eşitgin, Hakkı Uslu, Çağrı Gürel ve Şerif Kutludağ hocalarımın büyük katkı ve gayretleriyle “Şiir Akşamlarını”, bu yıl bir “Şiir Şenliği”ne çevirmeye çalıştık. Kendilerine ne kadar teşekkür etsem azdır.”

Şair ve şiir dostlarının önemli kurum ve derneklerin desteğini aldıklarını ifade eden Kızılcabölük Belediye Başkanı; “Geçen yıl olduğu gibi İLESAM yine destek verirken, buna ilave olarak AVRASYA Yazarlar Birliği ile YAZ-AR-BİR (Egeli Araştırmacı ve Yazarlar Birliği)’in de desteklerini aldık. Bu derneklerin başkanlarına ve yönetim kurulu üyelerine özellikle teşekkür ve şükranlarımı arz etmek isterim.” dedi.

İLESAM adına etkinliğe katılan, Yönetim Kurulu Üyesi Arif BÜK ise yaptığı konuşmada geçen yıl başlayan bu etkinliğin bu yıl büyüyerek devam etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirirken dinleyicilereİLESAM hakkında kısa bilgiler verdi ve İLESAM’ın 25. Kuruluş yıldönümü etkinlikleri nedeniyle Özüstü Şiir Şenliğine katılamayan Başkan Mehmet Nuri Parmaksız’ın selamlarını iletti.

 

 

ŞİİR AKŞAMI

PAÜ. Öğretim üyesi Şerif Kutludağ’ın yönettiği gündüz oturumunda; Can Sinanoğlu,   İlhan Gözeten, İsmail Şakar, İsmail Yakıt, Kadir Yatağan, Mehmet Baylan, Muhammet Kahraman, Ramazan Paşoğlu, Sadık Dağdeviren şiirlerini okudu.

İkinci oturum “Kızılcabölük Şiir Akşamları”; Onur Konuğu ve Onur Ödülü sahibi Şair Ali Akbaş’ın tanıtımının yapıldığı bir sinevizyon gösterisi ile başladı.

Şair Ali Akbaş’a onur ödülünü Kızılcabölük Belediye Başkanı Abdülkadir Uslu takdim etti. Şair Ali Akbaş aldığı en anlamlı ödüllerden biri olduğunu ifade ederek; “Bir beldede bu kadar güzel bir şiir ortamının yaratılmış olduğunu görmekten dolayı çok mutlu” olduğunu söyledi.

PAÜ öğretim görevlisi Şerif Kutludağ’ın yönettiği “Şiir Akşamları” oturumunda ise ülkemizin çeşitli illerinden katılan Arif Bük, Çağrı Gürel, Dinçer Eşitgin, Erdal Çakır, İsmail Karakurt, Şerif Kutludağ ve Fahrettin Koyuncu şiirlerini izleyenlerle paylaştı.

 

 

SONUÇ DEĞERLENDİRMESİ

Oturum sonunda Kızılcabölük müzesi Kızılcabölük odası’nda sohbet eden şairlere ve misafirlere Kızılcabölük Belediye Başkanı tarafından geleneksel Kızılcabölük Kaşık Helvası ikram edildi.

Yapılan etkinlik  değerlendirmesinde; mükemmel bir etkinlik gerçekleştirildiği ve bu etkinliğin bölge için ve hatta ülke için vazgeçilemez bir etkinlik olma yönünde ilerlediği ifade edildi.

Sonraki şenliklerde “hikâye, günlük, deneme gibi nesir yazma yarışmaları” da yapılması, Denizli’de bugüne kadar organize edilemeyen bir kitap fuarının gerçekleştirilmesi,  Yerel yönetimlerin yapılacak ortak etkinliklerle okuma, yazma etkinliklerinin ve kültürel-sanatsal etkinliklerin diğer belde ve ilçelere de yayılması için çalışmalar yapılması tavsiye edildi.

Etkinlik 1 Mayıs Pazar günü konukların Kızılcabölük’teki dokuma atölyeleri, Kızılcabölük evleri, Kızılcabölük Sokaklarındaki Çeşmeler, Herakliea Hieronu, Killi Pınarı, Çalı Dede gibi tarihi ve doğal alanlara gezmesi ile tamamlandı.

 

 

 

 

TÜRKİYE İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ

İLESAM GENEL MERKEZİ

Adres

:

İzmir 1.Cad. No: 33/16  Aydın Apartmanı, Kat:4  Kızılay / ANKARA

Tel

:

0 312 419 49 38

Fax

:

0 312 419 49 39

Web

:

www.ilesam.org.tr

e-mail

:

ilesam@ilesam.org.tr

 Okunma Sayısı : 1381         05 Mayıs 2011

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 589027

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.