İLESAM, Hıdırellez’de Türk Dünyasını Buluşturdu

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM, Hıdırellez’de Türk Dünyasını Buluşturdu

 

 

 

İLESAM, Hıdırellez’de Türk Dünyasından birçok öğrenciyi buluşturdu.Altındağ Belediyesi’nin Gazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Halkbilimi Bölümü Öğretim Üyesi ve İlesam üyesi Prof. Dr. Öcal Oğuz’la ortaklaşa düzenlediği Hıdırellez Şenlikleri’nde, İlesam Ankara’da yaşayan ve okuyan Türk Dünyası öğrencilerini Kabakçı Konağı’nda bir araya getirdi.

 

Programdan önce İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız ile Hamamönü’nü gezen öğrenciler, tarihi havadan çok etkilendiklerini ifade ettiler.

 

 

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız programın başında yaptığı konuşmada “Hıdırellez’i kutladığımız bugünde İlesam olarak amacımız,  geleneksel bir değerimizi unutmadığımızı göstermek ve insanlarımızla bunu paylaşmaktır. Bu program geleneklerimize sahip çıkmamız ve bunları geleceğe aktarmamız gerektiği ile birlikte Türk Dünyası’nın kültür ve dil birlikteliğini de insanlarımıza gösteren en güzel örneklerden biridir” dedi.

 

 

Programa Kırgızistan’dan Ilyaz Nasipbekov; Azerbaycan’dan Elvin Ovsatov; Güney Azerbaycan’dan Türnaz Altinsoy, Ramin Marağalı, Sevda Savalan, Amir Rezaei Osalou; Türkmeneli’nden Ahmet Tuzlu, Mazın Erbil, Ahmet Bene, Dilzar Selim Ferhad Yaralı; Doğu Türkistan’dan Emrah Turgun; Afganistan’da yaşayan Özbeklerden Saida Saipova, Ferhad Dostum, Najibullah Jurabig, Suriye Türkmenlerinden Riyad Karaali ve Türkiye’den Gülsün Polat, Kerim Özarslan , Serhat Çolak, Kerim Özarslan, Esra Kokaçya, Uğray Güneysu 
Tolga Erdoğan, Fatih Adem, Necati Şaşmaz, İhsan Güray Turhan, Muhammed Timuçin Çaylak , Göze Yurttaş katıldı.

 

 

Ankara’da tarihi atmosferiyle dikkat çeken Hamamönü Meydanı’nda başlayan programdan sonra akşam tarihi Kabakçı Konağı’nda Hıdırellez’i şiirler, şarkılar ve türkülerle kutlayan öğrenciler bu ve benzeri programların daha çok yapılması gerektiğini ifade ettiler. Programdan sonunda  İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, Türk Dünyasının dört bir tarafından gelen öğrencilere günün hatırası olarak bakır tabak hediye etti.

 

  

TÜRKİYE İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ

İLESAM GENEL MERKEZİ

Adres

:

İzmir 1.Cad. No: 33/16  Aydın Apartmanı, Kat:4  Kızılay / ANKARA

Tel

:

0 312 419 49 38

Fax

:

0 312 419 49 39

Web

:

www.ilesam.org.tr

e-mail

:

ilesam@ilesam.org.tr

 Okunma Sayısı : 1427         09 Mayıs 2011

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 613600

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.